ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Через гетьмана Костя Гордієнка Московія тривалий час була повністю ізольована від Азовського моря

Історія
Прочитаєте за: 4 хв. 4 Жовтня 2021, 8:56

Запорозькі козаки на початку XVIII століття дуже добре знали, ким є московити, й пам’ятали, як вони руйнували їхню столицю — Січ на правому березі річки Чортомлик.

Ось що писав про ті події тодішній кошовий Степаненко: «Учинилося в нас в Січі те, що після Галаганової і московської присяги товариству нашому голови лупили, шиї на плахах рубали, вішали та інші тиранські смерті завдавали. І робили те, чого і в поганстві за древніх мучителів не водилося: мертвих із трун багатьох не тільки із товариства, а й чернецтва відкопували, голови їм відсікали, шкури лупили і вішали…»

Тож не дивно, що після такої дикунської розправи запорожці без вагань перейшли на територію союзної шведам Османської імперії і заснували нову столицю в урочищі Олешки.

Після офіційного входу територій Війська Запорозького Низового до складу Османської імперії Московське царство втратило східну частину Запорожжя й було повністю ізольоване від Азовського моря

5 квітня 1710 року Запорозьке військо на чолі «з керівником своїм паном Костянтином Гордієнком, кошовим отаманом» взяло участь у загальній Раді козацтва в Бендерах, яка обрала гетьманом Пилипа Орлика та ухвалила «Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького».

Зруйновані надії Орлика

Попри невдалий військовий похід Пилипа Орлика і Костя Гордієнка на Білу Церкву в січні-березні 1711 року, Орлик та запорожці на боці Османської імперії відіграли важливу роль у поразці Московського царства у Прутській кампанії влітку того ж року. Знову з’явилася надія на відродження Війська Запорозького на обох берегах Дніпра.

Читайте також: Прутський похід: найбільший сором Петра Першого

За Адріанопольським мирним договором територія Війська Запорозького Низового входила до складу Османської імперії, московсько-османський кордон переносився аж до безпосередніх кордонів Лівобережної Гетьманщини — в межиріччя Самари й Орелі, далі на південний схід по Сіверському Дінцю.

Отже, Московське царство втратило східну частину Запорожжя й було повністю ізольоване від Азовського моря. Також переглядалися міждержавні кордони на правобережних землях України, починаючи від Києва. Але 23 квітня 1714 року до Адріанопольського договору було додано дві статті, за якими османський султан дозволяв військам Речі Посполитої зайняти територію Правобережної України, з якої вже було депортоване населення ліквідованих правобережних козацьких полків у кордонах «від Случі до Дніпра». Це звело нанівець усі надії Пилипа Орлика, який у червні 1714 року перебрався до грецького міста Демотиці, а пізніше — у Швецію.

Читайте також: Дві депортації правобережних українців

Кость Гордієнко — гетьман Дубоссарський

Після від’їзду Пилипа Орлика змінився статус Гордієнка. Кость Гордієнко у той час отримав титул гетьмана Дубосарського — тобто став очільником Ханської України. Можемо припустити, що він обіймав цю посаду до самої смерті, час від часу підпорядковуючи собі напряму ще й січовиків. Адже лише після смерті Гордієнка до Ханської України дозволили повернутися гетьману-емігранту Орлику.

Наприкінці 1714 року керівництву Війська Запорозького наказом кримського хана було заборонено вести відкриту збройну боротьбу за землі «від Случі до Дніпра», окуповані Річчю Посполитою. Тож, очевидно, козаки вдалися до іншої тактики. «Гайдамацькі загони» — диверсійно-розвідувальні групи запорожців на всіх просторах українських воєводств Речі Посполитої стали щоденним явищем. А через 10 років повстання охопили майже всю територію Гетьманщини і Слобожанщини.

Геополітичні ігри Москви

У першій половині 1730-х років на Україну насувалися нові геополітичні зміни. На початку 1733 року, по смерті короля Августа ІІ, поляки, які хотіли бачити на троні Станіслава Лещинського, запросили на допомогу запорожців, що перебували під османською протекцією. Але напередодні смерті хворого Августа ІІ, у грудні 1732 року Австрія, Пруссія та Росія підписали Берлінську угоду, так званий договір трьох чорних орлів. Його метою було перешкоджання насамперед Станіславу Лещинському зайняти польський трон, аби Річ Посполита залишалася нереформованою та слабкою.

Такими ж слабкими москалі хотіли бачити й запорожців. Після підписання Берлінської угоди Москва одразу ж почала вести перемовини з представниками Запорозької Січі з метою недопущення їхньої участі в польських справах. Обіцяла, як завжди, протекцію і максимальне самоврядування.

15 травня 1733 року в Кам’янській Січі помер Кость Гордієнко, який до останнього дня стримував січовиків, що хотіли перейти під протекторат царя. Після його смерті промосковські сили перемогли, і наприкінці березня 1734 року частина жителів Олешківської і Кам’янської утворили Нову Січ у складі Російської імперії.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
@armyinformcomua
Інструкторка «Бетмен»: жінка, яка гартує силу і дух новобранців

Інструкторка «Бетмен»: жінка, яка гартує силу і дух новобранців

Наталія, яку побратими знають як «Бетмена», — це більше, ніж просто інструкторка. Вона присвятила себе підготовці новобранців, зміцнюючи їхнє тіло та дух, доводячи, що кожен із них здатен здолати найважчі випробування заради України.

«Або ви здаєтеся, або ми вас вбиваємо!» — азовці зачистили село на Торецькому напрямку

«Або ви здаєтеся, або ми вас вбиваємо!» — азовці зачистили село на Торецькому напрямку

Бійці взводу розвідки 2 батальйону 12 бригади спеціального призначення «Азов» Нацгвардії вступили у ближній стрілецький бій з окупантами.

Україна та Албанія підписали історичну угоду про довгострокове співробітництво

Україна та Албанія підписали історичну угоду про довгострокове співробітництво

Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із Прем’єр-міністром Албанії Еді Рамою в рамках Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Ключовим результатом переговорів стало підписання Угоди про довгострокове співробітництво та підтримку, яка закладає основу для стратегічного партнерства між двома країнами на наступні десять років.

І грим не знадобився – окупанти удали з себе купу сміття, щоб врятуватися від дронів  

І грим не знадобився – окупанти удали з себе купу сміття, щоб врятуватися від дронів  

Оператори підрозділу «Аластор» 25 повітрянодесантної Січеславської бригади зафіксували чергову витівку російських штурмовиків, як спробували сховатися у купі будівельного сміття.

Гуманітарна співпраця та шляхи досягнення миру: деталі зустрічі президентів України та Швейцарії

Гуманітарна співпраця та шляхи досягнення миру: деталі зустрічі президентів України та Швейцарії

У Давосі Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із президенткою Швейцарії Карін Келлер-Зуттер та обговорив пошук шляхів досягнення справедливого й тривалого миру для України та всієї Європи, а також важливість координації з партнерами.

Стимулювання розстрілами — на Куп’янському напрямку ворог підтримує ритм штурмів стратами

Стимулювання розстрілами — на Куп’янському напрямку ворог підтримує ритм штурмів стратами

В армії рф легко розстрілюють власних солдатів, які відмовляються іти в атаки і так стимулюють до штурмів інших.

ВАКАНСІЇ

Діловод, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Одеса, Одеська область

Гранатометник

від 21000 до 21000 грн

Чернігів

Військова частина А7328

Тракторист, машиніст екскаватора

від 21000 до 51000 грн

Новомосковськ

Військова частина Т0940

Бухгалтер, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Одеса, Одеська область

Гранатометник

від 21000 до 121000 грн

Покровськ

107 ОБТРО м. Маріуполь

Інженер відділу ремонту засобів вимірювальної техніки, військовослужбовець

від 28000 до 30000 грн

Харків

Метрологічний центр військових еталонів ЗСУ