ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

30 війн із Zаклятим сусідом: Київський спадок, якого москва так і не отримала

Наші проєкти
Прочитаєте за: 3 хв. 1 Серпня 2022, 13:24

АрміяInform продовжує розповідати про українсько-московські  війни. У восьмій серії проєкту – розповідь про Першу війну за Київський спадок 1500 – 1503 років.

Кримський хан Менглі-Гірей, підбурюваний московським князем Іваном III, у 1499 році зажадав від Великого князівства Литовського передати йому Київ, Канів, Черкаси й Путивль. Київ та Черкаси мали бути після цього передані в управління Івану III.

Окрім того, різні удільні князі з Великого князівства Литовського продовжують приймати підданство московського князя.

У травні 1500 року без оголошення війни московські війська трьома групами розпочали наступ на східні землі литовсько-руської держави, дійшовши аж до Дніпра. Іван ІІІ мотивував свої дії необхідністю «захисту» православних християн.

14 липня 1500 р. у битві під Дорогобужем семитисячне військо литвинів програло 25-тисячній московській орді. Водночас Менглі-Гірей здійснив напад на Волинь. Татари спалили Хмільник, Кременець, Володимир, Луцьк, та інші міста, вивели звідти безліч бранців.

21 червня наступного року було підписано Венденський договір між Великим князівством Литовським та Лівонським орденом з метою спільних дій проти князівства московського. Але це суттєвих результатів не принесло. Попри те, що на кінець року литовським військам таки вдалося здолати частину московських полків біля озера Смолина, що на Вітебщині, окупанти продовжували утримувати зайняті у 1500 році території. А влітку і восени 1502 та в лютому 1503 років москалі й кримці здійснили кілька успішних грабіжницьких рейдів, дійшовши до Львова, Любліна, Белза й Кракова.

Попри початкові амбіції захопити Київ і Черкаси, цим планам так і не судилося бути реалізованими. Ані під час цієї війни, ані в наступних епізодах литовсько-московського протистояння. Проте, за результатами першої війни за володіння київським спадком король польський і Великий князь литовський Олександр визнав за московським правителем титул «Государя всієї Русі».

Кілька разів литовські посли в москві просили миру. Але московський князь погодився лише на шестирічне перемир’я. Згідно з його умовами, Велике князівство Литовське втратило близько третини всієї своєї території і було серйозно послаблене в умовах стрімкого росту московської держави. Мирний договір не задовольнив жодну зі сторін, і як наслідок – невдовзі спалахнула нова війна…

Історія вчить, що агресора замирити неможливо. І не потрібно. Адже мир заради миру неминуче призводить лише до нової, більш жорстокої війни.

Кореспондент АрміяInform

Кореспондент АрміяInform

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
@armyinformcomua
Поширював інформацію про дислокації українських захисників: харків’янин отримав вирок

Поширював інформацію про дислокації українських захисників: харків’янин отримав вирок

Харківський суд визнав винним 57-річного чоловіка у поширенні інформації про переміщення, рух та розташування Збройних Сил України. Йому призначено покарання у виді п’яти років позбавлення волі.

Генштаб ЗСУ: майже половину від усіх атак ворог проводить на двох напрямках

Генштаб ЗСУ: майже половину від усіх атак ворог проводить на двох напрямках

Противник не припиняє спроб просуватися вглиб території України. На даний час ворог 125 разів атакував позиції Сил оборони. Найбільш активно діє на Курахівському та Покровському напрямках, де провів майже половину від усіх атак. 

Окупанти обстріляли Покровськ, загинула місцева жителька

Окупанти обстріляли Покровськ, загинула місцева жителька

Сьогодні ворог декілька разів поцілив в житлові мікрорайони міста Покровськ Донецької області.

Провели зачистку та взяли в полон: на Курщині рейнджери виявили 30 російських піхотинців

Провели зачистку та взяли в полон: на Курщині рейнджери виявили 30 російських піхотинців

Воїни 6-го полку Сил спеціальних операцій «Рейнджер» разом із суміжними підрозділами Сил оборони нищать ворогів та поповнюють обмінний фонд на Курщині, зокрема під час аеророзвідки оператори БПАК виявили 30 ворожих піхотинців, які двома групами пробиралися на позиції.

Лауреати премії Патона: українські військові медики отримали престижну наукову відзнаку

Лауреати премії Патона: українські військові медики отримали престижну наукову відзнаку

Національну премію України імені Бориса Патона отримали полковники медичної служби Едуард Хорошун та Сергій Шипілов за видатну наукову роботу в галузі медицини.

Президент провів Ставку: випробування ракет, виробництво артилерії та захист енергетики

Президент провів Ставку: випробування ракет, виробництво артилерії та захист енергетики

Президент Володимир Зеленський провів засідання Ставки Верховного Головнокомандувача, основним питанням якого були доповіді щодо контрактів для нашого виробництва зброї в Україні.

ВАКАНСІЇ

Бухгалтер у Васищеве

від 20000 до 23000 грн

Васищеве

Військова частина 3075 НГУ

Водій

від 20100 до 120000 грн

Київ

Розвідувальний батальйон 5 Окремої Штурмової Київської бригади

Водій-електрик, військовослужбовець

від 20000 до 120000 грн

Хмельницький, Хмельницька область

Командир взводу

від 24000 до 50000 грн

Одеса

Військова частина А2238

Гранатометник

від 21000 до 121000 грн

Вся Україна

1 центр рекрутингу Сухопутних військ ЗСУ

Водій (польова лазня)

від 25000 до 30000 грн

Павлоград

Військова частина А4759