Не таємниця, що росіяни почали дуже серйозну роботу з повернення власної техніки з країн третього світу «Українці показують просто феноменальні успіхи в частині винищення…
Як українські захисники готувалися до відсічі широкомасштабного російського вторгнення? Як було відбито напад загарбників на Харків і Суми? Як українські захисники боронили південь держави та провели блискучу Херсонську наступальну операцію?
Відповісти на ці та інші запитання з історії сучасної російсько-української війни дають змогу нариси, оприлюднені Центром досліджень воєнної історії Збройних Сил України до річниці широкомасштабного вторгнення російської федерації в Україну. У них офіцери ЗСУ стисло узагальнили події кількох ключових етапів нинішньої російсько-української війни.
Автор першого за хронологією нарису з промовистою назвою «Попереджені — озброєні» — Герой України, начальник Генерального штабу Збройних Сил України генерал-лейтенант Сергій Шаптала. У ньому йдеться про підготовку Збройних Сил України до відсічі агресору. Тривала вона вже від 2014 року й особливо інтенсифікувалась з моменту концентрації військового контингенту росії біля українських кордонів улітку 2021 року. Відтоді Україна та її Збройні Сили посилено готувались дати відсіч російським агресорам.
Восени 2021 року вище військово-політичне керівництво російської федерації взяло курс на ескалацію конфлікту. Про це свідчили посилення антиукраїнської пропагандистської кампанії в російських ЗМІ та свідоме заведення в глухий кут так званого Мінського процесу, в межах якого Україна намагалась стабілізувати ситуацію на Донбасі.
Сергій Шаптала підбив підсумки дипломатичних заходів України, покликаних як запобігти збройній агресії з боку російської федерації, так і посилити міжнародну підтримку України в разі ескалації російської агресії. Також він ретельно узагальнив військову допомогу Україні, надану партнерами впродовж 2021-го та січня — лютого 2022 року.
Ключову увагу в нарисі приділено практичній підготовці Збройних Сил України до відсічі широкомасштабного вторгнення армії російської федерації в Україну. Серед них — командно-штабні навчання «Об’єднані зусилля — 2021» (вересень — жовтень 2021 року), «Хурделиця — 2021» (кінець грудня 2021 року) та «Заметіль — 2022» (5–20 лютого 2022 року), а також заходи з формування Сил територіальної оборони.
Нарис про оборону Харкова — східної брами України — підготували полковник Сергій Хлонь і лейтенанти Олександр Пагіря та Олексій Полтораков. У ньому розглянуто ключові етапи й події оборони міста з 24 лютого по 14 травня 2022 року. Згідно зі свідченнями російських військовополонених, російські окупанти планували захопити Харків упродовж трьох днів після початку широкомасштабного вторгнення. Для оборони Харківщини сформували оперативне угруповання військ «Слобода», до складу якого увійшли дві окремі механізовані бригади, три бригади ТрО, артилерійська та реактивна бригади, тактична група «Грім» і низка інших підрозділів.
В обороні Харкова від моменту вторгнення до середини травня 2022 року автори виділили три етапи:
1. Зрив російських планів захоплення Харкова (24 лютого — 3 березня) — впродовж перших днів наступ російських агресорів захлинувся, противника зупинили та змусили перейти до оборони.
2. Стабілізація лінії бойового зіткнення (4 березня — 28 квітня) — ворог закріпився на захоплених рубежах на північних та північно-східних околицях Харкова, посилив обстріли міської цивільної інфраструктури. У результаті успішних дій Сил оборони на початку квітня російські війська припинили спроби захопити Харків, зосередивши зусилля на частковому блокуванні обласного центру та просуванні на південний схід у напрямку Ізюма.
3. Завершення оборони Харкова (28 квітня — 14 травня) — контрнаступальна операція, завданням якої було деблокувати місто й витіснити російські війська за державний кордон на північному та північно-східному напрямку від Харкова. Проведена під керівництвом командувача Сухопутних військ ЗСУ генерал-полковника Олександра Сирського, вона дала змогу з кінця квітня до середини травня вибити ворога з прилеглих до Харкова населених пунктів на північ та північний схід від міста.
Наступний нарис присвячено обороні й визволенню Сумської області впродовж лютого — квітня 2022 року. У його вступній частині пильну увагу приділено підготовці до захисту цього важливого індустріально-аграрного регіону, перелічені підрозділи Сил оборони України, які брали участь в обороні області. З огляду на високу ймовірність російського нападу в лютому їх було розосереджено на території Сумщини.
Метою російських загарбників на початку вторгнення було швидке захоплення міста Суми й подальше стрімке просування на Київ. Попри те, що вже 24 лютого ворожим військам вдалось увірватись в обласний центр, у вуличних боях захисники України зупинили росіян і змусили їх залишити місто. Одночасно було зірвано плани ворога захопити Охтирку, Лебедин, Ромни, Глухів та інші ключові населені пункти області.
Зупинивши просування ворога, українські захисники вибудували надійну систему оборони регіону, завдяки якій скували значні сили окупантів. Це значною мірою сприяло обороні Києва та Чернігова. У відповідь російські загарбники, неспроможні захопити основні адмінцентри Сумщини, вдалися до систематичного терору проти мирного населення, обстрілів житлової забудови та цивільної інфраструктури, розправ над місцевими мешканцями, мародерства. Морально-психологічний стан окупантів, які розраховували на блискавичну перемогу, стрімко погіршився, його бойові спроможності впали.
На початку останньої декади березня українські захисники розпочали визволення Сумщини від російських загарбників. У результаті активних дій Сил борони України відступ ворогів в області перетворився на хаотичну втечу. До 11 квітня визволення тимчасово окупованих частин Сумської області було завершено, розпочалися заходи щодо посилення охорони державного кордону України в цьому регіоні.
Оборону півдня України під час широкомасштабного вторгнення рф від 24 лютого до 15 березня проаналізував командувач Оперативного командування «Південь» Сухопутних військ Збройних Сил України генерал-майор Андрій Ковальчук. Вступну частину нарису присвячено короткому огляду мілітаризації тимчасово окупованого російською федерацією Кримського півострова та підготовці ЗСУ до відсічі потенційної агресії на південному напрямку.
З моменту вторгнення на марш у понад 80 км до річки Дніпро російське командування відводило 7 годин, однак завдяки запеклому опору підрозділів ЗСУ, які вели маневрену оборону, ці плани вдалось зірвати. Попри тотальну перевагу російських військ вторгнення в особовому складі, озброєнні й техніці, пануванні ворога в повітряному просторі й акваторії Чорного моря, захисники України завдали росіянам дошкульних втрат і з запеклими боями відступили. Встановити контроль над Херсоном російським окупантам вдалося 3 березня.
Розбивши російський десант на мостах через Дніпро, підрозділи Сил оборони України переправились на Правобережжя, зберігши війська для оборони Миколаєва. Успішна оборона цього обласного центру, перемоги українських військ у битві за Вознесенськ та боях за Баштанку дали Силам оборони України можливість зупинити просування росіян і змусили їх до середини березня відступити до адміністративних меж Херсонської області. Після цього лінія фронту стабілізувалась до кінця серпня, коли почався великий український наступ на Херсонщині.
Привабливою особливістю нарису є увага до деталей, наведення багатьох яскравих цитат із міркуваннями та спогадами безпосередніх учасників подій як з українського, так і з російського боку (із записника одного з російських офіцерів, який брав участь у вторгненні).
Блискучу Херсонську наступальну операцію (29 серпня — 12 листопада 2022 року) розглянуто в нарисі «Кров Дніпром тече». Його автором є повний лицар ордена Богдана Хмельницького, заступник командувача Оперативного командування «Південь» Сухопутних військ Збройних Сил України бригадний генерал Михайло Драпатий.
Після короткого вступу, в якому висвітлені основні події, що призвели до окупації правобережжя Херсонщини, основну увагу в нарисі зосереджено на формуванні умов, плануванні, підготовці та реалізації наступальної операції. Визначальними її передумовами стала ліквідація небезпеки висадки ворогом тактичного морського десанту в Миколаївській та Одеській областях і дезорганізація логістичного забезпечення російських військ на правому березі Дніпра.
Наступ на Херсонщині відбувався в три етапи й успішно завершився повним визволенням тимчасово окупованої ворогом правобережної частини Херсонської області та міста Херсон.
1. 29 серпня — 23 вересня — на Каховському напрямку — вихід на адміністративний кордон із Херсонською та Дніпропетровською областями; на Херсонському напрямку — створення плацдарму на р. Інгулець у районі с. Білогірка, звільнення 13 населених пунктів.
2. 2–18 жовтня — просування на відстань до 40 км, звільнення 29 населених пунктів;
3. 8–12 листопада — вихід на правий берег р. Дніпро, звільнення м. Херсон, 169 населених пунктів.
Важливим складником успіху стала проведена у липні — серпні інформаційно-психологічна операція, під час якої про наступ на Херсонщині було оголошено максимально публічно. Це дало можливість таємно підготувати й неочікувано для ворога почати Харківську наступальну операцію, під час якої наступ на Херсон відігравав допоміжну роль. Коли ж наступ на Харківщині досяг успіху, Херсонська наступальна операція продовжила розвиватись як основна.
* * *
Перші п’ять оприлюднених нарисів про відбиття російської агресії проти України — важливий доробок Центру досліджень воєнної історії ЗСУ. Він закладає тверду основу для підготовки комплексних розвідок з історії сучасної Великої Визвольної війни українського народу проти російських окупантів.
@armyinformcomua
За минулу добу на фронті відбулося 190 бойових зіткнень, а російські загарбники завдали по нашій території понад два десятки авіаударів.
Українські моряки знищили російську авіаційну ракету Х-59.
Станом на ранок суботи, 25 січня, добові втрати російських загарбників склали 1650 осіб вбитими та пораненими.
Станом на 06:00 25 січня росіяни вивели у Чорне море два ракетоносії з «Калібрами».
Фотографи та журналісти стали очима нашої війни, адже саме завдяки їм увесь світ дізнався про всі моторошні та жахливі речі, які коїть росія та її солдати на нашій землі.
«Я мрію, щоб на східному кордоні України, від Вовчанська і до Урала було Північне море, в ньому водилася білуга і було багато ікри. Чи щоб ми межували із Північним Льодовитим океаном», — говорить 49-річний Віктор Баранов з позивним «Кеп».
від 28000 до 32000 грн
Васильків, Київська область
Не таємниця, що росіяни почали дуже серйозну роботу з повернення власної техніки з країн третього світу «Українці показують просто феноменальні успіхи в частині винищення…