У переліку повітряних мисливців, які можуть з’явитися в Україні, є також Dassault Mirage 2000 — багатоцільовий реактивний винищувач четвертого покоління. Розроблений у 1970-х роках компанією Dassault…
В Україні, як і в усьому світі, достатньо місцин, де практично відсутні дороги. Щоб дістатися туди, потрібний потужний надпрохідний транспорт. Що й казати про армійські підрозділи, які переважно проводять свої дії не в «паркетних» умовах. Одним із таких транспортних засобів є гусеничний всюдихід Bandvagn 206 (BV-206).
Як вже повідомляла АрміяInform, у межах чергового пакета військової допомоги ФРН, серед іншої номенклатури ОВТ, передала офіційному Києву і гусеничні двосекційні всюдиходи Bandvagn 206, розроблені свого часу у Швеції.
Міністерство оборони Швеції в сімдесятих роках минулого століття оголосило конкурс на створення та виробництво плаваючих усюдиходів-амфібій високої прохідності та маневреності. Вони мали безперебійно працювати в будь-яку пору року та за будь-яких умов. У 1974 році конкурс виграла шведська фірма Haegglunds (нині — BAE land Systems) і за шість років розробила та створила один з найкращих усюдиходів у світі, витративши на це $5 млн.
Усюдихід BV-206 був невеликих габаритів, з відмінними технічними характеристиками та підвищеною прохідністю. Він здатен перевозити одразу 17 озброєних солдатів. Шість осіб розміщувалися в передньому модулі і одинадцять десантників — у задньому. Безвідмовна робота цієї машини на болотах, у гірській місцевості та на теренах Арктики без перебільшення викликала у шведських військових захоплення. До того ж цей компактний усюдихід можна було перевозити в транспортних літаках та переправляти гелікоптерами.
Перші поставки цих усюдиходів до армії Швеції почалися 1980 року. Незабаром звістка про диво-техніку розлетілася і за межі Швеції. У 1981 році партія всюдиходів BV-206 надійшла на озброєння армій Норвегії та Великої Британії. 1983 року США закупили всюдиходи для експлуатації на Алясці. Потім були замовлення з Франції, Фінляндії, ФРН і Канади.
Незважаючи на те, що шведський всюдихід створювали для суворих арктичних умов, його почали експлуатувати і в південних країнах, таких як Сінгапур, Малайзія, Ізраїль, Іспанія тощо. Машина вийшла настільки вдалою, що швидко набула поширення і використовується більш ніж у 37 країнах по всьому світу. Канадські військові успішно застосовували цей вид транспорту і в Афганістані, пересуваючись високогірною місцевістю. Отже, усюдихід став найпопулярнішим транспортним засобом серед військових усього світу: за всі ці роки було вироблено близько 11 тисяч усюдиходів BV-206.
Основні варіанти всюдихода BV-206:
Озброєння — кулемет калібру 7,62 чи 12,7 мм. Бронювання забезпечує захист від куль та осколків. Але у версії BV 206S бронювання забезпечує захист від снарядів малого калібру.
Спочатку всюдихід комплектувався різними двигунами. Жоден із них, до речі, не був шведського виробництва. Бензиновий варіант був представлений однією V-подібною карбюраторною трилітровою «шісткою» Ford Cologne потужністю 136 к.с. Натомість лінійка дизелів тішила різноманітністю. Починалася вона із шестициліндрового трилітрового атмосферного Mercedes, його турбованої версії та п’ятициліндрового турбодизеля виробництва тієї ж німецької компанії.
Автоматична 5-ступінчаста коробка передач W4A-018, теж «мерседесівська», значно полегшувала працю водія всюдихода. До речі, незважаючи на гусениці, в кабіні тут звичайне кермо, а не важелі, а керування здійснюється за допомогою двох гідравлічних циліндрів. Максимальна швидкість — 52 км/год. Запас ходу — 330 км. BV206 може рухатися у воді зі швидкістю 4,7 км/год.
Гусеничний усюдихід BV-206 налічує дві секції, корпус яких виготовлений з армованого скловолоконного пластику. Під час пересування машина задіює всі чотири гусеничні траки. Низький тиск на ґрунт дозволяє BV-206 справлятися з широким діапазоном складних умов.
Двигун із системами та більшість агрегатів трансмісії скомпоновані в передній секції вздовж поздовжної осі машини. По обидва боки двигуна розташовані сидіння командира і механіка-водія, інша група сидінь розміщується біля задньої стінки броньованого корпусу. Двигун закритий теплошумоізолюючим кожухом зі знімними кришками лючків, що полегшують технічне обслуговування систем двигуна. Таке розташування двигуна та основних вузлів управління відкриває доступ до них прямо із салону всюдихода і ніяк не залежить від температури за бортом тарнспортного засобу.
Ходова частина кожного обводу секцій налічує п’ять опорних котків, один ролик, що підтримує, переднє ведуче колесо і гусеничну стрічку. Остання виготовляється зі спеціальної гуми з додатковою зміцнювальною основою та металевими вкладишами, до яких кріпляться ґрунтозачепи. Усі чотири гусеничні обводи взаємозамінні.
Всюдихід BV-206 може долати водні ділянки місцевості без попередньої підготовки за рахунок обертання гусеничних стрічок зі швидкістю 3 км/год. Відносна швидкість (число Фруда) Р = 0,19. Для видалення прониклої в корпуси через пошкодження і нещільності забортної води в них встановлені водонасоси, що відкачують її, продуктивністю приблизно по 60 л/хв. Перед форсуванням піднімається додатковий щиток для плавання.
Доступний кут крену 40 градусів, граничний кут ухилу 55 градусів. Мало яка техніка похвалиться такими параметрами. Машини з’єднані зчіпним пристроєм. Ця техніка може працювати в найскладніших умовах за температури від -46С до +49С.
Зчленована конструкція із задньою активною платформою дозволяє проходити вбрід невеликі річечки без особливого побоювання, адже поки гусениці передньої частини «намацують» берег, задні, як правило, ще стоять на твердому покритті. Утім, води він також не боїться. Звичайно, це не амфібія, але в розумних межах він може рухатися по воді, причому з повним завантаженням.
Між двома частинами машини встановлені три кермові гідроциліндри, два з них кермові, а третій потрібен для стабілізації під час руху по рівних поверхнях. Завдяки такій системі «розути» гусеницю під час повороту пригальмовуванням однієї зі сторін тут практично неможливо. Додатковий силовий циліндр забезпечує примусовий вигин секцій і ставився як опції.
Гальмами обладнана лише передня секція, дисковий механізм встановлений на валу після роздавання, впливаючи одночасно на обидві частини. До незвичних для всюдиходів рішень можна віднести відсутність блокування диференціалу. Безумовно, на чотирьох широких гусеницях вона не така актуальна, як на чотирьох вузьких колесах.
Склопластиковий кузов зроблений за принципом сендвіч-панелі з пінопластовою внутрішньою частиною і обігрівачів у салонах обох секцій, що створює усередині комфортний мікроклімат навіть за дуже низьких температур за бортом.
«Bandvagn 206 (BV206), що означає “гусенична машина 206”, має лише легку броню та один кулемет калібру 7,62 мм для самооборони, але забезпечує необхідну мобільність для доставки вантажів, перевезення солдатів по пересіченій місцевості. Його всюдихідність пояснюється гусеничною силовою установкою, що дозволяє йому долати різноманітні складні ландшафти, включаючи сніг, лід, болота та скелясті поверхні.
Причіп усюдихода можна адаптувати для різних цілей. Зокрема, саме на базі BV-206 змонтовано радар контрбатарейної боротьби та артилерійської розвідки ARTHUR (Artillery Hunting Radar), який уже використовує угруповання Об’єднаних сил», — розповів у коментарі для АрміяInform військовий експерт Сергій Згурець.
Всюдиходи часто використовувалися як санітарний або пожежний автомобіль, а також застосовувалися під час аварійно-рятувальних робіт. Сьогодні вони затребувані практично в усіх сферах діяльності людини. Місткою, економічною та всюдихідною машиною активно користуються рятувальники, зв’язківці, медики, добираючись до важкодоступних куточків. Військові із задоволенням використовують цей всюдихід, без проблем пересуваючись будь-яким бездоріжжям. Виходить, що цей гусеничний такий собі «тягни-штовхай» — один із найпопулярніших усюдиходів у своєму класі за всю історію виробництва подібних агрегатів.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що росія нарощує союзництво з такими режимами, як у Північній Кореї. Це стосується не лише передачі зброї, а й людей з даної країни до військових сил окупантів.
Один із цілковито утаємничених космічних апаратів США — орбітальний випробувальний космоплан X-37B (OTV-7) має намір здійснити перший у своєму роді маневр — аерозахоплення.
Президент України Володимир Зеленський подякував бойовим бригадам Збройних Сил України, які за цей тиждень найкраще проявили себе.
У Києві з нагоди Дня військового капелана відбувся допрем’єрний показ документального фільму «Бути поруч».
На Харківщині бійці бригади Гвардії наступу «Помста» знищили дві російські автівки, два БТР, дві позиції ворожих пілотів БПЛА.
Сьогодні, 13 жовтня, протягом дня ворог атакував Нікополь чотири рази. Бив по місту дронами-камікадзе.
Захищаємо світ
У переліку повітряних мисливців, які можуть з’явитися в Україні, є також Dassault Mirage 2000 — багатоцільовий реактивний винищувач четвертого покоління. Розроблений у 1970-х роках компанією Dassault…