Про це сьогодні оголосили лідери двох країн – Ульф Крістерссон та Володимир Зеленський на військовій авіабазі в Упсаллі. Швеція має…
Швеція та Україна домовилися про масштабну оборонну угоду, яка передбачає закупівлю Україною шведських винищувачів Gripen.
Про це сьогодні оголосили лідери двох країн – Ульф Крістерссон та Володимир Зеленський на військовій авіабазі в Упсаллі.
Швеція має намір передати 16 винищувачів Gripen C/D у межах двосторонньої допомоги. Крім того, Україна планує закупити до 20 винищувачів Gripen модифікації E/F і виділитm на це 2,5 мільярда євро із суми кредиту Європейського Союзу в межах Ukraine Support Loan.
За словами Володимир Зеленського, перші Gripen можуть прибути до України вже протягом найближчих 10 місяців, а українські пілоти та техніки вже навчаються на цих літаках.
В інтерв’ю United24 колишній пілот ВПС Швеції Юссі Халметоя, який має понад 2300 годин нальоту на літаках 25 різних типів, зокрема на Gripen, пояснює, як шведські багатоцільові винищувачі здатні посилити протиповітряну оборону України.
Цей текст вперше був опублікований 12 травня, а сьогодні АрміяInform нагадує, чим же унікальні шведські винищувачі.
Основу ВПС Швеції складають літаки Gripen Charlie Delta (Gripen CD), які вже майже 20 років також використовуються у військово-повітряних силах різних країн. Літаки постійно покращують і програма модернізації розрахована до 2035 року, а для деяких військово-повітряних сил — і до 2040 року.
Нове покоління літаків — Gripen EF, це 20 років технологічної еволюції. Літак має все, що потрібно для сучасного бою: радари великої дальності, сучасну зброю, ідеальну живучість, потужні засоби радіоелектронної боротьби.

Винищувачі озброєні європейськими ракетами Meteor класу «повітря-повітря». Її унікальність полягає в тому, що вона має прямоточний повітряно-реактивний двигун, завдяки чому може пролітати 150–200 кілометрів на дуже високій швидкості.
«Інші ракети мають лише стартовий двигун, який зупиняється після вичерпання палива, але ця — ні. Отже, ви отримуєте значно вищу швидкість, значно більшу дальність і значно вищу ймовірність перехоплення», — пояснює Юссі Халметоя.

Літак також може нести протикорабельну ракету для ударів по морських цілях. Це ракета RBS-15 виробництва шведської компанії Saab. Дальність дії — 300 кілометрів. Gripen має і зброю ближнього радіусу дії з дальністю до 25, 30, 40 кілометрів. Вона добре підходить для знищення ракет, дронів або літаків на ближніх відстанях.
Юссі Халметоя вважає, що винищувачі Gripen могли би дуже ефективно виконувати два типи завдань в умовах бойових дій в Україні:
Шведська концепція обслуговування винищувачів, яка існує вже близько 40 років, полягає в експлуатації літаків з баз, розташованих по всій країні. Вона передбачає наявність гнучкої логістики та невеликої кількості технічного персоналу.
«Вони працюватимуть у снігу, у багнюці, у холоді, під дощем, у темряві, під деревом, на базі, будь-де. Ось на це ми й докладаємо багато зусиль. Тож ви можете фактично використовувати цей літак з дня у день, тиждень у тиждень і продовжувати бойові дії. І це одна з відмінностей нашого літака від багатьох інших, які потребують набагато більше інфраструктури», — зазначає Юссі Халметоя.
Унікальна здатність літаків Gripen — злітати та приземлятися на дуже коротких злітно-посадкових смугах, навіть на звичайних автомагістралях, чого не може зробити жоден інший винищувач. Для заправки паливом та переозброєння може знадобитися команда лише з чотирьох-п’яти осіб.
Gripen — багатоцільовий винищувач і це означає, що він може виконувати різні типи завдань: «повітря-повітря», «повітря-земля», «повітря-море». Залежно від типу місії можна легко змінити налаштування прямо в польоті одним натисканням кнопки.
Літак здатний злетіти протягом п’яти хвилин від отримання бойового наказу. Якщо ж пілот вже перебуває в літаку — зліт займає менше хвилини.
Ще одна унікальна особливість — філософія конструкції, яка дозволяє за 10–15 хвилин провести бойове переозброєння та дозаправку, на відміну від інших літаків, таких як F-16, Rafale, Eurofighter. У них це займає втричі або вчетверо більше часу.
Юссі Халметоя переконаний, що для українських пілотів, які мали досвід керування винищувачами радянської епохи, перехід на Gripen буде дуже легким з точки зору навчання польотам, оскільки зараз на сучасних літаках механічне керування є простим.
Складність, за його словами, полягає в інформації: як її інтерпретувати, як використовувати в тактичних цілях.
«Але досвідчені пілоти і навіть молодь сьогодні швидко це засвоять. Я думаю, що спочатку головним викликом для українських пілотів буде, мабуть, мовне навчання. І я знаю, що вони докладають зусиль, щоб покращити свої знання і потім поїхати до західної країни та пройти навчання», — говорить Юссі Халметоя.
За умови наявності мовних навичок, досвідчений пілот легко освоїть літак за три-чотири місяці, впевнений Юссі Халметоя. У молодих пілотів без досвіду це може зайняти до року.
Підрозділі Сил безпілотних систем ЗСУ нарощують удари по ворожій ППО та складах у оперативній глибині противника.
Колишнього начальника обласного ТЦК та СП на Рівненщині судитимуть за закупівлю 16 пікапів для потреб армії за завищеними цінами.
Пілоти підрозділу Muramasa 21-го полку безпілотних систем Kraken показали полювання за транспортом у ворожому тилу.
Спроба прориву до наших позицій закінчилася спаленням для російських штурмовиків.
На Олександрівському напрямку росіяни влаштували між собою смертельну перестрілку, проте командування закликало не робити з цього трагедії.
Нацгвардієць Сергій із позивним «Сокіл» майже два місяці тримав позиції в районі Родинського на Покровському напрямку.
Оператор протитанкового ракетного комплексу
від 25000 до 125000 грн
Одеса
35 ОБрМП ім. контр-адмірала Михайла Остроградського
Про це сьогодні оголосили лідери двох країн – Ульф Крістерссон та Володимир Зеленський на військовій авіабазі в Упсаллі. Швеція має…