ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

На місці падіння збитого у 1941 році на Львівщині літака знайдені останки льотчика

Історія
Прочитаєте за: 4 хв. 8 Лютого 2022, 17:33

Пошуковці громадської організації «Пошук літаків в Україні» здійснили вже другий від початку року виїзд на розкопки місця падіння літака Другої світової війни в Золочівському районі Львівщини. Про перший, коли, власне, вдалося знайти фрагменти літака, ми розповідали в одній із публікацій. Як повідомив журналістові АрміяInform керівник пошукової групи і співзасновник організації Андрій Кір’янов, цього разу до місця розкопок вони їздили разом із колегами з товариства «Пам’ять», що спеціалізується на пошуку й перепохованні воїнів Першої та Другої світових воєн. Причому – незалежно від того, в яких арміях воювали загиблі.

– Для нас, пошуковців та істориків, як, власне, і для лікарів під час війни, немає різниці, радянський це чи німецький літак або солдат, – пояснює свою принципову позицію Андрій Кір’янов. – Усі загиблі мають бути поховані належним чином.

На місці падіння літака-винищувача І-16, у лісі в Золочівському районі, представники «Пам’яті» обережно викопали шурф на ймовірному місці знаходження останків пілота. Вони були на зовсім незначній глибині – на поверхні снігу було більше, ніж землі зверху загиблого льотчика.

– Їдучи, ми сподівалися, що зараз снігу у лісі небагато, а виявилося – на штик лопати, тобто – принаймні 25 сантиметрів, – продовжує Андрій Кір’янов. – А тіло пілота – на глибині сантиметрів 20, трохи глибше, ніж уламки літака…

Разом із хлопцями з «Пам’яті» пошуковці ретельно просіяли ґрунт у пошуках медальйона чи бодай чогось для ідентифікації льотчика. Проте, на жаль, марно… Натомість знайшли кілька малих ґудзиків РСЧА, монети номіналом 1 і 5 копійок 1938 та 1939 років, застібки парашутного ранця, частини згорілої тканини парашута, прив’язні пряжки. Але головне – петлички, так званий кубар, що свідчить про приналежність загиблого до молодшого офіцерського складу. «Кубарі» носили командири у званні лейтенанта (також – молодшого та старшого лейтенанта). Вони мають вигляд квадратів із червоною емаллю. Отже, коло пошуків звузилося – в архівах треба шукати лише тих льотчиків, які не повернулися з польоту 22-23 червня 1941 року, і були при цьому у званні плюс-мінус лейтенанта.

Останки пілота забрали для належного поховання на цвинтарі, а пошуковці вирішили спробувати встановити особу загиблого методом архівного пошуку.

– Перебрали полки, які вели бойові дії в цьому районі, – продовжує Андрій. – 22-23 червня тут діяли 23-й, 28-й, та 164-й винищувальні авіаполки. 23-й ВАП станом на 22 червня вже не мав літаків І-16 – всі було знищені німцями ще на аеродромі. 28-й ВАП ще мав кілька літаків цієї моделі (4-6 одиниць), але всі вони були зайняті обороною аеродромів Цунів та Львів, а також вели повітряні бої в напрямку Рави-Руської. Та й по логістиці місце падіння далеко від базування цього полку. Залишається 164-й ВАП, що базувався в Куровичах (на той час населений пункт називався Куровіце).

Далі пошуковці встановили, що у ці два дні, 22-23 червня, полк і зазнав основних втрат. Половина літаків була знищена бомбами ще на аеродромі. З вцілілих машин 8 було збито. Перебравши списки втрат особового складу, дійшли до висновку, що тільки четверо льотчиків відповідають місцю падіння, даті та військовим званням. Це – молодші лейтенанти Федір Митрофанович Мойсейченок, Мартин Євстахович Мітін, Іван Андрійович Самойлов та Ігор Григорович Семенюк. Перший – командир ланки, решта – льотчики. Один українець, один білорус і двоє росіян. Льотчик-українець, до речі, з Кіровоградщини. Але – кого ж саме з молодих пілотів, які в перші дні війни прийняли свій останній повітряний бій, знайшли львівські пошуковці? Наразі це питання залишається відкритим. Але пошуковці сподіваються, що їм усе ж вдасться прив’язати номер літака, який їм уже відомий, до одного з прізвищ, аби поховати конкретно визначеного льотчика.

Поки ж уламки літака передані до Державного музею авіації імені О. Антонова. Пошуковці вірять в успіх, але розуміють, що роботи попереду багато. І не лише в архіві, адже, якщо саме в цьому районі було збито 4 літаки, то десь у лісі досі лежать їхні уламки та останки ще трьох загиблих пілотів – молодших лейтенантів, які не повернулися з польоту понад 80 років тому…

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Наступ окупантів захлинувся на всіх напрямках: ЗСУ відбили понад 150 атак ворога

Наступ окупантів захлинувся на всіх напрямках: ЗСУ відбили понад 150 атак ворога

На фронті зафіксовано 156 бойових зіткнень. Українські воїни продовжують рішуче давати відсіч спробам противника просунутися в глибину нашої території, завдаючи йому ефективного вогневого ураження, виснажуючи по всій лінії фронту і в тилу.

Далі, мабуть, кавалерія, велосипеди: експерт про запаси військової техніки в рф

Далі, мабуть, кавалерія, велосипеди: експерт про запаси військової техніки в рф

Сили оборони України продовжують активно знищувати ворожу техніку на полі бою. Але які запаси ОВТ є у росіян сьогодні, і чи швидко вони відновлюють підбиту техніку? Про це розповів експерт Центру оборонних стратегій Віктор Кевлюк:

«Козаки» на службі в Силах оборони України: як створювали знаний у військах бронеавтомобіль

«Козаки» на службі в Силах оборони України: як створювали знаний у військах бронеавтомобіль

Багато техніки й озброєння на війні не буває. Це твердження нашим оборонцям доводити не потрібно. А додати тут можна хіба що вислів Міністра оборони України Рустема Умєрова, який він виклав у пості в соцмережі після передачі одному з підрозділів ЗСУ чергової партії бронеавтомобілів «Козак»: «Мотивоване військо — це добре оснащене військо. Наш пріоритет — збереження життя та здоров’я військових. Більше бронемашин — більше збережених життів», — зазначив керівник оборонного відомства.

росіяни розсилають українцям фейкові повідомлення від імені «Злої Мавки»: що пишуть

росіяни розсилають українцям фейкові повідомлення від імені «Злої Мавки»: що пишуть

Від імені жіночого українського руху опору «Зла Мавка», який виник в окупованому Мелітополі на початку 2023 року, росіяни надсилають українцям у месенджерах Telegram і Signal повідомлення із закликом до мобілізації жінок.

У Запорізькій області вибуховою хвилею пошкодило кілька поверхів будинку

У Запорізькій області вибуховою хвилею пошкодило кілька поверхів будинку

Пізно ввечері, 12 листопада, російські війська завдали шість ударів по території Запорізького та Василівського районів Запорізької області.

Сили оборони України уразили ворожий склад ПММ на території рф

Сили оборони України уразили ворожий склад ПММ на території рф

У ніч на 12 листопада підрозділи Сил безпілотних систем та Сил спеціальних операцій Збройних Сил України, у взаємодії з іншими складовими Сил оборони, завдали вогневого ураження по складу пально-мастильних матеріалів "Осколнєфтєснаб", що біля міста Старий Оскол Белгородської області рф.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Стрілець

від 50000 до 120000 грн

Вся Україна

66 ОМБр ім. князя Мстислава Хороброго

Офіцер відділення, військовослужбовець

від 40000 до 120000 грн

Одеса

Військова частина ЗСУ

Медична сестра, Військовий

від 25000 до 125000 грн

Київ

Морська Піхота ЗСУ

Стрілець

від 20000 до 50000 грн

Українка, Миколаївська обл.

Військова частина А7095

Механік авто

від 20100 до 120000 грн

Вся Україна

77 ОАеМБр ДШВ ЗС України

Водій (кат. С, СЕ), військовослужбовець

від 22000 до 122000 грн

Львів

216 окремий батальйон 125 ОБр Сил ТрО