ТЕМИ
#ТЕРОБОРОНА #СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Зроблено прогноз інтенсивності воєнних конфліктів у світі на 2022 рік

Прочитаєте за: 4 хв. 14 Січня 2022, 16:33

Традиційно на початку року Недержавний аналітичний центр «Українські студії стратегічних досліджень» презентує видання «Індекс війни», в якому публікує підсумки моніторингу воєнних конфліктів у світі за минулий рік та прогнозує, як розгортатимуться події в майбутньому.

АрміяInform отримала від Центру «Індекс війни 2021» ще до того, як його презентація відбудеться 19 січня.

Методикою визначення індексу війни є розгляд наявних у світі конфліктів, що активно проявляються за період дослідження через низку індикаторів, які окреслюють сутність, перебіг конфлікту, його значення для регіональної та глобальної безпеки (зокрема аналізується інтерес у цих конфліктах з боку Росії, США, Китаю, Туреччини та інших країн), класифікуючи їх за рівнем напруги, від найбільш гарячих до протистоянь мінімального рівня.

Україна

Відкриває видання огляд російсько-української війни: події, інциденти, кількість потерпілих, гуманітарні наслідки, вплив на глобальні процеси, тенденції за рік.

На переконання експертів, у 2022 році Росія продовжуватиме здійснювати політику виснаження України, а через агентуру в Європі та Америці намагатиметься змінити підходи до розв’язання конфлікту на сході нашої держави. Мінські домовленості та Нормандський формат стануть абсолютно неефективними інструментами вирішення конфлікту, а військові дії, попри брязкання російською зброєю на кордонах з Україною, триватимуть у фазі низької ефективності.

Хоча, на думку експертів, загроза повномасштабного вторгнення залишатиметься на високому рівні й найбільшої активності варто очікувати з північного напрямку, зокрема з боку Білорусі. Також у 2022 році через катастрофічну нестачу питної води в Криму варто очікувати провокацій, зокрема військових, з боку окупованого півострова.

Війни у світі

  • Триває збройне протистояння між федеральним урядом Ефіопії та місцевою владою регіону Тиграй, що розпочалося 4 листопада 2020 року. У вересні США наклали санкції на Ефіопію. Це посилює ризики дрейфування країни в бік Росії та Китаю. Але цей процес може загальмувати посилення співпраці з Туреччиною.
  • Театр воєнних дій в Афганістані зазнав суттєвих змін через рішення американців про вивід військ. Нині тут формується нове поле загроз і можливостей для держав російсько-китайської сфери впливу. Аналітики НАЦ «УССД» прогнозують загрозливу ситуацію в колишніх радянських республіках Центральної Азії.
  • Друга карабаська війна, в якій переміг Азербайджан, звільнивши близько 8,2 тис. кв. км своєї території, не закінчилася підписанням мирної угоди. Найбільш імовірним сценарієм розвитку подій тут є продовження прикордонних конфліктів, хоча прямі переговори й нормалізація відносин між Баку та Єреваном можуть стати для Москви найгіршим варіантом розвитку подій.
  • Війна у Ємені триває з 2015 року. Після затишшя, пов’язаного з пандемією, бойові дії поновилися.
  • Збройна фаза війни в Південному Судані розпочалася з невдалої спроби перевороту 13 грудня 2013 року. Основний мирний документ було підписано 12 вересня 2018-го. Відтоді триває імплементація мирної угоди з періодичними сутичками між сторонами конфлікту. На 2022 рік у Південному Судані заплановані президентські вибори, які можуть спровокувати чергове загострення конфлікту.
  • З 2011 року в Сирії загинуло понад 400 тисяч людей, мільйони стали біженцями. Сирія залишається головним фактором напруги в регіоні, а президент Башар Асад протистоїть опозиційним групам, спираючись переважно на допомогу Росії та Ірану.
  • Також із 2011 року триває конфлікт у Лівії. За даними ООН, у країні перебувають 20 тисяч іноземних найманців, включаючи ПВК «Вагнер». Однією з важливих передумов миру є їхнє повне виведення. У 2022 році в Лівії мають відбутися президентські вибори, які можуть принести в країну довгоочікуваний мир.
  • Війна в Центральноафриканській Республіці триває спорадично з 2012 року. Переговори про припинення вогню всіляко підтримує Росія, активність якої в регіоні у 2021 році досягла максимуму. Але через це Росія дедалі частіше натикається на опір інших гравців, зокрема Франції та Туреччини.

Інші конфлікти

Експерти НАЦ «УССД» також аналізують прикордонні зіткнення, локальні конфлікти, воєнні перевороти, теракти, внутрішньополітичні кризи й дипломатичне протистояння у 2021 році. Кожен з цих конфліктів, безперечно, вартий уваги. Загалом читачі зможуть знайти у виданні чимало цікавої та корисної інформації. «Індекс війни 2021» буде розміщено у вільному доступі в інтернеті, одразу після презентації, що відбудеться 19 січня в Українському кризовому медіацентрі.

Участь у презентації планують узяти директор Недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Сиротюк, кандидат політичних наук, керівник дослідницьких програм НАЦ «УССД» Юрій Олійник, а також експерти-аналітики, які брали участь у зборі інформації.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram