Смертельний інцидент стався над грецьким островом Карпатос в Егейському морі в контексті Егейської суперечки — конфлікту між двома державами-членкинями НАТО щодо суверенітету та суміжних…
Про ті дні кінця серпня 2014-го слухач Національного університету оборони України майор Коваль згадує стримано, каже коротко:
– Було завдання не пропустити ворога, ми його виконували. А відбувалося це так. Наприкінці серпня 2-га батарея протитанкового артилерійського дивізіону майора Клименка з 51-ї механізованої бригади отримала наказ висунутися в район Кутейникове для можливого відбиття атаки російської бронетехніки. У батареї на той момент було 5 гармат МТ-12 «Рапіра», особовий склад – мобілізовані бійці. Розташувались, як Костянтин Коваль згадує, в чистому полі – попереду позиції батальйону «Прикарпаття», праворуч – комбікормовий завод, зліва – залізничний переїзд. Ні укриттів, ні окопів. Нам би всім на всю батарею одного ворожого снаряду вистачило. Але за кілька днів ми зайняли частину заводських бетонних споруд, і стало спокійніше. Що цікаво – як тільки пішли з поля, по ньому ліг пакет «Градів» – мабуть, хтось із місцевих дав «наводку». Але ми встигли змінити позицію і не втратили жодної людини.
Артилеристи неодноразово виїжджали для надання вогневої підтримки батальйонам, що вели бої за Іловайськ, зокрема, придушували вогнем снайперські позиції. Словом, робили звичайну роботу артилеристів.
24 серпня артилеристи хотіли відзначити День Незалежності, але святкування довелося відкласти. Того дня розвідка 28-ї бригади виявила входження колон техніки з Росії.
Костянтин підняв батарею за тривогою. Висунулися, зайняли позиції. Про те, що відчував у той момент, каже зі спокійною впевненістю людини, яка бачила смерть і знає ціну словам про неї:
– Чесно скажу – було реально страшно. Лячно було. Ніхто не розумів, що буде – до цього працювали по цілях, але прямих зіткнень з бронетехнікою не мали, а багато хто навіть не був під кулями. Розгорнулися, між гарматами було метрів десять. Я наказав навести на дорогу на Осикове, снаряд загнати у ствол, але не досилати, бути напоготові. Чекаємо. Незабаром на дуже великій швидкості приїжджає джип – я навіть не бачив, щоб полем із такою швидкістю їздили… Боєць каже, що суне дуже багато всього, триколори російські, червоні прапори… Перед фронтом батареї стояла наша кинута БМП і тут бачимо, як виїжджає якась «броня». Без наших розпізнавальних білих смуг. І тут, чесно скажу, мандраж пробив. Але командир дивізіону отримав команду від комбрига Пивоваренка і передав її нам – відкрити вогонь. Я дав перший постріл на прицілі 14 – і переліт… Навіть видно було, як снаряд зверху пройшов. Переставили приціл на 12 і другим пострілом влучили.
Тоді артилеристи знищили дві бронемашини. Третя розвернулась і втекла. Екіпажі розбитих машин побігли в лісосмугу, по ній вдарили осколковими снарядами. Росіян пізніше взяли в полон бійці-розвідники відділення сержанта Володимира Козака з 93-ї бригади – у селі Дзеркальне. Це були ті самі 10 російських десантників, яких показали всьому світу.
Росіяни одразу ж відкрили вогонь по позиціях батареї. Ось тоді Костянтин, за його словами, і зрозумів, за що артилеристам-протитанкістам у Червоній армії платили подвійний оклад під час Другої Світової…
Гармати до виїзду збирали лежачи, під шквальним вогнем. Дві з п’яти були розбиті. У однієї гармати осколками розтрощило противідкатні пристрої, у другій – станину, третю втратили вже під час руху. Втім, не забули зняти приціли, панорами, клин затвору.
Дві гармати вдалося вивезти, один воїн зазнав поранень.
26 серпня уранці майор Коваль отримав завдання прикрити від противника дорогу з Кутейникового на Іловайськ.
Одну гармату батареї встановили на дорозі – для цього довелося продовбати лунки в асфальті, щоб було куди вперти сошники.
У складі розрахунку гармати були навідник солдат Віталій Лукашук, солдат Олександр Русов, старші солдати Сергій Касьянчук і Ярослав Ковальчук. Незабаром вони побачили приблизно за 7–8 кілометрів довгу колону російської техніки. Вона йшла від Кутейникового, причому грамотно – відстань між машинами майже сто метрів. Нарахували 73 одиниці. Це була колона 31-ї десантно-штурмової бригади ЗС РФ. На позиції артилеристів рухались 16 броньованих машин.
Підпустивши ворога на 200 метрів, артилеристи відкрили вогонь. Першим пострілом знищили головну машину противника – МТЛБ-6М, яка перебуває на озброєнні тільки російської армії.
У цей момент на допомогу артилеристам прийшов полковник Євген Сидоренко на трофейному танку Т-72Б3. Майор Костянтин Коваль згадує:
– Бачу, що на дорогу вилітає танк і там хтось стрибає з місця мехвода на башту й відкриває вогонь по росіянах з кулемета. Потім вже познайомилися – це був полковник Євген Сидоренко.
У тому бою артилеристи знищили три ворожі бронемашини.
Про те, що було далі, Костянтин говорить зовсім скупо:
– Вийшли з оточення, техніку вивести не вдалося. Потім… різне було. Командував мінометниками, опісля вчив протитанкістів, тепер сам вчуся в Національному університеті оборони.
Зніяковіло знизує плечима. Середнього зросту. Неквапливий у рухах. У натовпі й не помітиш його. Але завдяки мужності Костянтина Коваля і його артилеристів ворог двічі був зупинений. І весь світ побачив, хто воює проти нас на Донбасі…
Фото з особистого архіву Костянтина Коваля
Платформа Osavul отримала одну з найбільших інвестицій у Європі у сфері інформаційної безпеки — $3 мільйони від трьох європейських фондів: 42CAP, u.ventures та SMRK.
Президент України Володимир Зеленський провів зустріч зі спікером Фолькетингу Сореном Геле та віцеспікерами парламенту Данії.
Противник посилює натиск на Лиманському напрямку, збільшує застосування важких вогнеметних систем «Солнцепьок» по позиціях Сил оборони.
Заарештували чоловіка, який доповідав росіянам про зведення опорних пунктів у Святогірській громаді.
Сьогодні вдень російські терористи завдали удару по приватному сектору Київського району міста Харкова.
Головне управління розвідки Міністерства оборони України опублікувало перехоплені розмови мешканців красної яруги бєлгородської області щодо жертв серед військових та цивільних через недбале поводження з вибухівкою.
Захищаємо світ
Смертельний інцидент стався над грецьким островом Карпатос в Егейському морі в контексті Егейської суперечки — конфлікту між двома державами-членкинями НАТО щодо суверенітету та суміжних…