ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Світло перемагає темряву: у країнах Балтії − свято на честь літнього сонцестояння

Прочитаєте за: 3 хв. 23 Червня 2022, 17:43 243

Серед добрих друзів України, які усіляко допомагають українському народу в його справедливій Великій Визвольній війні проти російських окупантів, є три великі держави Балтії − Естонія, Латвія та Литва. Так, я анітрохи не помилився, назвавши ці країни великими.

Це хіба що росіяни пишаються своєю величезною, однак малоосвоєною чи вкрай занедбаною територією. Натомість справжня велич країни, як це влучно відобразив у своїй графіці Мартин Якуб, вимірюється любов’ю до волі, людяністю та самоповагою народу. І за цими критеріями естонці, латиші та литовці, поза будь яким сумнівом, посідають одні з чільних місць у шерезі вільних націй світу.

Історія боротьби народів Балтії за свободу і незалежність дуже близька українцям. Особливо яскраво паралелі простежуються у ХХ столітті − під час революційних подій 1917−1921 років, за часів Другої світової війни 1939−1945 років, у повоєнний час під радянською окупацією.

Історія боротьби народів Балтії за свободу і незалежність дуже близька українцям. Особливо яскраво паралелі простежуються у ХХ столітті − під час революційних подій 1917−1921 років, за часів Другої світової війни 1939−1945 років, у повоєнний час під радянською окупацією.

Близькими й упізнаваними є для українців і чимало елементів народної культури балтійців. Зокрема, це щорічне свято на честь літнього сонцестояння, яке щороку відзначається у ніч з 23 на 24 червня. Латиші називають це свято Ліго або День Яніса (Янів день), литовці − День роси або Йонінес, естонці − Янова ніч. Правда ж, дуже нагадує українське Івана Купала навіть самою назвою?

Обрядовість свята і справді значною мірою подібна до української Купайлової ночі. Вночі з 23 на 24 червня слід палити вогнища і водити навколо них хороводи, стрибати через вогонь, плести вінки і дарувати їх чоловікам, шукати «цвіт папороті» і збирати чарівні цілющі трави.

У кожного народу і навіть у кожному регіоні тієї само країни можна відшукати цікаві особливості суто місцевих традицій святкування. Однак незмінним і спільним для всіх є одне − це святкування найкоротшої ночі в році, коли світло перемагає темряву, а життя зневажає смерть.

Нині, коли смерть і темрява знов атакують життя і світло в усьому світі, коли українці мужньо протистоїть цьому нападу, а народи Балтії, самі перебуваючи під загрозою вторгнення, допомагають Україні усім, чим тільки можуть, це свято набуло особливого значення.

Тож вітаємо естонців, латишів та литовців зі святом і ґречно дякуємо за допомогу і підтримку, яку повсякчас відчуває з їхнього боку український народ у своїй боротьбі за життя і світло проти смерті й темряви.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram

Захищаємо світ

00
00
00
rss.feed