Військовослужбовці закріпилися в підвалі с. Олексіївка на Сумщині і весь цей час коригували вогонь та брали участь у знищенні окупантів. 5 грудня 2025 року за особисту мужність і героїзм,…
Знятий з трупа вбитого російського окупанта подарунковий годинник від Бучанського міського голови, інсталяція з уламків збитих російських літальних апаратів та виняткова можливість почути знамените побажання напрямку руху для російського корабля з трофейної рації ефесбешників. Все це — лише дещиця з експонатів експозиції, облаштованої командою істориків та археологів з Національного університету оборони України.
Про створення і наповнення музейного простору, діяльність та плани дослідницько-просвітницького осередку кореспонденту АрміяInform розповів співробітник університету, кандидат історичних наук Богдан Скопненко.

Збирати колекцію представлених в експозиції речей Богдану, його колегам і всім, хто передавав предмети до університетського музейного зібрання, довелось у тому числі й безпосередньо під час бойових дій, боронячи Україну від російських загарбників.
— У перші дні, коли тривали бої за Київ, ми, звісно, звертали увагу на певні цікаві предмети — елементи російського спорядження чи знищену зброю окупантів, які б могли б стати музейними експонатами. Але під час інтенсивних боїв приділяти цьому увагу просто неможливо — це просто не на часі. Одразу постає питання, де і як можна ту чи іншу річ зберігати, як її транспортувати… Тому з комплектуванням тоді не склалося — на першому місці було виконання бойових завдань, — розповідає Богдан.
Однак щойно виникала найменша змога, науковець звертався до свого головного життєвого фаху. Зрештою це привело його шлях до Національного університету оборони України, де зібралась команда однодумців, об’єднаних улюбленою справою.

— Організатор нашої групи — науковий співробітник науково-дослідного центру воєнної історії Національного університету оборони України Павло Нетьосов. Він організував при університеті робочу групу, яка стала ядром для створення комплексного музейного простору, покликаного зафіксувати і зберегти пам’ять як про сучасну українсько-російську війну, так в про військову історію України в цілому. Це має бути не просто класична музейна кімната — музей має бути живим, сучасним простором, який комунікує, взаємодіє з відвідувачем, — зазначає він.
З огляду на це започаткований проєкт функціонує одночасно як науковий, освітній, виховний. Наприклад, відвідувачі мають змогу взаємодіяти з експонатами, а в запланованому до створення лекторії передбачене проведення занять і зустрічей з цікавими особистостями — військовими, науковцями, волонтерами, громадськими діячами. У ньому можна буде проводити найрізноманітніші заходи, пов’язані з тематикою музейного зібрання.
Доки ми спілкуємось, до кімнати заходить чергова екскурсійна група. Маю змогу пересвідчитись у тому, як експозиція захоплює, коли в них є змога не лише оглянути, але і торкнутися експонатів, дізнатися про їхню оригінальну історію.
На інсталяції з манекеном, що зображує російського окупанта у звичному для нього вигляді та середовищі існування, увагу відвідувачів привертає пляшка горілки, що стирчить з кишені загарбника і якийсь складений удвоє папірець.
Діставши його, дізнаємось, що це — пропагандистська листівка зі збоченою російською пропагандою, знайденою серед покинутих загарбниками речей. Вона намагається переконати ворожих солдатів, що вони визволяють український народ від міфічного «фашистського режиму», вигаданого кремлівськими воєнними злочинцями для виправдання нападу на Україну.
Ще цікавішою виявляється історія годинника на зап’ясті манекена. Напис на ньому свідчить, що це символічна відзнака від мера Бучі, викрадена мародером у місцевих мешканців. Скоєні в цьому місті воєнні злочини російських окупантів вразили світ і не лишились безкарними — українські бійці зняли подарунковий годинник з трупа убитого окупанта.
Навпроти інсталяції з примарами ліквідованих окупантів простір стіни музейної кімнати займають уламки збитих Силами оборони України ворожих літальних апаратів. Серед них — частини того самого літака Су-25, фрагмент від якого Президент України Володимир Зеленський подарував королю Бельгії Філіпу І під час аудієнції 9 лютого 2023 року.
— Ворожий «Грач» долітався і пішов услід за російським кораблем, — жартую я і Богдан веде мене до наступного експоната. Це — знята з бронеавтомобіля окупантів рація. Вона в робочому стані й запрограмована так, щоб відтворювати аудіозапис знаменитого діалогу захисника острова Зміїний з агресором з крейсера «москва».
Для цього потрібно ввести дату широкомасштабного нападу рф на Україну — й ось ми вже чуємо з трофейної рації окупантів слова, які облетіли увесь світ і стали для російських окупантів пророчими.
— Команда нашого проєкту невелика, але ініціативна і дуже заповзята. Кожен уболіває за свою сферу діяльності — музейну складову, просвітницькі проєкти, археологічні дослідження. Завдяки цьому виникає плідна творча взаємодія, яка допомагає реалізовувати найрізноманітніші ідеї й проєкти, — підсумовує Богдан.
Справді, у короткій замітці неможливо навіть просто згадати про все цікаве, що може побачити відвідувач у музейному просторі Національного університету оборони України.
Це і військова техніка XX століття та спалені й захоплені бронемашини російських окупантів часів сучасної війни, які експонуються на університетській території. І фрагменти фортифікаційних споруд, які в майбутньому становитимуть основу задуманого в університеті музею фортифікації. І навіть унікальні знахідки історичних артефактів з території самого музею, зроблені під час ремонтних робіт.
А про яскраву виставку творів мистецтва, створених з решток російського брухту, АрміяInform уже повідомляла в окремій публікації.
Тож музейний комплекс Національного університету оборони України чекає на відвідувачів. Попереднє замовлення екскурсії можна зробити на університетському сайті, де розміщено зразок листа-заявки на проведення групової екскурсії.
Фото та відео автора
Спортсмен Центрального спортивного клубу Збройних Сил України Олег Дорощук став чемпіоном світу з легкої атлетики у приміщенні.
Відбулося перше в цьому році засідання робочої групи з оцінювання корупційних ризиків у Міністерстві оборони України.
На Куп’янському напрямку підрозділи 77 оаембр 7 КШР ДШВ ЗС України продовжують активні бойові дії зі знищення противника.
Сили оборони України у ніч на 21 березня завдали ураження по об'єктах Саратовського нафтопереробного заводу у Саратовській області рф.
На Дніпровщині росіяни намагаються інфільтруватися в Тернове, але зазнають поразки.
Завдяки відпрацьованій тактиці підрозділи Сил оборони ліквідують ворожих штурмовиків, не даючи їм змоги навіть наблизитися до своїх позицій.
Робота/Військовослужбовець ЗСУ/Кропивницький та Область/Без досвіду
від 20100 до 120000 грн
Кропивницький, Кіровоградська область
Інструктор з радіо-та супутникового зв’язку, військовослужбовець
від 20000 до 120000 грн
Дніпро, Дніпропетровська область
Військовослужбовці закріпилися в підвалі с. Олексіївка на Сумщині і весь цей час коригували вогонь та брали участь у знищенні окупантів. 5 грудня 2025 року за особисту мужність і героїзм,…