
Сьогодні почав діяти Закон «Про основи національного спротиву». Ніби-то звичайна новина, бо нові закони періодично вводяться в дію. Але в чому особливість цього, відомого ще за номером 5557? Які можливості він відкриє Україні у питанні зміцнення обороноздатності? Спробую пояснити.
Система національного спротиву об’єднує три складові: територіальну оборону, рух опору та загальновійськове навчання населення. Заходи з національного спротиву здійснюватимуться як на підконтрольній, так і на окупованій територіях держави. При цьому тероборона вестиметься по всій території України поза межами бойових дій, а рух опору — на тимчасово окупованих територіях.
Відсьогодні Україна отримала змогу у разі потреби залучити понад двісті тисяч українців та українок з відповідним досвідом для захисту держави.
Окрім цього, Закон № 5557 гарантує недопущення прецеденту 2014 року, коли велика частина захисників України опинилася поза правовим полем.
Концепція передбачає діяльність усіх сил оборони та безпеки із захисту України за єдиним планом і під єдиним командуванням.
Українці із бойовим досвідом отримують можливість стати резервістами та приписатися до військових частин і підрозділів територіальної оборони в тому регіоні, де проживають.
Учасникам територіальної оборони та руху опору надаватиметься повноцінний соціально-правовий захист, передбачений Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Тероборона матиме органи військового управління, військові частини Сил територіальної оборони ЗСУ, інші сили й засоби сил безпеки та сил оборони, що залучатимуться до виконання завдань територіальної оборони.
У разі потреби розгортання батальйонів тероборони відбуватиметься згідно із законом, з використанням відповідних резервів та озброєнь.
Завданнями сил руху опору буде формування не лише осередків опору та набуття ними відповідних спроможностей, а й перешкоджання діям військ агресора та участь у проведенні спеціальних операцій.
Також передбачається активна співпраця Сил ТрО з Силами спеціальних операцій як при комплектуванні добровольчих формувань територіальних громад, так і при підготовці. І також передбачається спільна участь в окремих операціях руху опору на тимчасово окупованих територіях. Наші спецпризначенці демонструють готовність співпрацювати з теробороною. Серед особового складу Сил спеціальних операцій достатньо висококласних фахівців, які можуть брати активну участь в розбудові національного спротиву в цілому.
…тож описані мною, лише у загальних рисах, можливості системи національного спротиву відтепер стають серйозним чинником у боротьбі нашої держави з російським агресором. Який тепер тричі подумає, чи починати відкритий широкомасштабний наступ.