ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Естонію та Україну об’єднує глибока любов до власної країни — Еева Еек-Паюсте

Інтерв`ю
Прочитаєте за: 5 хв. 28 Травня 2023, 20:47

В історії Естонії Леннарт Мері посідає, без перебільшення, одну з ключових ролей. Дисидент, громадський діяч, міністр закордонних справ, а згодом і президент відновленої естонської державності після радянської окупації. У пам’ять про його роль у державотворенні, інтеграції Естонії до ЄС і НАТО й було започатковано Конференцію Леннарт Мері.

Директор Конференції Леннарт Мері Еева Еек-Паюсте була організатором цього заходу впродовж минулих 5 років. Кореспондент АрміяInform мав нагоду поспілкуватися з нею про те, в чому значення постаті Леннарта Мері та що об’єднує українців та естонців.

Як було започатковано Конференцію Леннарт Мері? Чому це важлива подія?

— Цього року відбулась уже 16-та Конференція Леннарт Мері. Після смерті президента Мері виникла необхідність зберегти його спадщину. Ініціатором ідеї став Томас Хендрік Ільвес (президент Естонії у 20062016 роках. – Ред.).

Конференція мала стати місцем, де народжуються нові ідеї, відбуваються жваві дискусії та дуже хороша атмосфера. Місце, де є почуття творчості та вільного мислення. Це відчуття вірності цінностям, які сповідував Леннарт Мері.

Довідково. Леннарт Мері (1929–2006)естонський письменник, режисер, політик. У 1941 році його родину було депортовано до Сибіру. Під час «перебудови» був ініціатором екологічних протестів проти видобутку москвою фосфоритів на півночі Естонії. Після відновлення незалежності став міністром закордонних справ, а згодом і першим президентом Естонії.

Спочатку лекцію Леннарта Мері (традиційна урочиста промова на Конференції. Ред.) читав хтось, хто знав його особисто.

Але кілька років тому ми зрозуміли, що потрібно змінити концепцію, інакше хтось пригадає, як зустрів Леннарта Мері, коли їм було 5 років (сміється).

Ми зрозуміли, що треба йти вперед і потрібно шукати людей, які, на наш погляд, несли дух Леннарта Мері. Цього року лекцію читала Фіона Гілл. І просто вибравши її, я була зачарована її сміливістю та справжньою рішучістю залишатися вірною своїм цінностям. Я виявила, що це дуже схоже на Леннарта Мері.

Довідково. Фіона Гілл британсько-американський політолог. У 20172019 роках була провідним директором з питань Європи та росії в Національній Раді Безпеки (аналітичний центр при президентові США). Нині провідний науковий співробітник в Інституції Брукінгз (Вашингтон).

Під час процесу імпічменту Трампа в листопаді 2019 року вона виголосила дуже сильну промову, яка була насправді спрямована проти нього (йде мова про те, що раніше вона працювала в адміністрації експрезидента.  Ред.).

Чому Леннарт Мері є актуальним і важливим нині?

— Я вважаю, що нині для України Леннарт Мері, можливо, більш актуальний, ніж 20 чи 25 років тому. На мою думку, Україна нині у процесі створення власного національного наративу.

Леннарт Мері твердо вірив у те, що одна ідентичність насправді не виключає іншої. Що ідентичності є чимось, що збагачують, а не виключають одна одну. Коли тривав процес вступу Естонії до Європейського Союзу, була дискусії, а чи втратимо ми нашу естонську ідентичність.

Мері казав, що насправді є просто різні виміри естонства і європейства. Ви особисто знали Леннарта Мері?

— Я мала зустрічі з ним кілька разів, і одного разу ми розмовляли приблизно 2 години. Але я не можу сказати, що знала його особисто.

Я дуже добре пам’ятаю цю розмову. І для мене це дуже дорого.

Нинішня війна це не лише про росію та Україну, а й про російську агресію проти Європи, проти НАТО. Нам необхідно сформувати  спільне розуміння безпеки. Який вплив Конференції Леннарт Мері на зміну сприйняття російсько-української війни на Заході?

 — Я не можу сказати, що європеєць має певне унікальне сприйняття війни. Я думаю, що є різні погляди, є різні бачення — іноді вони поєднуються, іноді суперечать між собою.

Але мета цієї конференції — розглянути ці різні погляди під час одного заходу. А на інтелектуальному рівні нехай дискутують. З дискусій народжуються якісь нові ідеї, або аудиторія сама вирішує, хто її більше переконав.

Мета конференції — заохочувати нестандартне мислення.

Що важливого з історичного досвіду Естонії варто врахувати в Україні?

— Історичний досвід Естонії та України були де в чому подібні. Це коли ми говоримо про звірства сталінських часів, Голодомор,у нас і у вас були депортації.

Президент Естонії Алар Каріс та Еева Еек-Паюсте

Після того, як ми в Естонії відновили незалежність у 1991 році, дуже принциповим рішенням нашої держави було покінчити з радянським минулим. Це також означало зміну всього керівництва.

Я думаю, що в Україні такої рішучості не було. І мені здається, що  українці втратили певний час, який могли б використати краще.

Що, на вашу думку, об’єднує Естонію та Україну?

— Я думаю, що  насамперед це глибока любов до власної країни.

Нині Україна показує, що любов до своєї країни може бути дуже творчою та дуже позитивною силою.

Конференція Леннарт Мері щорічний безпековий форум, який відбувається в Естонії з 2007 року. Подія названа на честь видатного естонського політика та дипломата, міністра закордонних справ (19901992) та президента (19922001) Естонії. Організаторами конференції є Міжнародний центр оборони та безпеки та Європейська фундація Леннарт Мері.

Фото Lennart Meri Conference

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Армія рф обстріляла понад 90 об’єктів інфраструктури України

Армія рф обстріляла понад 90 об’єктів інфраструктури України

За минулу добу, 29 травня, російські війська обстріляли територію 11 областей України.

Два «Тунці» пішли на дно: у ГУР розповіли про знищення ворожих катерів

Два «Тунці» пішли на дно: у ГУР розповіли про знищення ворожих катерів

Сьогодні спецпідрозділ ГУР МО України Group 13 за допомогою українських ударних морських дронів Magura V5 вчергове результативно атакував корабельно-катерний склад держави-агресора росії в тимчасово окупованому Криму.

На прикордонні Сумщини та Чернігівщини протягом доби пролунало 113 вибухів

На прикордонні Сумщини та Чернігівщини протягом доби пролунало 113 вибухів

російські загарбники продовжують обстрілювати прикордонні території Чернігівської та Сумської областей. Всього протягом доби нараховано 29 обстрілів (113 вибухів) із різних видів озброєння.

Сапери ДСНС за добу знешкодили понад 200 вибухонебезпечних предметів

Сапери ДСНС за добу знешкодили понад 200 вибухонебезпечних предметів

Протягом минулої доби, 29 травня, піротехнічні підрозділи ДСНС України обстежили територію площею 192,6 га і знешкодили 211 вибухонебезпечних предметів.

Ворог після тривалої паузи пішов на штурм острова Нестрига

Ворог після тривалої паузи пішов на штурм острова Нестрига

Після паузи російські окупанти 29 травня 2024 року знову вдалися до штурму острова Нестрига в Херсонській області.

Головнокомандувач ЗСУ показав, як після ударів наших воїнів горить техніка та розбігаються окупанти

Головнокомандувач ЗСУ показав, як після ударів наших воїнів горить техніка та розбігаються окупанти

Головнокомандувач Збройних Сил України генерал-полковник Олександр Сирський показав відео, на якому українські воїни майстерно нищать російських окупантів.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Радіо-телефоніст

від 20100 до 120100 грн

Дніпро

128 окрема бригада Сил територіальної оборони ЗСУ

Командир взводу спеціальних робіт, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Київ, Київська область

Розвідник

від 50000 до 120000 грн

Київ

Департамент активних дій ГУР МО

Офіцер групи психологічного супроводу та відновлення

від 25000 до 25000 грн

Київ

131 окремий батальйон 112 ОБр Сил ТрО

Кулеметник військової частини

від 20000 до 120000 грн

Херсон, Херсонська область

Стрілець-Зенітник ПЗРК (ЗСУ)

від 20000 до 120000 грн

Київ

130 Батальйон ТрО