Про це під час інтерв’ю АрміяInform розповів радник — уповноважений Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій Вадим Свириденко. — Після повернення бійців…
Юлія Паєвська «Тайра» — одна з найвідоміших українських парамедиків. За її плечима близько 10 років на фронті, а на рахунку — сотні врятованих життів.
У 2022 році жінка пережила три місяці російського полону та знущань. Зараз вона змінила тактичну медицину на адвокацію України за кордоном.
Кореспондентка АрміяInform зустрілася з «Тайрою» перед її робочою поїздкою на схід України.
Говорили про життя української активістки після російських ґрат, роль айкідо, про що вона говорить з суспільством за кордоном та звідки взявся наратив «про втому» від війни і чи відповідає він дійсності…
— Юліє, чому такий позивний — «Тайра»?
— Колись я грала в гру «World of Warcraft». Потрібно було якось назвати мого персонажа. Автопідбір тоді запропонував варіанти. Один з них був «Тайра»… Я тоді ще подумала — це круто, оскільки Тайра — це такий самурайський рід.
І коли мені дали радіостанцію і запропонували обрати позивний, я одразу зреагувала — «Тайра».
— Розкажи, чому після подій на Майдані ти поїхала на фронт? Чому це стало твоїм вибором?
— Після Майдану я намагалася прийти до тями, зібрати свої відчуття до купи, проаналізувати їх. І якось мені телефонує знайомий. Каже, що вони шукають інструктора з тактичної медицини.
Я тоді ще сказала, що я аж ніяк не медик, я хороший тренер з бойових мистецтв. Він наполіг, аргументуючи, що я надавала допомогу пораненим на Майдані.
Я взяла тоді перерву, зібрала всі доступні на той момент матеріали, сформувала курс і приєдналася до проєкту «Народний резервіст». Потім я була інструктором цього проєкту і проєкту «Захист патріотів».
Разом з командами я часто їздила до Дніпра, але вже незабаром зрозуміла, що, крім знань, на фронті потрібні руки. Так з’явився підрозділ парамедиків «Ангели Тайри».
У 2018-му я підписала контракт із ЗСУ. Обіймала посаду командира евакуаційного відділення 61-го мобільного військового госпіталю. Через два роки звільнилася — потрібно було готуватися до участі в Invictus Games.
— Знаю, що ти тренер з айкідо. Як це мистецтво з’явилося у твоєму житті?
— Якось по телебаченню я побачила сюжет, де демонстрували техніку на татамі. Це було так видовищно: майстер був в хакама — це такі широченні самурайські штани. Коли він рухався, вони дуже гарно майоріли. І ось цей естетичний момент відіграв не останню роль у моєму рішенні…
Це було близько 34 років тому… Але під час перебування на фронті я практично не тренувалася. Переважно практикувала там вправи зі зброєю, дихальні практики, медитацію. Час від часу проводила семінари, але зараз і на це часу немає.
— Айкідо для тебе — це просто спорт чи філософія життя?
— Айкідо — це взагалі не спорт. Це мистецтво жити.
— Чи допомагали тоді східні практики в полоні?
— Однозначно. Без них я б не вижила. По-перше, я маю відмінну фізичну форму, я досить витривала. Та й за рахунок дихальних вправ у найтяжчі моменти мені вдавалось швидко зібрати свідомість, оцінити обстановку навколо.
— «Тайро», скажи, наскільки змінилося твоє світосприйняття після полону? Чи змістилися акценти, цінності?
— Не змінилися. Скоріш, загострилися. Рішучість добитися перемоги, основні цілі мого життя стали ще міцніше.
— Які вони — твої цілі?
— Досягти справедливості. Мене виховували так, що необхідно боротися за неї. Ну і захищати свою країну. Основний стрижень не помінявся. Хіба що я стала мудріша, більш схильна до аналізу. І насправді це дуже круто: будь-який досвід, навіть якщо він негативний, трансформувати в особисте зростання.
— Після багатьох років на фронті чи відчуваєш ти «справжнє життя» тут, у тилу?
— Послухай, все залежить лише від тебе. Все у твоєму ставленні та сприйнятті світу. Ти маніпулюєш, ти вирішуєш!
Так, мені комфортніше перебувати з моєю командою на фронті. Це моя улюблена справа. Але і тут, у тилу, я зараз виконую не менш важливу місію.
— Яка це місія?
— Зараз всі мої сили йдуть на адвокацію перемоги України. Я допомагаю нашій країні отримувати зброю, гроші. Це не робота, це не посада — я не отримую за це зарплатню.
Але це дуже відповідально. Я, як психолог, як людина, яка відчуває людей, повинна постійно шукати нові аргументи, оскільки люди впродовж двох років втомлюються чути одне і теж.
— На твою думку, світ втомився від нашої з росією війни?
— Ні. Сам наратив «втомитися від війни», якщо розібратися та прослідкувати в часі, взагалі-то російського походження. І він був закинутий у світовий інформаційний простір саме звідти.
А знаєш, хто найменше втомився? Хлопці і дівчата на фронті. Так, вони виснажені, змучені — фізично. Але моральної втоми я не відчуваю…
— З твоїх власних спостережень, чи змінилося з плином часу сприйняття цієї війни суспільством?
— Світові взагалі притаманно змінюватися. Але, знову ж таки, основні поняття, такі як справедливість, честь, гідність, залишаються незмінними. Не змінюється почуття любові і ненависті, співчуття. Тобто основні почуття залишаються тими ж.
Чи можемо ми пробачити росіянам Бучу, Бородянку, Маріуполь? Ні, пробачити це неможливо. І звикнути до цього не можна. Але наша свідомість влаштована так, щоб уникати неприємних моментів, і шукає альтернативу.
Люди, які не знайшли свого місця в житті й не можуть вчепитися в горлянку ворогові, відчувають несправедливість і не можуть знайти застосування своїм бажанням. У подальшому починають кидатися на оточуючих. Через це виникає багато конфліктів як в суспільстві, так і в соціальних мережах. І насправді це сумно.
Я б хотіла, щоб держава звернула увагу на цей прояв і надала можливість людям якось реалізовуватися.
Наприклад, така волонтерська діяльність як плетіння сіток. Такі речі міська влада може спеціально організовувати: щоб людина, яка має трохи вільного часу, могла зайти до цього місця, вплести кілька стрічок. Отже, щоб людина могла відчувати дотичність до нашої боротьби.
— На твою думку, що потрібно робити цивільному сектору, щоб тема України у світовому інформаційному просторі не послаблювалася?
— Треба просувати культурні проєкти такого рівня, як «ДахаБраха». А виставка робіт художника Павла Макова в Харкові — це ж фантастично! Знову ж, стрічка «20 днів у Маріуполі»…
Я зараз обмірковую ідею створення фільму на основі відео з моєї бодікамери. Там багато потужних кадрів. Але проблема в тому, що на відео багато людей, які зараз перебувають у полоні. Можливо, є сенс поки притримати цей матеріал — щоб нікому не нашкодити. Але важливий сам факт існування цього відео як доказу злочинів, які вчинила росія.
— Ти часто спілкуєшся з іноземними засобами масової інформації… Наскільки в них правдиві уявлення про цю війну? Наскільки вони зараз перебувають під тиском російської пропаганди?
— Світ зараз чітко відштовхує російську пропаганду. Це мене дуже радує, оскільки був період, коли суспільство за кордоном з трудом могло відфільтрувати, де правда, а де брехня. Зараз люди вже інтуїтивно відчувають неправду. Звісно, якщо до цього вони не перебували під впливом «русского міра».
— Про що найчастіше тебе питають за кордоном?
— Людям складно повірити, що правителі московії є суцільним злом на цій Землі. Вони постійно шукають виправдань їхнім діям — чи дійсно у нас є нацисти або чи правда, що Україна готувалася напасти, а росіяни завдали превентивного удару… Часто просять розповісти про Маріуполь — чим деталі будуть дрібнішими, тим краще. Багато питають про полон. Але деякі речі я можу розповісти лише на закритих засіданнях.
— Про адвокацію України: у своїх виступах за кордоном ти до кого звертаєшся — до нації або влади?
— Це залежить від аудиторії. Якщо я виступаю в парламенті — звісно, звертаюся до парламентарів. Якщо говорю з лідерами суспільства або нашою діаспорою — це вже інша справа. Як психолог, я вмію підібрати слова, теми і спосіб передачі інформації.
— А як давно ти в психології?
— Досить нещодавно — диплом отримала торік. Хоча цікавилась цією наукою давно. Та й айкідо — це великий шматок психології насправді…
— Тож, як психолог, як вважаєш, як нам бути з тією кількістю травмованих ментально людей після війни?
— По-перше, не боятися. Якщо вимкнеш страх і ввімкнеш аналіз та холодний розум, речі встануть на свої місця. І буде зрозуміло, що з цим робити. Просто суспільство має зрозуміти, що нинішня наша реальність, наша повсякденність така. Просто нам потрібно знайти спосіб для спілкування. Проявляти більше поваги і терпіння, вчитися допомагати один одному. Але для початку потрібно перемогти…
— Яким для тебе є найкращий результат твоїх промов?
— Ну, звісно, коли уряди країн-партнерок нам дали озброєння. Я не можу озвучувати деякі речі на загал, але повір, деяке моє спілкування стало однією з остаточних «крапель» для ухвалення рішення щодо постачання зброї, яка критично необхідна на фронті.
— Перемога за нами?
— Однозначно. Просто це питання ціни і часу.
— Будь-яка війна закінчується за столом переговорів…
— Я не думаю, що ця війна може закінчитися за столом переговорів. Не на цьому етапі точно. У нас достатньо сил для того, щоб ефективно «огризатися». Так, це надзвичайно важко, але на фронті — ще раз кажу, я не відчуваю втоми. Я бачу, що люди виснажені і хочуть відпочити. Вони потребують ротації, ясна річ. Вони вимагають підтримки від суспільства та держави. Але морально вони не втомлені.
— Якою повинна стати Україна з огляду на те, що північний сусід нікуди не зникне?
— Я вважаю, що поки поряд такий сусід, нам доведеться виховувати дітей у військово-патріотичному дусі. Це не означає, що ми мусимо зробити з них солдафонів. Просто необхідно вирощувати патріотів, а не жертв.
— Поділись мріями на післявоєнне майбутнє…
— Хочеш розсмішити богів, розкажи їм про плани… Я би хотіла сказати, що буду вирощувати троянди у своєму саду і ростити онуків. І все навколо буде добре. Але ж розумію, що навряд чи до цього доживу. Хоча, подивимося…
— Яким ти бачиш день перемоги? Що будеш робити?
— А давай спочатку доживемо до нього, а потім вирішимо…
Може, я якраз на той момент буду тягнути чергового пораненого або розповідати щось в Конгресі або Сенаті. Або буду спати, бо наразі я не можу виділити достатньо часу на сон.
— Можливо, є бажання щось сказати нашим читачам?
— Я знаю українців. Знаю, що якби ми не сварилися поміж собою, ми все зможемо.
Хотіла б сказати, що вигорання і виснаження — це нормально. Просто потрібно шукати відновлення.
Звертаючись до держави, хотіла би попросити приділяти більше уваги відновленню військових, патріотичному вихованню молоді і контрпропаганді, оскільки просто інформаційної роботи недостатньо. В інформаційній боротьбі з росією ми повинні перейти в категорію «over».
І насамкінець, як підбиття підсумку: кожен з нас повинен робити для перемоги більше, оскільки на даному етапі, скільки б ви не зробили — цього недостатньо.
— «Тайро», дякую за розмову!
Унаслідок російських обстрілів у Херсонській області 13 людей дістали поранення.
Танк 68 єгерської бригади імені Олекси Довбуша здійснив сміливу атаку і не дивлячись на обстріл ворожої артилерії, виконав поставлену задачу.
Згідно з указом Президента України Володимира Зеленського № 143/2022, хвилина мовчання проводиться щодня о 9:00, її оголошують у всіх засобах масової інформації.
Днями Кабінет Міністрів України призначив Анатолія Стельмаха виконувачем обов’язків міністра з реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
Минулої доби російські загарбники знову вдарили по Куп’янську. Військові армії рф прицільно обстрілювали рятувальників ДСНС.
У ніч на 11 вересня 2024 року радіотехнічними військами Повітряних Сил було виявлено та здійснено супровід 34-х засобів повітряного нападу противника.
Захищаємо світ
від 22000 до 120000 грн
Київ
412 окремий батальйон безпілотних систем 101 окремої бригади охорони Генерального Штабу ЗСУ
Про це під час інтерв’ю АрміяInform розповів радник — уповноважений Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій Вадим Свириденко. — Після повернення бійців…