ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Де поховано Богдана Хмельницького? Розвінчуємо міфи

Історія
Прочитаєте за: 6 хв. 27 Жовтня 2021, 13:10
Тарас Шевченко. Богданова церква в Суботові. 1845

Російська імперія століттями намагалася знищити та приховати будь-яку інформацію, яка стосувалася теми національної ідентичності українців. А коли не могла викорінити історичну пам’ять — нав’язувала міфи. Внаслідок такої пропаганди ми навіть не знаємо, де поховано більшість українських гетьманів та інших видатних українців, завдяки яким Україна сформувалася як держава.

Сьогодні настав час розвінчувати ці міфи. Залучивши новітні технології, нині маємо шанс розгадати таємниці минулого, викрити містифікації, створити меморіали національних героїв. Одним з таких загальнонаціональних меморіалів може стати Іллінська церква в селі Суботові, де від 2018 року тривають пошуки поховання Богдана Хмельницького.

Коли й де упокоївся Богдан Хмельницький?

Богдан Хмельницький помер уранці 27 липня (6 серпня за новим стилем) 1657 року в Чигирині і 25 серпня був похований у Суботові, в Іллінській церкві, яку гетьман будував як родову усипальницю. Саме в цій церкві 27 або 30 грудня 1653 року було поховано його сина Тимоша. Про це повідомляють численні збережені документи й літописи.

Богдан Хмельницький. Портрет роботи Наталі Павлусенко

Проте, згідно з літописом Григорія Граб’янки, тіла засновника козацької держави та його сина викинули з могили 1664 року за наказом гетьмана коронного Стефана Чарнецького.

Переказ у літописі Граб’янки, написаний на початку XVIII століття, міг бути свідомою містифікацією літописця, яка мала на меті демонізацію як антигероя Чарнецького і поляків узагалі, а у ХХ столітті ця легенда стала основною версією радянської історіографії.

Але відомостей про плюндрування могили Хмельницького в Суботові не збереглося в жодному історичному документі другої половини XVII століття чи спогадах поляків про події середини 1660-х років. Це переконливо довела низка сучасних науковців. Навіть у ті складні часи існував неписаний кодекс військової етики, за яким, як правило, не вбивали тих, хто складав зброю під час битви, і давали можливість викупити себе з полону. Ба більше, після битви ховали не тільки загиблих зі свого табору, а й з табору супротивника, віддаючи їм належні військові почесті. Також, попри загальноприйняті для того часу руйнування та спалення захоплених міст, сіл, фортець, знищення кладовищ і цілеспрямована наруга над могилами вважалися дикунськими звичаями і були притаманні тільки москалям. Подібний приклад зафіксований під час руйнування Січі в 1709 році.

Тож якщо хтось і міг вчинити подібного штибу наругу, то точно не підрозділи польського коронного війська.

Коли проводили розкопки в Суботові?

Знайти поховання Хмельницького хотіли давно. За завданням Київської археографічної комісії 1845 року в Суботові Тарас Шевченко виконав акварелі «Богданові руїни в Суботові», «Богданова церква в Суботові» і «Кам’яні хрести в Суботові». Відомо, що тоді там проводили і короткочасні археологічні розкопки.

У 1921-1922 роках було знято тиньк зі стіни з правого входу в церкву, у 1953 році здійснено її зовнішнє зондування. У 1970 році під час розкопок археологічна експедиція під керівництвом Романа Юри наблизилася до відкриття місця поховання, але з різних причин дослідження було зупинене. У звіті знаходимо непряме підтвердження наявності вхідного тунелю, що міг вести у склеп. Там зазначається, що фундаментна плита південної колони, яка підтримує хори, зсунута на 20 см на північ і на 9 см на схід. Це могло статися в разі існування порожнечі між колонами.

План розкопу №1 Р.Юри 1970 року, наведений у його щоденнику

Наступного року розкопки також проводились у церкві, однак їхньою метою було підтвердження легенди з літопису Граб’янки, через що нині їхні результати піддають сумніву.

Роботи під час розкопок 2005-2006 років були зупинені буцімто через загрозу руйнування храму, хоча вони виявили ознаки порожнини під храмом і потовщення у стіні, що могло вказувати на наявність вхідного отвору.

Легенди про перепоховання

Тривалі безрезультатні пошуки могили гетьмана призвели до того, що місцеві жителі почали складати перекази про те, що рештки Богдана Хмельницького козаки перепоховали ще до появи тут польського війська. Наразі існує шість версій місця перепоховання, кожне з яких щороку приваблює не менше туристів, ніж сама церква в Суботові.

Останні дослідження церкви

У 2018-2019 роках з ініціативи й за фінансової підтримки громадської організації «Фонд Великий Льох» (голова — Павло Костенко) проводились обстеження всередині Іллінської церкви і на прилеглій території (керівник археологічної експедиції — старший науковий співробітник Інституту археології НАН України, кандидат історичних наук Лариса Виногродська).

Виконання вимірювань в Іллінській церкві з георадаром

У церкві була виявлена за допомогою георадара чітка тривимірна аномалія у центральній частині споруди — завдовжки 3 м, завширшки 1,3 м і заввишки від підлоги до стелі приблизно 1,6 м. Цей об’єкт за розмірами цілком походить на підземну крипту або ж склеп. Коли через рік пробурили в підлозі церкви отвір, то виявили засипану іншою породою порожнину.

Іллінська церква в Суботові. С-скан (план) на глибині 2,27 м, отриманий за допомогою георадара 500 МГц

А в одній зі стін церкви на всю її довжину і від самого низу науковці знайшли долицювання завтовшки зі сходу — 7, а із заходу — 23 см, виконане з цегли (7,5 × 14,2 × 27,5-28,0 см), її уламків та залізистого пісковику на вапняно-піщаному розчині кремового відтінку. Долицювання частково нависає над контуром фундаменту. У нижньому ярусі долицювання простежено мурування зі згаданої цегли «на ребро». Між долицюванням та контуром стіни на зеленому розчині простежується незначний повітряний проміжок завширшки 1–5 см. Очевидно долицювання відбулося на другому етапі будівництва наземних стін. Мета його потребує додаткових досліджень. Науковці припускають, що десь тут міг би бути вхід до крипти.

План Іллінської церкви станом на 1868 рік. Державний архів Київської області

Родинні усипальні (склепи, крипти) гетьманів і козацької старшини XVII–XVIII ст. були типовим явищем тогочасної поховальної культури українців. На наявність в Іллінській церкві склепу Богдана Хмельницького вказує також метрика 1888 року, яка була віднайдена у фондах рукописного відділу Інституту історії матеріальної культури РАН у Санкт-Петербурзі.

Чому це важливо

Міфи міфами, а факт залишається фактом — попри численні дослідження Іллінської церкви в Суботові, починаючи з ХІХ століття, ані могили, ані останків Хмельницького там досі не знайдено.

Проте ця знахідка зрештою матиме для українців неабияке значення. Немає жодних сумнівів у тому, що вклонитися реальній (а не віртуальній, як нині) могилі засновника Української козацької держави Богдана Хмельницького підуть сотні тисяч людей. Значення цього місця зможе зрівнятися, а то й перевершити Чернечу гору у Каневі. Тоді й національний дух буде кому підживлювати! І надихати на перемогу в московсько-українській війні.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
@armyinformcomua
Окупанти створили класи «юних росгвардійців» на ТОТ

Окупанти створили класи «юних росгвардійців» на ТОТ

Центр національного спротиву продовжує відстежувати процеси мілітаризації дітей на ТОТ та наміри ворога змінити їх самоідентифікацію з метою знищення цілого покоління українців.

На Чернігівщині «Шахед» поцілив у приватний будинок

На Чернігівщині «Шахед» поцілив у приватний будинок

Увечері 5 грудня ворожий «Шахед» поцілив у приватний житловий будинок у населеному пункті Корюківського району.

Наші дронарі знищили позицію окупантів, перехопивши відеосигнал з ворожого БПЛА

Наші дронарі знищили позицію окупантів, перехопивши відеосигнал з ворожого БПЛА

Бійці Бригади Національної гвардії України «Рубіж» перехопили відеосигнал з ворожого дрона, який скидав боєприпаси на українські позиції.

Володимир Зеленський вручив відзнаку «Золоте серце» та поспілкувався з українськими волонтерами

Володимир Зеленський вручив відзнаку «Золоте серце» та поспілкувався з українськими волонтерами

У Міжнародний день волонтера Президент України Володимир Зеленський зустрівся з представниками волонтерського руху, тими, хто активно допомагає країні та українським воїнам.

Рустем Умєров обговорив міжнародну військову допомогу для України з аташе країн-партнерів

Рустем Умєров обговорив міжнародну військову допомогу для України з аташе країн-партнерів

Міністр оборони України Рустем Умєров спільно з представниками ТСК Верховної Ради з моніторингу міжнародної допомоги, головою Комітету парламенту з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Олександром Завітневичем та колегами провів важливу зустріч із аташе країн-партнерів.

Загарбники за добу 15 разів атакували Нікопольщину

Загарбники за добу 15 разів атакували Нікопольщину

Агресор бив по Нікопольщині дронами-камікадзе та артилерією. В цілому за день – 15 атак.

ВАКАНСІЇ

Радіотелефоніст-зв’язківець

від 20000 до 120000 грн

Львів, Львівська область

Майстер БПЛА, військовослужбовець

від 20000 до 20000 грн

Лозова

Військова частина А7290

Сапер (розмінування)

від 21000 до 121000 грн

Краматорськ

81 ОАеМБр

Штурман-військовослужбовець

від 24000 до 50000 грн

Одеса, Одеська область

Кухар

від 20000 до 25000 грн

Львів

Військова частина А0583 (ВСП)

Стрілець-санітар

від 20000 до 120000 грн

Київ

130 окремий батальйон 241 ОБр Сил ТрО