Про те, як змінилась роль снайпера на передовій та як готують майбутніх снайперів АрміяInform розповів сержант-інструктор школи підготовки снайперів 199 навчального центру ДШВ ЗСУ з позивним…
Кожна суверенна держава має власну систему нагород, особливе місце в якій займають нагороди військові. Сенс нагород полягає в тому, щоб заохочувати військовослужбовців, які відзначилися, і представляти нації зразки звитяги, честі й гідності, відданості Батьківщині.
Нагороди є насамперед моральною цінністю, адже вони свідчать про визнання державою і суспільством реальних заслуг людини.
Після 2014 року, з огляду на війну в Україні, вся нагородна система Міністерства оборони України та ЗСУ була композиційно та ідейно видозмінена, щоб відобразити історичний поступ українського війська.
За розробку військових нагород відповідає Відділ розвитку військової символіки та геральдики Центрального управління розвитку матеріального забезпечення Міністерства оборони України, який у відповідь на запит АрміяInform, повідомив про те, які нагороди є в системі Міністерства оборони України та Збройних Сил України та якими є принципи та ідеологія створення сучасних українських військових нагород.
Нагороди в системі МОУ та ЗСУ розподіляються на чотири головні комплекси.
Перший — це відомчі заохочувальні відзнаки Міністерства оборони України. Діючі відзнаки Міністерства оборони України встановлено наказом МОУ № 392 від 21.11.2022 року.
Згідно з ним, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, а також інших осіб може бути нагороджено нагрудними знаками «Хрест особливих заслуг» і «За зразкову службу», а також медалями: «Залізний хрест», «Лицарський хрест», «Воєнний хрест», «Хрест доблесті», «За поранення», «Хрест пошани», «Золотий тризуб», «За зміцнення обороноздатності», «3ipкa військового братерства», «Захиснику України», «За сприяння обороні», «Хрест Сухопутних військ», «Хрест Повітряних Сил», «Хрест Військово-Морських Сил», «Хрест Сил спеціальних операцій», «Хрест Сил територіальної оборони», «Хрест Сил логістики», «Хрест Сил підтримки», «Хрест Медичних сил», «Хрест Десантно-штурмових військ», «Хрест Військ зв’язку та кібербезпеки», «Хрест Державної спеціальної служби транспорту», «Воїн-миротворець», «Ветеран служби», «20 років сумлінної служби», «15 років сумлінної служби», «10 років сумлінної служби».
Другий нагородний комплекс — це заохочувальні відзнаки Міністерства оборони України «Холодна зброя» та «Вогнепальна зброя», які встановлено наказом Міністерства оборони України № 693 від 23.10.2012 року.
Згідно з цим наказом, відзнакою «Вогнепальна зброя» є пістолет, револьвер та мисливська вогнепальна зброя, а відзнакою «Холодна зброя» — шабля, палаш та кортик.
Третім нагородним комплексом є Почесні нагрудні знаки Головнокомандувача Збройних Сил України, встановлені наказом Головнокомандувача ЗСУ № 187 від 05.07.2023 р.
Цим наказом, зокрема, встановлено такі почесні нагрудні знаки: «Хрест заслуги», «Хрест хоробрих», «Сталевий хрест», «Срібний хрест», «Золотий хрест», «Хрест військова честь», «3a сумлінну службу», «Комбатантський хрест» із нагрудним знаком «Честь та пам’ять» до нього, «За незламність», «За збережене життя», «3a сприяння війську», «Кращий сержант (старшина) Збройних Сил України», «За бойову доблесть», «Щит переможця».
І, нарешті, четвертим комплексом є Пам’ятні нагрудні знаки військових частин, встановлені наказом Міністра оборони України № 478 від 03.08.2021 р., що має назву «Положення про пам’ятні нагрудні знаки органів військового управління, з’єднань, військових частин, установ i організацій Збройних Сил України».
Згідно із цим положенням, пам’ятні нагрудні знаки встановлено «з метою розвитку символіки органів військового управління, з’єднань, військових частин, установ і організацій Збройних Сил України, підвищення престижу військової служби, посилення військово-патріотичного виховання».
Малюнки нагрудних знаків розробляються з урахуванням специфіки діяльності військової частини, її належності до відповідного виду ЗСУ, роду військ (служби), історії та бойових традицій, місця дислокації тощо.
При створенні нагородних систем фахівці керувалися насамперед положеннями Указів Президента України № 694 від 18.05.2000 р. «Про впорядкування геральдичної справи в Україні» та № 365 від 30.05.2012 р. «Про відомчі заохочувальні відзнаки».
Проте, ідейно та художньо нагороди створювалися, виходячи з позицій спадкоємності сучасних відзнак від символіки та нагородних традицій періоду Української революції 1917–1921 років, відзнак уряду УHP в екзилі, нагород українських національних емігрантських організацій 1930–1990 років, нагород Української Повстанської Армії 1942–1950 років.
Деякі нагороди базуються на історичних прототипах. Зокрема, медаль «Залізний хрест» походить від єдиної бойової нагороди УНР Залізний Хрест «За Зимовий похід і бої», встановлений наказом Головної команди Війська і Флоту УHP від 19.10.1920 за підписом Головного отамана військ Директорії УНР Симона Петлюри.
Відомча заохочувальна відзнака Міністерства оборони України «Золотий Тризуб» походить від нереалізованого понад сто років тому проєкту нагород Західної області УНР, встановлених 30.04.1919 року.
Низка почесних знаків Головнокомандувача Збройних Сил України базуються на нагородах Української Повстанської Армії. Уперше систему відзначень Головне командування УПА запровадило своїм наказом № 3/44 від 27.01.1944 року. Проєкти дизайну цих нагород i технологію їх карбування в підпільних умовах розробив член крайової референтури пропаганди Проводу ОУН Північно-Західних українських земель, відомий графік Ніл Хасевич (1905–1952) та його учень «Свирид». Їх затвердила УГВР 30.06.1950 року.
Не менш важливим елементом ідеології нагород та нагородної практики стало вивчення сучасних фалеристичних традицій країн партнерів і співставлення їх з національною фалеристичною спадщиною. Зокрема, глибокий аналіз було здійснено стосовно військових нагород США, Великої Британії, Республіки Польща, Федеративної Республіки Німеччина, Французької Республіки.
До речі, якщо вас цікавить спеціалізований та аналітичний контент про військову справу – підпишіться на телеграм-канал АрміяInform.
@armyinformcomua
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус передав Україні першу нову самохідну артилерійську установку RCH 155.
Минув місяць з моменту оголошення про створення 20-го окремого полку безпілотних систем К-2 та відкриття набору. За цей час до підрозділу подали понад 7 тисяч заявок як військові, так і цивільні, які прагнуть стати до його лав.
Днями українські дронарі РУБпАК «Фенікс» ліквідували понад десяток окупантів, знищили техніку та важливі російські військові об’єкти на Куп’янському напрямку.
Минулого тижня до центрів рекрутингу української армії звернулися 1319 осіб з питаннями щодо вступу на військову службу. Цей показник майже вдвічі перевищує результат попереднього тижня. Нагадаємо, за перший тиждень року до центрів рекрутингу звернулись 717 українців.
Куп’янська окружна прокуратура Харківської області направила до суду обвинувальний акт щодо 51-річної жительки селища Приколотне, яку звинувачують у колабораційній діяльності.
Правоохоронці викрили у Львові підозрюваного у роботі на російський криміналітет, який, за даними слідства, знаходячись за ґратами, підшукував виконавців для підпалів автомобілів українських силовиків.
Про те, як змінилась роль снайпера на передовій та як готують майбутніх снайперів АрміяInform розповів сержант-інструктор школи підготовки снайперів 199 навчального центру ДШВ ЗСУ з позивним…