ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Україна-Естонія: у Сумах обговорили перспективи співпраці з питань стійкості до гібридних загроз

Прочитаєте за: 5 хв. 29 Січня 2022, 15:59 16

28 січня в Конгрес-центрі Сумського державного університету під час пресконференції «Чому Сумщина цікава Естонії»  було підбито підсумки навчань та перспективи естонсько-української співпраці на регіональному рівні з питань стійкості до гібридних загроз.  У заході взяли участь естонські та українські високопосадовці, а також представники програми «Стійка Україна» від Міжнародного центру оборони та безпеки. Кореспондент АрміяInform відвідав цей захід та розповів про ключові тези, які там обговорювалися.

Естонія та Україна мають тривалу та плідну історію співпраці, зокрема у сфері безпеки. Упродовж останніх декількох років двостороннє співробітництво розвивається, зокрема в рамках програми «Стійка Україна» за сприяння Міжнародного центру оборони та безпеки (ICDS) й МЗС Естонії. До того ж Естонія надає істотну політичну, фінансову та військову підтримку Україні. Нещодавно США погодили можливість постачання військової допомоги сам через держави Балтії, зокрема Естонію.

Програма «Стійка Україна» вивчає здатність цивільного населення бути готовими до різних сценаріїв розвитку подій за умов гібридних загроз. Зі стійкістю пов’язують здатність убезпечити від нападів критичну інфраструктуру, забезпечення продовольчої безпеки тощо.

Читайте також: Аби бути стійким до загроз, Ви повинні знати про них, а також про наявні можливості — Дмитро Теперік

У Сумах представники програми проаналізували результати проведених 26-27 січня симуляційних кризових навчань. В них взяли участь представники Сумської облдержадміністрації, силових структур та журналісти. Там аналізувалися різні сценарії розвитку подій на випадок розвитку ескалації повномасштабної агресії з врахуванням інших факторів цивільно-військового співробітництва.

У своїй промові Надзвичайний та Повноважний Посол Естонії в Україні Каімо Кууск заявив, що «успіх України для естонців дуже важливий. Тут йдеться як про співпрацю на міждержавному, так і місцевому рівні. Естонія послідовно надає Україні підтримку на різних рівнях. Окрім заяв, ми надаємо практичну підтримку, наприклад, тренування. Ми дуже раді співпрацювати з вами. Ми ніколи не залишимо демократичну країну за умов агресії».

Депутат парламенту Естонії та голова естонсько-української групи дружби Маті Райдма теж висловив слова підтримки нашій державі.

«У рамках групи дружби намагаюся робити все можливе, аби надавати допомогу Україні. Як менеджер з надзвичайних ситуацій був радий долучитися експертизою під час симуляційних кризових навчань. Це має бути командна робота між всіма гілками влади. Ви маєте гарних експертів у різних сферах. Ми багато чого навчилися за ці дні», – підкреслив Маті Райдма.

Також естонський парламентар сказав про спільне розуміння викликів – це російська загроза. «В Естонії з історії ми розуміємо -. ніколи не залишайтеся на самоті. Ми маємо бути разом, щоб зберегти наш суверенітет. Ми маємо багато платформ за підтримки парламенту (Естонії – Ред.), щоб допомагати Україні».

Читайте також: Як влаштована тероборона Естонії

Не варто забувати, що наразі триває розгортання сил територіальної оборони на місцях в рамках введення в дію з 1 січня 2022 року Закону «Про основи національного спротиву». Тому обговорювані речі зі стійкістю є вагомим внеском в розбудову регіональних осередків тероборони.

Заступник голови Сумської облдержадміністрації В’ячеслав Печененко наголосив, що «передання естонського досвіду є дуже корисним для нас. У цей час, коли є таке напруження навколо України, то будь-яка підтримка нашої держави є цінною. Що ми не залишимось наодинці з нашим ворогом».

Також представник місцевої влади заявив про те, що налагоджено функціонування каналів комунікації надзвичайного зв’язку, які не пов’язані з мобільними мережами. «Існує система цивільного оповіщення, і ми періодично проводимо перевірку цих систем. У більшості населених пунктів області оповіщення працює», – сказав Печененко.

Директор естонсько-української програми «Стійка Україна» Дмитро Теперік зазначив, що необхідно розуміти, до яких конкретно загроз варто готуватися місцевому населенню. А для того, щоб мати об’єктивне уявлення про це, проводяться відповідні соціологічні дослідження. Ця аналітика показала, що мешканці Сумщини готові захищати рідний край в разі розвитку подальшої ескалації військової агресії з боку Російської Федерації.  У Сумській області спостерігаються вищі показники в порівнянні з іншими містами. Наприклад, 65 % опитаних висловили негативне ставлення до Росії.

Читайте також: Україна та Естонія домовилися про спільну протидію агресивним діям РФ

Розповідаючи про тероборону, Дмитро Теперік як один із представників Союзу Оборони Естонії, сказав декілька важливих речей, які можуть бути цінними в українському випадку. «Важлива саме інтегрованість Союзу в усі безпекові структури держави. Вони не мають дублювати функції Збройних Сил України в цьому аспекті. Естонська тероборона  – це коли до запобігання злочинів у кіберпросторі залучають бізнес, щоб допомогти фінансово. Так само сили тероборони здійснюють моніторинг інформаційного простору чи організовують евакуацію літніх осіб та дітей. Має бути кооперація між стійкістю держави та стійкістю людей», – наголосив Теперік.

Підсумовуючи, скажемо наступне – до оборони держави може долучитися кожен, не зважаючи на професію, вік чи стать. Досвід Естонії показав, що важливо вміти делегувати певні функції на місця, не забуваючи при цьому про стратегічні речі, а саме забезпечення обороноздатності перед гібридними загрозами.

13

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook