Саме офіцери планують операції, приймають рішення в критичних ситуаціях, відповідають за особовий склад і ведуть підрозділи до виконання бойових завдань. Саме таких офіцерів готує…
У ефірі національного телемарафону «Єдині новини» нещодавно пролунала заява заступника міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Анатолія Стельмаха, яка миттєво викликала широкий резонанс у суспільстві.
Чиновник заявив, що міністерство нині готує законопроєкт, котрий передбачає запровадження кримінальної відповідальності за отримання паспорта російської федерації, а люди, які стануть його власниками, «заслуговують нести відповідальність». Міру такого покарання, на думку чиновника, визначатиме суд й може коливатися від сплати штрафу до п’ятнадцятирічного відбування покарання за ґратами.
Противники запровадження кримінальної відповідальності за примусове прийняття громадянства росії наполягають на тому, що відмовитися від цього часто-густо просто неможливо.
У 2014 році кримчанам було майже не реально відкараскатися від громадянства рф… У іншому разі вони позбавлялися усіх фундаментальних соціальних і політичних прав. Як прожити п’ять місяців без роботи і жодної підтримки з малими дітьми? – обурено питають вони.
Очільниця Мінреінтеграції Ірина Верещук каже, що це «питання є не стільки юридичним, скільки політичним… З одного боку, паспорт окупанта допомагає простій людині вижити в тимчасовий окупації. З іншого боку, як це пояснити нашим громадянам, які стоять на смерть за нас усіх на передовій? Зокрема, за те, щоб на нашій землі ніколи не було російських паспортів».
– Можна довго та складно дискутувати на тему юридичних тонкощів, прав людини та необхідності виживати в окупації. Але не забуваймо: на червоному російському паспорті багато української крові – військових та цивільних, жінок і дітей, – написала вона у своєму Telegram-каналі.
Щоправда, можновладці, юристи та громадськість сходяться на думці, що цьому законопроєкту має передувати широка дискусія.
Не варто запроваджувати безумовну кримінальну відповідальність за отримання російського паспорта в окупації, вважає народна депутатка України Ірина Фріз.
– Потрібно розуміти, за яких обставин і умов та що спонукало людину взяти паспорт рф. Якщо ми вводимо одразу кримінальну відповідальність – ми фактично обрубуємо всі мости з людьми, які є українцями, але з огляду на час і долю мали необхідність продовжувати життя. Я не виправдовую їх, але говорю про те, що до цього треба підходити ретельно та уважно, – зауважила вона в ефірі Еспресо.
Спеціально для АрміяInform директор Київського регіонального центру Національної академії правових наук України, доктор юридичних наук, професор Олексій Кот прокоментував, яку юридичну відповідальність можуть понести українці через примусову паспортизацію на тимчасово захоплених рф територіях України.
– Кримінальна відповідальність завжди була винятковим заходом впливу. Саме тому вважають, що краще виправдати десять винуватих, ніж покарати одного невиновного. З огляду на те, що така примусова паспортизація (як свідчить інформація зі ЗМІ) часто відбувається або в автоматичному режимі або шляхом створення ситуації, коли людина на окупованій території позбавлена можливості виїхати звідти та по суті не має альтернативи отриманню паспорта країни-агресора, варто аналізувати кожен такий випадок окремо та індивідуально, – зазначив він.
Нагадаємо, що в Херсоні російські паспорти почали нав’язувати громадянам з 11 червня. Першим документ отримав ґауляйтер Херсонської області Володимир Сальдо. Він сказав, що для нього особисто ця подія «історична та довгоочікувана». Також російським ЗМІ він збрехав, що «всі херсонці хочуть якнайшвидше стати володарями російських паспортів та громадянства».
І промовчав про те, що, аби привернути на свій бік звичайних громадян, окупаційна влада пропонує їм за відмову від українського паспорта 10 тис. рублів та гуманітарну допомогу. Телеканал 24 повідомляє, що попри це, «з початку роздачі російських паспортів ніяких черг за книжечками з двоголовою куркою не утворилося… За весь час окупації на Херсонщині росіяни зафіксували понад 6 тис. заяв на отримання російських паспортів. З урахуванням того, що на захоплених москвою територіях області проживає приблизно 300 тис. осіб, така цифра є просто вкрай маленькою».
– Українським громадянам не потрібне путінське громадянство, а спроби нав’язати його силою приречені на провал… Я переконаний, що Збройні Сили України покладуть їм край за належної підтримки партнерів, – такою заявою відреагував нещодавно міністр закордонних справ Дмитро Кулеба на нікчемний указ путіна про спрощений порядок надання російського громадянства для громадян України.
АрміяInform писала, що для роздачі паспортів терористичної держави окупанти захоплюють українські паспортні центри держпідприємства «Документ». У разі примушування до примусової паспортизації наша редакція радить громадянам, що опинилися в тимчасовій окупації:
Попри найзаманливіші пропозиції соціальних виплат і допомог, головна «перевага» паспорта рф – реальна можливість бути мобілізованим до лав «гарматного м’яса» її терористичної армії.
У Дніпрі завершилася пошуково-рятувальна операція у житловому кварталі, по якому уночі 2 червня поцілили російські ракети.
Повідомлено про підозру 35-річному жителю Хмельницького району, який, за даними слідства, організував схему незаконного переправлення військовозобов’язаних.
За гуркотом на російських нафтопереробних заводах, інших військових об'єктах, складах і логістичних вузлах стоїть складна робота.
Бійці батальйону безпілотних систем «Рубака» 77-ї аеромобільної Наддніпрянської бригади видовищно знищили ворожу «буханку» з боєприпасами.
Пілоти прикордонного підрозділу «Фенікс» зробили добірку різанини ворожої логістики на Добропільському напрямку.
Правоохоронці викрили 26-річного жителя обласного центру, який організував схему незаконного отримання відстрочки від мобілізації та виїзду за межі України.
Саме офіцери планують операції, приймають рішення в критичних ситуаціях, відповідають за особовий склад і ведуть підрозділи до виконання бойових завдань. Саме таких офіцерів готує…