ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Строкова служба в Чечні або ґвалтування бурятами: як примушують українців на ТОТ укладати контракт з армією рф

Новини Публікації
Прочитаєте за: 5 хв. 5 Лютого 2025, 6:32
Колаж Віталія Солоного / АрміяInform
Колаж Віталія Солоного / АрміяInform

Незабаром на тимчасово окупованих територіях може значно посилитися мобілізація до окупаційного війська. Українські експерти вважають, що через високі втрати в російських підрозділах та суттєве зменшення охочих підписувати контракт на території держави-агресорки, окупанти можуть переключитися на мобілізаційний ресурс на окупованих територіях України. Тим більш, що населення росії такий варіант цілком влаштує, а на самих цих територіях вже створено всі передумови для примусової мобілізації.

Мобілізаційні процеси на окупованих українських територіях уже тривають. Наприклад, там уже проводять призов на строкову службу. Як на початку січня повідомляли в Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України, з 1 жовтня по 31 грудня 2024 року на тимчасово окупованих територіях Запорізької та Херсонської областей держава-агресор росія мобілізувала до своєї армії близько трьох сотень осіб.

«Окупаційні адміністрації активізували тиск з метою збільшення обсягів призову у поневолених громадах Херсонщини та Запорізької області — вимагають від усіх чоловіків віком до 60 років ставати на так званий „військовий облік“. Тим, хто намагається уникнути участі у війні проти України, погрожують, зокрема позбавленням заробітку та засобів для існування», — йшлося в повідомленні ГУР МО.

Також на окупованих територіях активно працюють з населенням щодо підписання контракту на проходження служби. Як свідчать дані, оприлюднені Центром національного спротиву, за майже 10 місяців 2024 року близько 10 тисяч українців, які проживають на тимчасово окупованих територіях, стали військовослужбовцями армії росії. А загалом лави окупаційних військ, згідно з російським планом, мають поповнити щонайменше 150 тисяч новобранців. Серед них значна частка припадає на тимчасово окуповані Донеччину, Луганщину, Запоріжжя, Херсонщину та анексований Крим.

Погрожували відправити до Чечні, або до бурятів, якщо не підпишуть контракт

Активізація мобілізації на окупованих територіях почалася у 2024 році. Зокрема, в четвертому кварталі вперше з початком призовної кампанії військкомати на окупованих територіях отримали жорсткі мобілізаційні завдання, розповідає керівник «Центру вивчення окупації» Петро Андрющенко. Ці завдання передавалися на окупаційну владу, аби вони відправляли працівників комунальних підприємств до військкоматів. А далі цих людей намагалися примусити підписати контракт на службу в російській армії. Наприклад, такі випадки фіксувалися спочатку в Маріупольському районі, а згодом поширилися на Мелітопольський та Бердянський.

«У жовтні почалася призовна кампанія. Військкомати об’їжджали села, збирали хлопців у віці до 23 років. Завозили їх у військкомат і далі починався шантаж. Залякували тим, що зараз призвуть на строкову службу та відправлять у Чечню або до бурятів. І там їх ґвалтуватимуть і тому подібне. І такі погрози спрацьовували. Деякі хлопці укладали контракт. Ми знаємо про 15 таких фактів лише в Маріупольському районі», — говорить Петро Андрющенко.

Також окупанти постійно «обробляють» і тих, кого призвали на строкову службу. У різний спосіб намагаються «мотивувати» підписати контракт.

«Теж зачиняли у військкоматах та примушували підписувати контракт. Розповідали, що на фронт не відправлятимуть. Будуть кухарями, водіями. Пропонували 800 тисяч рублів за укладання контракту і щомісяця від 200 тисяч рублів. Це менші суми, ніж пропонують в регіонах росії. Але це значні гроші для окупованих територій. Також „пресують“ уже й у самих військових частинах. Аби вони підписували контракти. І це теж працювало. Бо в нас є дані щодо полонених з того ж Маріупольського району. Тобто, як тільки хтось підписував контракт, то майже одразу опинявся на фронті. І якщо щастило, то потрапляли в полон», — говорить Петро Андрющенко.

До речі, ставлення до строковиків з тимчасово окупованих територій в російському війську — це окрема історія, про яку ми вже писали.

На окупованих територіях уже все готово для посилення мобілізації

На думку Петра Андрющенка, найближчим часом ситуація лише погіршуватиметься. Наближається весняна призовна кампанія, що матиме ще більш жорсткі плани щодо мобілізації. До того ж в окупантів є потреба у збільшенні кількості мобілізованих.

«Чому я роблю такий висновок? Окупанти у середньому збирають 30-35 тисяч людей до війська. А втрачають щомісяця від 40 до 45 тисяч. Також фіксується відверте падіння кількості бажаючих йти на контракт на території росії. Тому навряд вони зможуть значно збільшити цю мобілізацію за таких умов. А це означає, що треба включати примусові заходи. А де це робити? Минулі роки вони це робили за рахунок своїх маргіналів, зеків та мігрантів. Суспільство це схвалювало. Тепер це можна робити за рахунок окупованих територій. „Бусифікація“ в умовному Бердянську чи Маріуполі нормально сприйматиметься тими ж москвичами. Типу, ви ж хотіли приєднатися до росії, то йдіть тепер і воюйте», — говорить Петро Андрющенко.

Тим часом на окупованих територіях все для цього готове. Військовий облік є, дані поновлено. Зачинити людей на окупованих територіях легко.

«Перекрити виїзди в Крим та на територію Донецької області, і все — мобілізовуй скільки завгодно. І так воно рано чи пізно станеться. В росіян там все готово. І вони здатні назбирати необхідну кількість людей примусовими заходами», — вважає Петро Андрющенко.

Це вже було у 2022 році на окупованих частинах Луганської та Донецької областей

У 2022 році до лав контрольованих росією угруповань «лнр» та «днр» потрапило декілька десятків тисяч українців. Примусова мобілізація там почалася приблизно за тиждень до початку широкомасштабного вторгнення. Зазвичай це відбувалося так — з військкоматів на підприємства приходили розпорядження, що чоловікам потрібно з’явитися в певний час, типу для «перепідготовки». А там одразу видавали зброю, форму та відправляли у частини. І потім саме ці люди йшли штурмувати українські позиції в Луганській та Донецькій областях, їх перекидали для так званого «закріплення» та утримання територій, які захоплювали росіяни в Харківській, Запорізькій, Херсонській областях. Саме жителі Луганщини та Донеччини тоді у великій кількості потрапляли до українського полону.

Наприклад, поблизу Майорська українським військовим вдалося полонити 10 мобілізованих чоловіків з окупованої Горлівки. Всі вони працювали в освітніх закладах. І всіх їх насильно мобілізували та без підготовки кинули у бій. Інтерв’ю з деякими з них свого часу публікував журналіст Володимир Золкін.

Агресивна примусова мобілізація на окупованих територіях тривала впродовж всього 2022 року. Забирали людей не лише з підприємств, але й влаштовували облави вулицями окупованих населених пунктів. Багато хто потрапив в окупаційне військо просто вийшовши на вулицю за якоюсь потребою. Про одну з таких історій писали в СБУ.

Ось буквально дві цитати з допиту цього полоненого, які демонструють, як тоді відбувалася мобілізація на окупованих територіях:

«Вышел в магазин за продуктами, меня запаковали прямо на улице и привезли в какое-то здание. Потом погрузили в самосвал и с другими повезли дальше»;

«Сказали воевать. Но когда начался обстрел, я с другими залез в танк и прятался. Стрелять не стрелял — потому что не умею даже».

І таких історій у 2022 році було дуже багато. Розраховувати, що нічого такого більше не станеться, не варто. Єдина гарантована можливість не потрапити до лав окупаційного війська — захищатися та не дозволити ворогу окупувати нашу країну.

До речі, мобілізація дорослого населення на окупованих українських територіях — це лише частина плану росії поповнення свого мобілізаційного ресурсу. Інша складова — мілітаризація українських дітей, які там мають стати мобілізаційним резервом держави-агресорки.

До речі, якщо вас цікавить спеціалізований та аналітичний контент про військову справу — підпишіться на телеграм-канал АрміяInform та на сторінку в інстаграмі.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
@armyinformcomua
Один скид — четверо полонених: наш бомбер примусив росіян здатися
Один скид — четверо полонених: наш бомбер примусив росіян здатися

Екіпаж важких бомберів 429-ї бригади безпілотних систем «Ахіллес» не лише зупинив, а й полонив штурмову групу ворога.

Ракетами по дітях: двоє підлітків постраждало внаслідок російського удару по Одещині
Ракетами по дітях: двоє підлітків постраждало внаслідок російського удару по Одещині

Вдень 04 березня збройні сили рф атакували балістичною ракетою  обʼєкт транспортної інфраструктури Одещини. 

Тут мені дали можливість почати життя з чистого аркуша: боєць ГУР з позивним «Скульптор»
Тут мені дали можливість почати життя з чистого аркуша: боєць ГУР з позивним «Скульптор»

«Скульптор» — боєць спецпідрозділу «Артан Х», який пройшов шлях від кулеметника до командира взводу наземних роботизованих комплексів.

З початку доби на фронті відбулося 48 бойових зіткнень — Генштаб ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 48 бойових зіткнень — Генштаб ЗСУ

Найбільше боїв припало на Гуляйпільський (9) та Костянтинівський (8) напрямки.

«Зараз йде війна логістики»: на Лиманському напрямку ворога позбавляють постачання та поповнень
«Зараз йде війна логістики»: на Лиманському напрямку ворога позбавляють постачання та поповнень

Війна дронів на фронті є одночасно війною логістики. Наразі головними завданнями українських захисників є знищити постачання противника і зберегти власне.

«ППОцид» триває: оператори СБС уразили ЗРК «Тор-М2»
«ППОцид» триває: оператори СБС уразили ЗРК «Тор-М2»

У Донецькій області бійці 414-ї бригади «Птахи Мадяра» виявили та уразили зенітний ракетний комплекс «Тор-М2» противника.

ВАКАНСІЇ
Сапер 155 окремого батальйону територіальної оборони

від 23000 до 53000 грн

Степанівка, Сумська область

Електрик-Військовослужбовець

від 20100 до 125000 грн

Черкаси

Косівський РТЦК та СП

Оператор безпілотних літальних апаратів

від 25000 до 125000 грн

Одеса

35 ОБрМП ім. контр-адмірала Михайла Остроградського

Радіо-телефоніст

від 20100 до 120100 грн

Дніпро

128 окрема бригада Сил територіальної оборони ЗСУ

Тестувальник БПЛА

від 20000 грн

Вся Україна

Ахіллес, 429 ОП БпС

Оператор розвідувальних БПЛА

від 21000 до 120000 грн

Вся Україна

43-тя окрема артилерійська бригада ім. Тараса Трясила

--- ---