Ледь помітна на екрані тепловізора жаринка цигаркового недопалку стала тією дрібницею, яка зробила перше бойове застосування інноваційного керованого авіабоєприпасу легендарним моментом…
Одночасно з російськими спробами шантажу цивілізованого світу ядерними ударами по Україні або «брудною бомбою» на порядку денному кремлівських лідерів з’явилися нові погрози. Цього разу мова йде про погрози знищити штучні супутники Землі, які нібито «становлять загрозу російській федерації» та використовуються для надання військової допомоги Україні.
З цього приводу заступник директора департаменту з нерозповсюдження та контролю за озброєннями мзс рф костянтин воронцов офіційно заявив на засіданні першого комітету Генеральної асамблеї ООН, що іноземні супутники, ресурс яких використовують Збройні Сили України, на думку російської сторони є «законною військовою ціллю», що дає «право» москві на їх ураження.
Як було зазначено в його маніпуляційній заяві, «особливо хотіли б акцентувати надзвичайно небезпечну тенденцію, яка чітко виявилася під час подій в Україні. Йдеться про залучення США та їхніми союзниками компонентів цивільної інфраструктури в космосі, зокрема комерційної, у збройних конфліктах. Квазіцивільна інфраструктура може виявитися законною метою для удару у відповідь».
Передусім для росіян є болючим супутникове угруповання Starlink, яке відіграє значну роль у забезпеченні ЗС України надійним зв’язком, що особливо важливо для розвідувального обміну та управління підрозділами.
Нагадаємо, що мережа Starlink є досить численним угрупованням супутників компанії SpaceX, яке забезпечує доступ до інтернету приблизно для 40 країн, і їхня кількість зростає. В подальших планах компанії — глобальна послуга мобільного зв’язку орієнтовно після 2023 року. SpaceX започаткувала запуск супутників Starlink ще у 2019 році, а станом на осінь 2022 року супутникове угруповання нараховує понад 3000 малих супутників на низькій навколоземній орбіті. В планах компанії — розгорнути щонайменше близько 12 000 супутників. Також в Україні споживачі активно використовують супутникові знімки від американської компанії Maxar, а певна кількість користувачів має доступ до супутникового зв’язку в межах проєкту Iridium.
У 2021 році рф продемонструвала дію протисупутникової ракети по одному зі своїх старих супутників на орбіті. Після 24 лютого 2022 року західні країни також неодноразово виявляли спроби рф зламати супутникові системи зв’язку та здійснити радіоелектронне придушення супутникових інтернет-сигналів.
Можливість розвитку й використання протисупутникового озброєння засуджують західні політики та науковці, які занепокоєні загрозою порушення базових принципів мирного використання космосу, а також появу небезпечного орбітального сміття. Уламки супутників ставлять під загрозу безпеку космічної інфраструктури, починаючи від пілотованих космічних апаратів до супутників мережі GPS, від яких залежать мільйони користувачів, у тому числі урядових по всьому світу.
Але варто розрізняти випробування чи поодинокі випадки протиправного впливу на супутники, з одного боку, та можливості вести системне протиборство в космічному просторі — з іншого. Здається, не обов’язково бути великим фахівцем в космічних або протисупутникових технологіях, щоб оцінити потребу в ресурсах дуже високого технологічного рівня, які дозволять рф збити більше як 3 тисячі супутників Starlink або іншим чином вплинути на їхню роботу. Потенційні протисупутникові атаки теоретично зможуть бути націлені лише на невелику частину такої мережі, але навряд чи маючи реальні шанси її повного виведення з ладу.
Заступник командувача Космічних сил ЗС США зі стратегії та операцій генерал-лейтенант Філіп Гаррант з цього приводу зазначив: «Це ускладнює розрахунки для противника. Якщо супутників багато, вони не знають, на який з них націлитись».
Виконавчий директор Iridium Метт Деш заявив, що збивати об’єкти в космосі не можна, оскільки навколоземний простір уже став досить брудним, такі інциденти зроблять космос непридатним для використання. До речі, Ілон Маск від коментарів щодо можливої загрози взагалі втримався.
Відповідно, Білий дім не залишив без уваги російські погрози. Як передає Reuters, координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі в коментарі ЗМІ зазначив, що згідно з наявною інформацією росія «намагається опанувати протисупутникові технології», але будь-яка потенційна атака на інфраструктуру США з боку росії, зокрема й на комерційні супутники, зустріне відповідь із боку американських сил.
Зрозуміло, що найкращою відповіддю агресору є максимально ефективне опанування космічним простором з боку світової спільноти. Ураховуючи попередні випробування, рф може спробувати збити один-два супутники.
Однак за нинішніх наукових та технологічних реалій російського ОПК на тлі санкцій важко сподіватися на «швидке чудо». Коли кількість «Старлінків» на орбіті вимірюється тисячами, то погрози кремля боротися із супутниками мають просто смішний вигляд. Відповідно, російські заяви в ООН мають більш маніпуляційне значення, ніж практичну можливість реалізації. До речі, американська компанія SpaceX замість непотрібних дискусій після погроз росії без зайвого галасу просто нарощує темпи запусків Starlink.
Нагадаємо, що компанія Ілона Маска запускає космічні ракети в середньому раз на шість днів. Лише позаминулого четверга SpaceX запустила ракету Falcon-9, яка доставила на орбіту чергову партію кількістю 53 супутників Starlink. Після цього відбувся запуск набагато потужнішої ракети — Falcon Heavy. Цього разу замовником стали космічні сили збройних сил США, а корисне навантаження військового призначення суворо засекречене.
Одночасно Пентагон наразі шукає можливість підтримати доступ України до ресурсів супутникового зв’язку, включаючи можливості оплати таких послуг. Зі свого боку українські урядові установи також активізували питання пошуку додаткових альтернатив супутникового зв’язку для українських військових, їхньої ресурсної підтримки.
@armyinformcomua
Українські морпіхи спростували російську пропаганду про нібито «перемогу» ворожого човна, оприлюднивши повне відео бою — на ньому видно, як цей самий човен, що спочатку уникнув удару FPV-дрона, був знищений наступним пострілом.
Працівники ДБР завершили досудове розслідування щодо посадовця однієї з військових частин Донеччини, який відправив підлеглих працювати на його родину. Зокрема бійці продавали вуличну їжу в Покровському районі Донеччини.
На Покровському напрямку ворог застосовує традиційні піхотні групи, які намагаються просочуватися малими групами. Однак тактика модернізується. Окупанти майже не атакують з фронту.
Внаслідок обстрілу в селищі Борова постраждали 67-річний і 54-річний чоловіки, в області пошкоджено та зруйновано обʼєкти цивільної інфраструктури.
У столиці України проходить Міжнародний форум оборонних індустрій DFNC3, у заході беруть участь провідні світові компанії оборонної промисловості, українські виробники озброєння, урядовці та представники оборонних відомств країн-партнерів.
Оператори Сил безпілотних систем ЗСУ уразили російську станцію радіоелектронної боротьби «Житель» на тимчасово окупованій території Луганської області.
від 21000 до 51000 грн
Миколаїв
Військова частина А3476
Ледь помітна на екрані тепловізора жаринка цигаркового недопалку стала тією дрібницею, яка зробила перше бойове застосування інноваційного керованого авіабоєприпасу легендарним моментом…