ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Із лісозаготівельників — у сапери: на що здатен шведський бронегігант ScanJack 3500, який уже працює в ЗСУ

Новини Озброєння та техніка
Прочитаєте за: 7 хв. 12 Лютого 2024, 9:11
Машина розмінування ScanJack 3500 в одному з підрозділів ЗСУ. Фото: МОУ

У колишньому СРСР, та і в сучасній рф, спочатку думали про зброю, а потім — про добробут людей. Так створили спершу «Калашников» і водневу бомбу, які згодом, під гаслом конверсії, пробували перевтілити у праски чи пательні. У країнах Заходу, що «загнивав», все відбувалося навпаки. Про один з таких прикладів у Швеції розповідає кореспондент АрміяInform.

В одному з попередніх матеріалів ми познайомили своїх читачів з можливостями данської машини Hydrema 910 MCV (Mine Clearing Vehicle), у принцип роботи якої закладена сільськогосподарська ідея з обмолоту зерна.

Зі свого боку машинобудівники із сусідньої Швеції створили профільне приладдя на базі лісозаготівельної машини марки John Deere 1710D.

За результатами їхньої кропіткої роботи на світ з’явилася саморухома саперна система, що отримала в армії Королівства Швеція найменування Djupminröjningsmaskin (зі шведської — «Машина для глибокого розмінування») 1/T (DMR), що також має і цивільну назву — ScanJack 3500.

А почалося все у 1998 році, коли компанія Scanjack AB, що розташована на півдні Швеції, визначила свою діяльність у царині технологій з гуманітарного розмінування у миротворчих операціях та започаткувала реалізацію концепції конструкції самохідного тральника для глибокого розмінування з подвійними відбійниками та переднім пристроєм для нейтралізації вибухових пристроїв.

Перше бойове «хрещення» вже наступного року машина пройшла на полях Хорватії, які були забруднені вибухонебезпечними предметами після збройних конфліктів між країнами колишньої Югославії.

У випробуваннях, проведених 2001 року SWEDEC (шведським центром EOD і розмінування) серед трьох машин, визнаних найкращими на ринку, Scanjack було обрано переможцем на основі ефективності, стійкості до детонації та безпеки водія.

Scanjack залишив лише 2% нездетонованих мін, тоді як Hydrema 910 MCV з одиночним ціпом залишила 9% неушкоджених мін, а Bofors Mine Guzzler з румпелем залишила 30% повністю працездатних вибухонебезпечних пристроїв.

Згодом Scanjack став основним постачальником важких механічних систем розмінування для збройних сил Швеції та Нідерландів а також для підрозділів оборони Іраку, профільних миротворчих місії ООН і цивільних гуманітарних підрядників у Хорватії та Лівії.

Практична робота з розмінування машини ScanJack 3500. Фото: Scanjack AB

Досліджуючи тактико-технічні характеристики ScanJack 3500 назагал треба зазначити, що ця машина розмінування має вагу майже 40 тонн. На ній встановлені два двигуни — для машини і для спеціального обладнання.

Шестициліндровий дизельний двигун John Deere з водяним охолодженням з вихідною потужністю 160 кВт, що приводить в рух тягач, а також дизельний двигун Scania, вихідна потужність якого становить 426 кВт.

Принцип розмінування, закладений у конструкцію ScanJack 3500 подібний до функціонування вищезгаданої тут данської машини механізованого розмінування Hydrema 910 MCV. Робочими знаряддями спецтранспорту розмінування є два барабани з 76 ударними ланцюгами на кожному.

Ланцюги із закріпленими на кінцях обвісами розкручуються на барабанах і ударним способом обробляють поверхню забрудненої ВНП території. Міна під дією ударних ланцюгів розбивається або вибухає від удару.

Максимальна глибина знешкодження мін становить 30-40 сантиметрів, максимальна швидкість під час розмінування території становить приблизно 0,2-1,5 км/год. Витрата палива — від 50 до 90 літрів на годину, залежно від умов застосування.

Машина розмінування ScanJack 3500. Фото: Scanjack AB

Оператор машини перебуває в броньованій кабіні, з якої і керує нею. Управління DMR здійснюється за допомогою джойстика з кабіни. Кабіна покрита сталевою панеллю і куленепробивним склом.

Як інформує офіційний портал Збройних сил Королівства Швеція, наприкінці літа та восени минулого року Україна направила до Швеції своїх військовослужбовців, які пройшли навчання на машинах ScanJack 3500.

«DMR, як і багато іншого у Збройних силах, це не просто машина, це цілісна система. Система, яка потребує логістики, догляду та обслуговування», — розповіли у шведській армії.

Під час професійної підготовки українці навчилися керувати всією системою. Вони продемонстрували високу готовність вчитися.

«Українці прийшли сюди з різними попередніми знаннями, і хоча були проблеми, зокрема й з мовою, вони продемонстрували високий рівень навичок поводження із системою DMR», — йдеться в повідомленні ЗС Швеції.

Машина розмінування ScanJack 3500. Фото: Scanjack AB

«Я дуже пишаюся тим фактом, що за короткий час ми змогли змінити темп підготовки курсантів і перебудувати регулярний навчальний процес проведення цих занять для підтримки України. Наші українські колеги показали високий рівень здібностей в управлінні та використанні протимінної системи», — розповів полковник Ґьорген Ларссон, командир підрозділу в центрі боєприпасів і розмінування Total Defence.

Утім, процес опанування для вітчизняних військовослужбовців сучасною іноземною технікою для розмінування не обмежується виключно закордонними курсами і продовжується в самій Україні.

Як повідомляла АрміяInform, про це днями заявив перший заступник Міністра оборони України генерал-лейтенант Олександр Павлюк, якого 11 лютого було призначено командувачем Сухопутних військ Збройних Сил України.

«Постійне освоєння підрозділами, що здійснюють розмінування звільнених територій, нових зразків техніки та подальше її використання — частина нашого системного та поступового шляху до підвищення ефективності розмінування України», — наголосив генерал-лейтенант Олександр Павлюк.

Він додав, що очищення територій громад від вибухонебезпечних залишків війни — необхідна умова для того, щоб цивільне населення цих територій могло повернутися до буденних справ без ризику для життя та якнайшвидше розпочати відбудову постраждалих регіонів.

Як і інші зразки профільної техніки, які передають Україні іноземні партнери, шведська машинах ScanJack 3500 добре знайома начальнику управління протимінної діяльності — заступнику начальника Головного управління протимінної діяльності, цивільного захисту та екологічної безпеки полковнику Олегу Шуварському.

Начальник управління протимінної діяльності — заступник начальника ГУ протимінної діяльності, цивільного захисту та екологічної безпеки полковник Олег Шуварський (у центрі) під час підготовки до роботи машини розмінування ScanJack 3500. Фото: МОУ

Він розповідає, що машини механізованого вибухонебезпечних пристроїв, які використовуються для розмінування деокупованих територій України, як правило, є компактними та мають дистанційний спосіб управління. Крім невеликих розмірів, вони мають різний ступінь захисту залежно від технічних характеристик та умов застосування.

«Унікальність ScanJack 3500 полягає в тому, що у неї специфічний робочий механізм, який складається з двох потужних барабанів.  На кожному барабані спеціального агрегата розмінування закріплено по 76 елементів розмінування, які працюють з різною частотою. Передній барабан може знищувати міни на глибині до 20 см, задній барабан — на глибині до 30 см. Глибина застосування спеціального обладнання може збільшуватись або зменшуватись в залежності від типу ґрунтів», — зазначив в коментарі АрміяInform полковник Олег Шуварський.

Відповідно до його інформації, за технічними характеристиками ScanJack 3500  може знищувати міни на глибині і до 40 см. Причому ймовірність ліквідації протитанкових мін становить майже 100%.

Можливість знешкодження протипіхотних мін є дещо нижчою, але теж коливається в межах від 97% до 99%, залежно від умов застосування машини розмінування.

За словами полковника Олега Шуварського, на сьогодні машини типу ScanJack 3500 перебувають на озброєнні одного з новостворених батальйонів розмінування Командування Сил підтримки Збройних Сил України.

Розрахунки для цих машин пройшли курс спеціальної підготовки на території країн-партнерів. Нині військовослужбовці удосконалюють свої практичні навички щодо професійного управління спецтранспортом розмінування в різних погодних умовах та з урахуванням різновидів місцевості в навчально-тренувальному центрі.

«Я думаю, що вже навесні машини розмінування ScanJack 3500 будуть залучені до виконання завдань з розмінування (очищення від вибухонебезпечних залишків війни) деокупованих територій нашої країни», — резюмував свій коментар полковник Олег Шуварський.

Практична робота машини розмінування ScanJack 3500. Відео: ScanjackAB

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
Володимир Зеленський і Марк Рютте зустрілися з експертами, які розслідували збиття літака рейсу МН17

Володимир Зеленський і Марк Рютте зустрілися з експертами, які розслідували збиття літака рейсу МН17

У Харкові Президент України Володимир Зеленський і Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте зустрілися з українськими слідчими та рятувальниками, які брали участь у роботі спільної слідчої групи з кримінального розслідування злочину, а також забезпечували дослідження й транспортування тіл жертв катастрофи літака Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines рейсу MH17.

Міноборони співпрацюватиме з організацією PULSE у підготовці з такмеду

Міноборони співпрацюватиме з організацією PULSE у підготовці з такмеду

Сьогодні, 1 березня, заступник Міністра оборони України Наталія Калмикова разом з директоркою фонду PULSE Ганною Мазуркевич підписали документ про підготовку та підвищення кваліфікації військовослужбовців з тактичної медицини.

Знищена штурмова група росіян, наш військовий веде бій попри поранення: стрім із міста на Сході

Знищена штурмова група росіян, наш військовий веде бій попри поранення: стрім із міста на Сході

Поблизу Степового на Авдіївському напрямку ЗСУ ліквідувало штурмову групу росіян. Підтверджено смерть близько 30 окупантів та знищений танк.

Цього року нові винищувачі будуть у нашому небі — Президент України

Цього року нові винищувачі будуть у нашому небі — Президент України

У Харкові Президент України Володимир Зеленський разом із Прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте відвідали українських воїнів, які відновлюються після поранень.

Міноборони нагородило переможців Хакатону «Наступ машин»

Міноборони нагородило переможців Хакатону «Наступ машин»

12 переможців першого Хакатону Міністерства оборони отримали по 10 тисяч доларів від Міноборони.

Нідерланди надають Україні військову допомогу на 2 млрд євро у 2024 році та продовжать оборонну підтримку 10 років

Нідерланди надають Україні військову допомогу на 2 млрд євро у 2024 році та продовжать оборонну підтримку 10 років

Президент України Володимир Зеленський та Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте підписали угоду про співробітництво у сфері безпеки між країнами, яка передбачає надання Україні військової допомоги на 2 млрд євро у 2024 році та продовження оборонної підтримки впродовж 10 років.

Захищаємо світ

00
00
00