Про одну з моделей повітряних суден, що були перетворені на брухт на ворожих летовищах у перший день нинішнього літа, — літак далекого радіолокаційного виявлення та управління А-50,…
«Великий і могучий русскій язик» проти співочої й барвистої української мови. Упродовж довгих століть українська мова сприймається нашими недобрими північними сусідами як така, що загрожує самому існуванню традиційно тоталітарної московсько-російськї великодержавності. Ще в липні 1863 року Валуєвський циркуляр призупинив видання книжок, написаних «малоросійською», тобто українською мовою. У циркулярі йшлося про те, що мови такої немає, не було і бути не може: «…большинство малороссов сами весьма основательно доказывают, что никакого особенного малороссийского языка не было, нет и быть не может, и что наречие их, употребляемое простонародьем, есть тот же русский язык, испорченный влиянием на него Польши…»
Науковці вважають, що причиною підготовки цього секретного документа стали переклади українською чотирьох Євангелій, надісланих на розгляд Святішого Синоду для отримання дозволу на друк. А також реакція царизму на шляхетське повстання 1863–1864 років на землях колишньої Речі Посполитої, у якому разом із поляками взяли участь литовці, білоруси й українці.
Священний Синод відмовив у публікації Євангелій «богопротивною мовою», а міністр освіти Олександр Головнін, висловлюючись на цю тему, сказав історичне: «Треба боротися не з малоросійською мовою, а з думками про Малоросію».
Сучасна путінська росія притримується валуєвської позиції, визнаючи українців і білорусів носіями російської мови. І тому використовує цю тезу, як один із аргументів свого прагнення захищати «русскоязичних» навіть за кордонами рф і, навіть, воєнним шляхом. Рашисти вперто вірять і бажають переконати увесь світ, що українська мова — це не мова, а діалект російської, спотворений певним польським і литовським впливом. Спробуємо фактами спростувати цю нісенітницю:
Лексичне багатство нашої мови доводить у своїх влогах відомий рок-музикант і мовознавець Максим Прудеус. Передплатникам свого каналу на Youtube він пропонує простий експеримент — перекласти російською такі речення: «Не заважай мені працювати, краще йди мішати кашу», «Я вважаю, що це потрібно порахувати», «На підлозі детектив Пол побачив пів тіла жіночої статі»…
— Ця політична міфологема сформувалася ще в імперській росії, в радянському союзі вона була доведена до абсолюту й перетворилася на концепцію «єдиної держави з трьох братніх народів», які розмовляли єдиною «давньоруською мовою», як її назвали, і були об’єднані низкою цінностей, зокрема християнством східного зразка, — каже історик. — Утім, ця концепція нині спростована дослідженнями як українських, так і, як це не дивно, російських вчених.
Також, на думку В’ячеслава Корнієнка, не витримує критики твердження, що, спираючись на книжкову традицію написання текстів церковно-слов’янською мовою, мовою Кирила і Мефодія, саме російська мова зберегла всі ті риси, притаманні Київській Русі, а відтак є прямою спадкоємицею давньоруської.
— Утім, написи й графіті у храмах Київської Русі доводять, що уже в XI столітті жителі Києва розмовляли й писали українською, або, правильніше сказати, староукраїнською мовою, — стверджує вчений. — Наприклад, у давальному відмінку вживалося «-ові», «-єві», в називному — закінчення «о», як у сучасній українській мові — Петро, Марко, а не Петр, Марк, Данило, а не Даниїл…
Історик процитував один із написів XII століття: «О горе тобі Андрониче, ох тобі небоже! Чему єсі зло створіл, то не відає нікто же. Толі тє звілі Кузма».
І дійсно, у книжці «Грамоти XІV ст.» (Київ, 1974) із ще радянської серії «Пам’ятки української мови» у згаданих автором пам’ятках знаходимо сучасні українські слова: «чинимо то свѣдо(м)», пожичило на(м) д̃ тисѧчи рублиj фрѧжьского серебра», «боронити», «свѣдоцтво»…
Мирослав Мамчак на прикладі книжки Афанасія Нікітіна «Хождение за три моря», написаної наприкінці XV століття, аналізує, якою мовою розмовляли в Московському царстві до реформ Петра.
— Оригінал цієї книжки написаний не церковнослов’янською, не сучасною російською мовою, а мовою ослов’яненого койне, в основі якої були фіно-уйгурська та частково «руська» (українсько-білоруська) лексика, — каже дослідник. — З перших днів широкомасштабної війни служить в одному зі спецпідрозділів Збройних Сил України. У своїй праці Нікітін однаковою мірою, не роблячи різниці, використовує слов’яно-фінський койне з уйгурською (ординською) мовою, а закінчує свою працю вдячною молитвою богу: «Бисмилля Рахман Рахим. Иса Рух Уалло. Аллах акбар. Аллах керим». В перекладі: «В ім’я Аллаха Милостивого і Милосердного і Ісуса Духа Божого. Аллах великий і всемогутній…»
Мовні відмінності між росіянами та українцями очевидні та значні. Докладно про 400-річний лінгвоцид української мови читайте у нещодавньому дослідженні нашої редакції…
Доктор історичних наук В’ячеслав Корнієнко з перших днів широкомасштабної війни одягнув форму солдата Збройних Сил України й служить в одному зі спецпідрозділів. Він каже, що широкомасштабна війна росії проти України стала певним рубіконом в усвідомленні нашим народом екзистенційного значення української мови. Разом із ним служить чимало російськомовних патріотів, які, ризикуючи своїм життям, боронять нашу Батьківщину.
— Багато моїх побратимів, дійсно, розмовляють російською. Вони з дитинства в родинах спілкувалися цією мовою, їм так простіше, — каже співрозмовник АрміяInform. — Я не думаю, що вони себе ідентифікують росіянами, і бачу, як вони все частіше намагаються переходити на українську.
Ба більше, солдат Корнієнко згадує курси критичної медицини, які він проходив під час бойового навчання, де інструктори наполягали на необхідності в умовах війни звертатися до знайденого пораненого українською мовою. Це чітко ідентифікує, що ти свій: «Інший випадок — якщо людина сидіть у підвалі, в окупації, десь там у Бучі. Якщо туди гукнути «Есть кто живой?» або «Хто тут є живий?» — то зрозуміло, як людина відреагує на всі ці виклики».
@armyinformcomua
Протягом минулої доби російські війська 28 разів обстріляли населені пункти Донецької області. Внаслідок атак є загиблі, поранені та значні руйнування цивільної інфраструктури.
На Куп’янсько-Лиманському напрямку все стабільно непросто. Тривають піхотні атаки, нальоти FPV-дронів та артилерійські дуелі.
У Вінницькій області затримали двох чоловіків мобілізаційного віку, які збиралися переплисти Дністер, щоб незаконно дістатися до Молдови.
Міністерство оборони України розробило проєкт постанови Кабінету Міністрів України, який передбачає порядок і розміри грошової винагороди для військовослужбовців за впровадження та використання їхніх інноваційних розробок.
Уранці 17 червня російські війська атакували безпілотником село Сновської громади Чернігівської області.
На тлі глобального потепління та відкриття нових стратегічних можливостей в Арктиці, зокрема покладів корисних копалин і Північного морського шляху, кремль активізує діяльність у регіоні.
від 21000 до 51000 грн
Миколаїв
Військова частина А3476
від 21000 до 51000 грн
Чернігів
Чернігівський зональний відділ ВСП
від 25000 до 125000 грн
Київ, Київська область
Про одну з моделей повітряних суден, що були перетворені на брухт на ворожих летовищах у перший день нинішнього літа, — літак далекого радіолокаційного виявлення та управління А-50,…