Саме вони перебувають на передовій Кримського напрямку інформаційного фронту, попри те, що потерпають від фінансових проблем, втратили передавачі, які поширювали…
Регулярне котлове забезпечення гарячою їжею — одна з обов’язкових умов служби у війську. Утім, уже під час навчання мобілізований стикнеться із ситуаціями, коли польова кухня буде недоступною.
Харчуватися тоді доведеться сухпаєм — армійським сухим пайком.
Про те, чи можна не зламати ложку об сухпай ЗСУ та чи не роздере він горло, читайте у черговій публікації з рубрики «Мобілізація: випробувано на собі».
Польовий вихід, тривала далека дорога, виконання завдання — все це унеможливлює забезпечення військових гарячою їжею чи самостійне її приготування. Саме для цих та подібних ситуацій створено сухий пайок — індивідуальний раціон харчування.
Сухпай — це набір відповідно оброблених та упакованих продуктів, достатній для того, щоб забезпечити потреби організму в поживних речовинах на певний період часу. Зазвичай ідеться про добовий раціон, хоча поширеними є також сухпаї, призначені для разового приймання їжі.
Стандартний сухпай ЗСУ — це великий ядуче зеленого кольору міцний пластиковий пакет, який містить три менших — «Сніданок», «Обід» та «Вечерю» відповідно. Таке пакування дуже зручне, адже залежно від ситуації можна взяти із собою як цілий набір, так і якусь одну з його частин.
Щоб не брати нічого зайвого, можна також завчасно повністю розпакувати увесь сухпай і вибрати з нього лише те, що вам знадобиться. Це легко зробити, оскільки всі продукти у менших пакетах мають також окреме пакування.
Кожен із трьох менших пакетів містить набір продуктів, призначених відповідно для сніданку, обіду та вечері. Найбільшим та найситнішим є обідній набір, два інші — менші.
Усередині пакетів — головна страва (або в разі обіду — дві — Авт), інші продукти та необхідне столове приладдя. Серед додатків — цукор, сіль, перець, чай, кава, сухарі, галети, джем або мед тощо. З приладдя — вологі й сухі серветки та пластикова ложка.
Варіантів меню сухпаїв кілька, мені доводилось їсти гречану, перлову, рисову, пшеничну каші з куркою, яловичиною, свининою, грибами та овочами. В обідньому меню передбачена також рідка їжа, зазвичай траплявся суп.
Все, що доводилось їсти, цілком придатне для споживання, цілком поживне й здебільшого смачне (особливо коли голодний і нічого іншого немає й не передбачається). У порціях доволі багато м’яса, та й вегетаріанські варіанти достатньо калорійні.
Основні страви упаковані у спеціальні реторт-пакети, які прийшли на заміну жерстяній тарі. Харчі можна їсти просто із цих пакетів як холодними, так і попередньо розігрівши.
Під час польових виходів на навчання чи переміщень ситуації будуть різними, тож інколи доведеться задовольнятися холодною кашею і / або супом. Зрештою, за відсутності інших варіантів, пакет можна розігріти навіть теплом власного тіла — це дасть цілком прийнятну для споживання температуру.
Утім, якщо кашу умовно кімнатної температури їсти хоч і не комфортно, то прийнятно, то з рідкою їжею гірше — споживати її нерозігрітою доволі неприємно. Тому без крайньої потреби ми намагалися цього не робити.
Оптимальний варіант розігріти вміст пакета — покласти його на кілька хвилин у гарячу воду. Можна також покласти реторт-пакет на певний час на щось добре розігріте, але не розпечене до нестерпної температури — прогрітий двигун, автомобільну пічку, будь-яку нагріту в той чи інший спосіб поверхню.
У типовому сухпаї є пластикова ложка, однак не розраховуйте на те, що нею можна буде скористатися набагато більше ніж один раз. Найімовірніше, вона зламається, якщо не під час найпершого прийому їжі, то вже точно під час транспортування та спроб подальшого вжитку.
Серед побратимів, щоправда, траплялись віртуози, які примудрялися зберігати пластикову ложку із сухпаю тижнями і їсти нею навіть на пункті постійної дислокації. Однак для переважної більшості такі непересічні здібності збереження військового майна були недоступними.
Тому слід вкотре наголосити, що зручна велика металева ложка — це один із найважливіших предметів, які слід узяти із собою до війська. Дуже помічною стане також металева кружка — з неї можна і супу поїсти, і чаю попити — аби тільки була така змога.
Прожити кілька днів на самих сухпаях, особливо якщо є змога їх розігрівати, цілком посильне завдання. Навряд чи такий досвід буде надто приємним, однак і нестерпним його не назвеш.
Інша справа, якщо споживання сухпаїв затягнеться, розігріти їх змоги не буде, а в пакетах, як на зло, траплятимуться одні й ті самі продукти. У такому разі типовий раціон набридне всерйоз і надовго.
Утім, у навчальному центрі з такою ситуацією мобілізований, найімовірніше, не стикнеться. Польові виходи під час базової загальновійськової підготовки передбачені на кілька днів і зазвичай, принаймні у частині з них, є змога так чи інакше розігріти вміст реторт-пакетів.
Приємним бонусом можуть стати іноземні сухпаї, які надають Україні країни-партнери. Мені, наприклад, довелось у різний час споживати американський, британський, канадський і польський сухі пайки. АрміяInform писала також про сухпаї з Литви, Франції, Німеччини.
Не можна, до речі, сказати, що іноземні військові сухпаї були чимось принципово кращими за українські. Поряд із цікавими смаколиками там траплялися також майже неїстівні продукти, бо деякі звичні для іноземців страви видавалися нам дивними.
У наступній публікації циклу «Мобілізація: випробувано на собі» читайте про те, чи важко мобілізованому в 40+ витримати армійські навантаження.
@armyinformcomua
Користувачі застосунку «Армія+» можуть поділитися QR та штрихкодами пропозицій від партнерів із членами родини в межах програми підтримки військових «Плюси». Поділитись знижками наразі можна від трьох партнерів: WOG, ROZETKA та Ukrarmor.
Російські загарбники продовжують штурмувати позиції українських захисників.
У середу, 30 квітня, Президент України Володимир Зеленський відзначив державними нагородами воїнів-прикордонників з нагоди їхнього професійного свята.
Після цілої низки жорстоких злочинів, які встигли вчинити у себе вдома російські військові з 2022 року, вже навіть у самій рф від образу «захисників вітчизни», який для них старанно ліпила кремлівська пропаганда, не залишилося і сліду.
Сьогодні, 30 квітня, російські війська атакували Добропілля та Слов’янськ, внаслідок чого постраждала людина, пошкоджено десятки будинків.
Минулого тижня противник здійснив 228 штурмових дій по всій операційній зоні ОТУ «Луганськ». Більшість атак росіян зафіксовано на Торецькому напрямку.
від 20000 до 20000 грн
Рівне
Державна прикордонна служба України
від 22000 до 52000 грн
Степанівка, Сумська область
від 50000 до 120000 грн
Київ
Шевченківський РТЦК та СП (Київ)
Саме вони перебувають на передовій Кримського напрямку інформаційного фронту, попри те, що потерпають від фінансових проблем, втратили передавачі, які поширювали…