ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

рашистські ІПСО в інфопросторі: як діяти користувачеві соцмереж

Публікації
Прочитаєте за: 6 хв. 11 Серпня 2022, 17:45

У попередніх частинах статті ми розглянули кілька прикладів російських інформаційно-психологічних операцій (ІПСО) у соціальній мережі Facebook, які маскуються під патріотичні дописи і / або коментарі українців. Це далеко не всі виявлені ІПСО або їхні елементи, однак привернення зайвої уваги до інших є зайвим. Уважний і вдумливий  користувач соцмереж спроможний сам зауважити інші.

Перша частина: Як рашистські ІПСО ховаються за українською символікою в українському Facebook

Друга частина: ІПСО в українському інфопросторі: як розпізнати?

Тож у завершальній, третій частині статті, звернемо увагу на деякі характерні ознаки ІПСО та прийоми, до яких вдаються в інформаційно-психологічних операціях. А також дамо кілька базових порад, як діяти звичайному користувачеві соцмережі, якщо він вважає, що натрапив на рашистську інформаційно-психологічну операцію.

Прийоми та ознаки ІПСО

Надмірна емоційність

«Ґвалт, катастрофа, рятуйте», – волає до вас написаний капслоком текст і / або відповідним чином оформлене зображення, яке викликає у вас потрібну емоцію – страх, розпач, розчарування, паніку чи навпаки піднесення, захват, захоплення.

З негативними емоціями все зрозуміло, скажете ви, а як же позитивні? Вони ж навпаки гуртують, єднають і посилюють моральний дух? Річ у тому, що за першим шаром позитиву може ховатися добре прихований меседж, який і є головним. Ви усвідомите його не відразу, а лише підхопивши і поширивши ІПСО.

Наприклад, мережею шириться повідомлення про звільнення того чи іншого українського населеного пункту, хоча жодної офіційної інформації про це не було. І потім, коли виявиться, що насправді село, звільнення якого ви вже встигли подумки відсвяткувати, все ще перебуває під контролем російських загарбників, вас і наздожене таке бажане ворогові розчарування і бажання опустити руки.

Звернення до особистості

Це давній шахрайський прийом. Починається він приблизно так: «Усім поінформованим особам давно відомо, що…» або «Всі розумні люди точно знають, що…» Від самого початку спіймавши вас у цю психологічну пастку (нікому ж не хочеться бути непоінформованим і нерозумним, чи не так?) далі іпсошники згодовують потрібну їм інформацію.

Вимагання швидкої реакції

«Терміново поширте! На невідомому вам напрямку ворог невідомо навіщо заліз у курник! Доведіть це до відома NN, бо там ніхто не підозрює про підступні плани, які можуть призвести до катастрофи!»

Запам’ятайте, критично важлива, цінна інформація, завжди доставляється через закриті канали. Тож різного роду вірусні відео та спам-розсилки – одна з яскравих ознак ІПСО.

Покладання на вас відповідальності за те,
за що ви відповідати не зобов’язані

«Зробіть свій внесок у поширення повідомлення, і тоді воно нарешті дійте до адресата! А якщо не поширите, то саме ви будете у тому винні!»

Пам’ятайте, ви – звичайний користувач соцмережі. Чому ви повинні поширювати щось тільки через те, що хтось вважає, що це потрібно? Що заважає тому, хто поширює це повідомлення, напряму звернутися до відповідної особи, органу чи структури і донести до неї потрібну інформацію? Існує безліч різних каналів зв’язку та засобів комунікації, які дозволяють донести інформацію без розгону її по соцмережах.

Посилання на думку псевдоекспертів

Британські науковці довели, що… миші розмножуються значно краще тоді, коли їм не заважають своїми дослідами британські науковці. «Британські науковці» – це хрестоматійний мем-означення нікому невідомих, але буцімто дуже авторитетних експертів. Ніхто не знає, хто ці експерти і наскільки релевантними є їхні судження – однак будьте ласкаві прийняти їх на віру.

Зазвичай за справжніми науковцями стоять певні інституції і послужний список, які підтверджують компетентність їхніх суджень і висновків. Натомість псевдоексперти нікому не відомі та люблять заявляти про те, що «офіційна наука» чи «офіційні ЗМІ» приховують правду, і лише саме вони можуть відкрити істину в останній інстанції.

Теорія змови

Це дуже потужний і водночас неймовірно слабкий прийом. Вам намагаються нав’язати якусь шкідливу думку за допомогою примітивних і нічим не підтверджених міркувань, повірити у неї, підтримати та поширити її. «Це все вигідно урядам / транснаціональним корпораціям / масонам / рептилоїдам з планети Нібіру (викреслити зайве, підкреслити потрібне, вписати відсутнє)», – нашіптує вам теорія змови.

При цьому жодних притомних доказів немає, а експертне середовище вважає того, на кого посилаються в ІПСО, шкідливим дилетантом, до того ж ще і несповна розуму. Але ж, натякає іпсошник, «офіційна наука (або злочинна влада) приховує!» – й потрібна росії та шкідлива для України теза вже проникає у вашу свідомість.

Ігнорування або знецінення
українських офіційних джерел інформації

Якщо ви бачите, як хтось намагається поширити думку, що офіційні джерела інформації не заслуговують на довіру, щось спотворюють або приховують – сміливо вважайте, що це елемент ІПСО. Єдиний неуникненний недолік офіційних джерел інформації – це певна затримка у часі між подією та повідомленням про неї.

Затримка може зумовлюватись потребою зібрати та впорядкувати дані, пересвідчитися у їхньої правдивості. Існують також певні військово-політичні міркування, з яких інформацію можуть засекретити або обмежити її поширення. Однак ніколи офіційна посадова особа чи тим більше інституція не повідомлять завідомо неправдиву інформацію.

Тому завжди звертайте увагу, від кого поширюється та чи інша думка, твердження, теза тощо. Якщо це інсайд, свідчення «наших джерел при…», слова особи, «наближеної до…» – це не є офіційною інформацією.

Ігнорування або знецінення інформації українських
або іноземних ЗМІ з доброю репутацією

«Усі ЗМІ брешуть, але ось я вам розповім правду», – це дуже шкідливе переконання, яке є одночасно як наслідком, так і засобом ІПСО. Насправді авторитетні ЗМІ ретельно пильнують зароблену роками і навіть десятиліттями добру репутацію. Якщо вони і припускаються певних недоглядів (людський фактор ніхто не скасовував – помилитися може кожен), то це саме недогляди, а не свідома брехня чи непрофесіоналізм. Трапляються такі речі нечасто, і самі ЗМІ, які їх припустилися, обов’язково перепрошують, наводять правдиву інформацію і пояснюють, що спричинило помилку.

Ми навели далеко не всі ознаки і прийоми ІПСО. Однак критично сприймаючи всю інформацію, яку поширюють користувачі соцмереж, ви можете легко виявити елементи ворожих російських інформаційно-психологічних операцій самостійно.

Насамкінець наведемо кілька порад, як уникнути ворожих рашистських ІПСО, мінімізувати шкоду від них і навіть протистояти їм.

  1. Обмежте час користування соціальними мережами. Соцмережі – одні з найпотужніших хронофагів, які непомітно крадуть ваш час і не дозволяють зосередитись на набагато важливіших, корисніших і приємніших справах.
  2. Спілкуйтесь у соцмережах лише з перевіреними, знайомими вам людьми, ігноруйте повідомлення від невідомих акаунтів, особливо з порожньою або закритою сторінкою.
  3. Уникайте груп, якщо повідомлення, що у них поширюються, видаються вам підозрілими.
  4. Ігноруйте повідомлення з інформацією, яка видається вам елементом ІПСО. У жодному разі не поширюйте таке повідомлення навіть з відповідним коментарем, що це неправда, фейк, маніпуляція тощо. Поширивши шкідливу інформацію під будь-яким виглядом, ви посприяєте ІПСО.
  5. Уникайте коментування допису, який здається вам елементом ІПСО. В жодному разі не коментуйте, навіть якщо у коментарі ви детально роз’ясните, що це ІПСО – ви посприяєте поширенню ІПСО.
  6. Не проявляйте щодо повідомлення з ІПСО жодних реакцій – ані вподобань, ані розлючений червонопиких смайликів «злість». У будь-який спосіб відреагувавши на повідомлення з ІПСО, ви підтримаєте його.
  7. Якщо ви бачите, що ваш друг (колега, знайомий) поширює або підтримує ІПСО, то не намагайтесь переконувати його публічно у відкритих коментарях. Напишіть йому приватне повідомлення, поясніть, де і як саме він помилився. Надішліть посилання на цю статтю.
  8. Якщо у вас є час і натхнення, через спеціальний механізм надішліть скаргу на повідомлення з ІПСО.

Цих простих правил цілком достатньо для того, щоб мінімізувати шкоду чи навіть ліквідувати повідомлення з елементом ІПСО. Слід зауважити, що шанси на те, що вашу скаргу буде задоволено, незначні, однак і ви не перетрудилися – за ледве кілька секунд часу та кілька кліків мишкою.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
Українська «Фурія» допомогла американському HIMARS спалити ворожий склад у тилу

Українська «Фурія» допомогла американському HIMARS спалити ворожий склад у тилу

Роботу американської реактивної артилерійської системи HIMARS у зв’язці з українським безпілотним авіаційним комплексом «Фурія» показали в ефірі Армія TV.

УБД можна буде отримати онлайн в пару кліків

УБД можна буде отримати онлайн в пару кліків

Скоро захисники та захисниці зможуть оформити статус учасника бойових дій на порталі Дія. 

росіяни вбили чотирьох людей в Мирнограді та Костянтинівці

росіяни вбили чотирьох людей в Мирнограді та Костянтинівці

Щонайменше чотири людини загинули і 9 поранені внаслідок сьогоднішніх обстрілів Донеччини. 

Олександр Сирський розповів про успіхи в тестуванні наземних і повітряних безпілотних систем

Олександр Сирський розповів про успіхи в тестуванні наземних і повітряних безпілотних систем

Днями Головнокомандувач Збройних Сил України генерал-полковник Олександр Сирський працював в одному з навчальних центрів ЗСУ, де тривають тестування різних форм комплексного застосування наземних і повітряних роботизованих та безпілотних систем в умовах реального бою. 

Стало відомо, скільки закуплених державою «Мавіків» уже потрапили у війська

Стало відомо, скільки закуплених державою «Мавіків» уже потрапили у війська

Міністерство оборони почало закуповувати «Мавіки» та постачати їх до військ. Вже 10 150 «Мавіків» доставлено українським захисникам.

Шквал з «Градів» відправили окупантам чеченські добровольці

Шквал з «Градів» відправили окупантам чеченські добровольці

Батальйон ім. Шейха Мансура спільно з бійцями 65 ОМБр здійснили шквальний обстріл ворожих позицій з чотирьох БМ-21 «Град» на Півдні.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Механік-водій

від 20000 до 25000 грн

Київ

Військова частина А4682

Стрілець-снайпер, розвідник

від 20000 до 120000 грн

Львів, Львівська область

Швець

від 20000 до 25000 грн

Васильків

Військова частина А1789

Зовнішній пілот, оператор ударних БПЛА

від 30000 до 90000 грн

Павлоград

Військова частина А4759

Водій-кранівник, військовослужбовець

від 20500 до 120500 грн

Київ

Військова частина А7039

Фельдшер, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Київ

Морська Піхота ЗСУ