ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Революція у сфері публічних закупівель, або «Тендерна гра» за новими правилами

Важливо Інфографіка Публікації
Прочитаєте за: 4 хв. 4 Квітня 2020, 13:40

19 квітня набуває чинності новий закон, який змінить систему публічних закупівель у країні. Про нововведення, які чекають замовників та учасників торгів,  читайте в АрміяInform.

Система ProZorro стала обов’язковою для використання ще 2016 року і майже одразу зіткнулась із різноманітними способами маніпуляцій. Недоброчесні учасники демпінгували ціни до рівня нижчого за собівартість, що призводило до зниження якості наданих послуг, товарів. Зі свого боку недоброчесні замовники дискваліфіковували  учасників тендеру для того, щоб просунути «своїх» постачальників. Законодавство в цій сфері закупівель неодмінно вимагало змін.

Саме тому для вищої ефективності, введення персональної  відповідальності, удосконалення механізму оскарження, а також гармонізації з міжнародними стандартами торік ухвалено закон «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель» (від 19.09.2019 114-IX) , який набирає чинності 19 квітня.

Тож якою буде «тендерна гра» за новими правилами?

Спрощені закупівлі

Закон вводить поняття «спрощених» закупівель товарів, робіт і послуг на суму від 50 до 200 тис. грн, які відтепер обов’язково проводитимуть через Prozorro. Вони матимуть етап аукціону та будуть доступними до моніторингу громадськості. Як стверджують фахівці Prozorro, у такий спосіб майже 250 тисяч закупівель мають вийти з тіні, тож додаткова економія від такого нововведення може становити близько 9 млрд грн на рік.

Електронні каталоги

У разі здійснення закупівель товарів, робіт і послуг, вартість яких не перевищує 50 тисяч гривень, замовник повинен дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель та може використовувати електронну систему закупівель. Для зручності здійснення закупівель на невеликі суми в закон вводять такий термін як «електронні каталоги». Технічно така закупівля нагадує онлайн-магазин.

Замовнику дозволять використовувати е-каталог (ProzorroMarket) як альтернативу проведенню спрощеним закупівлям.

Інструмент боротьби із демпінгом

У конкурентних торгах система автоматично визначатиме аномально низьку ціну пропозиції. Якщо не підтвердити спроможність надавати якісні послуги за такою низькою ціною, замовник має право відхилити пропозицію.

Недобросовісним постачальникам – бойкот на три роки!

За невиконання умов договору замовник зможе відмовити постачальнику у співпраці впродовж наступних трьох років. Якщо бізнес наведе переконливі докази надійності й відшкодує завдані збитки, то отримає другий шанс для участі у закупівлях в цього замовника.

Право на помилку

Учасник, який переміг у тендері, матиме 24 години на виправлення незначних помилок у тендерній пропозиції, що дозволить підприємцям не втратити тендер, а держзамовникові – зберегти найбільш економічно вигідну пропозицію.

Фінансова звітність як кваліфікаційний критерій

Фінансова спроможність – кваліфікаційний критерій, який замовник може відтепер використати для відбору постачальників. Щоб підтвердити відповідність, учасникові необхідно надати замовнику фінансову звітність.

Передбачено відмову від тендерних комітетів

Відповідальною за організацію та проведення спрощеної закупівлі з  19 квітня 2020 року буде лише уповноважена особа. За проведення процедур закупівель з 19 квітня 2020 року відповідатимуть уповноважена особа або тендерний комітет. Відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель/спрощеної закупівлі з 01 січня 2022 року буде виключно  уповноважена особа.

Уповановаженою особою може бути або окрема людина або ж ці функції можуть бути покладені на працівника як додаткові роботи. Жодних обмежень з цього приводу в Законі немає. При цьому їм провадиться доплата за суміщення професій (посад).

Досвід роботи не є необов’язковою умовою. Але до 1 січня 2022 року уповноважена особа має пройти тестування.

Обережно – штраф!

Посилюється відповідальність посадовців за порушення законодавства у сфері публічних закупівель шляхом внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення. Зокрема, підставами для притягнення до відповідальності стануть безпідставне застосування переговорної процедури закупівлі, необґрунтована дискваліфікація, або визначення учасника переможцем; внесення змін до істотних умов договору про закупівлю в непередбачених законом випадках.

Наприклад, якщо замовник неправомірно застосував переговорну процедуру, безпідставно відхилив тендерну пропозицію, порушив строки оприлюднення тендерної пропозиції тощо — його очікує штраф від 25,5 тис. грн до 51 тис. грн. У разі повторного порушення впродовж року — від 51 тис. грн до 85 тис. грн.

Протидія тролінгу

Удосконалення механізму оскарження надасть бізнесу  ширші можливості для відстоювання своїх прав в Антимонопольному комітеті. Для протидії тролінгу і блокуванню тендеру до розгляду прийматимуть тільки проплачені скарги, відкликати які буде неможливо.

Бізнес також матиме можливість оскаржувати скасування процедури та відхилення всіх пропозицій. Замість фіксованої плати за оскарження процедури закупівлі (нині – 5 тис. грн для товарів і послуг та 15 тис. грн для робіт) встановлюватимуть її суму залежно від вартості предмета закупівлі.

На думку багатьох експертів, ці зміни у сфері публічних закупівель можуть стати революційними: робота за такими новими правилами позбавить від нечесної конкуренції, пришвидшить конкурентні процедури, полегшить участь у закупівлях та убезпечить замовників від недобросовісних постачальників.

Читайте нас в Telegram
@armyinformcomua
Палають по-новорічному: наші бійці в Покровську спалили російську «броню» і піхоту

Палають по-новорічному: наші бійці в Покровську спалили російську «броню» і піхоту

Поблизу Покровська воїни 155-ї окремої механізованої бригади імені Анни Київської напередодні Нового року спалили російські автівки, квадроцикли, НРК, артилерію, бронетехніку, міномети й ворожу піхоту.

Наші штурмовики влаштували новорічний феєрверк на позиціях у Покровську

Наші штурмовики влаштували новорічний феєрверк на позиціях у Покровську

Бійці 425-го штурмового полку «Скеля» видовищно привітали всіх українців з Новим роком.

Подарунки з небесам — окупантам провели новорічне бомбардування

Подарунки з небесам — окупантам провели новорічне бомбардування

Бійці підрозділу «Котики» взводу розвідки 130-го батальйону Сил територіальної оборони ЗСУ скидами з важкого бомбера завдали ударів по ворогу у новорічну ніч.

Мінус полк — грудень виявився дуже врожайним для пілотів Nemesis

Мінус полк — грудень виявився дуже врожайним для пілотів Nemesis

Оператори 412-ї бригади Nemesis Сил безпілотних систем  у грудні 2025 року відмінусували понад 1000 окупантів. Це дорівнює чисельності особового складу штурмовиків у полку в армії рф.

В Херсоні цивільний загинув після скиду з російського дрона

В Херсоні цивільний загинув після скиду з російського дрона

Армія країни-агресора 1 січня атакувала населені пункти Херсонської області ствольною та реактивною артилерією, дронами різного типу. Станом на 17:30 відомо, що від наслідків ворожих обстрілів одна людина загинула та ще троє травмувалися.

«Є випадки, коли росіяни ідуть у штурм по одному» — ворог намагається будь-що атакувати Покровськ

«Є випадки, коли росіяни ідуть у штурм по одному» — ворог намагається будь-що атакувати Покровськ

Ворожі штурмові дії відбуваються на Покровському напрямку постійно, як з використанням малих піхотних груп, які, навіть, можуть складатися з одного окупанта, так і з застосуванням бронегруп.

ВАКАНСІЇ
Старший майстер, військовослужбовець

від 21000 до 23000 грн

Харків

Метрологічний центр військових еталонів ЗСУ

Військовослужбовець у Волочиськ

від 20000 до 150000 грн

Волочиськ

Сьомий відділ Хмельницького РТЦК та СП

Інспектор прикордонної служби (1 прикордонний загін)

від 25000 до 125000 грн

Рівне, Рівненська область

Старший стрілець-оператор, військовослужбовець

від 20000 до 50000 грн

Запоріжжя

Василівський РТЦК та СП

Кулеметник

від 23000 до 173000 грн

Вся Україна

503 ОБМП

Гранатометник

від 21000 до 120000 грн

Миколаїв

189 окремий батальйон 123 ОБр ТрО

--- ---