ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

«Банзай!» під зірково-смугастим прапором

Лонгрід
Прочитаєте за: 6 хв. 1 Липня 2020, 16:00

Шпигуноманія, яка охопила США після нападу на Перл-Харбор, торкнулася, головним чином, громадян японського походження. Результатом цього стала одна з найганебніших сторінок американської історії — інтернування понад 120 тисяч людей до таборів… комфортних для проживання, зі школами та лікарнями, але за парканом з кулеметами. І навіть після цього деякі американські японці згодилися доводити відданість новій батьківщині на полі бою.

160 тисяч гавайських японців не зазнали такої долі, там обмежилися арештом кількох сотень «підозрілих». І саме гавайські японці становили більшість солдатів, які згодом воювали за США.

Найвідоміші американські частини, в яких служили японці:

– 100-й піхотний батальйон 34-ї піхотної дивізії;

– 442-га піхотна бойова група, до складу якої влітку 1944 року був включений 100-й батальйон (але його зазвичай згадують окремо через визнання заслуг);

– 522-й польовий артилерійський батальйон, який спочатку був створений для 442-ї бойової групи, але наприкінці війни діяв як окрема частина. Японські артилеристи були одними з тих, хто звільняв німецький концтабір «Дахау».

Виключно добровольці

Майже півтори тисячі японців увійшли до складу 100-го окремого піхотного батальйону армії США, який у червні 1942 року вивезли до континентальної частини країни, де у військовому таборі «Маккой» (штат Вісконсин) вони почали військову підготовку, поки чиновники військового відомства вирішували, що з ними робити далі.

У 1943 році новий президент США Франклін Делано Рузвельт оголосив про зняття всіх обмежень на службу у збройних силах країни за расовою та етнічною ознаками. 1 лютого 1943-го Пентагон створює укомплектовану американцями японського походження 442-гу полкову бойову групу. До її складу входили 442-й піхотний полк, 552-й батальйон польової артилерії, 232-га військово-інженерна рота та медчастини.

Командиром нового формування став полковник Мерріт Бут, який ще молодим офіцером брав участь у програмі військового співробітництва з Японією та рік провів там як командир взводу Імператорської армії. Офіцерами бойової групи були не японці, але сержантський склад укомплектували японцями, які вже перебували на службі в армії США. Дві третини рядового складу нових частин сформували гавайські добровольці — в таборах для інтернованих заклик боротися за Америку не викликав великого захвату.

За новими підрозділами постійно уважно спостерігали військові психологи. Добровольців перевіряли на лояльність. На війну з Японією їх відправити не наважилися, хоча американські італійці висаджувалися на Сицилії, а німці билися в Рурі проти «своїх». Тільки особливо перевірених відбирали у військову розвідку на Тихий океан.

Проводжаючи синів на війну, японські матері давали їм традиційні амулети-обереги… точно такі ж, які носили під формою воїни Імператорської армії!

«Батальйон Пурпурових сердець»

100-й батальйон у складі 34-ї піхотної дивізії висадився в Італії у вересні 1943 року й уже у битві за Монте-Кассіно японці проявили себе як відчайдушно хоробрі солдати, здатні виконувати накази попри важкі втрати.

Воювали вони затято. Наприклад, 3 листопада рота «Браво» вирушила форсувати річку Вольтурно. На іншому березі вони натрапили на міни, після чого їх накрило артобстрілом — тридцять загиблих, десятки поранених. У ранковій темряві в пошуках дороги вони вийшли на ще одне мінне поле — ще сім загиблих і нові поранені. І, незважаючи на все — вперед! А потім — штикова атака. Уявіть шок німецьких солдатів від гучного «Банзай!» азійських солдатів!

Зрештою батальйон відвели у тил з передової, щоб зберегти особовий склад, адже з 1300 осіб у строю залишилося 500. Американські військові кореспонденти тоді прозвали частину «батальйоном пурпурових сердець» — на честь медалі, якою нагороджували солдатів за поранення або посмертно загиблих у бою.

Американські ніндзя

Невдовзі прибуло поповнення, і все ще укомплектований наполовину 100-й батальйон послали під Анціо. Після двох місяців окопної війни почалася операція «Діадема» — прорив німецької оборони з виходом до Риму.

Союзне командування вкрай цікавило, де місце розташування бронетанкового резерву німців, але взяти «язика» не вдавалося. Зробити це змогли американські азіати — кореєць і японець. Вони, як ніндзя, серед білого дня прокралися в німецький тил і взяли двох «язиків» зі штабу дивізії. Це дало змогу вивчити оборону на ключовій ділянці та успішно її подолати. Згодом союзні війська увійшли в Рим.

100-й батальйон з притаманною відвагою брав участь у прориві. На жаль, їх зупинили на підступах до Риму. Вони мріяли маршем увійти до Вічного міста, але були вимушені спостерігати з узбіччя, як повз них тягнуться колони своїх військ. Їх так і не впустили у древню столицю.

Згодом батальйон включили до складу 442-ї полкової тактичної групи, де він з тим же самогубним ентузіазмом разом із земляками продовжив боротьбу з нацистами.

Порятунок втраченого батальйону

Найвідомішим боєм, в якому взяли участь японські солдати в Європі, вважають зіткнення у горах наприкінці жовтня 1944-го. Він увійшов в історію як «порятунок втраченого батальйону».

Тоді 1-й батальйон 141-ї піхотної дивізії армії США, укомплектований солдатами з Національної гвардії, переважно техасцями, опинився в оточенні. Зробивши марні спроби прориву, його командир запросив допомогу, й на порятунок направили 442-гу бойову групу разом із 100-м батальйоном.

Декілька діб у багнюці гірських лісів під холодним дощем і мокрим снігом японці пробивалися до бойових товаришів. На світанку 30 жовтня у відчайдушній штиковій атаці з бойовим кличем «Банзай!» вони змогли відтіснити німецьких гренадерів з панівної висоти й до полудня з’єдналися з техаським солдатами та вивели з оточення 230 бійців. Японцям це коштувало 800 осіб пораненими й убитими. Зі 185 військовослужбовців першої роти живими залишилося вісім.

У 442-му піхотному полку США загалом служило близько 14 000 осіб,

9486 з них відзначені нагородами «Пурпурове серце»,

21 військовий нагороджений Медаллю Пошани.

Цей полк — рекордсмен за кількістю нагороджених «Пурпуровим серцем» за всю історію американської армії.

Наступні чотири місяці полк патрулював франко-італійський кордон. У березні 1945 року 442-га полкова група повернулася до Італії, а 552-й артилерійський батальйон відправили на північ, воювати в Німеччині у складі різних частин армії США.

Реабілітація

Попри звитягу й подвиги американських японців, їхня післявоєнна реабілітація проходила нелегко. Ще під час війни було кілька спроб оскаржити в суді наказ Рузвельта про інтернування японців, вважаючи на його неконституційність. Але марно…

У післявоєнні роки американські японці продовжували боротися за свої права, поступово крок за кроком наближаючись до повного їх визнання. У 1988-му американський Конгрес ухвалив закон, який визнав інтернування несправедливим. США офіційно вибачилися перед тими, хто зазнав цієї несправедливості.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
$3 мільйони інвестицій для боротьби з інформаційними загрозами: допомога від європейських фондів

$3 мільйони інвестицій для боротьби з інформаційними загрозами: допомога від європейських фондів

Платформа Osavul отримала одну з найбільших інвестицій у Європі у сфері інформаційної безпеки — $3 мільйони від трьох європейських фондів: 42CAP, u.ventures та SMRK.

Виробництво зброї та потреби ЗСУ: Володимир Зеленський зустрівся з делегацію парламенту Данії

Виробництво зброї та потреби ЗСУ: Володимир Зеленський зустрівся з делегацію парламенту Данії

Президент України Володимир Зеленський провів зустріч зі спікером Фолькетингу Сореном Геле та віцеспікерами парламенту Данії.

На Лиманському напрямку ворог збільшує використання систем «Солнцепьок»

На Лиманському напрямку ворог збільшує використання систем «Солнцепьок»

Противник посилює натиск на Лиманському напрямку, збільшує застосування важких вогнеметних систем «Солнцепьок» по позиціях Сил оборони.

Любив прогулянки та листуватися з російською розвідкою — тепер за ґратами

Любив прогулянки та листуватися з російською розвідкою — тепер за ґратами

Заарештували чоловіка, який доповідав росіянам про зведення опорних пунктів у Святогірській громаді.

Сім людей постраждали внаслідок авіаударів по Харкову та передмістю

Сім людей постраждали внаслідок авіаударів по Харкову та передмістю

Сьогодні вдень російські терористи завдали удару по приватному сектору Київського району міста Харкова.

«Военный игрался, в эту гранату сидел, а она у него в руках взорвалась» — перехоплення ГУР

«Военный игрался, в эту гранату сидел, а она у него в руках взорвалась» — перехоплення ГУР

Головне управління розвідки Міністерства оборони України опублікувало перехоплені розмови мешканців красної яруги бєлгородської області щодо жертв серед військових та цивільних через недбале поводження з вибухівкою.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Командир бойової машини, військовослужбовець

від 20000 до 120000 грн

Дніпро, Дніпропетровська область

ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЕЦЬ (Оператор БПЛА)

від 20000 до 120000 грн

Ужгород

Перший відділ Ужгородського РТЦК та СП

Водій-Військовослужбовець

від 20100 до 125000 грн

Київ

Косівський РТЦК та СП

Електрик-Військовослужбовець

від 20100 до 125000 грн

Черкаси

Косівський РТЦК та СП

Військовослужбовець в ЗСУ

від 20100 до 120100 грн

Кропивницький

Старобільський РТЦК та СП