ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Чому іранські «Шахеди» не стали ефективною зброєю для росіян

Актуальна тема Озброєння та техніка Публікації
Прочитаєте за: 10 хв. 14 Березня 2023, 15:29

Ще влітку 2022 року світові ЗМІ, посилаючись на радника президента США з питань національної безпеки Джейка Саллівана, повідомляли, що Іран, незважаючи на перестороги і санкції від західного світу, все-таки продав росії партію безпілотних літальних апаратів. Салліван тоді зазначив, що партія іранських БПЛА для росії налічувала кілька сотень одиниць, і ті безпілотники призначались для використання у війні проти України.

Починаючи з вересня 2022 року росія почала активно застосовувати іранські БПЛА на фронті, завдаючи ними ударів по українських позиціях і бойовій техніці. За повідомленнями українських військових, це були ураження із застосуванням озброєння з характерними ознаками дронів типу «камікадзе». Через невеликий розмір та відносно високу швидкість ворожі апарати було доволі складно виявити і збити засобами ППО, наявними в Силах оборони України. До того ж точність ураження свідчили про доволі високу навченість операторів БПЛА.

Але вже 13 вересня 2022 року поблизу Куп’янська на Харківщині українським бійцям вперше вдалося знищити іранський БПЛА Shahed-136. СтратКом ЗСУ на своєму каналі у Telegram повідомив, що нанесене на безпілотнику маркування свідчить, що армія рф видає їх за ударні БПЛА власної розробки типу «Герань-2» та застосовує їх під цією назвою.

Аналізуючи досвід застосування цих безпілотників, можна було зробити певні узагальнення. Очевидці відзначали, що для ураження цілей противник застосовував Shahed-136 переважно парами з різницею у декілька секунд. При цьому пріоритет надавався одиночним об’єктам (танки, ББМ, артилерійські системи, автомобілі). Ураження розвіданих раніше цілей відбувалось із практично 100-відсотковою ймовірністю.

Щоб боротись з іранськими «мопедами» (саме так прозвали ці безпілотники за характерний звук роботи двигуна, який нагадував звук мопеда. — Авт.) їх потрібно було помітити та ідентифікувати, тобто виявити демаскуючі ознаки, які видають дрон у навколишньому просторі, роблячи помітним для спостереження.

Ступінь помітності визначається величиною його сигнатур в радіочастотному, інфрачервоному і видимому діапазонах, а також сигнатури акустичної. Сучасні легкі безпілотники мають сигнатури невеликої величини: БПЛА роблять з композитних матеріалів, пластика зі спеціальним фарбуванням і з особливою комбінацією шарів, їх невеликі бензинові і електричні двигуни мало випромінюють тепла і працюють майже безшумно.

Щодо Shahed-136, він призначений для ураження лише наземних нерухомих об’єктів шляхом наведення та контактного підриву його бойової частини. Такі дрони здатні тривалий час у режимі очікування перебувати в повітрі поблизу цілі та оперативно атакувати її після отримання команди від оператора. Також даний БПЛА здатний виконувати завдання, на яке його запрограмували автоматично.

Shahed-136 призначений для ураження цілей на далекій відстані. Наводиться дрон на стаціонарну ціль за супутниковими координатами. Запускається з пускової платформи (установка для запуску може бути у вигляді контейнера, замаскована під вантажівку, вагони поїздів. — Авт.), на якій одночасно може бути п’ять безпілотників. Уже в Україні з’ясувалося, що на «Шахедах» встановлено двигуни завбільшки з мотор на старих мотоциклах.

Боєголовка розташована в носовій частині дрона. Невеликі за розміром безпілотники літають низько, тому українським системам ППО досить важко їх відстежити. Виявляють дрони часто завдяки гучному двигуну — він шумить, як на мопеді чи бензопилі. Зазвичай їх запускають парами — один нижче, другий вище, тобто якщо перший збивають, то на ціль заходить другий — чи навіть зграями. Shahed-136 мають модифікації, здатні завдавати високоточних ударів. Однак поширеніший варіант, який наводиться за супутниковими координатами та вражає лише стаціонарні об’єкти.

Основні тактико-технічні характеристики БПЛА Shahed-136:

  • Дальність польоту — до 1500 км
  • Система наведення — інерціальна
  • Висота польоту — від 60 до 4000 м
  • Швидкість польоту — близько 185 км/год
  • Довжина — 3,3 м
  • Розмах крил — 3 м
  • Маса БПЛА — 200 кг
  • Маса осколково-фугасної бойової частини — до 50 кг
  • Двигун MD 550
  • Виробник — Shahed Aviation Industries Research Center

Іран заявляє, що технічні характеристики Shahed-136 дещо вищі. Наприклад, дальність польоту цього БПЛА — аж 2000 (!) кілометрів. Проте і експерти, і досвід протидії цим БПЛА говорять, що це явно гіпертрофоване перебільшення. На Shahed-136 стоїть поршневий чотирициліндровий авіаційний двигун іранської фірми Mado MD-550 (копія німецького двигуна L550 від фірми Limbach. — Авт.). Двигун має потужність 50 к.с. та питому витрату пального на рівні 340–440 г/к. год.

Щоб подолати 2500 км, як про це заявляють іранці (за умови, що політ весь час відбувається на максимальній швидкості ~185 км/год), цей апарат має провести в повітрі не менш як 13,5 години. За таких умов двигун дрона має спалити не менш ніж 230 кг пального, а це перевищує його заявлену загальну масу 200 кг (!). Реалістичніший вигляд має запас пального — 100 кг (половина загальної маси) на ~6 годин польоту та дальність до1000 км.

Невеликі розміри та композитна конструкція створюють труднощі для виявлення за допомогою радарів. Візуально це теж ускладнено, зокрема вночі. Візуально, але з тепловізором також проблемне виявлення через малі розміри і відносно холодний двигун, розташований у задній частині апарата.

І найнебезпечніше те, що ворог застосовує зазначені дрони групами (вдаються до «тактики рою» — запускають одразу 6–8 таких камікадзе з метою подолання засобів протиповітряної оборони), і це дозволяє їм проривати нашу систему ППО і завдавати ударів по об’єктах інфраструктури. Подібні застосування часто служать також для викриття наших позицій підрозділів протиповітряної оборони з метою подальшого їх ураження іншими ракетними засобами.

Через те, що «Шахеди» мають порівняно невисоку швидкість, їх збивати можна більшістю наявних в Україні засобів ППО.  Проти них застосовують такі самі засоби ураження, як і проти звичайних БПЛА, зокрема зенітні самохідні установки (ЗСУ-23-4 «Шилка» чи німецька Gepard), ЗРК малої й середньої дальності.

Про ефективність протидіяти іранським дронам свідчить повідомлення від Повітряних Сил ЗСУ, в якому йдеться, що за перші 36 днів українські військові збили 223 дронів-камікадзе Shahed-136:  «Станом на 19 жовтня, із першого випадку збиття на території України дрона-камікадзе іранського виробництва Shahed-136 (13 вересня 2022 року, м. Куп’янськ), протиповітряною обороною Повітряних Сил та інших складових Сил оборони України знищено 223 БЛА цього типу, — йдеться в повідомленні. — Іранські безпілотники Shahed-136, які російські війська маркують як «Герань-2», знищують зенітні ракетні підрозділи, винищувальна авіація, самохідні зенітні установки, мобільні вогневі групи ПЗРК, зенітні гармати, великокаліберні кулемети».

Тактика застосування Shahed-136 не передбачає ураження рухомих цілей

Узагальнюючи досвід протидії даному виду озброєння, можна зробити певні висновки, що у БПЛА Shahed-136 є низка сильних сторін, зокрема те, що в нього велика дальність польоту, яка дозволяє його застосовувати для ураження нерухомих цілей у глибині території України, крім того, є можливість здійснення підготовки до пуску в польових умовах за рахунок завантаження польотного завдання за допомогою портативного гаджета (ноутбук, планшет).

А основними недоліками є те, що тактика застосування Shahed-136 не передбачає ураження рухомих цілей. Тому, щоб зменшити ймовірність ураження військової техніки, яка є ціллю високого пріоритету (РСЗВ HIMARS, засоби ППО, РЕБ, артилерійські системи), необхідно активізувати її переміщення. Крім того, у «Шахедів» дуже низька точність ураження цілей внаслідок «накопичення помилок» визначення місцеположення апарату під час польоту зі збільшенням його дальності та швидкості вітру (використовується інерційна система навігації).

До того ж Shahed-136 не оснащені засобами зв’язку, а це унеможливлює управління ними в режимі реального часу і зміну польотного завдання. Крім того, бойові частини є менш потужними, ніж російська високоточна зброя. Для ураження однієї цілі зазвичай необхідно застосувати кілька іранських дронів-камікадзе. Крім того, завдяки гучній роботі двигуна дрони можна легко виявити і протидіяти вогневими засобами.

Одним з недоліків є те, що для забезпечення більш-менш прийнятної точності цих камікадзе, їх зазвичай супроводжує ударно-розвідувальний БПЛА Mohajer-6, який і забезпечує «Шахедам» підсвічування. Минулого тижня була зафіксована група дронів, які посилали в ефір радіосигнал на певній частоті. Українські військові вважають, що це спроба удосконалення БПЛА, щоб хоч якось керувати ними під час руху на ціль.

Також наголошується на високій уразливості іранських БПЛА від засобів РЕБ. Канали супутникового та радіозв’язку розвідувально-ударних апаратів мають недостатній рівень радіоелектронного захисту.

З часу застосування дронів-камікадзе Shahed-136 встановлено, що з початку збройної агресії зазначені БПЛА найбільш часто застосовувались та є найбільш ефективним в темну пору доби у період з 23:00 по 06:00. Саме тоді  ускладнене візуальне виявлення і визначення їхньої кількості та зниження ефективності засобів прикриття об’єктів.

На маршовій ділянці траєкторія польоту — прямолінійна. Середня швидкість дронів-камікадзе Shahed-136, яка спостерігалася під час бойового застосування, становить 140–150 км/год (хоча відмічено рух зі швидкостями від 80 до 180 км/год), а висота польоту на маршовій ділянці — від 700 м до 2000 м, у районі цілі — знижується до 200 м.

Середній підльотний час до об’єкта ураження становить 15–30 хв. Більшість маршрутів польоту «Шахедів» здійснюється з південного напрямку, вздовж автомобільних шляхів, русел річок і лиманів з метою маскування звуку двигунів БПЛА та можливістю здійснювати політ на мінімально можливій висоті (від 20 м) без перешкод природного та урбаністичного характеру (ЛЕП, висотні споруди тощо).

Для протидії зазначеним БПЛА Сили оборони України активно застосовують мобільні вогневі групи, які здійснюють завчасне виявлення, оповіщення та знищення цілей з використанням стрілецької зброї та засобів безпосереднього прикриття. Крім того, бувають випадки, коли мобільна група РЕБ вираховує місце зльоту БПЛА і перебування оператора та передає координати артилеристам, які відпрацьовують по цілі. Як підсумок — сили і засоби ППО України збивають до 90% іранських дронів-камікадзе.

Найефективнішим варіантом знищення БПЛА Shahed-136 є зенітні ракети STINGER, MISTRAL, GROM, PIORUN, де точкою прицілювання має бути двигун (найгарячіше місце), який розташований по центру ззаду, але за неможливості використання даного виду озброєння можливе використання стрілецької зброї, з урахуванням випередження та напрямку руху.

У процесі бойового застосування ПС ЗС України дрони-камікадзе Shahed-136 («Герань-2») були знищені як екіпажами літаків винищувальної авіації, так і бойовими обслугами ЗРК С-125М1, «Бук-М1», С-300П, ЗСАУ Gepard-1A2.

За результатами атак по об’єктах Сил оборони із застосуванням дронів-камікадзе Shahed-136 («Герань-2») можна зробити ще деякі висновки, зокрема, що дрон — класичне крило розмірами близько 3х4 м, і це дозволяє на малих висотах візуально його виявляти неозброєним оком, а ще те, що існуюче радіолокаційне поле та висока ефективна відбиваюча поверхня дозволяють виявляти «Шахедів» з відстані понад 50 км.

Іранські дрони дуже голосні, в тиху погоду шум від працюючого двигуна чутно на відстані понад 20 км. А удари ними завдають по завчасно визначених, переважно стаціонарних (нерухомих) цілях. Крім того, безпілотники працюють мінімум у парі: один-два дрони-камікадзе Shahed-136 і один — невизначений тип БПЛА (ймовірно, працює в режимі розвідника або ретранслятора).

Варто враховувати й те, що ворог запускає зазначені дрони масовано, маючи мету «забити канальність» зенітних ракетних комплексів, адже більшість наявних в України ЗРК мають обмеження щодо кількості цілей, які можуть одночасно обстрілювати. Тобто декілька дронів з «рою» можуть прорватись до цілі.

Одна з найголовніших причин активного застосування росією «Шахедів» — це те, що вартість їх порівняно невисока (для озброєння). Одиниця Shahed-136 коштує від 20 000 до 50 000 євро, тому зс рф використовують їх як заміну чи додаток до ракетних ударів внаслідок низької вартості дронів. Це значно дешевше, адже ракета коштує декілька мільйонів доларів, і сьогодні українська ППО її може знищити з вірогідністю 80–90%.

Використовувати ракетну зброю, зокрема крилаті ракети «Калібр», «Онікс», Х-22 та Х-59 росіянам дуже фінансово невигідно. Тому під час масованих ударів вони використовують одразу декілька типів ракет для того, щоб прорвати протиповітряну оборону України, і витрачають фактично десятки мільйонів на один такий прорив. І навіть під час нього вони не завжди мають стовідсоткову гарантію, що матимуть хоч якийсь успіх. Застосування зс рф «дронів-камікадзе» може свідчити про те, що росія майже вичерпала запас ракет, і тепер намагається хоч чимось дістати цілі в Україні.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
Ворог вдарив касетними боєприпасами по Харківщині: кількість жертв зростає

Ворог вдарив касетними боєприпасами по Харківщині: кількість жертв зростає

Окупанти о 12:40 вдарили по смт Боровій Ізюмського району Харківської області. Внаслідок атаки є загиблі та поранені.

Президент і прем’єр-міністер Латвії обговорили реалізацію двосторонньої безпекової угоди

Президент і прем’єр-міністер Латвії обговорили реалізацію двосторонньої безпекової угоди

У Києві Президент України Володимир Зеленський зустрівся з прем'єр-міністром Латвії Евікою Сілінею й обговорив посилення військово-технічної співпраці.

Не биті, не фарбовані: військовим продавали гуманітарні автомобілі

Не биті, не фарбовані: військовим продавали гуманітарні автомобілі

Працівника ТЦК та СП, який торгував гуманітарними автівками, затримали на Тернопільщині.

«Я думав буде як тіндер»: у Мінцифри розповіли, скільки українців одружилися в Дії

«Я думав буде як тіндер»: у Мінцифри розповіли, скільки українців одружилися в Дії

Лише за перші 24 години українці через Дію забронювали дати шлюбів на 2 місяці вперед. А пропозиція в Дії, без перебільшень, стала трендом тижня.

Розвідка боєм — унікальні кадри бойової операції на болотах Луганщини

Розвідка боєм — унікальні кадри бойової операції на болотах Луганщини

Бійці 12 бригади спеціального призначення «Азов» Нацгвардії України зачистили позиції окупантів, ліквідували ворожу піхоту і захопили трофейну зброю в густих лісах біля Сіверського Донця.

Ракетний удар по Красноярському: один загиблий, четверо поранених з однієї родини

Ракетний удар по Красноярському: один загиблий, четверо поранених з однієї родини

Унаслідок сьогоднішніх обстрілів Донеччини одна людина загинула і шість поранені.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Офіцер групи психологічного супроводу та відновлення

від 26000 до 126000 грн

Львів, Львівська область

Військовослужбовець

від 20000 до 120000 грн

Тлумач

3-й відділ Івано-Франківського РТЦК та СП

Електрик-дизеліст, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Київ, Київська область

Снайпер (2 категорії), військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Київ, Київська область

Навідник (за контрактом, ЗСУ)

від 20100 до 120000 грн

Вінниця

Вінницький РТЦК та СП

Інспектор прикордонної служби (військова служба)

від 20000 до 20000 грн

Рівне

Державна прикордонна служба України