І хоча ця премія персональна, Марія вважає, що в її особі нагороду отримала вся команда правозахисників «Альменди» — організації, що вже понад десять років на всіх рівнях захищає…
Україна отримала від Франції перші винищувачі Mirage 2000. Про це офіційно оголосили 6 лютого 2025 року. Разом з отриманими раніше винищувачами F-16 вони мають посилити захист українського неба від російських повітряних загроз.
АрміяInform у жовтні минулого року публікувала матеріал про можливості французького багатоцільового реактивного винищувача 4-го покоління. Пропонуємо сьогодні його пригадати.
F-16 Fighting Falcon — найвідоміший на сьогодні західний винищувач в Україні. Однак він не єдиний, про передачу якого йдеться під час діалогу з країнами-партнерками.
У переліку повітряних мисливців є також Dassault Mirage 2000 — багатоцільовий реактивний винищувач четвертого покоління. Розроблений у 1970-х роках компанією Dassault Aviation, він став основним бойовим літаком ВПС Франції наприкінці ХХ — на початку ХХІ століття.
Як люблять нагадувати французи, саме їхній Mirage став єдиним у світі літаком, який підтверджено збив непереможний у повітряному бою F-16. АрміяInform уже писала про цей унікальний історичний бій.
Ще в червні 2024 року передачу винищувачів Dassault Mirage 2000 Україні анонсував президент Франції Еммануель Макрон.
Пізніше про це заявив також міністр оборони Франції Себастьян Лекорню, повідомивши про час передачі винищувачів — вже в першому кварталі 2025 року.
Очільник французького оборонного відомства не уточнив, про яку кількість та модифікацію літаків йдеться, однак зауважив, що передані винищувачі будуть оснащені новими технічними засобами для повітряно-наземного бою та захисту від радіоелектронної боротьби.
Утім, у короткому дописі міністра оборони Франції все ж є інформація, яка дозволяє обґрунтовано припустити, які саме завдання виконуватимуть французькі Mirage 2000 під час відбиття агресії російської федерації проти України.
Вжите очільником французького оборонного відомства словосполучення «combat air-sol» дозволяє припустити, що основним завданням багатоцільових винищувачів Mirage 2000 стане саме завдавання ударів по наземних цілях.
З огляду на зауважену згадку про нове технічне обладнання саме для завдавання ударів з повітря по земній поверхні, можна також припустити, яку саме модифікацію винищувача-бомбардувальника передадуть Україні.
Раніше в медіа на підставі заяви президента Франції Еммануеля Макрона йшлося про Mirage 2000-5 — модернізовану експортну версію літака. Можливо також, що, окрім неї, Україна отримає ударний винищувач-бомбардувальник модифікації Mirage 2000D, для якого завдавання ударів по наземних цілях є основним призначенням.
Враховуючи ці припущення, варто подивитись пильніше, якими саме боєприпасами та як «француз» в українському небі зможе бити російських окупантів на українській та російській землі.
Застосування Mirage 2000 як літака близької повітряної підтримки, тобто як штурмовика безпосередньо над полем бою, слід відразу відкинути через високу насиченість театру бойових дій засобами ворожої протиповітряної оборони (ППО), зокрема переносними зенітно-ракетними комплексами (ПЗРК).
З тих само причин слід виключити можливість застосування Mirage 2000 для скидання авіаційних бомб вільного падіння. Адже у разі появи літака безпосередньо над лінією бойового зіткнення чи, тим більше, у ворожому тилу на будь-якій глибині, він буде пріоритетною ціллю для ураження, уникнути якого буде дуже важко.
Отже, придатними для активного застосування лишаються ракети «повітря — поверхня» та керовані (кореговані) планеруючі авіаційні бомби. Те саме стосується F-16 Fighting Falcon, тож усі міркування, висловлені щодо «Бойових соколів», цілком слушні також і для «Міражів».
Щоправда, з важливою поправкою на те, які саме боєприпаси зможуть застосовувати Mirage 2000 для завдавання ударів по наземних цілях. Щодо F-16 станом на сьогодні може йтися насамперед про високоточні планеруючі керовані бомби середньої дальності AGM-154 JSOW.
У випадку з Mirage 2000 достеменно невідомо, які саме «штатні» боєприпаси до нього зможе отримати Україна або ж під застосування яких ракет класу «повітря — земля» чи авіаційних бомб можна дообладнати літак.
Найімовірніше, літак можуть «озброїти» крилатими ракетами SCALP-EG і плануючими бомбами Hammer, які вже застосовує українська військова авіація.
Утім, враховуючи високу сумісність озброєння, військової техніки та боєприпасів держав-учасниць НАТО, тут можуть бути також інші цікаві варіанти.
@armyinformcomua
Велика Британія та Європейський Союз ведуть переговори про прискорення постачання озброєння в Україну напередодні можливого повного припинення вогню.
Бачити краще та далі — одна з ключових вимог до розвідників у сучасній війні. Це дозволяє зберегти життя військовослужбовців та їхню техніку. Саме тому безпілотні авіаційні комплекси (БпАК) стали невід’ємною частиною розвідки. На фронті активно застосовуються вітчизняні розробки, які мають технічні характеристики, що перевершують світові аналоги.
Президент Володимир Зеленський прокоментував інформацію щодо можливого проведення українськими військовими операції на території Бєлгородської області рф та ситуацію в Курській області.
Бійці 47 окремої механізованої бригади «Маґура» продемонстрували ефективність американського протитанкового ракетного комплексу «Джавелін», знищивши ворожу БМП вартістю близько 1 мільйона доларів.
Контррозвідка Служби безпеки зірвала спробу російських спецслужб здійснити теракт проти українських правоохоронців на Дніпровщині.
На Лиманському напрямку, де тримає позиції бригада «Рубіж», ворог продовжує пробувати тиснути, ситуація дуже напружена. Незважаючи на цей тиск, росіяни мають відчутні втрати.
від 21000 до 51000 грн
Степанівка, Сумська область
від 19000 до 120000 грн
Коломия, Івано-Франківська область
І хоча ця премія персональна, Марія вважає, що в її особі нагороду отримала вся команда правозахисників «Альменди» — організації, що вже понад десять років на всіх рівнях захищає…