ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

«Я допомагаю армії стати сильнішою, щоб вона якомога швидше звільнила мій рідний Донецьк від загарбників»

Life story
Прочитаєте за: 9 хв. 9 Березня 2021, 15:42

АрміяInform вже розповідала про науковців Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка і про курсантів цього вишу. Неодноразово в цих публікаціях згадувався доктор педагогічних наук, професор кафедри військової психології та педагогіки Андрій Кучерявий. Кореспондент зустрівся з викладачем, аби дізнатися про нього трохи більше.

«У донеччан справді є своя харизма і це не вигадка»!

– Пане Андрію, ваші слова про звільнення рідного Донецька, як то кажуть, знайшли відгук у серцях наших читачів. Вони багато запитували про вас. Розкажіть, де ви народилися, виросли, як стали тим, ким ви є сьогодні…

— Хочу одразу попередити — я дуже не публічна людина, і така увага для мене незвична. У мене дуже скромна, інтелігентна родина. Батько — мій колега, випускник Бердянського педінституту. Я народився в Маріуполі, коли він закінчив навчання і поїхав працювати до Херсонської області, до села Ушкалки. До Донецька ми переїхали, коли мені було п’ять років. Саме у цьому місті я склався як особистість. Не ображайтеся, але жителям центральної України важко зрозуміти, що існує особливий «донецький характер»… У донеччан справді є своя харизма і це не вигадка!

— Донеччани якісь специфічні?

— Так, вони… ми специфічні. Не в поганому сенсі! Я вважаю, багато чого навчився у цих працьовитих, цілеспрямованих, щирих людей. Я не принижую інші регіони нашої країни в жодному разі! Але люблю свою Батьківщину. Мені, наприклад, імпонують львів’яни — вони дуже добрі. Донеччани – більш жорсткіші. Але це не погано! Коли звикаєш до відвертості, починаєш просто інакше сприймати світ…

«”Лихі дев’яності” спустили мене на землю»

— Де ви здобували освіту?

— Хоча я доктор педагогічних наук, проте закінчив фізико-математичну школу, згодом — фізичний факультет університету. Справді хотів працювати фізиком, займатися наукою. Але у «лихі дев’яності» змушений був спуститися на землю, як то кажуть. Пішов працювати у школу. І насправді це був один із найважливіших моментів у моєму житті.

— Що ви маєте на увазі?

— Це була приміська школа Донецька у селі  Луганське  Мар’їнського району, який нині знаходиться під окупацією. Тепер окупанти зробили його частиною міста.

Я там викладав сім років. В той самий час одружився, народився син.

— Приємні спогади…

— Мій батько — справжній фахівець у педагогіці. Він теж доктор наук. І я хотів займатися наукою, як і він, але у школі зовсім інша ситуація. Тож, зрештою,  попросився до аспірантури фізико-технічного інституту в Донецьку, але через надто низьке фінансування наукових досліджень мені було відмовлено. І це був вже другий важливий момент у моєму житті. Я впевнений, що Бог направляє людину туди, куди потрібно. Мені сказали, що я маю достатній педагогічний досвід, тож можу спробувати себе у педагогічних науках. Тоді, коли підготовку кандидатської дисертації було завершено, якраз створювався Донецький інститут внутрішніх справ (нині – Донецький юридичний інститут МВС України) і дуже не вистачало наукових кадрів. І, до речі, саме тоді  надягнув погони! Я в армії не служив, навчався в університеті, але, як і будь-якому хлопцеві, мені дуже хотілося потримати зброю в руках.

Перший випуск класного керівника Андрія Кучерявого, 1998 рік

— Скажіть, як ви тоді ставилися до всього українського? 

— О, до речі! Я тоді потрапив на кафедру українознавства, де пропрацював з 2006-го по кінець мирного часу – до 2014 року. Цікаво, що там був прекрасний колектив. Тепер ми живемо в різних місцях. На деяких людей, які залишилися там, я подивився зовсім по-іншому…

«Зараз я не сумніваюся, що російськими спецслужбами все було підготовлено заздалегідь»

– Підходимо до найтяжчого… до того часу, коли почалася війна.

— Так. Прийшов 2014 рік. Дуже важкий. У нас вдома відбувались негативні процеси. Зараз я не сумніваюся, що російськими спецслужбами все було підготовлено заздалегідь. Одразу всі місцеві «точки» почали антиукраїнську пропаганду. А українські телевізійні канали вимкнули…

— Які думки у вас тоді були? За що хвилювались найбільше?

— Про що я думав? Про те, що все має повернутися на свої місця, що тиск російської пропаганди в один момент має припинитися, що все буде по-старому. Ще й війни не було на Донбасі, тільки в Слов’янську, де з’явився якийсь Гіркин і тероризував всю країну, але вже в нашому Донецьку про події розповідало виключно телебачення російське. Багато важких психологічних моментів згадуються. Наприклад, наприкінці травня основна база інституту знаходилась неподалік від Донецького аеропорту. Ми з курсантами на парі… У вікно дивлюся, а там наш Су-27, здається метрів з 200 від нас, так повільно-повільно летить… Це була перша картинка війни на моїх очах.

Нам скасували заняття — це був червень. Ми, з порушенням всіх процедур, за 3-4 дні прийняли всі заліки й іспити, закрили сесію… Кожен в інституті розумів, що завтра невідомо що буде. Спочатку сказали сидіти вдома, але наприкінці червня всіх викликали для отримання трудових книжок.

— Червень — це вже початок масштабних бойових дій…

— Так. Ми прийшли до відділу кадрів, і саме тієї миті інститут почали захоплювати сепаратисти. Просто на територію заїхав автобус і звідти вибігли автоматники. Вони оточили будівлі та нікого не випускали…

— Як вам вдалося вибратися?

— Мені просто пощастило … Я встиг отримати трудову книжку, набрався нахабності… Там біля дверей стояв хлопець з автоматом, кажу: «мені дозволили вийти». Він мовчить у відповідь. Так я повз нього і пройшов…

— Отак просто?

— Ну, як просто… Вони вже поставили на автостоянці кулемет, і поки я впевнено йшов, він мене «супроводжував», дуло дивилося прямо на мене… І на виході на шлагбаумі стояли озброєні люди. Я і їм сказав, що мені дозволили — так і вийшов.

— Що сталося з вашими колегами?

— Вони сиділи довго у приміщенні. Переписали всіх офіцерів, їм ставили якісь умови… Казали, що відтепер це буде їхня база. На той час вони вже захопили один наш факультет, розташований у іншому районі Донецька.

— Як ставилися до цих «автоматників» люди, ваші знайомі?

— Не хочу казати. Ми продовжували жити. Нікуди не рухалися. Були дуже обережними. Бачили блокпости навколо Донецька. Так, було дуже неприємно через них проїжджати. Але нічого не зробиш — люди зі зброєю… Найбільш неприємним було бачити наших міліціонерів-«даішників». Сепаратисти перевіряють машини, а вони стоять поруч — в українській формі. Ганебна картина, якщо чесно…

— Ви відчували якусь небезпеку?

— Були ситуації, коли пострілювали у передмісті Донецька. Для нас стало нормою – чути постріли… Почалися активні бойові дії. Навколо вибухи й перестрілки…

— Скільки ви це терпіли?

— Ключовий день — 13 липня 2014 року. Син забігає, каже, що заїхали якісь «військовики» і оголосили в нас комендантську годину. Я кажу: «тоді збираємося». По телевізору показували фінал чемпіонату світу з футболу: Аргентина — Німеччина. Ми пару годин збирали речі, і коли закінчили, бачу, як Маріо Гетце забиває гол. Німеччина — чемпіон! Я запам’ятав той матч на все життя…

«Я не сприймаю ніяких бандитів, не хочу їм підкорятися. Але маю думати про родину. Я розумів: якщо вони сюди зайшли, можуть розпочатись зіткнення»

— Куди поїхали?

— До Маріуполя. Я не сприймаю ніяких бандитів, не хочу їм підкорятися. Але маю думати про родину. Я розумів: якщо вони сюди зайшли, можуть розпочатись зіткнення…

Спочатку жили у моєї хресної в Маріуполі. Туди якраз переїхав інститут. Правда, тоді відбулось скорочення і курсантів, і викладачів. Тож я поїхав до брата у Київ, де він перед цим з трудом орендував житло. Спочатку забрали речі з села — це вже листопад. Там я у нашій квартирі розібрав все, що можна, навіть автономне опалення, щоб ніхто не поселився в нашій оселі. І сміх, і гріх. Брат просить забрати зимову гуму — грошей немає нову купляти. О’кей, забираємо і її, хоча місця було  обмаль.

Кафедра українознавства Донецького юридичного інституту

— Як вас зустрів Київ?

— На щастя, швидко знайшов роботу. Мені запропонували пів ставки доцента у Київському університеті імені Бориса Грінченка. Зарплата — 2 тисячі гривень, плата за оренду житла — 4,5 тисячі… Сумно, погодьтеся…

— Що було далі?

— Далі захистив докторську. Це вже був квітень 2015 року. Захищався в Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького…

— До речі, у «цивільному» універі після міліцейського було нормально працювати?

— У Київському університеті імені Бориса Грінченка мені було більш-менш комфортно. Вони вчинили дуже гарно — набрали багато людей з Донецька і Луганська. Але десь через пів року мене запросили до Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих Національної академії педагогічних наук України. Спочатку на посаду старшого наукового співробітника, згодом запропонували бути заступником директора з науково-експериментальної роботи. Ця історія тривала кілька місяців, але я відчув, що це не моє.

Мені зателефонував один мій знайомий, також з Донецька. Він у Черкасах організовував кафедру підготовку офіцерів запасу. На той час у Національному університеті оборони України імені Івана Черняховського шукали доктора педагогічних наук… Розумієте, я був заступником директора інституту, проте зателефонував їм уже за два дні! У мене була співбесіда у науково-дослідному управлінні проблем розвитку військової освіти і науки центру воєнно-стратегічних досліджень. Я виграв конкурс на посаду головного наукового співробітника управління. І все — я серед військових. Відчув себе серед своїх! Я надавав консультації, допомагав, критикував, сам займався науково-дослідною роботою. Тоді познайомився з начальником Департаменту військової освіти і науки — нині це начальник Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка генерал-майор Ігор Толок.

Я відчув себе як дома! Приходиш на роботу — тебе всі поважають, ставляться як до рідного…

— Як ви опинилися у Військовому інституті?

— Сюди перейшли всі мої колеги: Ігор Толок, Олег Прохоров, Сергій Бурий… Запитали мене — я погодився. Я йшов не на посаду, а до людей. Ми — однодумці, робили разом одну роботу  і будемо її продовжувати. Я допомагаю армії стати сильнішою, щоб вона якомога швидше звільнила мій рідний Донецьк від загарбників!

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Представники України та НАТО погодили ключові етапи роботи JATEC до Вашингтонського саміту

Представники України та НАТО погодили ключові етапи роботи JATEC до Вашингтонського саміту

Представники України та НАТО на засіданні, яке відбулось у Польщі, погодили план роботи на травень 2024 року для активізації пропозицій до Вашингтонського саміту Альянсу в липні цього року.

Ексдепутат-комуніст отримав 15 років тюрми за корегування ракетних ударів по Запоріжжю

Ексдепутат-комуніст отримав 15 років тюрми за корегування ракетних ударів по Запоріжжю

Задокументовано, що саме за його координатами рашисти здійснили серію повітряних ударів по місту у квітні-травні 2022 року.

Спецпризначенці ліквідували танк та ЗРК «Тунгуска» загарбників

Спецпризначенці ліквідували танк та ЗРК «Тунгуска» загарбників

Воїни ССО знищили важку техніку та 11 військових армії росії на Донеччині.

Ще одна партія бронетранспортерів М577 прибула в Україну — їх передала Литва

Ще одна партія бронетранспортерів М577 прибула в Україну — їх передала Литва

У Міністерстві оборони Литви заявили про передачу Україні чергової партії бронетранспортерів М577. Машини прибули 23 квітня.

росія атакувала Костянтинівку КАБом: постраждалі у важкому стані

росія атакувала Костянтинівку КАБом: постраждалі у важкому стані

Сьогодні вранці росіяни скинули на місто Костянтинівка Донецької області керовану авіабомбу, внаслідок удару поранено 5 людей.

Микола Олещук показав, як воїни ППО відбивали нічну атаку «шахедів» над Одещиною

Микола Олещук показав, як воїни ППО відбивали нічну атаку «шахедів» над Одещиною

Командувач Повітряних Сил Збройних Сил України генерал-лейтенант Микола Олещук показав бойову роботу протиповітряної оборони у ніч 23 квітня.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Бухгалтер (військовий)

від 20000 до 20000 грн

Миколаїв

Військова частина А1080

Розвідник

від 21000 до 125000 грн

Червоноград

63 окремий батальйон 103 ОБр Сил ТрО

Діловод служби пального та мастильних матеріалів

від 25000 до 35000 грн

Павлоград

Військова частина А4759

Стрілець

Яворів

Яворівський РТЦК та СП

кравець, військовослужбовець

від 20000 до 50000 грн

Ярмолинці, Хмельницька область

Навідник/ця-оператор/ка (ЗСУ)

від 20000 до 120000 грн

Київ

130 Батальйон ТрО