Спочатку танкісти бригади двома влучними пострілами з баштової гармати Т-64 знищили ворожу «мотолигу», а потім бронетранспортер зі знаменитим античним іменем «Буцефал» ліквідував залишки…
Головною новиною минулого тижня стало те, що Міжнародний кримінальний суд виписав ордер на арешт президента рф владіміра путіна. Відтепер можна буде цілком офіційно затримати головного російського воєнного злочинця. Втім є юридичні нюанси щодо того, де і як це можна буде зробити.
Для України рішення МКС стало переломним у процесі засудження воєнних злочинів рф на території нашої держави з 2014 року. Більше про значення Міжнародного кримінального суду для притягнення до відповідальності російських воєнних злочинців далі в огляді АрміяInform.
17 березня на сайті Міжнародного кримінального суду в Гаазі було опубліковано прес-реліз, де стверджувалося наступне. Було «видано ордери на арешти двох осіб у контексті ситуації в Україні: владіміра владіміровіча путіна та марії алєксєєвни львової-бєлової». львова-бєлова є Уповноваженою з прав дитини при офісі президента рф. Ці особи звинувачуються МКС у незаконній депортації населення, зокрема дітей з України на територію росії.
Тоді було озвучено офіційне рішення на підставі клопотань Прокуратури від 22 лютого 2023 року.
Це рішення МКС є історичним з ряду причин:
Для початку розповімо, чому так важливий Міжнародний кримінальний суд. МКС було створено у 2002 році для того, щоб розслідувати важкі злочини, наслідком яких є масове насильство.
Рамки роботи суду були визначені Римським статутом, який було ухвалено у 1998 році. Документ дістав назву від місця його підписання на конференції Генасамблеї ООН. У статуті прописано ознаки 4 злочинів, справи щодо яких і розглядає МКС:
Україна підписала Римський статут у 2000 році, але досі не ратифікувала. Міністр юстиції України Денис Малюська у коментарі Радіо Свобода у червні 2022 року повідомив причини відсутності ратифікації.
«Навколо Римського статуту тривалий час була дивна комунікаційна кампанія, що нібито це „б’є по українських військових, по добровольцях“, що їх „почнуть заарештовувати за кордоном“. Усе це — інформація недостовірна, неправдива. Частину такої інформаційної кампанії проводять ті, хто не розбирається насправді, що таке Римський статут, а частину, — можливо, якимось чином росіяни», — розповів Денис Малюська.

Іншими словами, через потенційне притягнення не лише російських, але й українських військових за нібито скоєні воєнні злочини, наразі питання з ратифікацією залишається відкритим. Важливий факт — росія теж підписала, але не ратифікувала Римський статут. Для України подальша імплементація документа сприятиме розслідуванню та засудженню воєнних злочинців із рф.
Водночас варто розуміти, що ордер на арешт путіна це результат роботи українських правозахисників, урядовців, журналістів, які послідовно з 2014 року на міжнародному рівні закликали засудити російського диктатора. Незаконні затримання активістів у Криму та на Сході України, депортація дітей, катування полонених українських військовослужбовців — це неповний список вчинених росіянами злочинів за ці 9 років.
Тому зараз справа залишається за початком роботи спеціального трибуналу, який буде діяти в Гаазі. Таке місто в Нідерландах, як Гаага, надважливе, бо в ньому розташовані такі установи, як Міжнародний кримінальний суд, Міжнародний суд правосуддя при ООН.
МКС розглядав найбільш гучні справи щодо Руанди (геноцид проти племені тутсі) та колишньої Югославії вже після завершення бойових дій. В українському випадку розслідування триває під час війни. Офіс Генерального прокурора тісно співпрацює з міжнародними партнерами
Головна інституція, що координує створення спецтрибуналу, це Європейська Комісія. Водночас важливий крок було зроблено міською радою Гааги, де завдяки поданню в грудні 2022 року Лотте ван Бастен Батенбург уряду Нідерландів щодо створення трибуналу по Україні.
Кореспондент Єгор Брайлян записав ексклюзивне інтерв’ю з пані Батенбург.
І вже в січні Єврокомісія проголосувала за створення окремого трибуналу. 4 березня президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн заявила про утворення Міжнародного центру з розслідування злочинів агресії проти України. Як трибунал, так і центр, будуть працювати в Гаазі.
Варто розуміти, що Офіс Генпрокурора вже зареєстрував понад 70 тисяч злочинів рф в Україні — і це тільки за період від 24 лютого 2022 року. А додамо ще злочини, які вчиняли росіяни у 2014-2021 роках.
Тому, скоріш за все, варто очікувати паралельні процеси в судових інстанціях різних країн. І мова не лише про Україну чи Нідерланди, але й інші держави, що долучилися до коаліції із засудження злочину агресії рф проти нашої країни.

Арешт путіна можливий на території тих країн, які визнають юрисдикцію Міжнародного кримінального суду. Це 123 держави. Оскільки це міжнародне право, то там є нюанси, адже є країни, що взагалі не підписали Римський статут, є ті, що вийшли з МКС (Бурунді та Філіппіни). Усього 31 держава підписала, але не ратифікувала статут Міжнародного кримінального суду. Серед них — США, Іран, Єгипет, Ізраїль, Судан, Алжир, Марокко та Сирія.
@armyinformcomua
Поблизу Покровська воїни 155-ї окремої механізованої бригади імені Анни Київської напередодні Нового року спалили російські автівки, квадроцикли, НРК, артилерію, бронетехніку, міномети й ворожу піхоту.
Бійці 425-го штурмового полку «Скеля» видовищно привітали всіх українців з Новим роком.
Бійці підрозділу «Котики» взводу розвідки 130-го батальйону Сил територіальної оборони ЗСУ скидами з важкого бомбера завдали ударів по ворогу у новорічну ніч.
Оператори 412-ї бригади Nemesis Сил безпілотних систем у грудні 2025 року відмінусували понад 1000 окупантів. Це дорівнює чисельності особового складу штурмовиків у полку в армії рф.
Армія країни-агресора 1 січня атакувала населені пункти Херсонської області ствольною та реактивною артилерією, дронами різного типу. Станом на 17:30 відомо, що від наслідків ворожих обстрілів одна людина загинула та ще троє травмувалися.
Ворожі штурмові дії відбуваються на Покровському напрямку постійно, як з використанням малих піхотних груп, які, навіть, можуть складатися з одного окупанта, так і з застосуванням бронегруп.
Технік служби захисту інформації в автоматизованих системах
від 21000 до 21000 грн
Чернігів
Військова частина А7328
Інспектор прикордонної служби (військова служба)
від 20000 до 20000 грн
Житомир
Державна прикордонна служба України
Спочатку танкісти бригади двома влучними пострілами з баштової гармати Т-64 знищили ворожу «мотолигу», а потім бронетранспортер зі знаменитим античним іменем «Буцефал» ліквідував залишки…