ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

«Наше завдання — мінімізувати ризики, які призводять до втрати людських життів, ресурсів, репутації» — Олександра Дрік

Прочитаєте за: 4 хв. 12 Лютого 2020, 12:29 3

Кореспондент агентства АрміяInform поспілкувався з радницею Міністра оборони України з питань запобігання корупції Олександрою Дрік. Які головні завдання військового відомства у цій сфері, читайте в її ексклюзивному інтерв’ю.

— Пані Олександро, новий уряд одним з пріоритетів своєї політики проголосив антикорупційну діяльність. Як вона реалізується у військовій сфері?

— Міноборони визначило зниження рівня корупції однією з п’яти своїх цілей, затверджених Програмою діяльності Кабінету Міністрів. Для її досягнення прописаний конкретний план дій, що складається з чотирьох підцілей. Перша — це система внутрішнього контролю та управління ризиками, друга — усунення умов корупції у пріоритетних сферах, третя — забезпечення невідворотності відповідальності за корупцію, четверта — виховання нетерпимості до корупції.

Лише в Командуванні сил логістики ЗСУ за три останні роки виявлено ризиків в управлінні майновими та фінансовими ресурсами на 4 млрд гривень, і 70% з них не усунуті. Якби ці ризики вчасно виявили, кримінальних справ, які нині розслідують, не було б.

Основне завдання системи внутрішнього контролю та управління ризиками — запобігти втратам людських життів, ресурсів, репутації. Зазначу: це не наша вигадка, такі механізми ефективно функціонують у державах-членах НАТО. Важливо, що ця система спрямована, зокрема, й на запобігання зловживанням.

Для розуміння: у попередні три роки, наприклад, лише в Командуванні сил логістики ЗСУ виявлено ризиків в управлінні майновими й фінансовими ресурсами на 4 млрд гривень, і 70 % з них не усунуті. Тобто певних втрат і збитків, які нині можуть розслідувати правоохоронні органи, могло б і не бути, якби ці ризики вчасно виявили й нівелювали.

— Хто буде суб’єктом зазначеної системи та як відбуватиметься її адміністрування?

— Нині триває розбудова системи. Ми провели великий захід для представників усіх структурних підрозділів Міноборони та Генерального штабу, на якому визначено до 1000 ризиків. Нині їх опрацьовують. Найкритичніші включимо до Плану управління ризиками на 2020 рік, який має затвердити Міністр оборони України.

Відповідальність за організацію внутрішнього контролю покладається на керівників відповідних підрозділів. Окрім того, в кожному структурному підрозділі Міністерства оборони та Генерального штабу України призначені менеджери внутрішнього контролю, які мають стежити за реалізацією заходів внутрішнього контролю. Для координації цієї роботи створюється окремий відділ в апараті Міністерства оборони.

Подібна система має працювати в усіх установах та організаціях Міноборони. Водночас при цьому недостатньо лише призначити конкретну людину й визначити їй завдання. Необхідно, щоб керівники всіх рівнів у перспективі були спроможні самостійно визначати ці ризики й, відповідно, вживати адекватних заходів контролю.

— Ви сподіваєтеся тільки на систему внутрішнього контролю чи очікуєте й сигналів ззовні, наприклад від журналістів-викривачів, просто небайдужих громадян?

— Ми працюємо з викривачами постійно, і я закликаю повідомляти про факти корупції офіційними каналами або безпосередньо мені.

— Що зроблено для просування другого зазначеного Вами блоку — усунення умов корупції?

— Визначено 5 пріоритетних сфер: землі оборони, державні підприємства, оборонні закупівлі, будівництво об’єктів інфраструктури та житлове забезпечення, а також використання пального. В кожному з напрямків є стратегічні зміни, для реалізації яких знадобиться кілька років, і є локальні — які мають зменшити ризики вже зараз.

5 пріоритетних напрямів, визначених для сфери запобігання корупції: землі оборони, держпідприємства, оборонні закупівлі, будівництво об’єктів інфраструктури й житлове забезпечення, а також використання пального.

Наприклад, глобально для закупівель створюється Центр оборонних закупівель, який повністю візьме на себе всі закупівлі за рік-півтора, локально — змінюємо процедури для закупівель, які відбуватимуться, поки формується нова структура.

— І третій блок — невідворотність відповідальності…

— Тут нашу роботу побудовано на кількох рівнях. По-перше, перевірки та власна аналітика або виявлена викривачами інформація. Жодне порушення не має залишатись безкарним. По-друге, це співпраця з правоохоронними органами. Наприклад, нещодавно створено робочу групу з представників правоохоронних органів, Міноборони й «Укроборонпрому». Її основне завдання — співпраця у розслідуванні правопорушень в оборонній сфері. До мене чи не щодня звертаються правоохоронці з запитами з тих чи інших кримінальних справ. Міністерство надає необхідну інформацію й усіляко сприяє їхній роботі. Ми й самі направили десятки справ до правоохоронних органів. Утім їхнє розслідування потребуватиме часу. Таким чином, наше завдання — побудувати систему, яка ефективно запобігатиме порушенням і реагуватиме на виявлені факти.

— Дякую за бесіду.

Читайте також: 

Оборонні закупівлі модернізують за допомогою новітніх технологій

Міністр оборони: «Наявні та потенційні ризики необхідно постійно відстежувати, аби не допустити переростання їх у проблеми»

«Нова антикорупційна політика — необхідна умова для забезпечення обороноздатності» — Олександра Дрік

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook

Захищаємо світ

00
00
00
Інтерв`ю, Новини