ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

У роботі з ветеранами Україна вже може ділитися власним досвідом із закордонними партнерами — Оксана Коляда

Актуальна тема Інтерв`ю Соціальний захист
Прочитаєте за: 4 хв. 1 Червня 2023, 17:24

Попри війну та щоденні ракетні атаки рашистів на наші мирні міста, українці, як і світова спільнота, впевнені — перемога України все ближче. Тож, уже зараз маємо думати про майбутнє України після війни, її відновлення та модернізацію. І однією з надзвичайно важливих тем у цьому контексті є тема реінтеграції наших захисників — ветеранів, які повернулися з війни, у мирне життя, а також залучення їх як «агентів змін» і рушійної сили до розвитку громадянського суспільства.

Саме про це говорили під час секційного обговорення на тему: «Ветерани — основа людського капіталу», яке відбулося в рамках Форуму розвитку громадянського суспільства: «Обриси майбутнього: перемога, відновлення та модернізація України».

Про взаємодію ветеранів та громадських організацій з державою, місцевим самоврядуванням та бізнесом в питаннях реінтеграції ветеранів кореспондент АрміяInform поговорила з керівником проєкту «Простір Можливостей» ексміністеркою Міністерства ветеранів Оксаною Колядою.

— Пані Оксано, Ви як ексміністерка Мінвету добре розумієте, наскільки важливою є робота з ветеранами. Сьогоднішньою темою Вашої дискусії на Форумі був меседж про те, що вони є основою людського капіталу. Які завдання, з огляду на це, Ви ставили перед собою під час участі у Форумі?

— Сьогодні нашим завданням було презентувати моделі ефективної роботи недержавного сектору в сфері ветеранських справ. І тим самим мотивувати інші громадські організації, які вже працюють або хочуть працювати з ветеранами до інституційного зростання, набуття нових спроможностей.

Ми запросили  представників органів центральної влади, зокрема, це були заступниця Міністерки соціальної політики Уляна Токарєва та заступниця Міністерки економічного розвитку Тетяна Бережна. Прагнули показати, як недержавний сектор спільно з державою  може ефективно працювати.

По суті, ми презентували наші спільні проєкти. Зокрема, модель роботи ветеранського кейс-менеджера в громадах. Кейс-менеджер — це людина, яка має відповідати за організацію надання всіх послуг ветеранам на місцях. Цей проєкт в громадах реалізується за підтримки Міністерства соціальної політики України.

З Мінекономіки ми співпрацюємо також по декількох напрямках. По-перше навчаємо фахівців Центрів зайнятості, які взаємодіють з ветеранами. По-друге зараз запускаємо досить глобальний проект спільно з АПВА Сергія Позняка щодо менторського супроводу ветеранських стартапів.

—  Які проблеми найчастіше наразі постають перед ветеранами після повернення з війни?

—  У нас є дуже чіткі стратегічні напрямки, за якими  ми йдемо і, власне, задля яких розробляємо нові й нові інструменти.  По-перше — це «Принцип єдиного вікна»,  тобто має бути людина, навчена організувати всі сервіси ветеранам. Бо ветеран точно не має бігати від відомства до відомства, від структури до структури, щоб отримати ті чи інші послуги, чи довідки.

Друге — це робота з родинами військовослужбовців, тобто з родинами, які чекають. Звісно, ми концентруємося також і на родинах,  які втратили рідних, загиблих військовослужбовців, військовополонених чи зниклих безвісти.   Але наразі також дуже важлива робота з родинами, які чекають.

Третє — це питання розробки інструментів фінансової незалежності для тих, хто повертається з війни. Зокрема, ми закінчуємо роботу над вже згаданою програмою «Бізнес-менторства» спільно з Міністерством економіки України та з Асоціацією ветеранів-підприємців, яка передбачає грантування державою або ветерана, або когось із подружжя, якщо вони ще служать. Наші ж організації («Простір можливостей» та АПВА) будуть гарантувати менторство і навчання для цих людей для того, щоб вони могли зростати в своєму бізнесі.

І четверте —  це, звичайно, питання фізичного та психічного здоров’я. Для того, щоб не відбулось загострення стресових станів, з якими повертаються хлопці та дівчата з війни, треба їм забезпечити швидке та якісне надання усіх сервісів за місцем їхнього проживання. Це має бути поблизу місць їхнього проживання.

—  Чи використовуєте міжнародний досвід, програми чи, можливо, отримуєте допомогу від міжнародних партнерів під час виконання поставлених завдань?

—  Увесь міжнародний досвід, який був необхідний, у нас вже є, хоча і досі співпрацюємо з нашими міжнародними  партнерами щодо експертної думки, методології, досвіду з психології повоєнних часів і реінтеграції ветеранів. Але, Україна точно буде унікальною в своїх програмах. Увесь наш досвід ми адаптуємо, доповнюючи новими інструментами. Тож, все виглядає так, що скоро ми самі будемо ділитися і навіть уже можемо ділитися власним досвідом у роботі з ветеранами із закордонними партнерами.

Також, щодо проєктів. З найновіших, спільно з Державною службою зайнятості, за підтримки Проєкту USAID «Економічна підтримка України», ми запровадили навчання кар’єрних радників.

Кар’єрний радник — це той, хто починає працювати з ветераном після його фізичної та психологічної стабілізації і реабілітації, допоможе йому стати фінансово незалежним та повноцінно жити далі. Проєкт триватиме один рік. Наша команда має підготувати майже 1000 кар’єрних радників Державної служби зайнятості, які будуть вчитися працювати з ветеранами та ветеранками.

Фото та відео Віктора Дехтяра

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
@armyinformcomua
«Вибігли, виставили дрона, забігли у бліндаж» — як пілотам доводиться працювати під Покровськом
«Вибігли, виставили дрона, забігли у бліндаж» — як пілотам доводиться працювати під Покровськом

Оператори 35-ї бригади морської піхоти імені контрадмірала Михайла Остроградського полюють на ворожу піхоту і пильнують російськи дрони.

Перший день тристоронніх переговорів у Женеві завершився: деталі
Перший день тристоронніх переговорів у Женеві завершився: деталі

У Женеві ввечері 17 лютого завершився перший день тристоронніх переговорів між Україною, США та росією.

Окупанти відчули відключення Starlink — перехоплення ГУР
Окупанти відчули відключення Starlink — перехоплення ГУР

Воєнна розвідка України фіксує відключення терміналів супутникового зв’язку Starlink в окупаційних військах уздовж усієї лінії бойового зіткнення.

ШІ-рішення проти «шахедів», «стіна дронів» і автономні системи захисту — рік роботи JATEC
ШІ-рішення проти «шахедів», «стіна дронів» і автономні системи захисту — рік роботи JATEC

Минає рік від запуску Спільного центру Україна-НАТО з аналізу, підготовки та освіти (JATEC). Перші результати демонструють не лише прогрес у підтримці України.

«Броня» за хабар — на Волині викрили схему для ухилянтів
«Броня» за хабар — на Волині викрили схему для ухилянтів

Оператор районного ТЦК та провідний інспектор обласного ТЦК за гроші оформлювали бронювання та прибирали відмітки про порушення військового обліку.

Ворожу артилерію бомбить — пілоти зменшують російську вогневу міць
Ворожу артилерію бомбить — пілоти зменшують російську вогневу міць

Батальйон безпілотних систем «Хижаки висот» 59-ї штурмової бригади безпілотних систем імені Якова Гандзюка полює на російські гармати.

ВАКАНСІЇ
кулеметник 144 окремої піхотної бригади

від 20000 до 120000 грн

Чернігів, Чернігівська область

Електромонтажник БПЛА

від 20000 грн

Вся Україна

Ахіллес, 429 ОП БпС

Робота в лавах ЗСУ за КОНТРАКТОМ

від 20000 до 120000 грн

Гусятин

Гусятинський ТЦК та СП

Військовослужбовець у Волочиськ

від 20000 до 150000 грн

Волочиськ

Сьомий відділ Хмельницького РТЦК та СП

Водій-хімік

від 17000 до 25000 грн

Харків

АРЗ СП ГУ ДСНС України у Луганській області

Оператор взводу радіоелектронної боротьби, військовослужбовець

від 50000 до 120000 грн

Ужгород

68 ОЄБр ім. Олекси Довбуша

--- ---