
В історії Естонії Леннарт Мері посідає, без перебільшення, одну з ключових ролей. Дисидент, громадський діяч, міністр закордонних справ, а згодом і президент відновленої естонської державності після радянської окупації. У пам’ять про його роль у державотворенні, інтеграції Естонії до ЄС і НАТО й було започатковано Конференцію Леннарт Мері.
Директор Конференції Леннарт Мері Еева Еек-Паюсте була організатором цього заходу впродовж минулих 5 років. Кореспондент АрміяInform мав нагоду поспілкуватися з нею про те, в чому значення постаті Леннарта Мері та що об’єднує українців та естонців.
— Як було започатковано Конференцію Леннарт Мері? Чому це важлива подія?
— Цього року відбулась уже 16-та Конференція Леннарт Мері. Після смерті президента Мері виникла необхідність зберегти його спадщину. Ініціатором ідеї став Томас Хендрік Ільвес (президент Естонії у 2006–2016 роках. – Ред.).
Конференція мала стати місцем, де народжуються нові ідеї, відбуваються жваві дискусії та дуже хороша атмосфера. Місце, де є почуття творчості та вільного мислення. Це відчуття вірності цінностям, які сповідував Леннарт Мері.

Спочатку лекцію Леннарта Мері (традиційна урочиста промова на Конференції. — Ред.) читав хтось, хто знав його особисто.
Але кілька років тому ми зрозуміли, що потрібно змінити концепцію, інакше хтось пригадає, як зустрів Леннарта Мері, коли їм було 5 років (сміється).
Ми зрозуміли, що треба йти вперед і потрібно шукати людей, які, на наш погляд, несли дух Леннарта Мері. Цього року лекцію читала Фіона Гілл. І просто вибравши її, я була зачарована її сміливістю та справжньою рішучістю залишатися вірною своїм цінностям. Я виявила, що це дуже схоже на Леннарта Мері.

Під час процесу імпічменту Трампа в листопаді 2019 року вона виголосила дуже сильну промову, яка була насправді спрямована проти нього (йде мова про те, що раніше вона працювала в адміністрації експрезидента. — Ред.).
— Чому Леннарт Мері є актуальним і важливим нині?
— Я вважаю, що нині для України Леннарт Мері, можливо, більш актуальний, ніж 20 чи 25 років тому. На мою думку, Україна нині у процесі створення власного національного наративу.
Леннарт Мері твердо вірив у те, що одна ідентичність насправді не виключає іншої. Що ідентичності є чимось, що збагачують, а не виключають одна одну. Коли тривав процес вступу Естонії до Європейського Союзу, була дискусії, а чи втратимо ми нашу естонську ідентичність.
Мері казав, що насправді є просто різні виміри естонства і європейства. — Ви особисто знали Леннарта Мері?
— Я мала зустрічі з ним кілька разів, і одного разу ми розмовляли приблизно 2 години. Але я не можу сказати, що знала його особисто.
Я дуже добре пам’ятаю цю розмову. І для мене це дуже дорого.

— Нинішня війна це не лише про росію та Україну, а й про російську агресію проти Європи, проти НАТО. Нам необхідно сформувати спільне розуміння безпеки. Який вплив Конференції Леннарт Мері на зміну сприйняття російсько-української війни на Заході?
— Я не можу сказати, що європеєць має певне унікальне сприйняття війни. Я думаю, що є різні погляди, є різні бачення — іноді вони поєднуються, іноді суперечать між собою.
Але мета цієї конференції — розглянути ці різні погляди під час одного заходу. А на інтелектуальному рівні нехай дискутують. З дискусій народжуються якісь нові ідеї, або аудиторія сама вирішує, хто її більше переконав.
Мета конференції — заохочувати нестандартне мислення.
— Що важливого з історичного досвіду Естонії варто врахувати в Україні?
— Історичний досвід Естонії та України були де в чому подібні. Це коли ми говоримо про звірства сталінських часів, Голодомор,у нас і у вас були депортації.

Після того, як ми в Естонії відновили незалежність у 1991 році, дуже принциповим рішенням нашої держави було покінчити з радянським минулим. Це також означало зміну всього керівництва.
Я думаю, що в Україні такої рішучості не було. І мені здається, що українці втратили певний час, який могли б використати краще.
— Що, на вашу думку, об’єднує Естонію та Україну?
— Я думаю, що насамперед це глибока любов до власної країни.
Нині Україна показує, що любов до своєї країни може бути дуже творчою та дуже позитивною силою.
Конференція Леннарт Мері — щорічний безпековий форум, який відбувається в Естонії з 2007 року. Подія названа на честь видатного естонського політика та дипломата, міністра закордонних справ (1990–1992) та президента (1992–2001) Естонії. Організаторами конференції є Міжнародний центр оборони та безпеки та Європейська фундація Леннарт Мері.
Фото Lennart Meri Conference