За пів століття виробництва кількість випущених «Бойових Соколів» упевнено наближається до 5 тисяч. Винищувач перебував і продовжує перебувати на озброєнні…
Російські окупанти продовжують завдавати ракетних ударів по українських містах і громадах, тероризуючи мирне населення й руйнуючи житлові будинки та об’єкти критичної інфраструктури. Останнім часом у ЗМІ дедалі частіше з’являються повідомлення про те, що рашисти використовують для цих цілей, зокрема, й не зовсім звичні для таких завдань керовані ракети ЗРК С-300, призначені, як відомо, для протиповітряної оборони. Тож АрміяInform вирішила розібратися, чи дійсно у ракет цього типу є подібна технічна можливість, яка ефективність від такого застосування, і головне — як протидіяти таким обстрілам рашистів.
За роз’ясненнями ми звернулися до профільного фахівця з Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба підполковника Сергія Нечитайла.
Як розповів Сергій В’ячеславович, у ЗРК С-300 ПС (ПТ) дійсно передбачена можливість обстрілу наземних нерухомих цілей. Проте тут варто зазначити, що для ЗРК С-300П цей режим є нетиповим. Тому може використовуватися лише в крайньому разі, коли в наявності немає інших засобів для враження наземних (надводних) цілей, або для самооборони за відсутності інших засобів.
Річ у тім, що особливістю конструкції ЗРК С-300П є те, що необхідна радіовидимість ракети, тобто дальність стрільби обмежена дальністю радіовидимості. Для стрільби в ЗРК вводяться координати наземної цілі та висота підриву ракети, які використовуються для формування команд керування. Тобто використовується командне наведення ракети. Підрив бойової частини теж відбувається за командою з радіолокатора підсвічування та наведення. Тому дальність стрільби обмежується приблизно дальністю 25–30 км.
Її можна розрахувати за формулою дальності прямої видимості, що залежить від висоти підйому антени радіолокатора та висоти підриву бойової частини зенітної керованої ракети. Через це дуже вартісний радіолокатор підсвічування та наведення має розташовуватись на відстані 25–30 км від наземної цілі, яку обстрілює ЗРК. А це вже в межах досяжності ворожої артилерії. Тому такий режим стрільби можна використовувати лише на крайній випадок. І такі випадки ми спостерігаємо з території білорусі, де російські війська розміщені для убезпечення комплексів за кордоном, а не поряд з лінією фронту, де ми можемо вразити С300 наявною артилерією.
Як зазначив співрозмовник, ураження цілі відбувається за рахунок фугасної дії та уламків бойової частини ЗКР і характеризується значеннями параметра умовного закону враження цілі. Наприклад, для повітряної цілі типу винищувач (неброньована ціль) на висоті 7 км значення цього параметра дорівнює 10–50 м, що відповідає ймовірності враження цілі від 1 до 0,6. На малих висотах відбувається зниження умовної ймовірності враження цілі за рахунок більш значного зниження швидкості вражаючих елементів. Тож для гарантованого враження цілі необхідно, щоб ракета підривалася якомога ближче до неї (а звідси — висота підриву ракети була якомога менше). Зниження висоти підриву своєю чергою приводить до зниження дальності застосування ЗРК.
З іншого боку, враховуючи доволі потужну бойову частину ЗКР (повна вага з уламками 130 кг, уламки — стальні кубики розміром приблизно 1×1×1 см), така ракета може бути ефективною проти нерухомих наземних цілей, наприклад, незахищених складів БК, особового складу на відкритій місцевості, автомобільної техніки на відкритій місцевості, катерів та десантних кораблів під час висадки морського десанту.
За словами підполковника Нечитайла, повітряна ціль, така як ЗКР, для знищення засобами ППО є доволі складною, що зумовлено високою швидкістю польоту до 1500 м/с та малою радіолокаційною помітністю. Однак є багато прикладів, коли на основі старих зенітних керованих ракет розроблялися мішеневі комплекси для тренування обслуг ЗРК. Прикладом таких комплексів можуть бути ракети-мішені типу «Стриж», ракети-мішені РМ-75 (на базі ЗРК С-75), ракети-мішені 9Ф841 («Саман») (на базі ЗКР 9МЗЗМ2 комплексу «Оса-АК», що імітувала пуски протирадіолокаційних ракет), ракети-мішені РМ-5В27 «Пищаль» (на базі ЗКР 5В27(Д) ЗРК С125). Для імітації швидкісних літаків у мішенях на основі старих типів ЗКР використовувалися спеціальні засоби для збільшення їхньої радіолокаційної помітності та наближення їхньої ефективної поверхні розсіювання до значень, які мають літаки (наприклад, лінзи Люнеберга).
У будь-якому разі можливість боротьби із ЗКР С-300П, яка використовується по наземних цілях, потребує додаткових досліджень. Різні комплекси ППО мають різні можливості та конструктивні особливості. Тому це питання може бути предметом дослідження. На теперішньому етапі неможливо без практичних стрільб точно визначити ефективність знищення ЗКР С-300П різними засобами ППО.
Утім, підполковник вкотре наголосив, що для стрільби по наземних (надводних) цілях є інші, призначені саме для цього засоби. Хоча в окремих випадках, коли нічого іншого немає, можуть застосовуватись і зенітні керовані ракети.
@armyinformcomua
Воїни української Залізної бригади за допомогою дронів виявили та філігранно знищили групу загарбників, що ховалася під купою сміття у руїнах одного із сіл.
Високопоставлена українська делегація прибула до Лондона для проведення переговорів з американськими та європейськими партнерами щодо шляхів досягнення повного та безумовного припинення вогню як першого кроку до врегулювання війни.
На ці кадри боляче дивитися. Обгорілі стіни, вибиті вікна, понівечені бані Свято-Ігорівського храму в Костянтинівці — не просто фотографії руїн, а свідчення російських воєнних злочинів, які зафіксували українські захисники. Воїни показали реальність міста, яке росія методично стирає з лиця землі, поки вони ведуть важкі бої неподалік.
Аналітичний OSINT-проєкт Deep State спільно з платформою Культурні Сили представили інтерактивну мапу, присвячену звільненню Криму від більшовиків у квітні 1918 року силами армії УНР під проводом полковника Петра Болбочана.
Під гуркіт ворожих обстрілів вони заряджають свою стару, але надійну гаубицю Д-30, яку лагідно називають «Жабка». Вони — розрахунок 10 гірсько-штурмової бригади «Едельвейс». Між бойовою роботою, де кожен рух відточений до секунди, встигають травити анекдоти, ділитися фронтовими байками і тримати позиції. Їхні історії — це суміш чорного гумору, смертельної небезпеки, братерства та дивовижної філософії виживання.
Державне бюро розслідувань завершило досудове розслідування та скерувало до суду обвинувальний акт стосовно колишнього командира однієї з військових частин, відповідальної за постачання пального та обслуговування транспорту ЗСУ. Його звинувачують у службовій недбалості, що призвела до збитків державі на суму понад 3,37 мільйона гривень, які, втім, наразі вже повністю відшкодовані.
від 20000 до 50000 грн
Покровськ
Бахмутський ОБ ТрО (Військова частина А7270)
За пів століття виробництва кількість випущених «Бойових Соколів» упевнено наближається до 5 тисяч. Винищувач перебував і продовжує перебувати на озброєнні…