Чому ворог зосереджується саме тут? На це питання відповів військовий експерт Петро Черник. «Курський напрямок — це питання їхнього (рф — ред.) престижу, тому що от уже…
«Парад» знищеної російської військової техніки на Хрещатику вже не вперше привертає увагу як українців, так і всього світу. У людському морі, що вирує між спаленими танками, самохідними артилерійськими установками та бронемашинами окупантів, привертає увагу місце надзвичайно концентрації відвідувачів. Це — локація Центру досліджень трофейного та перспективного озброєння та військової техніки Генерального штабу Збройних Сил України. Тут представлено менші за розмірами, однак не менш атрактивні для відвідувачів експонати — від фрагментів знищених силами української протиповітряної оборони російських ракет та безпілотних літальних апаратів до сигарет, перлової каші, горілки і навіть балалайки російських окупантів.
Про експозицію кореспонденту АрміяInform розповів представник Центру досліджень трофейного та перспективного озброєння та військової техніки Генерального штабу ЗСУ капітан Андрій Рудик.
— Куточок Центру досліджень трофейного та перспективного озброєння та військової техніки привертає надзвичайну увагу. Що саме так приваблює відвідувачів?
— У нашій експозиції представлені зразки російських крилатих ракет та безпілотних літальних апаратів, мінне озброєння, апаратура радіозв’язку, реактивні гранатомети, стрілецька зброя, елементи екіпірування російських солдатів — бронежилети, каски. Виставлені також їхні документи, пропагандистська література, харчі, сигарети, горілка і навіть балалайка. Тобто експозиція є доволі різноманітною, й уже це привертає увагу відвідувачів.
Насамперед люди розглядають фрагменти ракет. Батьки підводять дітей, показують і пояснюють — ось цим обстрілюють нас росіяни. Багато хто цікавиться, як влаштовано ту чи іншу ракету, з якого матеріалу вона виготовлена, який у неї двигун, яке паливо, яка бойова частина. Наскільки далеко і як саме може та чи інша ракета долетіти і яких руйнувань у разі влучання завдати. Такою, на жаль, є наша сучасна реальність, що діти цікавляться характеристиками ворожих ракет. Це допомагає їм розуміти, чому необхідно спускатися в укриття після сигналу повітряної тривоги.
Так само дуже цікавлять відвідувачів безпілотні літальні апарати. Бо одна справа прочитати щось про них в Інтернеті, у Вікіпедії, й зовсім інша — побачити на власні очі. Наприклад, той таки «Шахед» багато хто уявляє як невеликий літачок, тоді як насправді у нього широкий розмах крил і це доволі велика конструкція.
І, звичайно ж, дуже багато відвідувачів звертають увагу на елементи російського бойового екіпірування — бронежилети, шоломи, сухпайки. Ба навіть є трофейні сигарети і горілка. Це, мабуть, єдині зразки, які ми не досліджуємо ретельно і, ба більше на собі не перевіряємо, бо й огидно, і небезпечно (капітан Рудик усміхається).
— Навіть не фахівцеві добре помітно, що серед експонатів є якісь новіші технічні засоби, а є чимало старого, ще радянського дрантя, яким воює російська армія. Що на виставці є найновішим, а що — найстарішим?
— Найновішими за часом розробки і випуску експонатами є, вочевидь, фрагменти ракети 48Н6ДМ до зенітно-ракетного комплексу С-400, кермова частина аеробалістичної ракети «Кинджал» Х-47М2 і зразки крилатої ракети морського базування 3М14 комплексу «Калібр». Тобто це сучасне російське ракетне озброєння.
Найстаріше ж, що можна побачити — це ще радянські зразки мін, старі шоломи, бронепластини до бронежилетів. Це все застарілі зразки, які не витримують жодної критики — вони просто непридатні для використання в умовах сучасної війни. Ми впевнено простежуємо, що у міру затягування широкомасштабної агресії проти України у російської армії дедалі інтенсивніше посилюються проблеми як із постачанням комплексів бойового екіпірування, так і з якістю того, що вони видають солдатам. Часто це елементи старого або поліцейського екіпірування, яке не призначене для бойових дій.
За результатами здійснених у Центрі досліджень трофейного та перспективного озброєння та військової техніки досліджень та експертиз ми встановили, що переважна більшість російських бронежилетів не відповідає заявленому рівню захисту. У нас на стендах можна побачити бронеплити, щодо яких росіяни заявляли, що вони відповідають шостому класу захисту, тобто мають спокійно тримати постріл кулею калібру 7,62. Однак на практиці вони не відповідають заявленим характеристикам — від кульових уражень на них утворюються вм’ятини, які в реальних умовах призвели б до каліцтв, зламаних ребер, розтрощеної грудної клітини. У підсумку солдата з такими травмами, швидше за все, чекала б смерть.
— Тобто чи не єдине, над оновленням чого вони реально працюють, це ракети та почасти інші зразки озброєння та військової техніки?
— росіяни хочуть обійти нашу систему протиповітряної оборони, тому намагаються модифікувати і «Шахеди», і ракети, зокрема ракету Х-101. Приділяють увагу електроніці, системам керування артилерійським вогнем. Однак у більшості випадків масовими є старі й застарілі прилади, деталі, схеми — їх можна побачити і в техніці, й у зброї, зокрема в мінах. Є вони навіть у ракетах, яким росіяни приділяють першочергову увагу.
Центр досліджень трофейного та перспективного озброєння та військової техніки регулярно досліджує всі зразки російської зброї, які потрапляють нам до рук. Наше завдання полягає у тому, щоб простежити, як росіяни намагаються адаптуватись до браку компонентів, до нестачі самих ракет загалом, тобто яким чином намагаються їх модифікувати, щоб обійти нашу систему ППО. Ми ретельно вивчаємо російську зброю, однак не надто часто показуємо результати нашої роботи на широкий загал, що робить нинішню виставку унікальною.
Зрозуміло, що далеко не все, що нам відомо і над чим ми працюємо, можна виставляти на загальний огляд. Тут представлене те, що вже не становить жодної таємниці й про що можна відкрито розповідати. Українцями це важливо, щоб вони бачили, що ми працюємо, є певні результати, про які можна повідомити, і є секретна інформація, яку зараз ми оприлюднити не можемо, оскільки це може допомогти ворогові. Можна сказати, що у певних моментах ми знаємо вороже озброєння та військову техніку краще за самих росіян, тому не варто повідомляти ворогам про недоліки їхньої зброї, які нам вдалося виявити.
Фото автора
@armyinformcomua
Штаб-сержант на офіцерській посаді — це історія командира мінометної батареї на псевдо «Рено», який переконаний, що в сучасному війську головне не погони, а результат, і що лідером стають не за призначенням, а за вчинками.
На Донеччині пілоти підрозділу «Фенікс» прикордонної бригади «Помста» продемонстрували видовищні кадри своєї роботи.
Оператори 20-го окремого полку безпілотних систем «К-2» влаштували справжній «бліндажоцид» для російської піхоти, методично знищуючи ворожі укриття.
Оператори БПЛА Третьої штурмової бригади продовжують методично знищувати ворожу піхоту.
Підрозділи Сил спеціальних операцій у взаємодії з іншими складовими Сил оборони 15 червня завдали ураження по потужностях з виробництва ворожих ударних БПЛА у місті Єлабуга в Татарстані.
Колись — «обмежено придатний» інженер-будівельник, сьогодні — нагороджений відзнакою «Військової доблесті» командир механізованого взводу, який пройшов пекло під Покровськом та довів собі, що може захистити рідних.
від 20000 до 120000 грн
Петропавлівка
Другий відділ Синельниківського РТЦК та СП (відділення рекрутингу)
від 21000 до 24000 грн
Чоп
Державна прикордонна служба України
Чому ворог зосереджується саме тут? На це питання відповів військовий експерт Петро Черник. «Курський напрямок — це питання їхнього (рф — ред.) престижу, тому що от уже…