ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

На низькому старті. Тероборона України в очікуванні нового Закону

4 Березня 2020
На низькому старті. Тероборона України в очікуванні нового Закону

АрміяInform у грудні опублікувала великий матеріал про територіальну оборону. Надворі вже березень, тож ми вирішили розповісти про зміни у цій сфері та плани на майбутнє.
По-перше, у січні оприлюднено Візію Збройних Сил України, де, зокрема, записано, що у складі Сухопутних військ будуть бригади територіальної оборони — для виконання завдань поза смугами ведення бойових дій.
По-друге, у складі командування Сухопутних військ ЗСУ створено Командування територіальної оборони — управлінську структуру для забезпечення територіальної оборони країни та управління бригадами військ тероборони.
По-третє, секретар РНБО України Олексій Данілов минулого тижня заявив, що законопроєкт про територіальну оборону ухвалять у 2020 році.

«Новаторська модель проти тієї, що була в радянські часи»

Пригадаймо, що було у старому варіанті законопроєкту «Про територіальну оборону України» від 2015 року. У 3-й статті про «Завдання територіальної оборони» вказано: «боротьба з диверсійно-розвідувальними силами, іншими озброєними формуваннями агресора та незаконними збройними формуваннями», «організація, підготовка та координація руху опору на випадок окупації території України або її частини». Саме тому заступник секретаря РНБОУ Сергій Кривонос наголошував, що «Навчений народ, який бере участь в теробороні, унеможливить безкарну діяльність розвідгруп противника… Коли ворог буде чітко розуміти, що в будь-якій точці України є члени ТрО, які є місцеві, масові, знають свою територію і населення, …треновані на протидії, захищають свої школи, дитячі садки, лікарні, об’єкти структури держави і районів, де вони проживають. Коли ворог розуміє, що його вже зі зброєю чекають люди злагоджені і навчені, то він задумається, чи варто туди посилати свої групи».

Тепер перейдемо до нового варіанту майбутнього законопроєкту, про який заступник голови Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Мар’яна Безугла заявила, що його тези з’являться в березні, а реєстрація відбудеться у першому кварталі 2020-го.

«Є акценти щодо того, що резервісти повинні мати військовий досвід і стануть біля джерел формування цих утворень. Також передбачаються навчання громадян і забезпечення певною амуніцією», — зазначила пані Безугла.

За її словами, передусім є розуміння запровадження стартового навчання для відпрацювання навичок, а далі його підтримання. Те, що нині розробляє комітет щодо тероборони, буде новаторською моделлю проти тієї, що існувала в радянські часи.

— Мені потрібно дотримуватися балансу в наданні інформації, однак це і про зброю, оформлення добровольчих рухів, організацію громадян, які пройдуть навчання та зможуть доповнити регулярні Збройні Сили, — додала Мар’яна Безугла.

Вона стверджує, що в українській ментальності захист землі та самоорганізація є дуже сильними «генами».

— Це дало свої плоди у 2014-2015 роках. Сьогодні нам треба використати сильні сторони ментальності й накласти їх на сучасну організацію.

Країни Балтії — наш маячок

Торік перший заступник секретаря РНБОУ Михайло Коваль розповідав, що Україна враховує досвід територіальної оборони країн Балтії.

Саме тому минулого тижня на Херсонщині відбулися військові навчання з територіальної оборони за естонською моделлю. Проєкт є пілотним і в Україні проводиться вперше.

Як зазначив голова Херсонської облдержадміністрації Юрій Гусєв, його область переймає досвід естонського Кайтселійту, де загальна чисельність добровольчих воєнізованих формувань разом із жіночими та дитячими організаціями досягла майже 20 тисяч осіб.

«Ми переймаємо досвід Естонської Республіки, де добровольчі воєнізовані формування поряд зі Збройними силами входять до складу Сил оборони Естонії. Для України цей досвід надзвичайно важливий, особливо після подій 2014 року, адже він дає змогу цивільному населенню здобути необхідні навички з оборони, медицини та поведінки у надзвичайних ситуаціях», — зазначив очільник Херсонщини.

Навчання та збори відбуваються у багатьох регіонах країни. Наші кореспонденти писали, що минулого місяця на Рівненщині на одному з загальновійськових полігонів пройшов фаховий організаційно-методичний збір з офіцерами територіальної оборони. Він покликаний виробити єдині погляди та методику в підготовці штабів і підрозділів тероборони, а також підходи у плануванні, організації взаємодії, забезпечення. До заходу залучили представників чотирьох оперативних командувань та 25 бригад територіальної оборони.

Як зазначив виконувач обов’язків командувача територіальної оборони Сухопутних військ ЗСУ генерал-майор Анатолій Баргилевич, якщо порівнювати з попередніми роками, то багато кроків зроблено вперед. Навчально-матеріальна база загальновійськового полігона дає можливість у повному обсязі проводити такі заходи.

— До зборів залучаємо кадрових військовослужбовців, підготовлених інструкторів за програмою «Орбітал», інструкторів Сил спеціальних операцій, фахівців громадських організацій. Важливо, що до збору з офіцерами територіальної оборони залучено керівників органів місцевого самоврядування, які є очільниками територіальної оборони у своїх районах. Отже, ми забезпечуємо чітку вертикаль управління системи територіальної оборони на державному, регіональному та місцевому рівнях, — зауважив генерал-майор Анатолій Баргилевич.

Більше про тероборону читайте у нових матеріалах наших регіональних кореспондентів «Командування тероборони навчається організовувати рух опору та партизанські загони» та «Угруповання ворога розгромлено!».

 

Кореспондент АрміяInform
Стежте за нами в Instagram
Лонгрід