ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Хто не хотів би спалити москву? Всерйоз відповідаємо на це питання

Історія Публікації
Прочитаєте за: 4 хв. 9 Лютого 2024, 9:16

Чому спалити москву хотів навіть Богдан Хмельницький, та і не тільки він? Переконані, що більшість українців мріяли б на власні очі побачити цю, без перебільшення, яскраву подію.

Виявляється, що таке бажання виникало багато разів і не лише в українців. Більше про спалення цього міста у своєму матеріалі розповідає кореспондент АрміяInform Євген Букет.

Як свідчать літописи, в ХІІ – ХІІІ столітті москва щонайменше тричі спалювалася і будувалася заново. Та дерев’яна фортеця, що буцімто була закладена Юрієм Долгоруким на річці Москві, згоріла дотла в 1177 році завдяки рязанському князю Глібу Ростиславичу.

Тільки в 1339 році ставленик хана Узбека Іван Калита побудував на московському пагорбі Кремль, який став основою існуючого сьогодні міста. Але й після того воно вигорало десятки разів.

Український історик Микола Костомаров не без задоволення розповідав про це: «москва, як відомо, славилася багатьма історичними пожежами, що нищили не лише житла, а й тисячі людей.

Варто пригадати пожежу 1493 року, яка спустошила всю москву і кремль, славну пожежу 1547 року, коли, окрім будівель, заживо згоріло понад дві тисячі народу; пожежу 1591 року, що принесла Борису Годунову нагоду показати народу свою щедрість.

Пожежі за Михайла Федоровича були такими частими, що не обходилося без них жодного місяця; іноді на них була така родючість, що вони слідували одна за одною щотижня і навіть траплялося, що за одну ніч москва загорялася рази по два чи по три.

Деякі з цих пожеж були такими спустошливими, що винищували за один раз третину міста».

Карали московитів, брали в облогу їхню столицю та спалювали її Великий князь Литовський Ольгерд (1368), ординські хани Едигей (грудень 1408), Улуг-Мухаммед (1439), Мазовша (1451), кримський хан Мехмед I Ґерай (1521) та інші правителі.

Особливо яскравими та руйнівними були пожежі в серпні 1382 року, коли москву спустошив Тохтамиш, та 3 червня 1571-го, коли царя Івана IV покарав за несплату данини кримський хан Девлет I Ґерай. Мало не стер москву з мапи світу український гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний в 1618 році.

Тому не дивно, що саме спаленням столиці вирішив покарати недобросовісного союзника – московського царя і очільник Війська Запорозького Богдан Хмельницький.

Після того, як Богдан Хмельницький підписав у Переяславі союзницьку угоду з московитами, вони вирішили повернути собі вихід до Балтійського моря, втрачений згідно зі Столбовським миром зі Швецією 1617 року. Тому вбачаючи в діях москви загрозу власним інтересам, шведи вирішили втрутитися в конфлікт.

Упродовж 1655 року шведська армія захопила Велику Польщу, Мазовію і Малопольщу, розмістивши у найважливіших містах і замках, включно з Варшавою і Краковом, військові гарнізони. Король Речі Посполитої Ян ІІ Казимир програв вирішальну битву і втік до Священної Римської Імперії.

І саме австрійський цісар Фердинанд ІІІ, який взяв під опіку польського короля, придумав помирити царя Олексія Михайловича з Яном Казимиром, направивши в грудні 1655 року посольство в москву. Про це одразу стало відомо Богданові Хмельницькому.

Цар був дуже зацікавлений у військовій допомозі козаків у війні проти Швеції, яку мав намір оголосити найближчим часом. Тому почав вимагати від гетьмана: «мужиком его называючи…, чтоб до его митрополии москвы становился».

У відповідь на таке зухвальство, адже війна зі Швецією означатиме підтримку Речі Посполитої, «…Хмельницький з великим пересердям і, називаючи московського царя жидом, обіцяв прийти до столиці [москви], коли весна тільки настане зі 100 000 [козаків], щоб тільки зволив почекати у своїй столиці цар…»

Про це в березні 1656 року скаржилося московське посольство царя Олексія Михайловича австрійському імператору Фердинанду ІІІ-му.

Незабаром московія все ж оголосила війну Швеції і припинила бойові дії на польському фронті. А 24 жовтня того року в селі Немежа коло Вільна (тепер Вільнюс, Литва) між Річчю Посполитою і московською державою було укладене сепаратне перемир’я. Воно скасовувало Переяславську угоду з Військом Запорозьким.

Вже за місяць, 26 листопада 1656 року в місті Раднот (тепер Єрнут, Румунія) було підписано угоду між Україною, Швецією, Трансильванією, Бранденбургом та литовським князем Богуславом Радзивіллом про військовий союз для боротьби з Річчю Посполитою та майбутнього походу на москву, який мав завершитися її спаленням.

Але реалізації цих намірів завадила несподівана хвороба і смерть Богдана Хмельницького.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
@armyinformcomua
Морпіхівський «дует»: FPV почав, «Стугна» завершила знищення МТЛБ з вісьмома окупантами

Морпіхівський «дует»: FPV почав, «Стугна» завершила знищення МТЛБ з вісьмома окупантами

Справжній «палкий прийом» влаштували українські морські піхотинці російській бронетехніці разом з її екіпажем та десантом на сході України. Завдяки злагодженій роботі операторів FPV-дронів та розрахунку ПТРК «Стугна-П» вдалося повністю знищити ворожий багатоцільовий тягач МТЛБ, в якому перебувало вісім штурмовиків.

Надзвичайно жорстокий удар і абсолютно свідомий воєнний злочин — Президент про удар по Марганцю

Надзвичайно жорстокий удар і абсолютно свідомий воєнний злочин — Президент про удар по Марганцю

Володимир Зеленський повідомив, що зараз на Дніпровщині лікарі надають усю необхідну допомогу людям, які були поранені вранці ударом російського FPV-дрона.

Десятеро окупантів — «в мінус», зв’язок — «в нуль»: прикордонники завдали точних ударів під Вовчанськом

Десятеро окупантів — «в мінус», зв’язок — «в нуль»: прикордонники завдали точних ударів під Вовчанськом

Прикордонники бригади «Гарт» Державної прикордонної служби України успішно відпрацювали по ворожих позиціях на Харківщині, завдавши противнику втрат у живій силі та техніці.

Зрада під стукіт коліс: 15 років тюрми для залізничника, що шпигував за ЗСУ для рф

Зрада під стукіт коліс: 15 років тюрми для залізничника, що шпигував за ЗСУ для рф

П’ятнадцять років позбавлення волі з конфіскацією майна — такий вирок отримав помічник машиніста локомотивного депо Укрзалізниці за шпигунство на користь російської воєнної розвідки. Чоловік використовував свою роботу для відстеження руху військових ешелонів ЗСУ та передавав дані ворогу через спеціальний чатбот.

«Бронетехніка в дефіциті, намагаються накопичити» — поблизу Покровська росіяни штурмують щодня

«Бронетехніка в дефіциті, намагаються накопичити» — поблизу Покровська росіяни штурмують щодня

На Покровському напрямку протягом останніх декількох тижнів ворог постійно штурмує. Штурми відбуваються щодня, не припинялися вони й під час того так званого путінського перемир’я. Як і обстріли, удари дронами-камікадзе та дронами зі скидами.

В Алабузі, де виробляються ворожі БПЛА, «дещо гучно», а на 51 арсеналі ГРАУ в Кіржачі вторинна детонація

В Алабузі, де виробляються ворожі БПЛА, «дещо гучно», а на 51 арсеналі ГРАУ в Кіржачі вторинна детонація

У середу, 23 квітня, з’явилася інформація про вибухи в особливій економічній зоні промислово-виробничого типу «Алабуга» у рф, де розташоване виробництво ворожих безпілотників-камікадзе типу «Шахед».

ВАКАНСІЇ

Розвідник

від 21000 до 121000 грн

Покровськ

107 ОБТРО м. Маріуполь

Водій – слюсар, електрик військова служба за контрактом ЗСУ

від 20000 грн

Запоріжжя

Заводський РТЦК та СП

Стрілець, снайпер

від 22000 до 120000 грн

Краматорськ

81 ОДШБ

Начальник комплексу, військовий

від 25000 до 125000 грн

Київ

Морська Піхота ЗСУ

Стрілець

від 21000 до 121000 грн

Вся Україна

1 центр рекрутингу Сухопутних військ ЗСУ

Гранатометник

від 20000 до 120000 грн

Кропивницький

Військова частина А7343

--- ---