Ця траса має стратегічне значення, оскільки є важливою логістичною артерією для українських військ у цьому регіоні. Крім того, ворог активізувався…
В історії Естонії Леннарт Мері посідає, без перебільшення, одну з ключових ролей. Дисидент, громадський діяч, міністр закордонних справ, а згодом і президент відновленої естонської державності після радянської окупації. У пам’ять про його роль у державотворенні, інтеграції Естонії до ЄС і НАТО й було започатковано Конференцію Леннарт Мері.
Директор Конференції Леннарт Мері Еева Еек-Паюсте була організатором цього заходу впродовж минулих 5 років. Кореспондент АрміяInform мав нагоду поспілкуватися з нею про те, в чому значення постаті Леннарта Мері та що об’єднує українців та естонців.
— Як було започатковано Конференцію Леннарт Мері? Чому це важлива подія?
— Цього року відбулась уже 16-та Конференція Леннарт Мері. Після смерті президента Мері виникла необхідність зберегти його спадщину. Ініціатором ідеї став Томас Хендрік Ільвес (президент Естонії у 2006–2016 роках. – Ред.).
Конференція мала стати місцем, де народжуються нові ідеї, відбуваються жваві дискусії та дуже хороша атмосфера. Місце, де є почуття творчості та вільного мислення. Це відчуття вірності цінностям, які сповідував Леннарт Мері.
Спочатку лекцію Леннарта Мері (традиційна урочиста промова на Конференції. — Ред.) читав хтось, хто знав його особисто.
Але кілька років тому ми зрозуміли, що потрібно змінити концепцію, інакше хтось пригадає, як зустрів Леннарта Мері, коли їм було 5 років (сміється).
Ми зрозуміли, що треба йти вперед і потрібно шукати людей, які, на наш погляд, несли дух Леннарта Мері. Цього року лекцію читала Фіона Гілл. І просто вибравши її, я була зачарована її сміливістю та справжньою рішучістю залишатися вірною своїм цінностям. Я виявила, що це дуже схоже на Леннарта Мері.
Під час процесу імпічменту Трампа в листопаді 2019 року вона виголосила дуже сильну промову, яка була насправді спрямована проти нього (йде мова про те, що раніше вона працювала в адміністрації експрезидента. — Ред.).
— Чому Леннарт Мері є актуальним і важливим нині?
— Я вважаю, що нині для України Леннарт Мері, можливо, більш актуальний, ніж 20 чи 25 років тому. На мою думку, Україна нині у процесі створення власного національного наративу.
Леннарт Мері твердо вірив у те, що одна ідентичність насправді не виключає іншої. Що ідентичності є чимось, що збагачують, а не виключають одна одну. Коли тривав процес вступу Естонії до Європейського Союзу, була дискусії, а чи втратимо ми нашу естонську ідентичність.
Мері казав, що насправді є просто різні виміри естонства і європейства. — Ви особисто знали Леннарта Мері?
— Я мала зустрічі з ним кілька разів, і одного разу ми розмовляли приблизно 2 години. Але я не можу сказати, що знала його особисто.
Я дуже добре пам’ятаю цю розмову. І для мене це дуже дорого.
— Нинішня війна це не лише про росію та Україну, а й про російську агресію проти Європи, проти НАТО. Нам необхідно сформувати спільне розуміння безпеки. Який вплив Конференції Леннарт Мері на зміну сприйняття російсько-української війни на Заході?
— Я не можу сказати, що європеєць має певне унікальне сприйняття війни. Я думаю, що є різні погляди, є різні бачення — іноді вони поєднуються, іноді суперечать між собою.
Але мета цієї конференції — розглянути ці різні погляди під час одного заходу. А на інтелектуальному рівні нехай дискутують. З дискусій народжуються якісь нові ідеї, або аудиторія сама вирішує, хто її більше переконав.
Мета конференції — заохочувати нестандартне мислення.
— Що важливого з історичного досвіду Естонії варто врахувати в Україні?
— Історичний досвід Естонії та України були де в чому подібні. Це коли ми говоримо про звірства сталінських часів, Голодомор,у нас і у вас були депортації.
Після того, як ми в Естонії відновили незалежність у 1991 році, дуже принциповим рішенням нашої держави було покінчити з радянським минулим. Це також означало зміну всього керівництва.
Я думаю, що в Україні такої рішучості не було. І мені здається, що українці втратили певний час, який могли б використати краще.
— Що, на вашу думку, об’єднує Естонію та Україну?
— Я думаю, що насамперед це глибока любов до власної країни.
Нині Україна показує, що любов до своєї країни може бути дуже творчою та дуже позитивною силою.
Конференція Леннарт Мері — щорічний безпековий форум, який відбувається в Естонії з 2007 року. Подія названа на честь видатного естонського політика та дипломата, міністра закордонних справ (1990–1992) та президента (1992–2001) Естонії. Організаторами конференції є Міжнародний центр оборони та безпеки та Європейська фундація Леннарт Мері.
Фото Lennart Meri Conference
@armyinformcomua
Станом на 20:00 у Великдень від початку доби російська армія більш ніж 2 тисячі разів порушувала путінське припинення вогню. Відбулось 67 російських штурмів на різних напрямках, найбільше — на Покровському.
Костянтину 19 років. Щоб вигнати окупантів з української землі, він нещодавно приєднався до 28 окремої механізованої бригади імені Лицарів Зимового Походу.
Бійці підрозділу безпілотних авіаційних систем «Фенікс» бригади «Помста» продемонстрували добірку уражень ворожої піхоти та техніки за минулий тиждень на Краматорському напрямку.
У 6 та 123 бригадах зс рф офіційно планують вводити мотоциклетні підрозділи — мотоцикли стануть штатним озброєнням.
На Сіверському напрямку обстановка в зоні відповідальності бригади оперативного призначення «Рубіж» напружена. За останні дні противник намагався здійснити 5 штурмових дій.
На Сіверському напрямку пілоти 20 окремого полку безпілотних систем «К-2» відбили російський штурм на УАЗах.
від 21000 до 121000 грн
Краматорськ
106 окремий батальйон ТрО 109 окремої бригади Тро ЗСУ
від 23000 до 123000 грн
Київ
ОПБр ім. гетьмана Богдана Хмельницького
Ця траса має стратегічне значення, оскільки є важливою логістичною артерією для українських військ у цьому регіоні. Крім того, ворог активізувався…