Це не лише питання символів. Це спосіб формування професійної ідентичності, системи цінностей і розуміння того, на якій історичній основі стоїть сучасна українська армія. 5 грудня 2024…
27 серпня 1856 року у селі Нагуєвичі на Львівщині народився Іван Франко — письменник, поет, учений, громадський і політичний діяч. За 40 років творчого життя кожних два дні виходив новий твір письменника (вірш, новела, повість, роман, монографія тощо), щороку видавав 5-6 книжок.
Навчаючись у гімназії виявляв феноменальні здібності: міг майже дослівно переказати розповідь вчителів на заняттях. Тоді ж зібрав величезну бібліотеку з понад 500 томів. Був скромним і неговірким, сидів на останній парті, мало спілкувався з однолітками.
Пережив три арешти. Після другого (1880) ледь не помер від голоду. За тиждень написав повість «На дні», на останні кошти відіслав її до Львова і декілька днів жив на гроші, які знайшов. Знесиленого і непритомного, його знайшов та прихистив старий служитель готелю.
У 1893-му захистив у Відні докторську дисертацію. Хоча, коли в 1907-му пробував очолити кафедру у Львівському університеті, то на свій лист навіть не отримав відповіді.
Знав 14 мов. Писав твори не лише українською, а й польською, німецькою, іншими мовами. Перекладав українською з 48 мов, зокрема східних. Сучасники називали його «академія в одній особі».
Іван Франко — співзасновник першої української політичної партії — Русько-Української радикальної партії (1890) і її перший голова (до 1898-го).
Став ініціатором того, аби в Галичині населення називало себе українцями, а не русинами. «Ми мусимо навчитися чути себе українцями — не галицькими, не буковинськими, а українцями без офіціяльних кордонів…», писав він у листі до молоді в 1905-му.
Попри широко рекламований радянською критикою ярлик атеїста, Іван Франко залишався людиною, що глибоко вірить. Хоча до церковних догм ставився критично. Виріс у побожній родині, досліджував Святе Письмо, співав при службі Божій, товаришував із галицькими священниками, мав приязні стосунки з митрополитом Андрієм Шептицьким. А його переклад біблійної «Книги Буття» досі залишається найбільш точним перекладом цієї частини Біблії українською мовою.
Останні 7 років провів із паралізованою правою рукою, через що довелося писати лівою або диктувати твори помічникам.
Іван Франко номінувався на здобуття Нобелівської премії з літератури. В
1916-му референт Королівської академії наук мав зробити доповідь Нобелівському комітету про вагомість вкладу українця в літературу. Однак премію вручають взимку і прижиттєво. Франко помер за кілька місяців до можливого тріумфу.
Помер 28 травня 1916-го. Через бідність і нестачу грошей на окрему могилу, ховали його в чужій вишиваній сорочці, в «позиченій» ямі на шість домовин. І лише через 10 років Франка перепоховали в окремій могилі.
Друкована спадщина Каменяра сягає 50 томів «Зібрання творів» (але то лише третина написаного).
За матеріалами Українського інституту національної пам’яті
@armyinformcomua
Прикордонники Могилів-Подільського загону викрили спробу незаконного перетинання державного кордону.
На Словʼянському напрямку окупанти пішли в штурм на «обвареній» МТ-ЛБ та чотирьох мотоциклах.
Знищення ворожого транспорту в тилу росіян є наразі одним з головних завдань дронарів-прикордонників на Південно-Слобожанському напрямку.
Командири військових частин мають повноваження посвідчувати документи, що мають повну юридичну силу нотаріально посвідчених актів.
Противник відчуває послаблення власної ППО ближньої дії та компенсує це встановленням хибних цілей-макетів з ціллю відволікання наших ударних засобів.
Ворог здійснив 67 спроб атакувати українських позицій, найактивніші бої відбувались на Північно–Слобожанському і Курському напрямках.
Водій-машиніст екскаватора, військовослужбовець
від 22000 до 122000 грн
Яворів
Яворівський РТЦК та СП
Начальник майстеpні (з ремонту озбpоєння та техніки), військовий
від 25000 до 125000 грн
Київ
Морська Піхота ЗСУ
Це не лише питання символів. Це спосіб формування професійної ідентичності, системи цінностей і розуміння того, на якій історичній основі стоїть сучасна українська армія. 5 грудня 2024…