ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Євромайдан – Січ ХХІ століття

Історія
Прочитаєте за: 7 хв. 22 Листопада 2021, 14:04

Революція Гідності та її осердя Євромайдан є однією з найтрагічніших і водночас найгероїчніших сторінок новітньої історії України. Символічним і невипадковим є порівняння революційного Майдану в центрі Києва із Запорозькою Січчю. На Майдані, як і колись на Січі, існувала самоорганізація за принципом прямої демократії, устрій із роїв-куренів-сотень, оборонні укріплення-барикади (до речі, барикаду через Хрещатик називали «Козацьким редутом»), був присутній справжній дух козацтва.

Ніхто і ніколи за межами України не зрозуміє того духу. Адже саме він щопокоління відроджує, формує і береже українську націю. А Січ є втіленням козацького духу в матеріальному світі. І Євромайдан — це поза всяким сумнівом найсправжнісінька Січ. Кожен українець, хто хоч раз там був, засвідчить це. На Січі ніколи не було царя. Січ була є і буде територією справжньої свободи, — вона ніколи не визнавала і не визнаватиме жодної влади, навіть тієї, за яку сама боролася.

Відомий дослідник козацтва, доктор історичних наук Тарас Чухліб ще у грудні 2013 року вказував на те, що на Євромайдані фактично була збудована модерна мініатюрна Січ, яку люди прозвали «Майданською» або ж «Київською».

Барикада – Козацький редут біля Головпоштамту. 19 грудня 2013 р.

Він в одному зі своїх інтерв’ю стверджував, що до початку Революції Гідності продовжувала існувати «Українська Радянська Соціалістична Республіка» на чолі з першими секретарями, яких стали називати президентами, і Верховною Радою, яка була наскрізь прокомуністичною та проросійською. Система залишалася та ж сама, тільки червоний прапор замінили синьо-жовтим, а зірку — тризубом.

А на Євромайдані відбулося швидке відродження не тільки генетичної та історичної пам’яті, архетипів поведінки і політичної культури, а й елементів воєнного мистецтва українського народу.

На Євромайдані відбулося швидке відродження не тільки генетичної та історичної пам’яті, архетипів поведінки і політичної культури, а й елементів воєнного мистецтва українського народу.

Такої ж думки дотримувався і відомий письменник Андрій Курков, який вважав події, що відбувалися на Майдані, своєрідною історичною матрицею, до якої народ щоразу повертається в час нестабільності. Майдан і Запорозька Січ, на його переконання, — це форма ладу, генетично чи підсвідомо закладена в українцях: «Коли ми чимось не задоволені, ми відбудовуємо цю Січ, ми захищаємо власну гідність і власні інтереси».

Події, що відбувалися на Майдані, є своєрідною історичною матрицею, до якої народ щоразу повертається в час нестабільності. Майдан і Запорозька Січ — це форма ладу, генетично чи підсвідомо закладена в українцях.

Одним із ключових сьогодні уявлень про Євромайдан є ототожнення його із місцем битви абсолютного добра (свободи, честі, мужності, гідності) з абсолютним злом (сваволею, безчестям, жадібністю). Типовою під цим кутом зору можна вважати позицію митця Володимира Гонського, який говорив про сцену Майдану як про «найвищу трибуну людства у його боротьбі зі злом», а про загиблих на вулиці Інститутській – як про «закривавлених праведною кров’ю посланців добра» й «Лицарів світла».

Сьогодні герої Небесної Сотні, разом із полеглими на фронтах гібридної російсько-української війни воїнами АТО/ООС, для кожного з нас – найяскравіший символ незламності духу української нації. Вони загинули за правду, свободу, незалежність своєї держави і ціною жертовності показали, що наш народ був, є і залишатиметься нескореним.

Справи нащадків славних прадідів говорять самі за себе. Не випадково всі народні виступи нового часу в Україні палахкотіли козацьким духом. У 1905‒1907, 1917‒1921, 1941‒1954, 1990‒1991, 2004, 2013‒2014 роках. Повстанці в усі часи хотіли, щоб українці були господарями на своїй землі, щоб не було ані соціального, ані релігійного, ані національного гніту. Молодь завжди вірила, що може змінити світ.

У патріотичному середовищі давно вже утвердилася думка, що для здобуття справжньої, а не декларативної незалежності, 2014 рік значить значно більше, аніж 1991-й. Лише після Майдану й війни на сході українці справді завоювали свободу й незалежність, ілюзія яких дісталася нам після перетворення СРСР на СНД у 1991 році.

Досліджуючи Євромайдан як сукупність новопосталих міфів, органічно пов’язаних із «козацьким міфом» України, створеним Тарасом Шевченком, філософ Тарас Лютий також наголошував на тому, що прообразом Майдану є саме Запорозька Січ (тому «міф козацтва досі живе, лише перевтілюється відповідно до часу»). Від самого початку Революції Гідності аксіоматичного значення і загального розголосу набуло трактування її як чергового й закономірно-невідворотного етапу «національно-визвольної боротьби – антиколоніального руху – антирадянського повстання».

Протистояння в центрі столиці умовно можна поділити на три етапи: Майдан-мітинг (масовий громадський виступ), Майдан-табір (насичення центру Києва палатками, обнесення по периметру його території барикадами) та Майдан-Січ (територія, яка завжди перебувала в бойовій готовності, очікуючи нападу беркутівців).

Барикада, розписана українським орнаментом. 19 грудня 2013 року

На кожному з цих етапів були присутні елементи козацького самоврядування та організації, проте на тлі розгортання революційних подій формування організаційних структур за зразком Запорозької Січі розгорнулося з новою силою. Це яскраво було помітно в організації війська, церкви та інфраструктури.

Зокрема, на Майдані були створені військові одиниці, що наслідували січові курені й полково-сотенний устрій козацької держави. Як і на Січі, вони відповідали структурі війська, забезпечуючи максимально швидку мобілізацію козацького стану. На Київському Майдані координацією дій маніфестантів займалась Самооборона. Її базовою структурною одиницею була сотня, що налічувала від 70 до 150 осіб. Вона створювалася як за територіальним, так і за профільним принципом. Варто зазначити, що кожна сотня зробила значний внесок у боротьбі проти зачистки майдану силовиками. Головною структурною одиницею сотні був десяток (рій), у якому нараховувалося 8-12 осіб. Вони зі свого боку об’єднувалися в чоту (3-4 рої). Кожна з цих структурних одиниць, як у часи козаччини, організовано здійснювала оборону стратегічно важливих об’єктів Майдану.

На Київському Майдані була репрезентована і духовна складова. У Запорізькій Січі, як відомо, в центрі розташовувалася церква Покрови Пресвятої Богородиці. На Січі ХХІ століття – Міжконфесійний Молитовний намет. Його було встановлено неподалік стели Незалежності.

Євромайданівці так само, як і козаки, будували оборонні споруди навколо своєї Січі. У наших предків це були укріплення з повалених дерев, так звані городці та засіки, а в учасників подій Революції Гідності – барикади. Для їх побудови використовували дошки, мішки з піском і мокрим снігом, автомобільні шини тощо. Збудовані конструкції поливали водою, щоб на морозі вони стали міцними та непохитними.

Паралелі між мітингувальниками Євромайдану та козаками можна провести і в системі інформування про напад ворога, і в частині приготування їжі, і в зовнішньому вигляді маніфестантів.

Київський Майдан функціонував на основоположних принципах козацької самоорганізації, самозабезпечення та самодостатності. Саме вони зробили українське козацтво однією з найпотужніших та авторитетних сил у середньовічну та ранньомодерну добу.

А Євромайдан, Революція Гідності і події на сході України переконливо довели, що і в наш час козацький зразок залишається оптимальним у вирішенні як внутрішніх проблем українського суспільства, так і протидії зовнішній агресії. Нова генерація українських воїнів вкотре доводить усьому світові, що вищою метою для українського народу є збереження людських цінностей та основ демократії. А захист незалежності та територіальної цілісності рідної землі є покликанням та обов’язком кожного українця. І будь-яке зазіхання на них зі сторони ворогів зазнає невдачі та неодмінно буде покаране.

Фото автора

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Десантники розповіли, як знищили два ворожі танки у прямому бою

Десантники розповіли, як знищили два ворожі танки у прямому бою

Січеславські десантники знищили два російських танки з 200 метрів у прямому танковому бою.

Ворог перекинув основну масу підрозділів на Очеретино

Ворог перекинув основну масу підрозділів на Очеретино

У вечірньому стрімі Армія TV ведучі обговорили оперативну обстановку з Авдіївського напрямку з військовослужбовцем окремої єгерської бригади імені Олекси Довбуша на псевдо «Італієць».

Нам потрібні засоби для захисту повітряного простору негайно — Міністр оборони на засіданні Ради Україна-НАТО

Нам потрібні засоби для захисту повітряного простору негайно — Міністр оборони на засіданні Ради Україна-НАТО

Україна зараз життєво потребує засобів для захисту цивільного населення від ракетних ударів та атак російських безпілотників.

Окупанти обстріляли передмістя Херсона: загинула літня жінка

Окупанти обстріляли передмістя Херсона: загинула літня жінка

Близько години тому армія рф з тимчасово окупованого лівого берега обстріляла передмістя Херсона.

Вже восьма данська команда інструкторів прибула у Британію для навчання українських військових

Вже восьма данська команда інструкторів прибула у Британію для навчання українських військових

Збройні сили Королівства Данія продовжують брати участь у багатонаціональній навчальній операції ІНТЕРФЛЕКС з базової загальновійськової підготовки Збройних Сил України на території Великої Британії. Це дієвий внесок на підтримку України.

На закупівлі для ЗСУ дизельного палива зекономили понад 30 млн грн

На закупівлі для ЗСУ дизельного палива зекономили понад 30 млн грн

Державному оператору тилу (DOT) вдалося заощадити понад 30 мільйонів гривень на закупівлі для Збройних Сил України дизельного палива.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Інспектор прикордонної служби

до 20100 грн

Чернігів

105 прикордонний загін

Офіцер групи психологічного супроводу та відновлення

від 26000 до 126000 грн

Львів, Львівська область

Кухар, військовослужбовець

від 21500 до 51500 грн

Кам'янка-Бузька

Військова частина А4623

Командир відділення військовослужбовець

від 22000 до 125000 грн

Дніпро, Дніпропетровська область

навідник ЗУ-23-2, стрілець-зенітник

від 25000 до 130000 грн

Київ, Київська область

Навідник-оператор, військовослужбовець у ЗСУ

від 50000 до 120000 грн

Київ

66 ОМБр ім. князя Мстислава Хороброго