Про найвідоміше застосування винищувача F-16 під час інциденту, який потенційно міг стати однією зі спроб замаху на Дональда Трампа, розповідає АрміяInform. Патрулювання…
Українська повстанська армія, що у роки Другої світової війни воювала на два фронти, а після її закінчення — виключно з радянськими владою та військами, знищувала не лише живу силу та наземну техніку свого противника. Досить успішними були й дії повстанців проти радянської авіації.
— Завжди цікавила тема боїв між УПА та регулярними військами СРСР, де було збито радянські літаки, — говорить співзасновник громадської організації «Пошук літаків в Україні» і автор книг «Пошук літаків ДСВ в Україні» Андрій Кір’янов. — Фактично інформації небагато. Джерела — це літописи УПА та радянські архіви. При цьому більшість матеріалів досі перебувають під грифом «Цілком таємно». Але все ж є деякі підтвердження. Нам також удалося довести факт збиття повстанцями транспортного літака на Львівщині в 1945 році.
Дослідник розповідає, що майже всі літаки було збито в 1944-1946 роках. Українська повстанська армія мала достатньо різної зброї: радянські та німецькі гвинтівки й кулемети, автомати, гармати, фаустпатрони, вибухівку та інше.
— Отже, намагаємось зібрати до купи більшість випадків, коли УПА збивали літаки. Дані взяті з відкритих джерел, також є деякі свідчення місцевих мешканців, — продовжує пошуковець. — Можливо, є певні неточності в датах чи подробицях конкретних боїв чи назві підрозділів повстанців, але в цілому картина складається така.
1944 рік. Розвідувальний літак. Збитий повстанцями із сотні «Сіроманці» поблизу села Унів.
Також 1944 рік. Розвідувальний літак (в іншому джерелі — двомоторний). Збитий біля сіл Романів – Підгородище.
1944 рік. Тип літака невідомий. Збитий Лагодівською самообороною.
31 травня 1944 року. Літак По-2. Збитий у районі міста Славута. Підтверджено радянським архівом.
Ще один По-2 було збито у районі села Синельникове Кам’янець-Подільської області (нині — Хмельницька область). Підтверджено радянським архівом.
9 серпня 1944 року. По-2. Збитий поблизу Дрогобича. Підтверджено радянським архівом.
Грудень 1944 року, число не вказане. Літак По-2 збитий біля села Корчин (неподалік Кристинополя). Підтверджено радянським архівом.
Також у 1944 році на Львівщині було збито три літаки-винищувачі (модель не вказано) з дивізії Покришкіна.
Березень 1945 року. Літак Бостон А-20. Збито повстанцями біля сіл Словіта – Лагодів. Підтверджено літописом УПА та радянським архівом.
7 травня 1945 року. Тип невідомий. Збитий повстанцями з сотень «Чорні вовки» та «Чорноморці» поблизу села Сосулівка Чортківського району Тернопільської області.
22 липня 1945 року. Як-7, збитий біля сіл Саджава – Богородчани Івано-Франківської області. Знайдено місце падіння, ймовірно, саме цього літака. Знайдений боєкомплект — всі патрони та снаряди 1945 року випуску.
12 травня 1946 року. Тип невідомий. Літак збитий у Воловецькому районі Закарпатської області сотнею «Байки».
Отож, за даними, знайденими дослідниками в архівах та відкритих джерелах, виходить, що у 1944-1946 роках повстанці збили щонайменше 14 радянських літаків різних типів. Ймовірно, ця цифра не є точною й насправді їх було більше, але ці факти замовчувалися й ретельно приховувалися від широкого загалу. Андрій Кір’янов переконаний, що місць для досліджень є ще багато.
— Завжди цікаво знайти такий літак та підтвердити факти, бо це — наша історія, — підсумовує дослідник та пошуковець.
У Харківській області росіяни намагаються наступати в напрямку Куп’янська, незважаючи на колосальні втрати живої сили, озброєння та військової техніки.
Міністр оборони України Рустем Умєров оголосив про впровадження нової функції в додатку Резерв+, що дозволяє отримати відстрочку від мобілізації в онлайн-форматі.
Протягом минулої доби, застосовуючи бомбардувальну авіацію на Харківському напрямку, ворог п’ять разів штурмував позиції наших захисників в районі населеного пункту Вовчанськ.
Війська рф масовано обстрілюють позиції ЗСУ та села поблизу лінії фронту на Луганщині.
Для обстрілу обласного центру ворог використав авіаційний боєприпас «гром-э1» — гібрид планеруючої авіаційної бомби, на яку встановлено ракетний двигун, завдяки чому дальність польоту боєприпасу становить до 120 км.
Сапери Міноборони України продовжують очищати звільнені території від вибухонебезпечних предметів. Протягом минулого тижня, з 1 по 8 листопада 2024 року, фахівці розмінували понад 6 тисяч гектарів територій, зокрема майже 6 тисяч гектарів сільськогосподарських угідь.
Захищаємо світ
від 21000 до 121000 грн
Запоріжжя
113 окремий батальйон 110 ОБр Сил ТрО
Про найвідоміше застосування винищувача F-16 під час інциденту, який потенційно міг стати однією зі спроб замаху на Дональда Трампа, розповідає АрміяInform. Патрулювання…