Ця траса має стратегічне значення, оскільки є важливою логістичною артерією для українських військ у цьому регіоні. Крім того, ворог активізувався…
Велика Британія активно підтримує Україну від початку широкомасштабного вторгнення росії. Об’єднане Королівство увесь цей час займало активну лідерську проукраїнську позицію. І головне — ця країна і донині залишається одним із найкращих друзів України, які сприяють розширенню і збільшенню допомоги від інших західних партнерів. Нещодавній візит Міністра оборони Сполученого Королівства Бена Воллеса до Києва і його зустріч з українським колегою Олексієм Резніковим стали продовженням цього тісного співробітництва.
Історія міждержавних відносин не один раз підтверджувала свій високий рівень, коли вона базувалась на тривалих особистих взаєминах високопосадовців. Саме такими можна визнати зв’язки, встановлені між керівниками оборонних відомств Великої Британїі Воллесом та України Резніковим.
Перша зустріч між чиновниками відбулася ще у 2021 році, після призначення Олексія Резнікова на посаду Міністра оборони України. Сьогодні вони називають один одного не інакше як добрими друзями, а кількість їхніх особистих переговорів перевалила за два десятки. Що це дало Україні? Більш ніж чимало!
Але все починалося з вирішення проблемних питань. На превеликий жаль, західні країни на початку великої війни загалом вкрай скептично оцінювали можливість України протистояти російській армії та збиралися хіба що озброювати майбутніх українських партизанів.
«Будь-які наші запити на кшталт „дайте нам щось більш серйозне“, сприймалися стриманно», — згадує свої тодішні розмови із західними колегами Олексій Резніков. У лютому — травні 2022 року Україна вистояла завдяки в першу чергу звитязі українського народу. Звісно ж, на самому ентузіазмі це важко було б втримати. Ті запаси зброї, що була на складах, активний імпорт зброї радянського зразка, обмежені, але поставки важкої зброї радянського зразка від партнерів; продовження постачання піхотної зброї західних зразків (ПТРК, гранатомети, ПЗРК тощо) — це допомогло нашим захисникам і захисницям дати відсіч ворогу. Але кількісно ми не могли перевершити росію, тому нам треба було шукати інші рішення. Швидкі і дієві.
«Ми вийшли на те, що нам треба шукати альтернативне, несподіване рішення, а саме: переходити на західні системи, бо запасів до них набагато більше», — згодом розповідав репортерам Олексій Резніков.
Із цією метою в середині березня 2022 року він вирушив до Лондона на зустріч із британським колегою Беном Воллесом та його командою.
«Мені довелося запропонувати змінити філософію допомоги нам». На запитання: «що ти маєш на увазі»? Я запропонував вже розпочати тренінгові курси для наших артилеристів на калібрі 155 міліметрів. Адже я був впевнений — партнер все одно прийдуть до рішення перевести нас на 155-й, тому що 152-й закінчиться на складах скрізь, а можливість його виробляти буде кратно нижчою за потреби ведення бойових дій. Десятки перемовин і консультацій, були сумніви через те, що це забере час… Але в результаті справа зрушила з місця. Водночас до цієї ідеї почали підключатися й американці.
20 квітня Міністр оборони США Ллойд Остін анонсував першу «рамштайнівську» зустріч союзників України, що відбулася 26 квітня, почали з’являтися анонси поставок в Україну західних гаубиць. І в цьому не останню роль відіграв британський міністр Воллес. Адже поява в Україні американсько-британських гаубиць М777 відкрила дорогу поставкам інших озброєнь аналогічного класу: польських «Крабів», французьких «Цезарів», німецьких Panzerhaubitze.
Далі — більше. На початку червня саме Сполучене Королівство звернулося до США з пропозицією надіслати нашій державі пускові установки реактивних систем залпового вогню M270, які здатні вражати цілі на відстані до 80 кілометрів.
«Високоефективні реактивні системи залпового вогню дадуть змогу нашим українським друзям краще захистити себе від жорстокого застосування росією далекобійної артилерії, яку путінські війська використовують без розбору, щоб зрівняти міста із землею», — наголосивтоді міністр Воллес. Паралельно з цим рішенням настав і «час HIMARS».
«Побачимо, що ми можемо зібрати з усього світу, щоб гарантувати, що росія не досягне успіху у своїй незаконній військовій операції під час вторгнення в суверенну країну», — заявив тоді Бен Воллес.
Наприкінці листопада 2022 року Велика Британія передала Україні три вертольоти Sea King. Як повідомив тоді міністр Воллес, українські екіпажі протягом шести тижнів навчалися в Британії польотам та обслуговуванню цих пошуково-рятувальних гелікоптерів.
Західні танки Україна просила ще з весни 2022-го. Основний аргумент був таким же, як і у випадку з артилерією: справа не стільки в техніці як такій, а в боєприпасах для неї. Радянський 125-й танковий калібр теж почав закінчуватися. Велика Британія стала першою західною державою, яка оголосила, що передасть Україні сучасні бойові танки. Спочатку повідомлялося про відправку 14 танків Challenger 2. Згодом Посол України у Великій Британії Вадим Пристайко розповів, що ця країна передасть Україні вдвічі більше танків Challenger 2, ніж обіцяла спочатку, — 28.
Міністр оборони Британії Бен Воллес також відіграв важливу роль у переконанні Німеччини передати Україні танки Leopard.
«На одному з «Рамштайнів» ми запропонували танковий кава-брейк. Залишилось 15–16 країн. Вже був Борис Пісторіус два дні як міністр (призначений 19 січня 2023 року. — Авт.). Він залишився. Тоді він сказав, що на рахунок «Леопардів» немає політичного рішення. Бен Воллес запропонував: «Ми ж на «Челленджерах» українців навчатимемо на німецьких полігонах, давайте одразу і на «Леопардах» тоді. Борис Пісторіус відповів: «Навчання — ну, я не бачу проблем, давайте…» Я в свою чергу запропонував сказати про це пресі, що ми й зробили. І я пам’ятаю, наприкінці того «Рамштайну», я у своїй заключній промові кажу: «Дякую за продуктивний день, і мені здається, я вже чую, як у залі гарчать „Леопарди“. Всі посміхнулися, всі все зрозуміли — і дивляться на міністра Пісторіуса. І за кілька днів була заява Олафа Шольца, що вони вже дають нам танки», — згадує Резніков.
Черговим проявом того, що для офіційного Лондона немає якихось «червоних ліній» у військовій підтримці Києва стала заява Бена Воллеса 11 травня цього року, зроблена перед парламентарями Сполученого Королівства. Тоді очільник британського оборонного відомства офіційно підтвердив у Палаті громад, що Лондон передає Україні далекобійні крилаті ракети Storm Shadow.
«Передача цих систем озброєнь дає Україні найкращий шанс захистити себе від триваючої жорстокості росії, особливо від навмисних обстрілів української цивільної інфраструктури, що суперечить міжнародному праву», — цитує міністра The Guardian.
«Ракетна тема» підіймалася і під час нинішніх переговорів міністрів Резнікова і Воллеса в Україні.
«Ми поговорили про продовження підготовки наших військовослужбовців на Британській території, про головні пріоритети та акценти на ці тренування. У нас була можливість потиснути руки пілотам, які навчалися у Великій Британії і вже успішно застосовують зброю під назвою Storm Shadow», — розповів Резніков після зустрічі з міністром оборони Великої Британії в Києві у вівторок.
Своєю чергою Воллес зазначив, що радий бути в Україні та спілкуватися безпосередньо з військовими.
«Я завжди отримую задоволення від візитів до столиці (України. — Авт.), від спілкування не тільки зі своїм візаві, але і з військовими, обговорюючи їхні плани та амбіції і те, як я можу більше бути залученим до реалізації цих планів», — сказав він.
І наостанок — здавалось би сухі цифри, які в реальності є більш ніж статистикою. Сполучене Королівство в нинішньому році витратить 2,3 мільярда фунтів (2,63 мільярда доларів) на військову допомогу Україні. Таку ж суму витратили на ці потреби у 2022 році…
@armyinformcomua
Станом на 20:00 у Великдень від початку доби російська армія більш ніж 2 тисячі разів порушувала путінське припинення вогню. Відбулось 67 російських штурмів на різних напрямках, найбільше — на Покровському.
Костянтину 19 років. Щоб вигнати окупантів з української землі, він нещодавно приєднався до 28 окремої механізованої бригади імені Лицарів Зимового Походу.
Бійці підрозділу безпілотних авіаційних систем «Фенікс» бригади «Помста» продемонстрували добірку уражень ворожої піхоти та техніки за минулий тиждень на Краматорському напрямку.
У 6 та 123 бригадах зс рф офіційно планують вводити мотоциклетні підрозділи — мотоцикли стануть штатним озброєнням.
На Сіверському напрямку обстановка в зоні відповідальності бригади оперативного призначення «Рубіж» напружена. За останні дні противник намагався здійснити 5 штурмових дій.
На Сіверському напрямку пілоти 20 окремого полку безпілотних систем «К-2» відбили російський штурм на УАЗах.
від 24000 до 124000 грн
Мукачеве, Закарпатська область
Ця траса має стратегічне значення, оскільки є важливою логістичною артерією для українських військ у цьому регіоні. Крім того, ворог активізувався…