Хто краще: Трамп чи Гарріс? «Протягом місяців, що передували виборам президента США, мені безліч разів ставили питання: «Хто краще для нас: Трамп…
Його називають справжнім британцем за вишукані манери, впевнений крок та потужну міць, аби прославляти короля по світу. А ще, він довший за знаменитий лондонський «червоний» двоповерховий автобус. Все це про основний бойовий танк армії Сполученого Королівства Challenger 2. І доволі скоро він має з’явитися в Україні.
14 січня британський прем’єр Ріші Сунак та Президент України Володимир Зеленський провели телефонну розмову, під час якої глава уряду Великої Британії окреслив прагнення його країни посилити підтримку України, зокрема через надання танків Challenger 2 та додаткових артилерійських систем. За інформацією ЗМІ, британський прем’єр-міністр погодився негайно надати Україні чотири бойові танки Challenger 2 й ще вісім — найближчим часом.
Рішення Великої Британії направити Україні танки Challenger 2 є вивіреною відповіддю на агресію росії, що зростає, та невибіркові бомбардування. Про це заявив міністр оборони Бен Воллес під час виступу в парламенті, зазначили у впливовому виданні The Guardian.
«Сьогоднішній пакет допоможе прискорити завершення путінської окупації та всієї її жорстокості й гарантувати, що у 2023 році й надалі, якщо це буде необхідно, Україна збереже свій імпульс, який підтримується міжнародною спільнотою, яка більш ніж будь-коли переконана в тому, що незаконне та неспровоковане вторгнення Путіна провалиться», — сказав Воллес.
Тож саме час детально розглянути, які саме панцирники мають надійти до Збройних Сил України з Туманного Альбіону. FV4034 Challenger 2 — це британський основний бойовий танк (MBT) третього покоління, який перебуває на озброєнні армій Сполученого Королівства та Оману. Він був розроблений британською компанією Vickers Defense Systems (нині відома як BAE Systems Land & Armaments).
Якщо згадати про розроблення цієї наступальної бойової машини, тут варто повернутися у 1986 рік. Велика Британія. На чолі країни «Залізна леді» Маргарет Тетчер, світ на порозі великих змін та перерозподілу сил. І от у всьому цьому компанія Vickers Defense Systems проявила ініціативу й почала розроблення наступника для тодішнього основного бойового танка Challenger 1. Загалом проєкт був сприйнятий у високих колах МО Британії доволі скептично супроти американського M1 Abrams. Та уряд Тетчер у 1988 році вирішив продовжити розроблення.
У 1991 році було нарешті розміщено замовлення на танки. Складання розпочалося 1993 року на двох основних заводах — у Ньюкаслі та Лідсі. Загалом у проєкті було залучено близько 250 фірм. Через два роки, у 1993-му, танком зацікавився Оман і теж замовив спочатку 18 штук, а потім, у 1997-му, ще 20 одиниць.
І от нарешті 1994 рік — перші танки були поставлені на озброєння. Здавалося б, чудово, освоюй та вперед, та лише одне величезне «АЛЕ». АЛЕ приймальні випробування були провалені. Оце розчарування. Після цього, у 1995 році, три танки випробовувались упродовж 285 бойових днів. Як у тому фільмі «День бабака»… Тобто, уявіть собі, щодня:
— 27 км — їзда по дорозі;
— 33 км — їзда поза дорогою;
— 34 постріли з основної гармати;
— 1000 пострілів з кулемета;
— 10 годин простою двигуна;
— 3,5 години роботи двигуна.
Але як наслідок отакої титанічної роботи всі недоліки були усунені, й танк відповідав поставленим до нього вимогам. Там ще були й подальші випробування, але нічого особливого не з’ясували. Challenger 2 все ще відповідав вимогам. Від прабатька він відрізняється конструкцією башти, гарматою, системою управління зброєю, а також значно допрацьованою ходовою частиною.
2009 року програму «Челленджер 2» було закрито, самі танки залишаться на озброєнні Великої Британії до 2035 року.
Компонування танка «Челленджер 2» класичне, з переднім розташуванням відділення управління, за ним бойове відділення та моторно-трансмісійне відділення позаду машини.
Механік-водій перебуває у відділенні управління вздовж осі танка в положенні напівлежачи, по обидва боки від місця розміщена частина боєкомплекту. Три інші члени екіпажу розміщуються в башті: навідник і командир праворуч від гармати, заряджаючий — ліворуч.
Тобто, як бачимо, екіпаж танка становить 4 особи: заряджаючий, навідник, механік-водій та командир. Чому так? Британська армія проаналізувала досвід застосування танків і прийшла до висновку, що використання автоматичного заряджання знижує живучість машини на полі бою, оскільки ставить під питання надійність механізму.
Але якщо в інших сенсах «Челленджер 2» схожий на американський «Абрамс» або німецький «Леопард 2», то в плані озброєння британці пішли дуже своєрідним, так би мовити, своїм шляхом. Річ у тому, що танкова гармата L30A1 (єдина серед танкових гармат країн НАТО) не гладкоствольна, а має нарізний ствол.
«Одразу треба розуміти специфіку Challenger 2, які мають свою унікальну особливість. Бо традиції в британській армії значно сильніші за уніфікацію в межах Альянсу. І на першому місці стоїть головне озброєння танка Challenger 2 — його 120-мм гармата L30A1 завдовжки 55 калібрів. Попри те, що це уніфікований танковий калібр, сама гармата особлива. По-перше, вона нарізна, по-друге — використовує неуніфіковані з НАТО боєприпаси роздільного заряджання», — заявив у коментарі для ІА АрміяInform військовий експерт і директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець.
Річ у тому, що британці історично воліють використовувати на додаток до звичайних бронебійних ще й бронебійно-фугасні снаряди (за їхньою класифікацією «фугасні зі сплющуваною головкою», HESH), а вони якраз потребують гармат з нарізами у стволі. Снаряди HESH мають більшу дальність дії (до 8 кілометрів проти звичайних 5) та більш ефективні проти будівель та легкоброньованих транспортних засобів. При цьому танк використовує роздільне заряджання (коли пороховий заряд у гільзі не з’єднаний зі снарядом, а гармата заряджається у два прийоми — спочатку снаряд, потім заряд) тому й може стріляти різними типами снарядів.
«Особливість снаряда HESH у тому, що він „розмазує“ по броні чи поверхні укріплення вибухівку, яка детонує та приводить до її руйнування та утворення на її зворотному боці сколу. Тобто уламки самої броні вже й уражають внутрішній об’єм танка чи укриття. До речі, розробці саме цих снарядів у Великій Британії був наданий пріоритет після Другої світової й саме ці снаряди вважались основним для боротьби з радянськими танками, хоча й від традиційних підкаліберних чи кумулятивних британці не відмовились», — зазначив Сергій Згурець.
Приціли — комбінований стабілізований SAGEM зі вбудованим лазерним далекоміром Barr & Stroud Nd-YAG, нічний тепловізорний TOGS-2, моноскопічний телескопічний NANOQUEST L30, перископічний панорамний стабілізований SFIM VS-580.
Challenger 2 вважається одним із найбільш важкоброньованих серед західних танків — у нього й башта, й корпус прикриті бронею «Чобгем» другого покоління під кодовою назвою «Дорчестер», всі відомості про яку досі засекречені. Відомо лише, що «Чобгем» є композитною бронею, яка утворюється з декількох шарів різних сплавів броньової сталі, кераміки, пластичних композитів та кевлару.
«Дійсно, особливою рисою машини є рівень захисту, який не розголошується і все що відомо — використання другого покоління броні „Чобгем“, яка також має окрему назву „Дорчестер“. Це спеціальні пакети з керамічних та металевих елементів з вольфраму або збідненого урану. Така ж броня використовується в Abrams із певними змінами, а для Leopard 2 німці розробили свій аналог. В результаті такий захист максимально ефективний, як проти підкаліберних боєприпасів, так і від кумулятивних», — підкреслив Сергій Згурець.
Опціонально по бортах корпусу й башти здійснюється установка модулів динамічного захисту ROMOR в поєднанні з ґратчастими екранами. Всередині башти розташований комплекс захисту від біологічної та хімічної зброї.
При цьому танк має велику ослаблену зону у фронтальній проєкції (у нижній лобовій деталі танка), яка не має комбінованого бронювання, а є листом звичайної сталі приблизно 80-100 мм товщини. Однак на типових дистанціях бою в це місце важко влучити завдяки екрану місцевості, крім того, передбачена установка протикумулятивного динамічного захисту ROMOR, що багато в чому компенсує її слабкість.
Спереду, по обидва боки башти, розташовані по п’ять установок, що вистрілюють димові гранати. Крім цього, Challenger 2 може створювати навколо себе димову завісу, вприскуючи солярку у вихлопні отвори.
Цілком слушним може бути запитання: а наскільки виправданий увесь той «тюнінг»? Відповіді були дані під час реальних бойових зіткнень. За весь час участі в бойових діях зафіксовано лише два випадки, коли танки Challenger 2 зазнавали уражень, один з яких був від дружнього вогню іншого такого ж танка. Також зафіксовано випадок, коли під час бойових дій в Іраку один із «Челенджерів» отримав 15 влучень із протитанкових гранатометів без пробиття броні.
Танк наділений технологіями «Стелс» для малопомітності під час сканування радарами з повітря.
Двигун Condor CV12 потужністю 895 кВт (1200 к. с.) використовувався на основних бойових танках Challenger 1 та Challenger 2. Він також є основним двигуном для броньованої ремонтно-евакуаційної машини Challenger (CRARRV). Під час операції «Буря в пустелі» CRARRV продемонструвала рівень надійності в 100 %, при цьому Challenger 1 досяг дуже пристойних 98 %, причому обидві машини мали в середньому 100 км пробігу на день протягом усієї кампанії.
Варто зазначити, що з двигуном британці вирішили не заморочуватись, Challenger 2 має найменшу потужність серед інших танків НАТО — 1200 к. с. проти 1500 к. с. в «Абрамсах» та «Леопардах». Повна бойова вага цього джентльмена з додатковою бронею — 75 т! Та він при цьому навіть здатний рухатися доволі непогано, як на свою вагу, — 40 км/год на бездоріжжі та 59 — на дорозі. Дальність ходу заявлена від 450 до 550 км.
Підвіска гідропневматичного типу, а гусеницю оснастили гідравлічним регулятором натягу.
Є також у Challenger 2 додаткова силова установка Extel Systems Wedel APU, основне призначення якої електроживлення електричних систем при заглушеному двигуні, увага, для зменшення витрати палива, звукового та теплового маскування.
На Challenger 2 встановили 120 мм танкову гармату L30A1 — наступницю гармати L11, яка використовувалася на танках Chieftain та Challenger 1. Гармату виготовляють з високоміцного електрошлакового сплаву сталі (сталь максимально очищена від домішок) з покриттям хромовим сплавом. На стволі встановлений термокожух, необхідний для підтримання постійної температури ствола та уникнення вигину через розширення. Управляється гармата повністю електричною системою керування та стабілізації. А башту можна повернути на 360 градусів за 9 секунд.
Боєкомплект до гармати становить 50 пострілів роздільного заряджання, які зберігаються в корпусі та башті. Дальність прямого пострілу становить 1,5-1,6 км. Цикл «прицілювання-ураження» 8 секунд. Добре підготовлений екіпаж вражає за хвилину близько 7 цілей. Під час навчань і випробувань окремі екіпажі вражали вісім цілей за 42 секунди.
Щодо додаткового озброєння. Тут наявний кулемет 7,62 мм L94A1 Chain Gun, який розташовується зліва від основної гармати. Також біля командирського люка встановлений кулемет L37A2 (FN MAG), що використовується переважно в зенітних цілях. На деякі екземпляри встановлювали систему дистанційного управління вогнем L37A2, 12,7-мм кулемет (версія на експорт) або 40-мм автоматичний гранатомет.
Ведення вогню управляється цифровим комп’ютером від Computing Devices Co з двома 32-розрядними процесорами. Комп’ютер має можливість інтеграції із системою контролю інформації на полі бою та спільне використання з M1A2 Abrams.
Подбали розробники цієї бойової машини й про деякі «приємні дрібнички», про які радянсько-російські конструктори навіть і не задумувалися. Кип’ятильник для води (!!!), війна війною, а чай за розкладом. А якщо без жартів, то спеціально вмонтована система використовується для приготування та розігрівання їжі й напоїв.
Фактично першим бойовим застосуванням Challenger 2 була миротворча місія в Косові, де він участі в серйозних конфліктах не брав. Та для операції нижній лобовий лист був підсилений динамічним захистом та екранами по бортах.
Дійсно бойове застосування відбулося в березні 2003 року під час вторгнення в Ірак. Тоді було застосовано близько 120 танків під час облоги Басри. Вони виконували функцію вогневої підтримки британських військ та протидії іракським Т-54/55. До слова, 26 березня Challenger 2 вступили у танковий бій, коли колона іракських танків спробувала атакувати британські позиції. Тоді було знищено 15 іракських Т-55, британці відбулись без втрат.
Були в житті цього панцирника й доволі нештатні ситуації. У липні 2021 року стався досить кумедний епізод, пов’язаний із грою War Thunder. Під час суперечки про характеристики ігрового «Челленджера 2» як останній аргумент один із гравців (який виявився командиром реального танка «Челленджер 2»), виклав керівництво з технічними характеристиками для службового користування, які явно відрізнялися від ігрових. У Міністерстві оборони Великої Британії вдали, що нічого не сталося, що відомості були не секретними, крім того, взагалі застарілими, і пригрозили компанії Gaijin (розробнику гри) судом.
Модифікації танка «Челленджер 2»:
Challehger 2 Control — командирський танк для командира бригади.
Challehger 2 Command — командирський танк для командира ескадрону.
Challehger 2 — експортний для Оману. Відрізняється системою охолодження, розрахованою на роботу у спекотному кліматі, 7,62-мм кулемет із люка заряджає замінений на 12,7-мм кулемет М2НВ, танк отримав інші гусениці, кондиціонер та систему GPS.
Challehger 2 (для вторгнення до Іраку у 2003 році) — 116 танків Challehger 2 та 28 БРЕМ Challehger ARRV отримали нові бортові екрани та вдосконалені повітряні фільтри. Крім того, всі танки, що брали участь в операції, отримали системи ідентифікації — теплові панелі й шеврони.
Challehger 2Е, експортна модифікація. Замість двигуна Condor було встановлено німецький двигун MTU 883 V-12 потужністю 1500 к. с., замість трансмісії TN54 автоматична трансмісія Renk HSWL 295ТМ, ємність паливних баків збільшена, запас ходу також збільшений до 550 км.
На основі шасі Challenger було розроблено машину для прориву мінних полів Trojan та мостоукладальника Titan.
Ну й після всього згаданого тепер можна уявити об’єднаний підрозділ таких грізних машин в Україні, які взаємодіють і проривають оборону супротивника. До речі, для подолання таких укріплень, як «лінія суровікіна», про які раніше розповідало ІА АрміяInform, на Challenger-2 передбачено встановлення спеціального тарана, який розсуне ті російські «пірамідки» так само спритно, як у шашковій грі «в чапаєва».
Відео: Основний бойовий танк Challenger 2 Відео: Razorback Max
Відео: Основний бойовий танк Challenger 2 Відео: Forces News
В Україні почастішали інформаційні «вкиди», спрямовані на зрив мобілізаційної кампанії. Зокрема, ворожі ресурси активно транслюють такі деструктивні наративи, що не відповідають дійсності:
У Будапешті Президент України Володимир Зеленський зустрівся з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте.
На півночі Харківської області російські окупанти змушені багато копати, швидко пірнати у вириті «нори» і навіть прикидатися мертвими у разі, якщо сховатися в інший спосіб неможливо.
У Будапешті Президент України Володимир Зеленський зустрівся з президентом Франції Емманюелем Макроном.
Унаслідок ворожої авіаційної атаки на Запоріжжя постраждало 40 осіб, серед яких четверо дітей.
У Будапешті Президент України Володимир Зеленський зустрівся з прем’єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером.
Захищаємо світ
Хто краще: Трамп чи Гарріс? «Протягом місяців, що передували виборам президента США, мені безліч разів ставили питання: «Хто краще для нас: Трамп…