Водночас 27 листопада сирійські опозиційні сили розпочали масштабний наступ на війська Башара аль-Асада у провінції Алеппо в Сирії. Сирійські повстанці…
На підписі у Президента України перебуває ухвалений Верховною Радою Закон, що запроваджує зміни під час проходження військовослужбовцями військово-лікарської комісії. Нововведення передбачають спрощення процедури проходження ВЛК, а саме удосконалення питань оформлення військовослужбовцям довідки про обставини травми як за результатами проведення відповідного розслідування (службового чи спеціального), так і без його проведення, а також удосконалення питань електронного документообігу між військовими частинами та закладами охорони здоров’я. Крім того, запроваджується електронна черга у військових госпіталях — військові заклади охорони здоров’я долучаються до єдиної електронної системи охорони здоров’я, що покращить швидкість та зручність надання медичних послуг військовослужбовцям.
Про те, як відбуваються зміни, кореспонденту АрміяInform розповіла більш детально молодший лейтенант Збройних Сил України Оксана Горбач — експертка в цій царині й має величезний досвід роботи з ветеранами російсько-української війни.
— Пані Оксано, сьогодні ви вже офіцер Збройних Сил України. Розкажіть, будь ласка, що привело вас до війська і чи дотичні ви до розробки Закону, про який будемо говорити?
— Як і решта українців, 24 лютого 2022 року я прокинулась від вибухів російських ракет. А 25-го пішла до Шевченківської територіальної оборони в місті Київ, Присягу прийняла того ж дня. Відтоді маю честь служити у Збройних Силах України.
Перші шість місяців війни займалась продовольчим забезпеченням батальйону Сил тероборони ЗСУ, а з вересня 2022 року — відряджена до Управління стратегічних комунікацій Апарату Головнокомандувача Збройних Сил України. І як представник Управління вхожу до міжурядової робочої групи, що займається питаннями удосконалення військово-лікарської комісії, в якій і був розроблений вказаний Закон. Моя сфера відповідальності — інформаційне забезпечення військовослужбовців та громадськості щодо змін у процесах ВЛК, які нині відбуваються.
Підвищення рівня медичного забезпечення та обслуговування під час проходження військово-лікарської комісії — це пріоритетне завдання Медичних сил ЗСУ та Уряду України. Над реалізацією завдань з удосконалення військово-лікарської комісії працюють підрозділи Збройних Сил України, Міністерство оборони, Міністерство охорони здоров’я, Міністерство у справах ветеранів, Міністерство цифрової трансформації та громадська організація «Принцип».
Ухвалений Закон фактично уможливлює електронний документообіг між військовими частинами, військовими шпиталями і територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки. Відповідно, для військовослужбовця це означає, що у випадку, якщо він не має можливості, або стан його здоров’я не дозволяє йому поїхати до військової частини, щоб оформити необхідні документи для проходження ВЛК, військова частина зможе направити потрібні документи до військового шпиталю за допомогою засобів електронного документообігу. Цей Закон буде стосуватися всіх військовослужбовців, які будуть проходити ВЛК. Але найбільше відчують ці зміни військовослужбовці, стан здоров’я яких не дозволяє поїхати до військової частини по довідку про обставини травми, чи для отримання відпускного квитка для виконання рішення ВЛК.
— Чим викликані зміни в законодавстві?
— З початку широкомасштабного вторгнення ми відчули, що навантаження на військово-лікарські комісії суттєво збільшилося — саме через велику кількість осіб, яким потрібно було пройти медичний огляд військово-лікарської комісії. Відповідно ті процеси, за якими працювала ВЛК, не відповідали потребам того обсягу військовослужбовців, які проходили через процес військово-лікарської експертизи. Зокрема, це і надмірна бюрократизація процесу проходження ВЛК, і потреба змін у законодавство, яке передбачало виключно паперовий документообіг, і недостатня пропускна спроможність ВЛК в умовах очевидного навантаження.
Відповідно, коли ця проблема була витягнута на поверхню, Збройні Сили України, Командування Медичних сил, Міністерство оборони України, Міністерство охорони здоров’я, Міністерство у справах ветеранів, Міністерство соціальної політики під головуванням Прем’єр-міністра України зібралися для того, щоб вирішити: що ми можемо зробити для того, аби цей процес не забирав стільки часу, щоб цей процес був швидким і зручним для військовослужбовця. І, власне, електронний документообіг — це лише один із заходів, який здійснюється.
Зокрема, ми говоримо про збільшення кількості ВЛК і відповідне збільшення державного фінансування, про впровадження електронної черги у військових шпиталях, про нові стандарти обслуговування, про підключення військових шпиталів до ЕСОЗ. Отже, триває комплексний процес удосконалення проходження ВЛК, що буде розгортатися певний період, але вже нині ми бачимо результати цих заходів.
— Тобто ми говоримо про цифровізацію процесів військово-лікарської комісії?
— Так, проводиться пілотування процесів документообігу між військовими частинами, військовими закладами охорони здоров’я та ТЦК та СП. До кінця травня буде розгорнуто електронну чергу в усіх гарнізонних ВЛК, військові заклади охорони здоров’я долучаються до роботи з електронною системою охорони здоров’я в Україні, триває забезпечення комп’ютерною технікою. Облік військовослужбовців, які дістали травми, поранення чи захворювання під час військової служби також є частиною комплексного процесу з цифровізації взаємодії між військовими шпиталями та військовими частинами.
Окремо хочеться згадати і про підключення військових шпиталів до електронної системи охорони здоров’я, завдяки чому історія лікування військовослужбовця, рішення, які по ньому ухвалювалися, будуть доступні лікарям ВЛК під час медичного огляду військовослужбовця. Відповідно ті захворювання чи травми, що були у військовослужбовця до його служби — так само можуть бути там відображені. Все, що стосується даних про військовослужбовців, є інформацією, яка потребує особливого захисту і перебуває під великою увагою з боку Збройних Сил України. І перед тим, як передавати будь-які дані про військовослужбовців — існує певна низка вимог, аби ці дані були безпечно передані й безпечно зберігалися.
— Чи потрібні будуть якісь паперові форми військовослужбовцю для лікування чи проходження реабілітації?
— Новий Закон передбачає можливість електронного документообігу, зокрема, нині робоча група опрацьовує можливість надання засобами електронного документообігу довідки про обставини травми, висновку ВЛК, рапорту на відпустку за станом здоров’я та відпускного квитка. Порядок застосування цієї можливості буде унормовуватись правовими актами, які ще в розробці.
Ключова ідея полягає не в тому, щоб військовослужбовець бігав за довідкою, а щоб довідка ходила за військовослужбовцем. І вся урядова група, яка працює над цим питанням — Збройні Сили України, Міністерство оборони та інші органи виконавчої влади — працюють над тим, щоб це відбулося.
Також хочу зазначити, що на сайті Міноборони офіційно запрацював розділ «Військовослужбовцям» з переходом на сайт «Допомога військовослужбовцю після поранення», де міститься вся важлива інформація, що допоможе військовослужбовцям, які дістали бойову травму чи поранення.
Сайт-довідник містить зразки рапортів та покрокові інструкції отримання виплат, протезування, отримання статусу УБД, посвідчення особи з інвалідністю тощо.
Крім того, на сайті є «Довідник військовослужбовця після поранення», який можна завантажити.
— Коли електронна черга запрацює у всіх шпиталях і що вже впроваджено?
— Електронна черга на даний момент уже запроваджена у п’яти містах, у яких найбільший потік військовослужбовців, що проходять ВЛК, і де відбуваються пілотні проєкти: Київ, Львів, Одеса, Вінниця і Харків. У цих містах електронна черга проходить апробацію. До кінця травня електронна черга має бути розгорнута у всіх військових шпиталях, де є військово-лікарська комісія.
Процес запису до електронної черги виглядає наступним чином: насамперед потрібно отримати направлення на ВЛК, яке дає військова частина за підписом командира військової частини. Для того, щоб відбувся запис на огляд ВЛК, начальник медичної служби цієї військової частини через спеціальний портал заходить і реєструє військовослужбовця на огляд ВЛК. Відповідно кожен військовослужбовець має конкретний час і день, коли йому потрібно прибути для початку проходження ВЛК.
У випадку, якщо військовослужбовець уже проходить лікування у шпиталі, де є ВЛК, то йому не потрібно направлення від військової частини — його фактично направляє лікуючий лікар. Відповідно запис на огляд ВЛК буде відбуватись за подібним принципом, тільки реєстрація в онлайн- системі буде здійснювати в реєстратурі військового лікувального закладу.
— Чи всі дотичні посадові особи про ці зміни знають і вміють користуватися новою системою?
— Успіх електронної черги залежить від двох складових. З одного боку шпиталь, що повинен запровадити електронну чергу, тобто мати технічне обладнання — комп’ютери, на яких мають працювати лікарі, секретарі, реєстратура тощо. Запровадити процес реєстрації, навчити особовий склад користуватися цією системою — це перший елемент успіху.
З іншого боку, військові частини так само несуть відповідальність — начальники медичних служб повинні усвідомлювати: якщо вони не записали свого військовослужбовця до електронної черги, то він може приїхати до шпиталю, в який його направили, але все буде зайнято. І, на жаль, він цього дня не зможе пройти ані обстеження, ані отримати консультацію — і йому доведеться повернутися до військової частини без проходження цих необхідних процедур.
Відповідно роз’яснювальна робота з військовими частинами обов’язково проводиться і запланована в межах інформаційної роботи. Управління стратегічних комунікацій Апарату Головнокомандувача ЗС України, Головне управління морально-психологічного забезпечення, Командування Медичних сил, загалом підрозділи Збройних Сили України забезпечують внутрішній комунікаційний процес. Для того, щоб кожна військова частина всіх родів військ була поінформована про нові процеси, вміла ними користуватися, отримала чіткі інструкції, як реєструватися в системі, як реєструвати своїх військовослужбовців та почала цим користуватися.
— А раптом щось піде не так?
— У випадку запитань чи скарг можна зателефонувати на гарячу лінію Міністерства оборони України за номером телефону 0 800 500 442. Якщо є потреба залишити скаргу, її буде зафіксовано та відправлено до підрозділу, який її опрацює. Кожному військовослужбовцю чи члену його родини буде надана відповідь.
— Пані Оксано, дякую вам за вашу важливу роботу і нашу розмову.
— Навзаєм. Здоров’я, нових здобутків і перемог усім нам.
@armyinformcomua
Центр національного спротиву продовжує відстежувати процеси мілітаризації дітей на ТОТ та наміри ворога змінити їх самоідентифікацію з метою знищення цілого покоління українців.
Увечері 5 грудня ворожий «Шахед» поцілив у приватний житловий будинок у населеному пункті Корюківського району.
Бійці Бригади Національної гвардії України «Рубіж» перехопили відеосигнал з ворожого дрона, який скидав боєприпаси на українські позиції.
У Міжнародний день волонтера Президент України Володимир Зеленський зустрівся з представниками волонтерського руху, тими, хто активно допомагає країні та українським воїнам.
Міністр оборони України Рустем Умєров спільно з представниками ТСК Верховної Ради з моніторингу міжнародної допомоги, головою Комітету парламенту з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Олександром Завітневичем та колегами провів важливу зустріч із аташе країн-партнерів.
Агресор бив по Нікопольщині дронами-камікадзе та артилерією. В цілому за день – 15 атак.
Водночас 27 листопада сирійські опозиційні сили розпочали масштабний наступ на війська Башара аль-Асада у провінції Алеппо в Сирії. Сирійські повстанці…