
Естонія, як й інші країни Балтії, стала одним з ключових та надійних партнерів України через російський неоімперіалізм. Тому досить цінною є допомога від цієї країни, яка чудово пам’ятає ціну свободи під час радянської окупації. Відтак двосторонній діалог між Києвом і Таллінном як ніколи системний та стратегічний. Під час 16-ї Конференції Леннарт Мері, яка відбувалася в Таллінні 12–14 травня, кореспондент АрміяInform записав ексклюзивне інтерв’ю з Амбасадоркою України в Естонії Мар’яною Бецою.
— Розкажіть, будь ласка, які Ваші враження від 16-ї Конференції Леннарт Мері?
— Конференція Леннарта Мері — це найбільша регіональна безпекова конференція. Вона важлива також і для Естонії — іміджево, політично. Вже другий рік поспіль основний акцент був на безпеку та оборону, війну росії проти України, безпекові гарантії для нашої держави та членство в НАТО. Я можу поділитися своїми думками, що насамперед стосуються трьох аспектів щодо України.
Перше. Важливо, що абсолютно всі спікери (урядовці, неурядові організації, аналітики) беззаперечно погодилися з тим, що має бути тотальна нищівна поразка росії у цій війні. Перемога України має бути забезпечена всіма можливими, насамперед військовими засобами. Україна має перемогти, відновити свою територіальну цілісність в межах міжнародно визнаних кордонів, а росія має зазнати тотальної поразки.
Друге. Питання членства України в НАТО. Тут були різні думки, але здебільшого абсолютна єдність в розумінні того, що Україна зараз захищає східний фланг Альянсу і має бути в НАТО. Особливо усвідомлення того, що Україна захищає Європу і має стати членом в НАТО було від представників Польщі та країн Балтії. Безперечним розумінням було те, що на саміті у Вільнюсі Україна має отримати чіткі меседжі від Альянсу щодо алгоритму приєднання до НАТО.

Ми звісно над цим працюємо, бо це пріоритет зовнішньополітичної роботи — Перемога Україні у війні над росією та отримання чітких сигналів у Вільнюсі. Треба мати на увазі, це декілька разів порушувалося на конференції, що Україна подала заявку на вступ до НАТО за прискореною процедурою. Ми захищаємо зараз європейські цінності, свободу і незалежність, а також безпеку не тільки України, але й Європи. Я абсолютно переконана, що після війни, після нашої перемоги, Україна буде потужною регіональною силою в Європі. Тому для нас членство в НАТО — це основна гарантія нашої безпеки. До набуття членства Україна має отримати чіткі гарантії нашої безпеки.
Й третє. Це питання обов’язкової відповідальності росії, що також було на порядку денному конференції. На наш погляд, це невіддільний атрибут української перемоги. Не тільки посилення санкцій щодо росії, але і притягнення росії до міжнародно-правової відповідальності за всі злочини: злочин проти миру; злочин агресії; злочин геноциду; воєнні злочини. Це ті злочини, які вчиняє росія проти нашої держави та наших людей щоденно. У цьому важлива роль також Спеціального трибуналу над росією за злочин агресії, над створенням якого ми зараз працюємо.

Без справедливості, без покарання росії, міжнародного притягнення до відповідальності політичного та військового керівництва у Міжнародному суді ООН, Міжнародному кримінальному суді та в Міжнародному спеціальному трибуналі щодо злочину агресії — не буде справедливого миру не тільки в Україні, але і в Європі. 12 травня в Таллінні також відбувалося засідання Core Group щодо створення трибуналу. Естонія надала майданчик для проведення цих дискусій.
— Як саме Естонія зараз підтримує Україну у військовому аспекті?
— Естонія — це та держава, яка на своєму прикладі показала, що маленька країна може зробити великий внесок у Перемогу України. Сьогодні Естонія займає перше місце в розрахунку на душу населення щодо надання військової допомоги Україні на загальну суму понад 400 мільйонів євро. Або 1 % від її ВВП.
Я можу сказати, що ми з естонцями почали працювати ще до 24 лютого 2022 року щодо надання Україні зброї, зокрема «Джавелінів». Перед вторгненням прибула перша партія зброї з Естонії — зброя, яка врятувала багато життів в перші місяці широкомасштабного нападу рф.
Естонці віддали всі наявні гаубиці в січні цього року. І це теж безпрецедентно. Вони абсолютно чітко сказали — це інвестиція не тільки у вашу перемогу і безпеку, але і в безпеку Естонії та Європи.

За ініціативи Естонії на початку 2023 року Європейський Союз ухвалив рішення щодо передачі Збройним Силам України 1 мільйону снарядів калібру 155 мм. І це було виявом безпрецедентного лідерства Естонії. Буквально за декілька місяців вдалося переконати лідерів усіх країн ЄС.
Також Естонія продовжує надавати нам допомогу в реабілітації наших військових. З 24 лютого було прийнято 104 особи на реабілітацію. Сама реабілітація триває з 2014 року.
У грудні 2022 року розпочали проєкт з Міністерством соціальних справ Естонії щодо протезувань українських військовослужбовців. Це теж дуже амбітний проєкт.
Естонія надає тренування нашим військовим, особливо по зброї.
Естонці чудово розуміють українців, бо перебували під радянською окупацією 50 років. Вони знають, що таке масові депортації, руйнація життів, масові вбивства.
Дійсно, саме цей досвід допомагає багато в чому нам зараз у нашій співпраці з естонцями, взагалі з країнами Балтії. Вони розуміють нас, як ніхто. У цьому аспекті я надзвичайно вдячна естонцям.
— Чому ще Естонія так важлива для України?
— Естонія знає, за що ми боремось. Знову ж таки це питання про радянську окупацію, ті страшні злочини, які вчиняв радянський союз. Для України дуже важливий приклад Естонії, як вони після розпаду срср, після звільнення від окупантів у 1991 році пройшли шлях до ЄС і НАТО.
Зараз естонці нам сильно допомагають в застосуванні цього досвіду.
З травня ми робимо тренінги для державних службовців України в сфері ЄС та євроінтеграції. Для України також дуже важливий досвід Естонії у сфері диджиталізації. Зараз це вже досвід взаємний, бо Естонія розпочинає впровадження аналогічного проєкту Дія (Mriik) в Естонії. Урядовий портал Естонії на кшталт Дії. Сподіваюся, що це буде завершено вже цього року. Зараз триває тестування естонського аналога.
Якщо раніше ми зверталися до Естонії для отримання досвіду в сфері дигіталізації, то тепер до України звертаються естонські фахівці щодо спільних проєктів у сфері створення цифрової держави.
— Що об’єднує українців та естонців на повсякденному рівні?
— Насправді нас об’єднує дуже багато речей — варто згадати й історію, глибинні та взаємні симпатії. Ми маємо спільну історію перебування в срср. Нас гнобив безжальний російський імперіалізм. Ми зазнавали жахливих сталінських репресій. Але при всіх цих жахіттях, українці та естонці зберегли глибинний гуманізм і віру в краще.
На Конференції, до речі, відзначали гуманізм та людяність українців під час війни.
Плюс українці та естонці мають дуже сильну любов до музики, до співу — і в горі, і в радості.
Фото Lennart Meri Conference