Це формує спадкоємність та власну військову традицію. 6 грудня 2025 року Президент України присвоїв 152 окремій єгерській бригаді Сухопутних військ Збройних Сил України…
Немає сумнівів, що наступним етапом російсько-української війни має бути деокупація наших територій, а для цього Сили оборони потребують й «спеціалізованих» озброєнь — протиракетні системи, літаки, танки. За словами експерта Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД) Олексія Їжака, однією з таких «знакових систем озброєння» є танки Leopard 2.
— Наразі у світі існує два типи танків, які дійсно можуть кардинально змінити ситуацію на полі бою, якщо говорити про операції з деокупації, — говорить Олексій Їжак. — Це американський танк Abrams і німецький танк Leopard 2. Вони практично рівнозначні за своїм потенціалом: у часи їхнього створення існувала така система, коли певні частини цих танків були взаємозамінні в рамках НАТО, принаймні гармата там одна і та ж сама — на Abrams стоїть американський клон німецької гармати, створеної для Leopard 2.
За словами експерта НІСД, суттєва різниця між цими танками полягає лише в силовій установці: Abrams — це фактично реактивний танк, який приводиться у рух турбіною, а Leopard 2 — дизельний.
— Танк Leopard 2, мабуть кращий для європейського театру війни, зокрема, для української Херсонської, Запорізької областей, адже Abrams все ж таки танк, застосування якого передбачає масштабні за територією операції — пустельні тощо, — говорить Олексій Їжак. — Але суть навіть не в тому, який саме танк отримає Україна. Головне, що коли США наважились на постачання Україні такої складної системи, як Patriot, це відкриває новий етап загалом для постачання озброєнь Україні.

Олексій Їжак порівнює рішення США щодо зброї із рішенням Міжнародного валютного фонду щодо надання кредитів: якщо МВФ надає певній країні кредити, це означає, що інвестори можуть сміливо заходити в цю країну, тому що вона надійний отримувач допомоги. Так і США своїм рішенням про Patriot відкрили двері для кардинально більшого постачання озброєння Україні.
— Але США очікують, що інші союзники також зроблять важливі кроки, — зауважує експерт. — Я думаю, що питання отримання Україною танків Leopard 2 — воно наблизилось, але ми маємо розуміти, що навколо них існує міжнародна проблематика, схожа за масштабами до складнощів із постачанням систем Patriot.
Адже щодо ефективного використання танків Leopard 2 підрозділами Збройних Сил України Олексій Їжак не бачить проблем — «леопарди» можуть використовуватися автономно, без прив’язки до єдиної електронно-цифрової системи країн НАТО. Але існує інший аспект — економічний і оборонно-промисловий.
— Постачання танків в Європі та за її межами має, так би мовити, мережевий характер, — розповідає експерт Національного інституту. — Танк Leopard 2 був створений у Німеччині, яка зі створенням нових версій, старі або спеціалізовані версії постачала іншим країнам. Тобто процес постачання вимагає, щоб Німеччина виробляла для себе нові танки. Але до початку цієї фази російсько-української війни ніхто в Європі не думав, що взагалі знадобиться створення кардинально нових версій танка Leopard.
За словами Олексія Їжака, на сьогодні найновіші варіанти Leopard 2, які створені на основі більш старих танків, зараз отримає Угорщина й Катар, також відбувається модернізація 100 танків, які Польща отримала у подарунок від Німеччини при вступі до НАТО.
— Значна кількість танків Leopard 2 перших версій зберігається в кількох країнах на складах — зокрема, у Фінляндії, Греції, ще кількох країнах, танки перших моделей Leopard 2 перебувають просто в резерві. І ми, звичайно, можемо сподіватися, що ці танки будуть надані Україні, але для того потрібно, щоб Німеччина передала їм на заміну новіші або модернізовані версії, — говорить Олексій Їжак.
З цим є проблема, адже Німеччина вже не планувала виробляти танки Leopard 2 — був запущений проєкт кардинально нового німецько-французького танка, на розробку якого пішли б роки.

— І тільки ця війна, російський напад на Україну, змусив Німеччину переглядати свої плани та пришвидшувати ці плани, — зауважує Олексій Їжак. — Тільки цього року був кардинально збільшений оборонний бюджет Німеччини, були виділені значно більші кошти на переозброєння, і в рамках цього переозброєння, напевно, будуть модернізувати й танки. Можливо, прискориться процес створення нового франко-німецького танка, але, я думаю, це все ж таки не швидкий процес. Тож швидше буде вирішити питання модернізації, скажімо, 100 танків із резерву Фінляндії для того, щоби поставити їх Україні, а замість цих танків Фінляндія отримала б нову партію новіших версій Leopard 2 з Німеччини. Але процес не такий легкий і не такий швидкий.
Проте, Олексій зауважує, що, зважаючи на історію з постачанням систем ППО Patriot, що здавалося неможливим ще кілька місяців тому, ми можемо говорити про те, що зрештою танки класу Leopard 2 будуть на озброєнні України раніше, ніж можна було очікувати.

P.S. Нещодавно стало відомо, що Польща ухвалила рішення щодо постачання Україні своїх танків Leopard 2 «у рамках міжнародної коаліції». Слово за Німеччиною…
@armyinformcomua
Воїни 110-ї окремої механізованої бригади разом з бійцями 92-ї ОШбр спалили ворожу штурмову групу, котра нахабно намагалась подолати відкриту ділянку.
У цивільному житті він працював економістом на стратегічному підприємстві, аналізував цифри й планував показники. Повномасштабна війна кардинально змінила маршрут — офіс залишився в минулому, а замість нього з’явилися бойові позиції та холодна зосередженість снайпера.
Президент України Володимир Зеленський повідомив про кілька доповідей міністра оборони Рустема Умєрова щодо активної роботи українських переговорних команд на міжнародних майданчиках.
В Україні засудили дев’ятьох бойовиків, які воювали проти Сил оборони у складі російських підрозділів. Серед них — колишній охоронець кремлівського пропагандиста Захара Прилєпіна.
Військовослужбовці ДПСУ зі складу прикордонної бригади «Гарт» продовжують знищення ворога на Південно-Слобожанському напрямку.
В рамках зниження наступального потенціалу противника підрозділи Сил оборони України уразили потужності ворожого НПЗ, склад боєприпасів та місця сосередження окупантів.
від 23000 до 53000 грн
Степанівка, Сумська область
Це формує спадкоємність та власну військову традицію. 6 грудня 2025 року Президент України присвоїв 152 окремій єгерській бригаді Сухопутних військ Збройних Сил України…