ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Як «маскуються» російські кібервійська

Публікації
Прочитаєте за: 5 хв. 25 Травня 2022, 16:50

Агресія проти нашої держави триває не лише в традиційних сферах збройного протиборства. Структури кіберборотьби та різноманітні хакерські угруповання росії активізували проведення кібероперацій та інших дій у кіберпросторі, спрямованих на системи державного і військового управління та інформаційну інфраструктуру України. Вони постійно вдосконалюють свої інструменти впливу, зокрема шкідливе програмне забезпечення (ШПЗ) з метою отримання максимально можливого несанкціонованого доступу до ресурсів та впливу на них. Не менш активно ведеться робота росіян проти інших країн світу, особливо наших партнерів.

На підставі аналізу відкритих джерел, насамперед звітів фахових структур сфери кіберзахисту, ми підготували короткий огляд потенціалу кібервпливу російської федерації, який «засвітився» в проведенні деструктивних дій в кіберпросторі станом на травень поточного року.

Стало очевидним, що на сьогодні практично всі силові структури рф намагаються опанувати кіберпростором як сферою своїх дій. Передусім уваги заслуговує Федеральна служба безпеки (ФСБ) зі своїми спеціалізованими підрозділами — 16-м та 18-м центрами ФСБ. Аналогічні підрозділи розвиває у своєму складі Служба зовнішньої розвідки рф. Хоча найбільш численний склад «кібербійців» налічується в структурах російського оборонного відомства. Зокрема, головне управління гш зс рф (раніше відоме під назвою головного розвідувального управління) створило 85-й головний центр спеціальної служби (ГЦСС) та головний центр спеціальних технологій (ГЦСТ). Також експерти ідентифікували активність, пов’язану з кіберпростором  з боку Центрального науково-дослідного інституту хімії та механіки мо рф (ЦНДІХМ). Його «нейтральна назва» не повинна нікого вводити в оману, адже зазвичай специфічні підрозділи кіберборотьби намагаються утримувати під прикриттям.

Кожна з наведених організацій має тривалу «історію» деструктивної та протиправної діяльності в кіберпросторі. Зокрема, ФСБ раніше була ідентифікована в злочинній діяльності, спрямованій на енергетичний сектор, Великої Британії та США, авіаційну галузь, урядовий та воєнний персонал США, приватні організації, компанії з кібербезпеки та ЗМІ. Крім того, ФСБ намагається всіма можливим способами примушувати ІТ-компанії до незаконного збору інформації в мережі Інтернет. У ЗМІ пишуть щонайменше про три основні хакерські угруповання, пов’язані з ФСБ, зокрема, про Berserk Bear. Наведене угруповання залишило свої «сліди» в Західній Європі та Північній Америці в секторах енергетики, транспортних систем та оборонної промисловості. З цього приводу уповноважені структури США та Велиї Британії обґрунтовано вважають, що ця група з високим ступенем ймовірності і є тим самим 16-м центром ФСБ (відомим також як військова частина 71330).

Російська служба зовнішньої розвідки також помічена в координації  хакерських угруповань, починаючи з 2008 року, зі спеціалізацією на критичній інфраструктурі. Експерти вважають, що під «дахом» СЗР діють наступні угруповання: APT29, Cozy Bear, Cozy Duke, Dark Halo, Noble Baron, Stellar Particle, UNC2452 тощо.

Головний центр спеціального призначення (військова
частина 26165) у складі мо рф функціонує щонайменше з 2004 року та першочергово націлений на державні організації, науково-дослідні установи та неурядові організації, а також об’єкти критичної інфраструктури. Як проєкти  військової частини 26165 ідентифіковані хакерські групи APT28, Fancy Bear, Group 74, Iron Twilight, Pawn Storm, Threat Group-4127, Tsar Team тощо.

Інша військова структура — головний центр спеціальних технологій (або військова частина 74455) функціонує щонайменше з 2009 року та націлена на різноманітні організації критичної інфраструктури західних країн, зокрема в секторі енергетики, транспортних систем та фінансових послуг. З їхнього складу «засвітилися» такі групи як Iron Viking, Sandworm Team, Voodoo Bear тощо. Наведений центр  активно займається розвідувальною діяльністю в кіберпросторі, а також ідентифікований як виконавець операцій активного кібервпливу проти країн-членів НАТО, урядових і військових організацій. Його «почерком» є методи, які викликають руйнівні ефекти за допомогою DDoS-атак або ШПЗ. До речі, саме вони провели низку кібератак проти України та Грузії, починаючи з 2015 року.

Окремої уваги заслуговує Центральний науково-дослідний інститут хімії та механіки мо рф. Формально він є лише науково-дослідною установою. Але така «мирна структура» помічена в розробленні та тестуванні шпигунського програмного забезпечення, наприклад, ICS. І не випадково інститут потрапив під санкції Міністерства фінансів США у зв’язку з використанням ШПЗ Triton в організаціях американського енергетичного сектору, а також під санкції Великої Британії за кіберінцидент 2017 року, пов’язаний із втручанням шляхом використання ШПЗ Triton у функціонування нафтопереробного заводу.

На доповнення до наведених вище російських хакерських угруповань поширюється інформація про діяльність низки інших, наприклад, Primitive Bear та Venomous Bear. Саме Primitive Bear націлені на українські організації принаймні з 2013 року і вони дуже активізували свою діяльність проти сектору безпеки та оборони України перед початком широкомасштабної агресії. Зі свого боку Venomous Bear традиційно «спеціалізується» на урядах держав — членів НАТО, ОПК цих країн та підрядних організаціях.

У росії існують також кримінальні кіберугруповання, які є переважно фінансово мотивованими «гравцями», що намагаються використати вразливості безпеки або людей для викрадення або вимагання коштів. Вони також періодично використовуються російськими спецслужбами для спільних дій у кіберпросторі. Наприклад, після початку російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року деякі кіберзлочинні групи публічно підтримали кремлівський режим та долучилися до проведення кібероперацій  проти України. Загрозу з їхнього боку применшувати не варто, адже вони також активно використовують розгортання програм-вимагачів або проведення DDoS-атак, що жодним чином не відрізняється від «звичайної» кібервійни. Фахівці у сфері кібербезпеки зазначають, що такими кримінальними кіберугрупованнями російського походження є Coming Project, Mummy Spider, Salty Spider, Scully Spider, Smokey Spider тощо. У лютому 2022 року хакери саме Salty Spider здійснили DDoS-атаки на українські вебресурси, на яких обговорювалися події, пов’язані з наступом російських військ на місто Харків.

Уповноважені державні структури та ІТ-компанії сфери кіберхзахисту провідних країн світу  продовжують активно досліджувати діяльність у кіберпросторі російських хакерських угруповань, насамперед пов’язаних із силовими структурами. Ці дослідження аналізуються та публікуються у фахових засобах масової інформації, зокрема оприлюднюються тактики та прийоми, які використовують російські спецслужби, а також відповідні рекомендації для захисту від них. У наступній публікації ми спробуємо описати деякі поточні заходи протидії з боку міжнародної спільноти російським деструктивним діям у кіберпросторі.

Агресія рф проти нашої держави триває не лише в традиційних сферах збройного протиборства. Структури кіберборотьби та різноманітні хакерські угруповання росії намагаються вдосконалювати свої інструменти впливу, зокрема шкідливе програмне забезпечення (ШПЗ) з метою отримання максимально можливого несанкціонованого доступу до українських ресурсів та впливу на них. Не менш активно росіяни ведуть роботу проти інших країн світу, особливо наших партнерів. Більше інформації на цю тему — в матеріалі АрміяInform.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
Президент присвоїв звання «Герой України» 8 загиблим воїнам

Президент присвоїв звання «Герой України» 8 загиблим воїнам

Президент України Володимир Зеленський присвоїв звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» посмертно вісьмом військовослужбовцям.

Викрито агентів фсб, які планували вбити Президента та очільників ГУР і СБУ

Викрито агентів фсб, які планували вбити Президента та очільників ГУР і СБУ

Контррозвідка та слідчі СБУ зірвали плани фсб із ліквідації Президента України та інших представників вищого військово-політичного керівництва держави.

Наші воїни затрофеїли дрони окупантів, які повернуться ворогу бумерангом

Наші воїни затрофеїли дрони окупантів, які повернуться ворогу бумерангом

На Запорізькому напрямку ворог не полишає спроб атакувати цивільну та критичну інфраструктури безпілотною авіацією та наносить масовані удари зарядженими БПЛА.

В Україні задокументували понад 17 тисяч злочинів проти національної безпеки

В Україні задокументували понад 17 тисяч злочинів проти національної безпеки

З початку широкомасштабного вторгнення рф в Україну Офіс Генерального прокурора задокументував 17 294 злочинів проти національної безпеки. Також зареєстровано 131 381 воєнні злочини росії.

Президент: Рятувати життя — це одна з найпочесніших місій

Президент: Рятувати життя — це одна з найпочесніших місій

Президент України Володимир Зеленський заявив, що за будь-яких обставин, хоч би що відбувалося, українці продовжують дбати одне про одного.

Важка вогнеметна система та 555 БПЛА: втрати ворога на сході

Важка вогнеметна система та 555 БПЛА: втрати ворога на сході

Протягом доби на східному напрямку російська армія втратила 1002 особи, 11 танків, 12 ББМ та 555 БПЛА.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Оператор БПЛА-Військовослужбовець

від 20100 до 125000 грн

Суми

Косівський РТЦК та СП

Гранатометник стрілецької роти

від 20000 до 120000 грн

Дніпро, Дніпропетровська область

Снайпер

від 22000 до 50000 грн

Шостка

Військова частина 3022 НГУ

Мережевий інженер

від 55000 до 130000 грн

Ужгород

68 ОЄБр ім. Олекси Довбуша

Штурмовик, кулеметник, гранатометник

від 20000 до 120000 грн

Кривий Ріг

Арей, окремий штурмовий батальйон

ВОДІЙ-КРАНІВНИК військова частина А1836

від 21000 до 51000 грн

Миколаїв Жовтневий, Миколаївська область