Про найвідоміше застосування винищувача F-16 під час інциденту, який потенційно міг стати однією зі спроб замаху на Дональда Трампа, розповідає АрміяInform. Патрулювання…
Сили територіальної оборони Збройних Сил України відіграли і продовжують виконувати важливу роль у відбитті російської агресії. Тероборона стала брендом незламності українського народу. Може скластись враження, що вона існує багато років, однак насправді її остаточне оформлення як окремого роду сил ЗСУ відбулось у лічені місяці напередодні нападу російської федерації на Україну. Тоді створення Сил територіальної оборони стало одним з важливих кроків підготовки країни до широкомасштабного нападу російської федерації.
2012 року до складу Сухопутних військ ЗСУ ввели окремі батальйони ТрО. Тоді це були суто мобілізаційні частини, які не існували у мирний час. Передбачалось, що вони будуть формувати з військовозобов’язаних громадян України у разі оголошення мобілізації. Командирами батальйонів повинні були стати офіцери відділу територіальної оборони обласних військових комісаріатів. Тож спочатку сили тероборони існували лише на папері. Втім, саме 2012 року було зроблено перший крок до формування майбутніх Сил територіальної оборони ЗСУ.
Після початку збройної агресії російської федерації проти України наприкінці лютого 2014 року було ухвалено рішення про часткову мобілізацію, в межах якої до кінця травня створили Батальйони територіальної оборони України. З червня їх підпорядкували командувачу АТО і направили до районів ведення бойових дій на Донбасі та адміністративну лінію розмежування з Кримом.
З огляду на характер виконуваних завдань, ці батальйони, які початково мали тільки стрілецьке озброєння і автомобільну техніку, посилили додатковими підрозділами (зенітники, мінометники) і бронетехнікою — МТ-ЛБ та БРДМ-2. З кінця 2014 року батальйони тероборони переформували у мотопіхотні й увели до складу бригад Сухопутних військ.
На заміщення підрозділів сил тероборони, які включили до складу ЗСУ, передбачили створення нових частин — по одному батальйону чисельністю 492 особи при обласних військкоматах і по кілька (від 2 до 5) загонів чисельністю 278 осіб при міських чи районних військкоматах. Також при кожному військкоматі створили роту охорони, яка теж мала виконувати завдання з територіальної оборони.
Упродовж 2015–2017 років передбачені до створення батальйони тероборони не були регулярними частинами ЗСУ. Їхній особовий склад мав відмобілізовуватись з резервістів та військовозобов’язаних, які проходили навчання з тактичної, вогневої, інженерної, медичної та спеціальної підготовки під час зборів та занять між ними. По суті це було відтворенням системи, яка існувала з 2012 року, яку почали втілювати на практиці у різних регіонах України. У Харківській області, наприклад, станом на березень 2017 років створили 70 загонів територіальної оборони.
З 2018 року тероборону перевели на бригадну структуру — на базі загонів тероборони розпочалось створення кадрованих бригад територіальної оборони з мінімальною чисельністю кадрового складу. Комплектування таких бригад здійснювалось як кадровими військовими, так і резервістами, які мали складати основну чисельність і призиватись на службу в разі потреби.
На розгортання бригад до повного штату, яке мали здійснювати військкомати, відводилось, разом із бойовим злагодженням, 30 діб. Передбачалось створення однієї територіальної бригади у межах області, й уже до вересня 2018 року сформували 25 таких бригад. Паралельно з формуванням бригад розпочалось проведення зборів та навчань.
З 2020 року стартувала робота над створенням і законодавчим оформленням нової системи територіальної оборони. 16 липня 2021 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про основи національного спротиву», 29 липня цей документ підписав Президент України, а вже з 1 січня 2022 року норми Закону було введено в дію. Ними було визначено правові й організаційні основи національного спротиву, способи його підготовки та ведення, завдання та повноваження сил безпеки й оборони — завдяки ухваленню довгоочікуваного закону країна стала на шлях докорінної зміни підходу до національної безпеки.
Закон передбачає три складники національного спротиву — територіальну оборону, рух опору та підготовку громадян до національного спротиву.
ВИНОС: — війська територіальної оборони є окремим родом сил у складі Збройних Сил України. Це легка піхота, підпорядкована Командуванню ЗСУ через командувача Сил територіальної оборони.
— завданням руху опору є створення осередків спротиву та «перешкоджання діям військ агресора» на окупованій території. Керівництво ним здійснює командувач Сил Спеціальних Операцій.
— підготовка громадян до національного спротиву включає військово-патріотичне виховання та «підготовку населення до умов життєдіяльності в районах ведення (воєнних) бойових дій».
Від 1 січня 2022 року почалось активне формування підрозділів Сил територіальної оборони Збройних Сил України. Упродовж усього за півтора місяця у складі Сили тероборони ЗСУ сформували 25 бригад (по одній на область та у місті Київ), у складі яких було передбачене створення понад 150 батальйонів (за кількістю районів). Розгортання Сил ТрО відбувалось за штатами мирного часу, які мали скласти 10 тис. військовослужбовців, які мали стати кістяком тероборони. В особливий період штат Сил тероборони передбачав збільшення кількості особового складу до 130 тис. осіб.
Ефективне інформування громадян про всі пов’язані з теробороною питання забезпечив інформаційний ресурс sprotyv.in.ua, на якому можна було знайти відповіді про всі питання щодо ТрО. До роз’яснювальної роботи щодо норм закону та підзаконних актів активно долучилось інформаційне агентство АрміяInform, зрозуміло і наочно пояснюючи, з кого формуватимуть підрозділи тероборони, як стати тероборонцем, яким має бути типовий штаб зони тероборони тощо. Усвідомлення нагальної потреби захисту країни та продумана інформаційна кампанія щодо нього забезпечили високу підтримку формування Сил тероборони серед громадян України. Як показали проведені наприкінці січня 2022 року опитування, 56% українців заявили про готовність стати до лав територіальної оборони (ТрО) у разі їхнього створення в громаді, до якої вони належать.
Командувачем Сил територіальної оборони Збройних Сил України був призначений бригадний генерал Юрій Галушкін, який в ексклюзивному інтерв’ю кореспонденту АрміяInform наголосив, що розгортання Сил тероборони може запобігти російській агресії, оскільки суттєво підніме для нього ціну вторгнення й утримання тимчасово окупованої території. Вже 18 січня 1918 року відбулися важливі наради щодо виконання Закону України «Про основи національного спротиву» і формування підрозділів Сил територіальної оборони ЗСУ у Міністерстві оборони та Раді національної безпеки і оборони України. На них підбили попередні результати та намітили найближчі заходи зі створення системи тероборони.
Станом на кінець січня 2022 року робота з розгортання Сил ТрО тривала, за словами Міністра оборони Олексія Резнікова, буквально цілодобово. Наприкінці січня — до середини лютого вона охопила всі частини країни, навчання та підготовка відбувались у Києві, на Вінниччині, Хмельниччині, Буковині, Львівщині, Запоріжжі, Дніпропетровщині, Одещині, Миколаївщині та в інших регіонах України. Все можливе для сприяння формуванню Сил територіальної оборони робила впродовж лютого місцева влада різних регіонів України та підприємці, про що також неодноразово повідомляв сайт АрміяInform.
Під час навчань на Київщині тероборонці опановували не лише стрілецьку зброю, але і протитанкові ракетні комплекси «Стугна» та «Корсар», якими потім, після початку широкомасштабного нападу російської федерації, палили ворожу бронетехніку. Активно розгорнулась підготовка до оборони регіону на Харківщині, мешканці якої активно долучились до Сил тероборони й уже ближче до 20 лютого провели бойові стрільби. Стрілецькі навчання тероборонців відбулися також на Дніпропетровщині, навички поводження зі зброєю відпрацювали у Харкові та Києві. В цілому у східних регіонах країни більшість військовослужбовців Сил тероборони склали учасники бойових дій.
Як повідомляв командувач Сил ТрО Юрій Галушкін, вже до початку лютого був сформований кістяк тероборони в усіх областях країни, вона була на 100 % укомплектована стрілецькою зброєю та боєприпасами. «Ми відкрито говоримо, що готуємо націю до спротиву», — підкреслив Юрій Галушкін. А Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний у доповіді про стан виконання Закону України «Про основи національного спротиву», виголошеній під час Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, наголосив, що завдяки Силам тероборони ціна, яку заплатить ворог у разі нападу на Україну, буде величезною: «Спротив буде в кожному місті, в кожному селі, на кожній вулиці та в кожному будинку!»
Після початку широкомасштабного вторгнення Сили територіальної оборони Збройних Сил України рішуче підтвердили слова Головнокомандувача ЗСУ.
Міноборони отримало перший патент на технологію детекції ворожих FPV-дронів під назвою «Вітряк М».
У районі Вовчанська важкі бої — по українських захисниках працюють артилерія, міномети, дрони, авіація та снайпери.
Аналіз будови російського БПЛА с-70 «охотнік», який був збитий 5 жовтня поблизу Костянтинівки на Донеччині, засвідчив ― для створення цієї зброї держава-агресор попри санкції використала компоненти, виготовлені західними компаніями.
У Запоріжжі завершили аварійно-рятувальні роботи після авіаударів, завданих російськими військами 7 листопада.
Дронарі 124 бригади територіальної оборони ЗСУ у співпраці зі Службою безпеки України успішно провели незвичну операцію на окупованій території.
В Україну повернули тіла 563 загиблих захисників у межах репатріаційних заходів.
Захищаємо світ
від 26000 до 126000 грн
Львів, Львівська область
від 25000 до 125000 грн
Київ
Азов, 12-та бригада спеціального призначення НГУ
від 25000 до 125000 грн
Київ
Азов, 12-та бригада спеціального призначення НГУ
Про найвідоміше застосування винищувача F-16 під час інциденту, який потенційно міг стати однією зі спроб замаху на Дональда Трампа, розповідає АрміяInform. Патрулювання…