Нагороди є насамперед моральною цінністю, адже вони свідчать про визнання державою і суспільством реальних заслуг людини. Після 2014 року, з огляду на війну…
На вході до Національного військово-історичного музею України у великому скляному кубі виставлено стос новеньких українських книг. Куточок презентує благодійно-просвітницьку акцію «Книжкова навала».
Це вже п’ята хвиля започаткованої 2015 року, невдовзі після початку відкритої збройної агресії російської федерації проти України, ініціативи. Як і раніше, вона скерована на популяризацію читання та підтримку бібліотек з різних регіонів України — як прифронтових, так і тих, що надали прихисток багатьом вимушеним переселенцям.
Цього разу в межах «Книжкової навали» до українських бібліотек передадуть понад 31 тисячу книг, серед яких — книжки для дітей та підлітків, українська класика та сучасна літературу різних жанрів, переклади іноземних авторів, науково-популярна література та книги про досвід війни, твори ветеранів і волонтерів.
Про акцію кореспонденту АрміяInform розповіли співорганізатори «Книжкової навали».
— Національний військово-історичний музей України — музей системи Міністерства оборони України, військовий музей. Коли ми дізналися, що буде відбуватись п’ята хвиля акції «Книжкова навала», то запропонували долучитися до неї, — розповідає заступник директора Національного військово-історичного музею України Юрій Білоус.
Зокрема, на вході до музею розмістили невелику експозицію, на якій представлено всі книги, що їх передадуть до бібліотек у межах ініціативи.
— Це потрібно для того, щоб будь-хто міг би побачити загальний об’єм зібраних книжок. Адже всього це буде 300 комплектів по 100 книжок, які будуть розповсюджені по бібліотеках Харківської, Сумської, Полтавської, Миколаївської, Івано-Франківської та Волинської областей, — пояснює він.
Важливо, щоб люди наочно побачили весь цей обсяг, адже інформація про 100 книг, які передадуть до кожної бібліотеки — це певна абстракція. Коли ж зібрати книги разом на одній полиці чи скласти у стос, то це вже маленька бібліотечка новітньої української літератури.
— Сто книжок — це дуже багато. Якщо умовно вважати, що кожна книга має товщину щонайменше два сантиметри, то висота стовпчика зі складених у стос книг складе понад два метри, — зауважує заступник директора Національного військово-історичного музею.
Кільканадцять книг із зібраного переліку так чи інакше стосуються військової тематики, розповідають про сучасну російсько-українську війну — агресивну загарбницьку з боку російської федерації та справедливу оборонну з боку України.
— Оскільки ми військовий музей, то спільно з організаторами «Книжкової навали» звернули на це особливу увагу, — пояснює Юрій Білоус.
Однак, оскільки добірка розрахована насамперед на пересічного масового українського читача, то частка книг на військову тематику не є в ній визначальною. З огляду на це, окрім основного типового комплекту книг для бібліотек, організатори планують створити згодом також спеціальну добірку книг саме для військових.
— Тут багато дитячих книжок, книжок для підлітків, які менш потрібні саме військовим. Тому буде окремий перелік саме для дорослих, для військових, — розповідає він.
Музейник запрошує всіх охочих відвідати Національний військово-історичний музей України, адже в ньому можна не лише на власні очі побачити книги з п’ятої хвилі «Книжкової навали», але й ознайомитися з унікальними експонатами з історії українського війська.
— Це вже п’ята хвиля «Книжкової навали», започаткованої групою «Інформаційний спротив». Перша відбулась ще 2015 року. Тоді, на додачу до нашої звичайної діяльності — моніторингу ситуації, виявлення та дослідження безпекових ризиків, протидії агресії проти України в інформаційній сфері, — ми вирішили також приділити більше уваги спілкуванню з людьми «на землі», — розповідає координатор групи «Інформаційний спротив», історик та музеєзнавець Олексій Копитько.
Одним з ефективних варіантів стала співпраця з бібліотеками та поширення сучасної української літератури, організація науково-просвітницьких заходів.
— Спочатку зробили акцент на літературу історичного профілю. Перші наші хвилі акцій були пов’язані з книжками про Голодомор, з поширенням науково-популярного десятитомника «Історія без цензури» від громадського просвітницького проєкту з популяризації історії України «likбез. Історичний фронт». Натомість зараз ми зібрали універсальний комплект, скерований на популяризацію української книги та читання в цілому, — пояснює він.
Запит від бібліотек на нову літературу, якої катастрофічно бракує, дуже великий. Книги потрібні всім читачам різного віку, тож у п’ятій хвилі «Книжкової навали» спробували догодити на будь-який смак та уподобання.
— Це література для дітей, яка містить і таку нову класику, і твори за шкільною програмою. Це також наукова популярна література, зокрема кілька енциклопедій природничого характеру. Це література для підлітків, це те, що називається «нон-фікшн» — сучасна і класична українська та перекладна література, — каже Олексій Копитько.
— Окремий блок становлять книги, пов’язані з осмисленням досвіду сучасної війни. Це досвід різних регіонів — є книжки про Охтирку, кілька книжок про Харків, про Херсон. Ми хочемо зібрати таку палітру книги, яка складає певний «мілітарний» комплект для будь-якого читача, — пояснює координатор «Інформаційного спротиву».
Отримавши такий універсальний комплект, бібліотека матиме змогу запропонувати різним групам читачів ті новітні українські видання, які будуть цікавими саме їм.
— Оскільки ресурси достатньо обмежені і, так би мовити, неспівставні з потребою, ми вирішили насамперед зробити акцент на кілька областей із сходу та півдня України. Насамперед це Харківська, Сумська, Полтавська та Миколаївська області. Також ми включили дві області заходу України — Волинську й Івано-Франківську, адже багато людей переїхали зі сходу і знайшли прихисток саме так, а також у центральних регіонах, — розповідає він.
Також група «Інформаційний спротив» налагоджує контакти з навчальними центрами Збройних Сил України. Туди потрібна література для проведення занять — про озброєння, про тактику бою, видання мотиваційно-психологічного змісту тощо.
— Ми зараз готуємось сформувати певний комплект книг, який піде до навчальних центрів з орієнтацією, передусім, на інструкторів. Ми почали певний діалог для того, щоб зрозуміти, що їм конкретно потрібно і що потрібно першочергово, бо потреби величезні, і слід розуміти, як саме найкраще їх забезпечити, — повідомив Олексій Копитько.
Наразі ж п’ята хвиля акції «Книжкова навала», зорієнтована на бібліотеки загального користування, вже котиться Україною. Організатори завершили приймання та відбір заявок і починають надсилати книги для обраних бібліотек. Першими стануть бібліотеки Сумської області.
— У нас був такий підхід: формально в Україні існує понад 10 тисяч публічних бібліотек. На жаль, частина з них є, м’яко кажучи, «неживою». Ми ж хотіли знайти ті бібліотеки різного рівня, які є важливими для своїх громад. Вони можуть бути невеликими, але якщо є в селі навколо бібліотеки вирує життя, відбуваються якісь заходи, приходять діти чи приходять люди різного віку — то саме такі бібліотеки ми хотіли посилити в межах «Книжкової навали», — пояснює Олексій Копитько.
З огляду на це організатори, окрім розгляду заявок, вивчали також сайти бібліотек у мережі «Інтернет», сторінки та групи в соціальних мережах, за якими видно, наскільки бібліотека є активною та важливою для місцевої спільноти.
Наразі група «Інформаційний спротив» зібрала понад 31 000 книжок від 26 видавництв, понад 40 книг з комплекту видані в книжковій столиці України — прифронтовому Харкові. Три комплекти по 101 книзі в кожному вже відбули до перших трьох бібліотек.
Читайте також: «Книга на фронт»: що читають захисники на «нулі»
Докладніше про акцію «Книжкова навала» від групи «Інформаційний спротив» та Національного військово-історичного музею України можна дізнатися на сторінках проєкту в соціальних мережах Facebook і Telegram.
@armyinformcomua
За минулу добу на Харківському напрямку було зафіксовано дві спроби ворога штурмувати позиції підрозділів українських Сил оборони.
У ніч на 8 грудня російські війська атакували Дніпропетровську область з безпілотників, унаслідок чого постраждала одна людина.
Механізований батальйон К-2 54 механізованої бригади імені гетьмана Івана Мазепи стає 20 полком безпілотних систем К-2.
Упродовж доби окупанти завдали 269 ударів по 11 населених пунктах Запорізької області, унаслідок чого загинув 65-річний чоловік у Василівському районі.
Тиждень, що минає проходив на півдні України під знаком ворожої активності на Придніпровському та Запорізькому напрямках. Агресор активно застосовує інформаційне супроводження своїх дій через різноманітні пабліки і соціальні мережі.
Оновлені дані про російські втрати перевищують 750 тисяч осіб: 198 тисяч убитих росіян та понад 550 тисяч поранених.
Нагороди є насамперед моральною цінністю, адже вони свідчать про визнання державою і суспільством реальних заслуг людини. Після 2014 року, з огляду на війну…