ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Чому Польща поповнює свій військовий арсенал американськими M1 Abrams

Інтерв`ю Публікації
Прочитаєте за: 4 хв. 6 Січня 2023, 9:20
4 січня 2023 року глава Міноборони Польщі Маріуш Блащак підписав угоду про купівлю у США 116 танків Abrams M1A1, фото Polska_Zbrojna

Влітку минулого року керівництвом Республіки Польща було ухвалено низку доктринальних рішень, спрямованих на швидке і радикальне зміцнення оборонних спроможностей держави. Зокрема, йшлося про збільшення чисельності армії, розгортання нових військових з’єднань та закупівлю нової, більш сучасної зброї. Безумовно, до такого кроку наших західних сусідів і надійних союзників підштовхнув підступний напад росії на Україну 24 лютого 2022 року та широкомасштабні бойові дії, які 11 місяць тривають на нашій території.

Про те, які зміни в секторі оборони і безпеки країни вдалося реалізувати нашим друзям і партнерам за минулі 11 місяців, розповідає польський експерт із безпекових питань — головний редактор польсько-українського порталу polukr.net Даріуш Матерняк.

— Як змінилися обсяги оборонного бюджету Республіки Польща від лютого 2022 року?

— У 2022 році бюджет міністерства оборони становив приблизно 60 мільярдів злотих. У 2023 році це має бути 98 мільярдів злотих з коштів міністерства оборони, а також близько 30-40 мільярдів злотих з додаткових коштів під назвою Фонд підтримки збройних сил (це кошти передусім на закупівлю сучасного озброєння). Тому цей бюджет майже в 2, а фактично навіть у 3 рази більший. Лише 98 мільярдів злотих — це сума 3% ВВП, які Польща має витратити на оборону — це більше, ніж зобов’язання країн НАТО витрачати 2% ВВП.

— У червні минулого року військово-політичним керівництвом Польщі було вирішено вдвічі збільшити чисельність Війська Польського. Станом на нині яких показників вдалося досягнути?

— Цільова стеля — близько 300 тисяч військових. Досягнення таких цифр буде розподілено на тривалий період часу. Нині, за даними міністерства оборони, нараховується 120 тис. професійних військових і близько 40 тис. військовослужбовців Сил територіальної оборони (зокрема, близько 35 тис. у складі територіальної військової служби). Існувала також добровільна строкова військова служба тривалістю 12 місяців — у 2023 році за цією формою, за припущеннями, проходитимуть 25 тисяч військових.

—Відомо, що Польща передала Україні значні обсяги зброї, боєприпасів, військової амуніції, багато що перебуває у процесі передачі. Про які обсяги допомоги наразі відомо з відкритих джерел?

— Польща надала Україні зброї на понад 2 мільярди доларів. Це включає 250 танків Т-72М і ПТ-91, 54 гаубиць «Краб», щонайменше кілька десятків пускових установок «Град», гаубиці «Гвоздика», БМП-1, а також зенітні комплекси ОСА-М і С-125Ц «Нева». Також є сотні пускових установок — і ракет «Гром», і «Піорун», а також стрілецька зброя (карабіни, включаючи «Грот» і СВД), гранатомети і міномети різних типів і багато іншого обладнання та боєприпасів. Це також безпілотні літальні апарати, в основному виробництва WB Electronics, як розвідувальні (Flyeye), так і ударні завислі боєприпаси (Warmate).

— Якими новітніми видами озброєння на поточний момент уже поповнено арсенал Війська Польського та інших безпекових структур країни? Які надходження очікуються найближчим часом?

— Польща, у зв’язку з передачею Україні великої кількості озброєння, прагне поповнити власні запаси, особливо це стосується танків і артилерії. Для цього і закуповувалися танки: передусім американські M1 Abrams різних модифікацій (контракт на поставку перших 116 одиниць старшої версії А1 було підписано на початку січня 2023 року, наступні 250 — це остання модифікація цього танка M1A2 Sep3). Загалом до польської армії мають передати близько 360 машин цього типу. Наступним типом танків, які закупить Польща, є корейський К2 — наразі підписаний контракт на 180 одиниць, остаточно — їх має бути понад 800, більшість з яких вироблятимуть у Польщі. Також у Південній Кореї Польща закупить гаубиці K9, а в США — реактивні системи залпового вогню HIMARS (загалом близько 200 штук). Також підписано контракт на закупівлю літаків FA-50 (48 одиниць) у Південної Кореї. Польська армія також отримає більше гармат-гаубиць Krab, а також розроблену в Польщі бойову машину піхоти Borsuk. Fabryka Broni в Радомі має виготовити ще 70 000 карабінів «Грот». Окрім цього, тривають закупівлі ракетних установок «Піорун», оптичного та нічного спостереження, що цілком зрозуміло з огляду на збільшення чисельності збройних сил.

— Чи є суспільний консенсус громадян країни та влади щодо збільшення витрат на оборону? Що про це говорить соціологія?

— Так, переважна більшість поляків підтримує такі дії влади — за даними опитування, проведеного в першому півріччі 2022 року, понад 76% людей підтримали дії щодо нарощування потенціалу армії в цілому, а у жовтні 63 відсотки громадян висловилися за збільшення її чисельності. Очевидно, це результат повномасштабної агресії росії проти України та всіх наслідків, які з цього випливають для Польщі. Очікується, що такий стан речей триватиме ще довго і принципових змін не буде, що тим більше важливо, оскільки багато програм озброєнь, які нині реалізуються, розраховані на декілька, а то й на кілька років уперед.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
@armyinformcomua
На Донеччині затримали експосадовицю суду, яка допомагала ворогу наступати на Покровськ

На Донеччині затримали експосадовицю суду, яка допомагала ворогу наступати на Покровськ

Контррозвідка Служби безпеки затримала ще одну агентку російської воєнної розвідки (більш відомої як гру) на Донеччині.

Україна та Швеція продовжують розвивати стратегічну співпрацю у сфері ОПК

Україна та Швеція продовжують розвивати стратегічну співпрацю у сфері ОПК

Заступник міністра оборони України з питань європейської інтеграції Сергій Боєв обговорив деталі зміцнення співпраці у сфері ОПК з представником шведської урядової агенції FMV бригадним генералом Йоганом Аксельссоном.

«Асиметрична війна» — Олександр Сирський розповів, як нові технології змінюють перебіг бойових дій

«Асиметрична війна» — Олександр Сирський розповів, як нові технології змінюють перебіг бойових дій

Головнокомандувач ЗСУ генерал Олександр Сирський виступив на Міжнародному академічному форумі «Воєнні інновації в сучасних війнах», де розповів, як новітні технології впливають на перебіг бойових дій.

Збито три ракети «Іскандер-К» — росіяни атакували Україну шістьма ракетами та 37 БПЛА

Збито три ракети «Іскандер-К» — росіяни атакували Україну шістьма ракетами та 37 БПЛА

У ніч на п’ятницю, 18 квітня, росіяни атакували Україну шістьма крилатими та балістичними ракетами та 37 ударними безпілотниками.

Фіктивне працевлаштування з метою бронювання: посадовцю Міноборони повідомлено про підозру

Фіктивне працевлаштування з метою бронювання: посадовцю Міноборони повідомлено про підозру

Працівники Державного бюро розслідувань за сприяння керівництва Міноборони повідомили про підозру чинному офіцеру одного з Центрів Міністерства оборони України, який організував схему незаконного бронювання військовозобов’язаних.

Десантування у космос — російські штурмовики яскраво наїхали на міну

Десантування у космос — російські штурмовики яскраво наїхали на міну

Аеророзвідники підрозділу Hydra 137 батальйону морської піхоти зафіксували видовищне закінчення ворожого штурму.

ВАКАНСІЇ

Кухар, військовослужбовець

від 21500 до 51500 грн

Кам'янка-Бузька

Військова частина А4623

Водій категорії С – військовослужбовець

від 20100 до 120000 грн

Бориспіль

Троїцький ТЦК та СП

Стрілець

від 21000 до 130000 грн

Дрогобич

Військова частина А7079

Стрілець-зенітник (морська піхота)

Яворів

Яворівський РТЦК та СП

Оператор комплексу радіоелектронної боротьби

від 21000 до 50000 грн

Одеса

Військова частина А2238

Водій, військовослужбовець

від 21000 до 120000 грн

Миколаїв

189 окремий батальйон 123 ОБр ТрО

--- ---