Про обмін полоненими і співпрацю з ООН, про Міжнародний Комітет Червоного Хреста і права військовозобов’язаних та чимало іншого кореспондентка АрміяInform запитала в Уповноваженого Верховної Ради…
АрміяInform продовжує розповідати про зразки озброєння та військової техніки, які підсилили наше військо за роки незалежності України. Цього разу читайте про ефективний динамічний захист українських танків, протитанкову «снайперську гвинтівку», багатоцільовий бронетранспортер та високоточний український боєприпас, адаптований під стандарти НАТО.
Танк БМ «Оплот» із вбудованим протитандемним динамічним захистом (ДЗ) «Дуплет» прийняли на озброєння українського війська у 2009 році. Нагадаю, основним озброєнням танка є стабілізована у вертикальній та горизонтальній площинах 125-мм гладкоствольна гармата КБА3 з автоматом заряджання конвеєрного типу. Боєкомплект складається з 46 пострілів роздільного заряджання, включаючи керовані лазерні протитанкові ракети (зокрема ПТКР «Комбат» з дальністю до 5 км). При цьому 28 пострілів розміщено безпосередньо в конвеєрі механізму заряджання гармати, 8 пострілів — праворуч від механіка-водія та 10 — у кормовому відсіку башти. Додатковим озброєнням служить спарений з гарматою 7,62-мм кулемет ПКТ і зенітний кулемет 12,7-мм КТ-12,7 дистанційного управління з місця командира, встановлений на люку командира танка.
БМ «Оплот» має комбіновану протиснарядну броню, а також активний захист «Варта» (український комплекс електрооптичного активного захисту від високоточної зброї з лазерною системою управління) і протитандемний динамічний захист «Дуплет», що за своїми бойовими можливостями значно переважає відомі іноземні зразки.
До речі, «Дуплет» (модернізована версія аналогічного комплексу «Ніж») є модульним комплексом тандемного динамічного захисту третього покоління. Призначений для захисту бойових машин та стаціонарних об’єктів від артилерійських кумулятивних снарядів калібром до 125 мм та тандемних кумулятивних засобів ураження, ударно-кумулятивних боєприпасів типу «ударне ядро», реактивних танкових гранат та цільнометалевих оперених бронебійних підкаліберних снарядів. Розроблений ДП «Базовий центр критичних технологій «Мікротек».
Елементи динамічного захисту на лобовій проєкції корпусу танка БМ «Оплот» розташовані таким чином, що у разі попадання з боєприпасом, що атакує, взаємодіють два з них. Таким чином, носова частина осердя, адаптованого для подолання ДЗ, не вплине на другий шар елементів динамічного захисту.
Поряд із забезпеченням захисту від тандемних кумулятивних бойових частин комплекс має підвищену ефективність від БПС (бронебійних підкаліберних снарядів). Тандемний динамічний захист «Дуплет» забезпечує захист від бронебійних підкаліберних снарядів 120 та 125 мм гармат з мінімальної дистанції.
Підтвердженням цього є випробування, що проводилися в Об’єднаних Арабських Еміратах у 2003 році. Обстріл проводився танком «Леклерк» із застосуванням БПС OFL 120F1 (аналог DM 43), який має показник фактичної бронепробивності в межах 600-650 мм, що забезпечує ураження сучасних танків під час атаки з лобової проєкції.
Завдяки динамічному захисту «Дуплет» бронепробивна здатність знизилася на 100 % і становила 0 (нуль) мм у всіх дослідах. Лише спостерігалося ураження броні у вигляді прогину броньового листа на 15-20 мм, що зумовлено виключно кінетичною енергією снаряда. При цьому розколів та тріщин не було виявлено.
Протитанковий ракетний комплекс «Стугна-П» прийнятий на озброєння українського війська у 2011 році. Цей комплекс розроблений та серійно виготовляється ДП «Державне Київське конструкторське бюро «Луч». Призначений насамперед для знищення важкої бронетехніки, також може використовуватися для стрільби по укріпрайонах, бліндажах, скупченнях живої сили. Наведення комплексу — лазерне, напівавтоматичне. Розрахунок може розгорнути комплекс, а потім управляти ракетою по телевізійному каналу із закритої позиції.
Комплекс комплектується ракетами калібрів 130 мм та 152 мм у транспортно-пускових контейнерах з тандемними кумулятивними (РК-2С, РК-2М-К) та осколково-фугасними (РК-2ОФ, РК-2М-ОФ) бойовими частинами. Здатний вражати броньовані цілі на відстані до 5000 м.
До речі, цей комплекс найбільше замовляють іноземні країни (експортна версія — ПТРК «Скіф»). Він заслужив у них репутацію «високоточної снайперської гвинтівки» завдяки чудовій точності влучання у ціль, тільки замість патрона — ракета. Вона на відстані 2,5 км влучає в середину нанесеного на щит перехрестя розміром 2,3×2,3 м.
Бронетранспортер БТР-4Е — сучасна, броньована, чотиривісна, плаваюча бойова машина з колісною формулою 8×8, що серійно випускається в Україні. На його базі створено ціле сімейство машин (командирська, командно-штабна, медична, ремонтно-евакуаційна тощо). Розроблений ДП «Харківське конструкторське бюро з машинобудування імені О.О. Морозова». На озброєння українського війська прийнятий у 2012 році. До речі, бойове хрещення цього бронетранспортера відбулося в червні 2014 року під час проведення Антитерористичної операції в районі Слов’янська.
Бронемашина призначена для транспортування особового складу механізованих підрозділів сухопутних військ та їх вогневої підтримки в бою і здатна виконувати свої функції цілодобово в зонах теплого і холодного клімату, незалежно від пори року і погоди, за експлуатації на дорогах з різними покриттями і в умовах бездоріжжя.
Має високу рухливість і здатна слідувати за танками, з ходу долати окопи, траншеї і водні перешкоди. Для ведення бойовим розрахунком вогню з особистої зброї (автоматів і кулеметів) корпус машини обладнаний амбразурами, а також лючками в кришках люків бойового відділення.
Схема компонування класична — у передній частині відділення управління (місця механіка-водія і командира); у середині моторно-трансмісійне відділення; у кормовій частині бойове і десантне відділення, на даху якого розміщено люки. У бортах та верхніх люках зроблені бійниці для ведення вогню з особистої зброї, що закриваються броньованими кришками.
Індивідуальні сидіння десантників кріпляться до даху десантного відділення і можуть розташовуватися уздовж бортів навпроти один одного або по центру машини у бік бортів. Сидіння швидко знімаються, що дозволяє трансформувати десантне відділення під різні завдання, зокрема для перевезення вантажів.
На бронетранспортер можуть встановлюватися бойові модулі «Грім», «Шквал», «БАУ-23×2», БМ-7 «Парус» та інші. Залежно від встановленого бойового модуля бронетранспортер може вміщувати від 7 до 10 осіб десанту.
152-мм постріл «Квітник» належить до класу високоточної зброї та є керованим артснарядом. Здатний знищувати броньовану техніку противника, уражати командні та штабні пункти, різні добре захищені об’єкти та переправи. Застосування цих високоточних боєприпасів дає змогу суттєво скоротити час та мінімізувати використання боєзапасу для виконання основного бойового завдання. Прийнятий на озброєння українського війська у 2012 році.
«Квітник» є боєприпасом з осколково-фугасною бойовою частиною та напівактивною лазерною головкою самонаведення. Калібр — 152 мм. Також є модифікація під стандарт НАТО калібру 155 мм. За своїми характеристиками високоточний снаряд «Квітник» перевершує російські аналоги. Може бути використаний у рухомих, стаціонарних та самохідних системах артилерії, зокрема типу МСТА-С або 2С3 «Акація». Бойова частина несе потужний заряд вибухової речовини і за ефективністю не поступається світовим аналогам. Снаряд має довжину не більше ніж 1250 метрів, що забезпечує використання боєприпасів в артсистемах під стандарт НАТО.
Упродовж останніх років розробник та виробник цього боєприпасу (ДП «Науково-виробничий комплекс «Прогрес») провів глибоку модернізацію для повного імпортозаміщення російських компонентів, які раніше застосовувались в конструкції «Квітника». В результаті отримано практично новий снаряд з новими якісними характеристиками, передусім це цифровий принцип обробки сигналу. Значну частину складних деталей виготовляють на заводі, зокрема елементи гіроскопа.
Внаслідок заміни російських комплектуючих у головці самонаведення «Квітника» використовують лише 3 поверхи плат замість 10. Збільшена номенклатура систем, з яких снаряд може застосовуватися, дальність пострілу, завадозахищеність. Запроваджене цифрове програмування снаряда перед пострілом.
(Далі буде)
Згідно з указом Президента України Володимира Зеленського № 143/2022, хвилина мовчання проводиться щодня о 9:00, її оголошують у всіх засобах масової інформації.
На кордоні з Чернігівською та Сумською областями окупанти зберігають військову присутність, обстрілюють населені пункти з території рф, проводять диверсійно-розвідувальну діяльність проти України.
Протягом минулої доби російські війська здійснили кілька атак на Миколаївщину.
Протягом минулої доби зафіксовано 159 бойових зіткнень. Противник завдав по позиціях українських підрозділів та населених пунктах трьох ракетних ударів чотирма ракетами, 82 авіаційних ударів, задіявши, зокрема, 142 КАБ.
У Чорному морі 1 ворожий корабель, який є носієм крилатих ракет «Калібр» загальним залпом до 4 ракет.
Унаслідок російської агресії минулої доби, 4 жовтня, на Херсонщині дві людини загинули, ще шість дістали поранення.
Захищаємо світ
від 22000 до 122000 грн
Мукачеве, Закарпатська область
Про обмін полоненими і співпрацю з ООН, про Міжнародний Комітет Червоного Хреста і права військовозобов’язаних та чимало іншого кореспондентка АрміяInform запитала в Уповноваженого Верховної Ради…