ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Гра «Кіберджура» зацікавила освітян з держав НАТО

Інтерв`ю Публікації
Прочитаєте за: 5 хв. 16 Листопада 2023, 11:17

Про значення командно-штабної гри «Кіберджура» для підготовки сучасних фахівців та потребу інтегрувати її напрацювання до шкільної освіти, насамперед дисципліни «Захист України», кореспонденту АрміяInform розповів віцепрезидент Міжнародної академії геоінформатики Іван Галенко.

Іван Галенко

— Що таке командно-штабна гра «Кіберджура», коли і чому виникла ідея її створення?

— Ідея командно-штабної гри «Кіберджура» виникла 2015 року, коли постала потреба в електронних картах й ефективному їх використанні від часу відсічі російської агресії на сході України. Річ у тім, що у 2014–2015 роках українські військові змогли зупинити московитів саме завдяки ефективній роботі артилерії з використанням цифрових систем. 

Їхня радянська артилерія реагувала 20 хвилин, тоді як наша українська артилерія завдяки ГІС АРТА — був тоді такий продукт, тотожний з американським ArcGIS — реагувала за 4-5 хвилин. На війні така різниця в часі дуже суттєва, і саме це дало нам змогу меншими силами зупинити ворожу навалу і перевести війну в позиційний формат. Це показало надзвичайно велике значення цифровізації, використання цифрових карт та геоінформаційних систем у сучасній війні.

— Але як управління вогнем артилерії під час АТО пов’язане з появою гри для школярів?

— Геоінформаційні системи важливі й затребувані насамперед у цивільному житті, тому базові знання й уміння ними користуватись корисні всім випускникам загальноосвітніх шкіл. Тому спочатку ми спробували запропонувати включення їхнього вивчення до шкільної програми, а потім, щоб пришвидшити і полегшити процес впровадження, вирішили пов’язати його з Всеукраїнською дитячо-юнацькою військово-патріотичною грою «Джура».

Так виникла ідея командно-штабної гри «Кіберджура», в межах якої використовуються ті само принципи і почасти технології, що й в управлінні сучасним боєм, сучасними видами зброї. Там використовуються ті самі принципи і те саме інформаційне середовище, уніфікована інформаційна платформа. Зрештою ця ідея спрацювала і почала втілюватися в життя, коли американці надали загальноосвітнім школам України право безоплатного доступу до системи ArcGIS. 

— Яким є базовий рівень входу? Що має знати початківець, щоб долучитися до гри «Кіберджура»?

— Якось я провів експеримент для учнів 6-7 класів, давши їм завдання відтворити життєвий шлях Лесі Українки в StoryMaps. Й ось без жодної комунікації з учителем, без додаткових консультацій дві дівчинки — одна зі Львова, інша з села на Тернопільщині — блискуче впорались із цим завданням. Коли в них виникла потреба з’ясувати, як працює карта в StoryMaps, я сконтактував їх з ліцеїстом, учнем 10 класу, який швидко все пояснив. На виході ми отримали чудовий результат.

Тобто учасникам гри потрібно дати завдання, зорієнтувати в загальних принципах побудови та функціонування інформаційного середовища — і далі вони самі чудово з усім упораються, допомагаючи одне одному. Основний методичний підхід — надати доступ до середовища і право вільно в ньому працювати, не заважати зайвими настановами та рекомендаціями. Шляхом спроб та помилок і взаємодопомоги діти самі з усім впораються.

— Чи включена зараз «Кіберджура» до системи шкільної освіти, насамперед цікавить предмет «Захист України»?

— Зараз гра «Кіберджура» проводиться у межах позакласних заходів, гуртків. Це ініціатива групи відповідальних і заповзятих викладачів. У межах тієї автономності, яка надана зараз законодавством про середнього світу, вони організовують і проводять цю гру, надаючи дітям нові знання, формуючи ті навички й уміння, які зроблять їх конкурентоспроможними у сучасному світі.

Для війська ж важливо, що у межах гри відбувається опанування тих інформаційних технологій, які використовуються у збройних силах усіх провідних країн світу. Тобто під час командно-штабної гри «Кіберджура» відбувається початкове базове опанування основ кібернетичних військово-технічних спеціальностей. Учень, який грав у «Кіберджуру», легше опанує управління БПЛА чи координування артилерійського вогню. Тому, на мій погляд, у перспективі слід інтегрувати напрацювання «Кіберджури» до шкільного предмета «Захист України».

В цілому ж у межах гри інтегровані знання з таких дисциплін, як інформатика, географія, історія, Захист України. Вона передбачає й опанування сучасних технологій, і розвиток критичного мислення, і національно-патріотичне виховання, та української ідентичності тощо. 

— Чи є приклади подібних ініціатив за кордоном, у країнах НАТО, наприклад? Чи цікавлять наші здобутки іноземних партнерів?

— У грі «Кіберджура» ми, наскільки я можу судити, виступаємо першопрохідцями, новаторами. Власне, так сталося у багатьох сферах від початку війни з росією — не тільки ми вчимося у військових НАТО, але і їм уже є багато чого повчитися у нас. Наприклад, у «Кіберджури» наявні основні елементи автоматизованої системи управління військами «Славутич», це значною мірою унікальний і недешевий продукт, отримати доступ до нього на рівні школи — це дуже велике досягнення.

Крім того, далеко не всі іноземні навчальні заклади можуть дозволити собі оплатити доступ до ArcGIS, це теж дорогий продукт. Тому українським школярам дуже пощастило в цьому плані, що вони мають безоплатний доступ до цих новітніх технологій і, відповідно, мають змогу їх опановувати, на відміну від їхніх однолітків з-за кордону.

Однак, попри це, «Кіберджура» справді викликає інтерес за кордоном. Найбільше просунулися в цьому плані поляки та литовці, ми вже готуємо з ними спільний міжнародний проєкт. Думаю, невдовзі до них почнуть долучатися й інші країни ЄС. 

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
Сили оборони вдарили HIMARS по росії та окупованим територіям

Сили оборони вдарили HIMARS по росії та окупованим територіям

Був уражений пункт управління у Бєлгородській області та скупчення російських військовослужбовців у Шумах Донецької області.

Маріупольські дронарі прочистили окупантам димохід точним влучанням

Маріупольські дронарі прочистили окупантам димохід точним влучанням

Пілоти мотопіхотної Маріупольської бригади влучали прямо у бліндажі, групу десанту та димохід будинку, де сховалися загарбники.

Зрадникам, які воювали проти Сил оборони на східному фронті, загрожує довічне ув’язнення

Зрадникам, які воювали проти Сил оборони на східному фронті, загрожує довічне ув’язнення

 П’ятьом зрадникам, які у червні цього року намагалися прорватися до Сіверська та Торецька на Донеччині повідомлено про підозру. 

Наші бійці влаштували відстріл ворожих штурмовиків

Наші бійці влаштували відстріл ворожих штурмовиків

росіяни спробували зайти на позицію Сил оборони на Харківщині.

55 знищених повітряних цілей — в 23 роки став повним кавалером ордену «За мужність»

55 знищених повітряних цілей — в 23 роки став повним кавалером ордену «За мужність»

Олександр Лейба із Сумщини, що служить у зенітному ракетному Білоцерківському полку Сухопутних військ ЗСУ, отримав всі три ступені ордену «За мужність».

«Ета бомба — 60 тонн, єслі би рванула, пол Волновахі нє било б» — ГУР-перехоплення

«Ета бомба — 60 тонн, єслі би рванула, пол Волновахі нє било б» — ГУР-перехоплення

Була перехоплена розмова мешканки бєлгородщини щодо падіння бомби з літака в тимчасово окупованій Волновасі.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Гранатометник, помічник гранатометника

від 20100 до 50000 грн

Запоріжжя

Сватівський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки

Військовослужбовець

від 20000 до 120000 грн

Дніпро

4 відділ Чортківського РТЦК ТА СП ( м.Заліщики )

Розвідник

від 20000 до 120000 грн

Херсон

126 ОБр Сил ТрО

Командир відділення РХБР, ВОС 187. РЕБ. Війська РЕБ.

від 19000 до 120000 грн

Коломия, Івано-Франківська область

Водій-машиніст, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Одеса, Одеська область

Головний сержант, військовослужбовець

від 20000 до 120000 грн

Дніпро, Дніпропетровська область