ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #ВТРАТИ ВОРОГА #LIFESTORY #ГУР ПЕРЕХОПЛЕННЯ

Екоцид України та загроза голоду у світі: як російська агресія впливає на кліматичні зміни

Blogger pool Актуальна тема Важливо
Прочитаєте за: 7 хв. 20 Червня 2022, 15:49

Сучасна світова безпека охоплює не лише суто військові питання, а й кліматичні виміри. Адаптація до змін клімату — це і переведення армій на екологічне пальне, і зміни в інфраструктурі та здатність захистити свою територію від шкідливих впливів на довкілля. Впродовж останніх чотирьох місяців триває повномасштабна війна рф проти України, яка становить загрозу на всіх рівнях, зокрема й екологічному. Адже українці героїчно боронять свою землю, яку грабує та отруює ворог, прагнучи економічно знекровити нашу державу. Саме тому аналіз кліматичних злочинів кремля проти України — важлива складова підготовки до майбутнього міжнародного трибуналу над путіним та його режимом.

Вплив кліматичних змін, у цьому випадку спричинених повномасштабною російською агресією з 24 лютого на безпеку України, варто розглядати у трьох аспектах. Передусім це ядерно-енергетичний вимір, по-друге — знищення промислових об’єктів та інфраструктури загалом. А третій аспект полягає у зникненні частини біофонду України.

В енергетичному сенсі контроль над ядерними об’єктами України після 24 лютого став надважливим питанням національної безпеки. Все через те, що російські окупанти в перший день повномасштабної агресії здобули контроль над Чорнобильською АЕС та впродовж місяця тримали співробітників станції в заручниках, не дозволяючи їм здійснювати заходи з контролю над безпечним функціонуванням АЕС.

Чорнобильська АЕС

Згодом росіяни окупували Запорізьку АЕС в Енергодарі, яка, до слова, є найбільшою у Європі. Інспектори МАГАТЕ (Міжнародного агентства з атомної енергії) мають час від часу перевіряти роботу ядерних об’єктів. Так ось лише 12 червня директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі повідомив, що після двох тижнів технічної перерви було відновлено передавання даних з Енергодара.

Нагадаємо, що ще до 24 лютого росія систематично з 2014 року завдавала (місцями непоправної) шкоди українському клімату. Тимчасово окупований Крим став сховищем для ядерної зброї, а захоплені військами рф території частини Донецької та Луганської областей перебувають на межі екологічної катастрофи. А все через затоплені шахти та ведення там бойових дій з початку російської агресії навесні 2014-го.

Тепер ця територія нагадує величезне мінне поле з отруєними ґрунтами та вибухонебезпечними предметами. Зважаючи на поточні бойові дії на прикордонні Харківської, Донецької та Луганської областей, питання впливу росіян на екологію ще чекає оцінки та остаточного вердикту. Крім того, місцеві промислові об’єкти перебувають під загрозою знищення російськими ракетами та бомбами.

Європейський Союз у 2019 році проголосив вкрай амбітну мету: континент стане кліматично нейтральним до 2050 року. Останнє означає істотне зменшення парникових викидів в атмосферу, поступову відмову від вугілля та природного газу, а також більшу увагу до відновлювальних джерел енергії. Іншими словами, відбудеться зелений перехід, відповідальним за який є Франс Тіммерманс.

Інфографіка про «Зелений курс» Євросоюзу

Україна, яка прагне стати членом ЄС, теж взяла на себе певні зобов’язання, затвердивши восени минулого року «Стратегію екологічної безпеки та адаптації до зміни клімату до 2030 року». Окремим пунктом у цьому документі було відзначено стабілізацію екологічної рівноваги на тимчасово окупованих територіях.

Щоправда, відновлювальні джерела енергії, наприклад вітряки та сонячні батареї на Півдні України, зазнали збитків через російську збройну агресію. Остаточну суму важко назвати, але на відновлення підуть роки. Війна лише загострила наявні виклики із зеленим переходом України з подальшим зменшенням використання вугілля та відмови Європи від російських енергоносіїв.

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України оприлюднює тижневі огляди щодо збитків від російської агресії для довкілля, зокрема у межах нашої держави. Фіксувати конкретні факти кліматичних злочинів кремля тут і тепер — вкрай важливо. Адже потім ці докази будуть представлені в Міжнародному кримінальному суді та Міжнародному суді ООН.

Наслідки російської агресії на українське довкілля

Про те, що Україна формує доказову базу, аби подати позов на росію у вищезгадані судові інстанції, повідомив заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Шахматенко під час онлайн-дискусії «Злочини проти довкілля під час війни».

Важливо зазначити, що не лише державні органи, а й громадський сектор займається питанням аналізу кліматичних злочинів рф проти України. Так, Центр екологічних ініціатив «Екодія» вже тривалий час досліджує питання клімату та виступив співорганізатором подій щодо висвітлення вищезгаданої теми в медіа.

«Екодія» створила інтерактивну карту, де структуровано екологічні злочини рф, починаючи з 24 лютого: відходи тваринництва, вплив на екосистеми, вплив на морську екосистему, енергетична безпека, пошкодження промислових об’єктів та ядерна безпека.

Найбільша загроза залишається у контексті викидів отруйних речовин в атмосферу внаслідок обстрілів російськими військами об’єктів інфраструктури України. Наприклад, 9 квітня рашисти влучили в цистерну азотної кислоти в Рубіжному Луганської області. Над містом виникла отруйна хмара, яку, на щастя, віднесло в бік країни-окупанта.

Хоча не менш жахливими є також наслідки для заповідників та природоохоронних парків, де російські окупанти свідомо винищують усе живе на своєму шляху.

Крадіжка російськими окупантами українського зерна, а також блокування портів Чорного та Азовського морів вже створило істотну загрозу світовій продовольчій безпеці. Впродовж декількох тижнів країни-імпортери української їжі з Африки, Азії та Латинської Америки не можуть отримати товар. А все через те, що москва вирішила привласнити собі їжу, яка мала б бути доставлена по всьому світу.

Отже, існує, на жаль, реальна загроза голоду глобального масштабу. Недоотримання продовольства спричинить суспільно-політичні заворушення, а згодом і призведе до нестабільності в ряді регіонів.

У коментарі АрміяInform магістр політики з навколишнього середовища в Кембриджі та менеджерка зі сталого розвитку компанії «Кернел» Марта Трофімова зазначила, що міжнародним організаціям необхідно діяти тут і тепер у питанні кліматичних злочинів кремля проти України. В іншому разі наслідки впливу російської агресії в Україні будуть більш масштабними:

«Проводячи аналогії між впливами війни та змін клімату на національну безпеку, важливо розуміти основну відмінність: чинник контролю ситуацією. Якщо бути відвертим, світ не був готовий до таких наслідків російського вторгнення в Україну, як ризик глобального голоду.

Події розвиваються швидко, потребуючи швидких рішень, але разом з тим існує перелік реальних дій, які можна зробити для того, щоб ці ризики мінімізувати. У випадку зі змінами клімату горизонт планування набагато довший, але йдеться про невідворотні зміни у природних системах, на які людство матиме обмежений вплив».

На міжнародній конференції Організації Об’єднаних Націй з питань кліматичних змін, яка тривала 6-16 червня в Бонні (Німеччина), спецпредставник США з клімату Джон Керрі заявив, що війна в Україні не може бути виправданням для подальшої залежності світу від вугілля.

Пленарне засідання кліматичної конференції в Бонні

У листопаді цього року в Шарм-ель-Шейху (Єгипет) відбудеться вже 27-ма конференція ООН з питань клімату та кліматичної безпеки. Там стане зрозуміло, наскільки боротьба за спільні цілі в цьому контексті є можливою на світовому рівні.

«У контексті міжнародної кліматичної повістки розділяють два окремі поняття — запобігання та адаптація до змін клімату. З часом простору для запобігання наслідків змін клімату стає дедалі менше, доведеться до них лише адаптуватися, тому до цього треба готуватись уже зараз і підходити до цього саме як до політичного виклику, а не тільки наукової та соціальної проблеми», — резюмує Трофімова.

Зіткнувшись з неоімперськими амбіціями кремля повністю підкорити Україну, варто розуміти, що, маніпулюючи екологічною безпекою в Україні, вона загрожує клімату на всій планеті. Своїми злочинними діями москва здійснює не лише геноцид українського народу, а й екоцид у Європі та світі. Саме так варто формулювати проблему перед іноземними партнерами, коли мова йде про навалу рашистів на нашу землю. Лише спільними зусиллями ми можемо дати гідну відсіч агресору, який своїми діями загрожує не лише Україні, а й питанню безпеки й загалом виживання всього людства.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Десантники дронами і Д-30 розігнали росіян, які вдосвіта пішли на штурм

Десантники дронами і Д-30 розігнали росіян, які вдосвіта пішли на штурм

Десантники 46-ї окремої аеромобільної бригади ДШВ ЗСУ уразили танк і дві БМП російських окупантів на Курахівському напрямку.

Сараї, мотоцикли та неопізнані рухомі об’єкти: результати роботи СБУ на фронті

Сараї, мотоцикли та неопізнані рухомі об’єкти: результати роботи СБУ на фронті

Спецпризначенці СБУ в прямому сенсі «палять землю під ногами» росіянам на фронті.

Т-90, Т-64, Т-80 та БМП з піхотою і без: протитанкісти про свої цілі та роботу наосліп

Т-90, Т-64, Т-80 та БМП з піхотою і без: протитанкісти про свої цілі та роботу наосліп

Розрахунок ПТРК 25-ї Січеславської бригади ДШВ ЗС України знищує російську техніку та особовий склад на одному з найскладніших напрямків фронту.

САУ «Paladin» б’є окупантів на Харківщині

САУ «Paladin» б’є окупантів на Харківщині

92-га окрема штурмова бригада імені кошового отамана Івана Сірка показала кадри бойової роботи свого екіпажу САУ М109 «Paladin», який б’є окупантів на Харківщині.

Окупанти поранили двох жінок на Херсонщині

Окупанти поранили двох жінок на Херсонщині

Сьогодні вдень дві мешканки Антонівки дістали поранення через скидання ворогом вибухівки з дрона.

Будемо посилювати співпрацю центральної та регіональної влади — Наталія Калмикова

Будемо посилювати співпрацю центральної та регіональної влади — Наталія Калмикова

Заступниця міністра оборони Наталія Калмикова, на виконання завдання міністра оборони України, здійснила робочу поїздку до Запорізької області.

Захищаємо світ

00
00
00
ВАКАНСІЇ

Технік стартового і підйомно-транспортного обладнання, військовослужбовець

від 23500 до 53500 грн

Кам'янка-Бузька

Військова частина А4623

Начальник сховища

Львів

Військова частина А2678

Стpілець-регулювальник, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Київ, Київська область

Водій 39 зенітного ракетного полку

від 21000 до 51000 грн

Володимир, Волинська область

Оператор БПЛА

від 20000 до 120000 грн

Запоріжжя

112 окремий батальйон 110 ОБрТрО

Водій-електрик, військовослужбовець

від 25000 до 125000 грн

Київ, Київська область